Προς το περιεχόμενο
Συνδεθείτε  
forgotten

Οταν οι δειγματοληψιες για σκοπο ερευνας χρησιμοποιουνται για χρηματικο ωφελος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως θα αισθανοσαστε εσεις οταν συμμετεχετε ανευ ωφελους σε ερευνες για τυχον μεταπτυχιακα ή διδακτορικα σε εισαγωγικα  και ανακαλυπτετε στη πορεια οτι χρησιμοποιηθηκατε και εσεις και το δειγμα για να δημιουργηθουν δεδομενα προς πωληση σε εταιρια για αναπτυξη λογισμικου πχ για recruiting ή για ενα α ή β σκοπο με στοχο το χρηματικο ωφελος του ατομου που την διεξηγαγε ? θεωρειται ηθικη την αποκρυψη του απωτερου στοχου μιας ερευνας

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα αισθανοσαστε εσεις οταν συμμετεχετε ανευ ωφελους σε ερευνες για τυχον μεταπτυχιακα ή διδακτορικα σε εισαγωγικα  και ανακαλυπτετε στη πορεια οτι χρησιμοποιηθηκατε και εσεις και το δειγμα για να δημιουργηθουν δεδομενα προς πωληση σε εταιρια για αναπτυξη λογισμικου πχ για recruiting ή για ενα α ή β σκοπο με στοχο το χρηματικο ωφελος του ατομου που την διεξηγαγε ? θεωρειται ηθικη την αποκρυψη του απωτερου στοχου μιας ερευνας

Θεωρώ ηλίθιο το να συμμετέχεις σε έρευνα χωρίς να πληρωθείς.

Στο εξωτερικό σε πληρώνουν.

Οπότε αν κάποιος το εκμεταλλεύφθηκε, καλά έκανε, οι βλάκες ήταν όσοι συμμετείχαν εξ αρχής αμισθί.

Σόρι αλλά ρώτησες την άποψή μας.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Θεωρώ ηλίθιο το να συμμετέχεις σε έρευνα χωρίς να πληρωθείς.

Στο εξωτερικό σε πληρώνουν.

Οπότε αν κάποιος το εκμεταλλεύφθηκε, καλά έκανε, οι βλάκες ήταν όσοι συμμετείχαν εξ αρχής αμισθί.

Σόρι αλλά ρώτησες την άποψή μας.

δεν μιλαω για συμμετοχη σε ερευνα για φοιτητικη ερευνα την οποια καποτε εκανα και εγω με συμπληρωση ερωτηματολογιου, για το οι βλακες δεν θα τολμουσα να χαρακτηρισω ποτε ενα συνομιλητη μου βλακα για  κατι τετοιο αλλα μαλλον θα χαρακτηριζα ως τετοιον αυτον που με τοση ανεση τολμα να ριχνει το κοσμητικο επιθετο.

Συγνωμη αλλα ελαβες και συ την απαντηση που σου αρμοζει,γιατι το να συνεισφερεις σε ενα θεμα εμπεριεχει και την ικανοτητα να μιλας χωρις να ριχνεις επιθετα ...

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

δεν μιλαω για συμμετοχη σε ερευνα για φοιτητικη ερευνα την οποια καποτε εκανα και εγω με συμπληρωση ερωτηματολογιου, για το οι βλακες δεν θα τολμουσα να χαρακτηρισω ποτε ενα συνομιλητη μου βλακα για κατι τετοιο αλλα μαλλον θα χαρακτηριζα ως τετοιον αυτον που με τοση ανεση τολμα να ριχνει το κοσμητικο επιθετο.

Συγνωμη αλλα ελαβες και συ την απαντηση που σου αρμοζει,γιατι το να συνεισφερεις σε ενα θεμα εμπεριεχει και την ικανοτητα να μιλας χωρις να ριχνεις επιθετα ...

Και οι φοιτητικές έρευνες πληρώνονται στο εξωτερικό.

