Προς το περιεχόμενο

Αγορα φλας


pvpx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα την γνωμη μου αυτα που ειναι στα 100 δεν αξιζουν και τοσο, εχω παρει το YN685 για 2ο αλλα καμια σχεση με το nikon. Ναι μεν εχει την ιδια ενταση αλλα σε παιδευει πολυ στην εστιαση και γενικα εχει τα θεματακια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 685 το εχω εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

μονο αρνητικο ειναι οτι οι λαμπες εστιασης ειναι πολυ χαμηλα, και πολλες φορες οταν κραταω το φακο, μπλοκαρονται απο το χερι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αλλα δεν με λες και τον τυπο που χρησ ιδιαιτερα φλας....

 

Σε πολυ καλη τιμη, σου παραθετω το εξαιρετικο review απο ενα φιλο

 

http://skiofos.blogspot.gr/search/label/flash%20review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα φοβάστε αυτά τα φλας παιδιά, για ερασιτεχνική χρήση μια χαρά είναι. Nissin, yongnuo, godox, το sanny του όντως εξαιρετικού review που παρέθεσε ο blue-orion, έχουν όλα σωστό ttl, παίζουν manual και τα περισσότερα δουλεύουν και σε hss.

Το μόνο θέμα που έχουν είναι καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες. Δεν αντέχουν πολύ και κάνουν γρήγορα υπερθέρμανση μέχρι που λιώνουν κιόλας (φίλος με godox κυριολεκτικά το έλιωσε σε βάφτιση). Αυτά όμως είναι θέματα που αφορούν επαγγελματίες που ρίχνουν αβέρτα φλασιές στα μυστήρια.

Εγώ έχω ένα nikon sb700 και ένα nissin di866 pro. Νταξει, κρατας το νικον και το νοιώθεις ότι κρατάς ποιότητα αλλά και το nissin στο χαλαρό την ίδια δουλειά κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αλλα δεν με λες και τον τυπο που χρησ ιδιαιτερα φλας....

 

Σε πολυ καλη τιμη, σου παραθετω το εξαιρετικο review απο ενα φιλο

 

http://skiofos.blogspot.gr/search/label/flash%20review

 

Κυριως φωτογραφιες σε νυχτερινα μαγαζια

 

το προηγουμενο που ειχα Nissin 866 Mark II αν και στα χαρτια ηταν καλυτερο, στη πραγματικοτητα ηταν για πεταμα

αργες επαναφορτισεις και ζεσταινοταν μετα απο 20 φωτογραφιες σερι

 

αυτο παλι ειναι καλυτερο σε ολα

και δε μου χει ζεσταθει ποτε!

 

μου φαινεται ομως οτι ρουφαει πιο γρηγορα τις μπαταριες,αλλα ισως επειδη πλεον ειναι ψιλοψοφιες μετα απο τοσα χρονια χρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το 685 το εχω εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

μονο αρνητικο ειναι οτι οι λαμπες εστιασης ειναι πολυ χαμηλα, και πολλες φορες οταν κραταω το φακο, μπλοκαρονται απο το χερι μου.

 

Δεν ξερω σε εμενα το pattern που πεταει το φλας δυσκολευει την μηχανη να εστιασει. Βεβαια ειναι και οι συνθηκες που το δουλευω λιγο δυσκολες (νυχτερινα μαγαζια), 1 φορα το πηρα μαζι και δυσκολευοταν αρκετα η d750 μου παροτι ειχα ως σημειο εστιασης το κεντρικο. Μου εκανε και κατι αλλα σα να εχανε την επαφη με την μηχανη και ενω τραβουσα κανονικα ξαφνικα αναβε η λαμπα της d750 για να εστιασει, ισως επεσα σε περιεργο μοντελο αλλα για πρωτο flash δεν το εμπιστευομαι, μονο για backup σε περιπτωση που καει καμια φλασολαμπα στο μαγαζι.

Επεξ/σία από snik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Ψάχνω το πρώτο μου εξωτερικό φλας για πειραματισμό - εξάσκηση σε εντελώς ερασιτεχνικό επίπεδο.

Θα κουμπώσει σε μια φτηνοcanon 1200d.

Αυτό με καλύπτει?

Υπάρχει κάτι ποιοτικότερο σε αυτά τα λεφτά ή κάτι αρκετά καλύτερο με λίγα παραπάνω?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη το παρεις αυτο, ειναι manual και προοριζεται κυριως για χρηση off camera μεσω wireless

παρε το YN685

Ωραία, δεν το παρήγγειλα ακόμη περίμενα μια γνώμη.

Τί εννοείς? (για να μαθαίνω) 

Θα μου δημιουργεί πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι manual, δηλαδη πρεπει καθε φορα να ρυθμιζεις εσυ χειροκινητα ποσο ενταση φλασιας θελεις

το αλλο που σου προτεινα ειναι TTL, (auto) και επικοινωνει αυτο με το σωμα της μηχανης και βαραει αυτοματα οσο δυνατα πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...