Προς το περιεχόμενο

Τι καταλαβαινετε απο ποιηση?


sinikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

«Αν ένα πουλί μπορούσε να πει με ακρίβεια τι τραγουδάει, γιατί τραγουδάει, και τι είναι αυτό που το κάνει να τραγουδάει, δε θα τραγούδαγε» ~Πωλ Βαλερύ

 

Ίσως να μην είμαι η αρμοδιότερη να εκφέρω άποψη επ' αυτού του αντικειμένου, μιας και δεν έχω κάτσει να εντρυφήσω στα σοβαρά περί ποίησης, γι' αυτό και δεν μπορώ να πω πως γράφω ποίηση, παρά κάνω ποιητικές απόπειρες. Βέβαια, ίσως και να μη χρειάζεται και μελέτη - τουλάχιστον, σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά ν' αφεθείς και να ταξιδέψεις στις αισθήσεις και τα συναισθήματα. Κι εδώ έγκειται κι η φράση που παραθέτω, μιας και δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Όχι, σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να είναι πρόδηλα τα νοήματα, αφού όλη η γοητεία εκεί έγκειται, αυτά είναι τα θέλγητρα της ποίησης. Εκπυρσοκροτήσεις ή καταποντίσεις συναισθημάτων, ελπίδες, όνειρα, απωθημένα, φλερτάρισμα με τις πιο απόκρυφες και σκοτεινές πτυχές μας, πεποιθήσεις... τόσα και τόσα που μπορούν να χαράσσουν και να παρατάσσουν λέξεις - τυλιγμένα με λυρισμό ή και όχι -, προσφέροντας (έστω και στιγμιαία) λύτρωση. Χωρίς να είναι απαραίτητο πως μπορούν να κατανοηθούν ή να εκτιμηθούν απ' όλους. Διαφορετικά πράγματα μιλάνε στον καθένα μας, άλλωστε. Σε κάποιους μιλάει το άλφα, ενώ σε άλλους το βήτα.
 

 

//Όλα αυτά χωρίς να σημαίνει πως είναι κι απαραίτητα σωστά.

//Απλά είναι η δική μου ερμηνεία στο πώς βλέπω και νιώθω τη ποίηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...