Και όταν λέω "πληρώνονται" φυσικά δεν εννοώ πολλά, από λεπτά ως ευρώ ίσως και κάτι παραπάνω, αλλά πληρώνουν. Αν πάρεις μέρος σε πολλές κάτι θα βγάλεις. Και αν χρειάζεσαι 1000 άτομα ως άτομο που διεξάγει την έρευνα, θα το βάλεις το χέρι στην τσέπη να βγάλεις από 500ρικο ως 1000ρικο ίσως και κάτι παραπάνω αναλόγως το μέγεθος της έρευνάς σου.

Δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις. Όπως δεν ξέρω και το άτομο που έκανε την έρευνα που εσύ εμμέσως πλην σαφώς το αποκαλείς ανήθικο. Δηλαδή εσύ να αποκαλείς ανήθικο κάποιον που δεν γνωρίζουμε έχει καλώς, αλλά όταν εμμέσως πλην σαφώς θα αποκαλέσει κάποιος ηλιθιότητα και βλακεία την συμμετοχή σου αμισθί σε κάτι που ο άλλος έχει άμεσο όφελος, τότε μυγιάζεσαι απευθείας και τσινάς άσχημα.

Και ανοίγεις και θέμα να ακούσεις τις απόψεις των άλλων, αλλά δεν θες να σου πουν κατάμουτρα την αλήθεια..

ΟΚ, ήσουν ο τίμιος της υπόθεσης και ο άλλος εκμεταλλεύτηκε την καλοσύνη σου και σου την έφερε ανήθικα.

Ευχαριστημένος τώρα;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν μου ήταν ξεκάθαρο.

Ηταν καθαρά εμπορικός ο σκοπός της έρευνας και την παρουσιαζαν σαν ερευνα μεταπτυχιακου (ενώ δε χρησιμοποιηθηκε ποτε σε πανεπιστήμιο)

ή

Την καναν για μεταπτυχιακο όντως και με την ευκαιρία την πουλησαν και σε εταιρία

ή

Η εταιρεία πλήρωσε πανεπιστήμιο για να της κανει ερευνα;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν μου ήταν ξεκάθαρο.

Ηταν καθαρά εμπορικός ο σκοπός της έρευνας και την παρουσιαζαν σαν ερευνα μεταπτυχιακου (ενώ δε χρησιμοποιηθηκε ποτε σε πανεπιστήμιο)

ή

Την καναν για μεταπτυχιακο όντως και με την ευκαιρία την πουλησαν και σε εταιρία

ή

Για όλους τους παραπάνω λόγους πληρώνονται οι έρευνες κανονικά.

Και ο συμμετέχων βγάζει κάτι για τον χρόνο που διαθέτει, και αυτός που διενεργεί την έρευνα μπορεί να την χρησιμοποιήσει όπου θέλει αφού του ανήκει.

Για μια εποχή συμμετείχα ενεργά σε έρευνες, είχα βγάλει πάνω από χιλιάρικο στα 3-4 χρόνια που α

ασχολιόμουν, αλλά η κάθε έρευνα έτρωγε από δίλεπτο ως σαραντάλεπτο του χρόνου μου, με μέσο όρο το 20λεπτο πάνω κάτω.

Και έχω πετύχει κάθε είδους, έρευνες πανεπιστημιακές, έρευνες για διδακτορικά, μεταπτυχιακά, πτυχιακά, εταιριών κάθε είδους σχεδόν, ρούχα, ταξίδια, τρόφιμα, πολιτικού περιεχομένου, μέχρι και στα γκάλοπ που παίζουν στις τηλεοράσεις/εφημερίδες κτλ παραμονές εκλογών, τα πάντα πληρώνουν.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Θα σας γράψω αυτό που βίωσε πρόσφατα πολύ καλή μου φίλη.έχει τελειώσει φιλοσοφική στο ΑΠΘ..και τώρα κάνει το μεταπτυχιακό της.σε ένα από τα μαθήματα της δόθηκαν ερωτηματολόγια που μάλιστα έπρεπε να πάει σε πόλλα σχολεία..θέλανε δείγματα από όλες τις περιοχές της Θεσ/κης.έτρεξε..τα συμπλήρωσε και χρησιμοποιήθηκαν σε έρευνα μετά.τώρα εγώ ρωτάω..λέτε στο εξωτερικό πληρώνουν,δεκτό.αλλά δεν ζούμε εξωτερικό.ποιος από μας θα λεγε στον καθηγητή του μεταπτυχιακού του πλήρωσε με για να συμπληρώσω τα ερωτηματολόγια;;;;;αφού μπήκαν σε μορφή εργασίας για να περάσει το μάθημα!και είναι βλάκας δλδ που έκανε την εργασία της ;;;το μεταπτυχιακό της θέλει να τελειώνει!οι έξυπνοι ας μη δεχόνταν να συμπληρώσουν τα ερωτηματολόγια..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Και οι φοιτητικές έρευνες πληρώνονται στο εξωτερικό.

