Προς το περιεχόμενο

Έχετε βρεθεί και 'σεις σε φάση "busy doing nothing" (απασχολημένος κάνοντας τίποτα);


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά εγώ ουκ ολίγες φορές έχω βρεθεί σ'αυτή την κατάσταση, να νομίζω δηλαδή ότι είμαι απασχολημένος, ενώ ουσιαστικά δεν κάνω τίποτα! Πολλές φορές στο παρελθόν ήθελα να κάνω κάτι που χρειαζόταν να γίνει, και δεν το έκανα γιατί σκεφτόμουν ότι είμαι απασχολημένος στο ίντερνετ, ενώ αυτό που γινόταν ήταν να ανοιγοκλείνω καρτέλες στο φυλλομετρητή χωρίς λόγο και χωρίς να ψάχνω κάτι συγκεκριμένο. Κάτι παρόμοιο ήταν όταν ο πατέρας μου ήθελε να δει κάτι στο gsis, και εγώ του είχα απαντήσει ότι δεν μπορούσα εκείνη τη στιγμή, και με ρωτάει 'γιατί, τι κάνεις;' και ουσιαστικά δεν έκανα τίποτα!

 

Τεσπα, εννοώ αν έχετε και εσείς τέτοιες περιπτώσεις, όχι αναγκαστικά μόνο με το ίντερνετ, που νομίζετε ότι έχετε να κάνετε κάτι, αλλά στην πραγματικότητα δεν ισχύει! Γι'αυτό έχει βγει και η φρεάση "busy doing nothing".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά εγώ ουκ ολίγες φορές έχω βρεθεί σ'αυτή την κατάσταση, να νομίζω δηλαδή ότι είμαι απασχολημένος, ενώ ουσιαστικά δεν κάνω τίποτα! Πολλές φορές στο παρελθόν ήθελα να κάνω κάτι που χρειαζόταν να γίνει, και δεν το έκανα γιατί σκεφτόμουν ότι είμαι απασχολημένος στο ίντερνετ, ενώ αυτό που γινόταν ήταν να ανοιγοκλείνω καρτέλες στο φυλλομετρητή χωρίς λόγο και χωρίς να ψάχνω κάτι συγκεκριμένο. Κάτι παρόμοιο ήταν όταν ο πατέρας μου ήθελε να δει κάτι στο gsis, και εγώ του είχα απαντήσει ότι δεν μπορούσα εκείνη τη στιγμή, και με ρωτάει 'γιατί, τι κάνεις;' και ουσιαστικά δεν έκανα τίποτα!

 

Τεσπα, εννοώ αν έχετε και εσείς τέτοιες περιπτώσεις, όχι αναγκαστικά μόνο με το ίντερνετ, που νομίζετε ότι έχετε να κάνετε κάτι, αλλά στην πραγματικότητα δεν ισχύει! Γι'αυτό έχει βγει και η φρεάση "busy doing nothing".

Are you me?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όταν κάνεις διάφορα μικρά πραγματάκια και δεν κάνεις τα σημαντικότερα. Ουσιαστικά τεμπελιά είναι μασκαρεμένη. Θυμήθηκα ένα τραγούδι ύμνο σε αυτό:
 

 

 

 

 

Ace Wilder - Busy Doin' Nothin'

 

I am not made for working overtime

And you know, don't even like the nine-to-five
I wish all those lazy days were every day
And you know, wouldn't want it any other way
 
Although some might say I throw life away
I just ain't got time to save
I might be insane, and I may complain
Don't believe no pain, no gain
 
I'm busy, busy, busy
Doin' nothin' at all
I'm stressing over nothing
Don't bother to call
 
Don't wanna work, work, work!
I wanna make money while I sleep!

 
I am always almost there in five
And it's, always the night before deadlines
You know, don't bother calling before noon
Even when you say "later" it's still too soon
 
Although some might say I throw life away
I just ain't got time to save
I might be insane, and I may complain
Don't believe no pain, no gain
 
You may, not approve of my lifestyle
And while, you working I'll be living life
So you, can call me lazy if you like
Don't care, this is the story of my life.
 
 
 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...