Και όταν λέω "πληρώνονται" φυσικά δεν εννοώ πολλά, από λεπτά ως ευρώ ίσως και κάτι παραπάνω, αλλά πληρώνουν. Αν πάρεις μέρος σε πολλές κάτι θα βγάλεις. Και αν χρειάζεσαι 1000 άτομα ως άτομο που διεξάγει την έρευνα, θα το βάλεις το χέρι στην τσέπη να βγάλεις από 500ρικο ως 1000ρικο ίσως και κάτι παραπάνω αναλόγως το μέγεθος της έρευνάς σου.

Δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις. Όπως δεν ξέρω και το άτομο που έκανε την έρευνα που εσύ εμμέσως πλην σαφώς το αποκαλείς ανήθικο. Δηλαδή εσύ να αποκαλείς ανήθικο κάποιον που δεν γνωρίζουμε έχει καλώς, αλλά όταν εμμέσως πλην σαφώς θα αποκαλέσει κάποιος ηλιθιότητα και βλακεία την συμμετοχή σου αμισθί σε κάτι που ο άλλος έχει άμεσο όφελος, τότε μυγιάζεσαι απευθείας και τσινάς άσχημα.

Και ανοίγεις και θέμα να ακούσεις τις απόψεις των άλλων, αλλά δεν θες να σου πουν κατάμουτρα την αλήθεια..

ΟΚ, ήσουν ο τίμιος της υπόθεσης και ο άλλος εκμεταλλεύτηκε την καλοσύνη σου και σου την έφερε ανήθικα.

Ευχαριστημένος τώρα;

μαλλον δεν κατανοησες καν για τι μιλας ω φευ δεν εχω ορεξη να κατσω να στο αναλυσω ,πηγαινε στο εξωτερικο και ζησε συμπληρωνοντας ερευνες ...

το ειπα καθαρα θεωρω σωστο να συμπληρωνω ενα ερωτηματολογιο για ερευνα αμισθι  για την γνωση και το πτυχιο καπιου αλλα οχι οταν το ερωτηματολογιο χρησιμοποιειται απο εταιρια με σκοπο το κερδος.

στο κατα τα αλλα μαθε να μην επιτεθεσε στον συνομιλητη σου ,στην πραγματικη ζωη οι ειρωνες δεν παν μπροστα

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν μου ήταν ξεκάθαρο.

ή

ή

το πρωτο ηταν βασικα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Θα σας γράψω αυτό που βίωσε πρόσφατα πολύ καλή μου φίλη.έχει τελειώσει φιλοσοφική στο ΑΠΘ..και τώρα κάνει το μεταπτυχιακό της.σε ένα από τα μαθήματα της δόθηκαν ερωτηματολόγια που μάλιστα έπρεπε να πάει σε πόλλα σχολεία..θέλανε δείγματα από όλες τις περιοχές της Θεσ/κης.έτρεξε..τα συμπλήρωσε και χρησιμοποιήθηκαν σε έρευνα μετά.τώρα εγώ ρωτάω..λέτε στο εξωτερικό πληρώνουν,δεκτό.αλλά δεν ζούμε εξωτερικό.ποιος από μας θα λεγε στον καθηγητή του μεταπτυχιακού του πλήρωσε με για να συμπληρώσω τα ερωτηματολόγια;;;;;αφού μπήκαν σε μορφή εργασίας για να περάσει το μάθημα!και είναι βλάκας δλδ που έκανε την εργασία της ;;;το μεταπτυχιακό της θέλει να τελειώνει!οι έξυπνοι ας μη δεχόνταν να συμπληρώσουν τα ερωτηματολόγια.

Οι έξυπνοι να μην παραπονιούνται όμως κιόλας μετά.

Στο εξωτερικό πού βρίσκει τα λεφτά ο φοιτητής και κάνει την έρευνα όταν την χρειάζεται;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν ξέρω που βρίσκει τα λεφτά ο φοιτητής στο εξωτερικό.η φίλη μου έφαγε ένα εξάμηνο προσωπικό χρόνο και έξοδα να τρέχει σε σχολεία όλων των περιοχών της Θεσσαλονίκης.όπως κ οι υπόλοιποι που είχαν επιλέξει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.οπότε εσύ θα επέλεγες να μην περάσεις το μάθημα;δεκτό..και δεν καταλαβαίνω γτ συγκρίνουμε με άλλες χώρες;;έδω ζούμε.να μου λεγες στην Αθήνα πληρώνουν να πω εντάξει είμαστε βλάκες στο ΑΠΘ..τελοσπάντων..απλά έγραψα τι συμβαίνει συνήθως.καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ρε συ zianna εσυ το χαβα σου. Και ακομα χειρότερα,, τα εχεις μπλεξει.

Τη μια αναφέρεσαι στο αν πληρώνονται αυτοί οι οποίοι συμμετεχουν σαν δείγμα στην ερευνα.

Την αλλη αν πληρώνονται αυτοι που πραγματοποιουν την έρευνα.

Οπως και να έχει, νομίζω οτι στην Ελλάδα οι 2οι σίγουρα δεν πληρώνονται. Οι πρώτοι καποιες φορες πληρωνονται.

Αν βρεις καποιον με ερωτηματολογιο στο δρομο ή έρθει σπίτι σου οχι - λεφτα δε θα παρεις. Αν παλι αναλαβει μια εταιρεία "στατιστικης", στείλει σε ατομα που εχουν γραφτεί στο newsfeed της κλπ, τοτε θα δωσει κατι ψιλα ή ενδεχομενως να κληρωσει καποιο δωρο.

Ιατρική ερευνα μπορει να ειναι δωρεαν. Πχ ψαχνουμε να μετρησουμε το ζαχαρο (γλυκοζη) σε 100 ατομα. Μπορεί και να μην είναι. Δε θα εκανες κολονοσκοπηση τζαμπα φανταζομαι ε;

Εξωτερικο, ναι και οι 2 κατηγοριες πληρώνονται. Η μάλλον μονο αυτοι που κανουν ερευνα για διδακτορικό (και οχι για πτυχιακή ή μεταπτυχιακο) πληρώνονται.

Οπως και να εχει, ο TS εννοουσε αλλα πραγματα απ οσα καταλαβες. Απ οτι φαίνεται.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ρε συ zianna εσυ το χαβα σου. Και ακομα χειρότερα,, τα εχεις μπλεξει.

Τη μια αναφέρεσαι στο αν πληρώνονται αυτοί οι οποίοι συμμετεχουν σαν δείγμα στην ερευνα.

Την αλλη αν πληρώνονται αυτοι που πραγματοποιουν την έρευνα.

Οπως και να έχει, νομίζω οτι στην Ελλάδα οι 2οι σίγουρα δεν πληρώνονται. Οι πρώτοι καποιες φορες πληρωνονται.

Αν βρεις καποιον με ερωτηματολογιο στο δρομο ή έρθει σπίτι σου οχι - λεφτα δε θα παρεις. Αν παλι αναλαβει μια εταιρεία "στατιστικης", στείλει σε ατομα που εχουν γραφτεί στο newsfeed της κλπ, τοτε θα δωσει κατι ψιλα ή ενδεχομενως να κληρωσει καποιο δωρο.

Ιατρική ερευνα μπορει να ειναι δωρεαν. Πχ ψαχνουμε να μετρησουμε το ζαχαρο (γλυκοζη) σε 100 ατομα. Μπορεί και να μην είναι. Δε θα εκανες κολονοσκοπηση τζαμπα φανταζομαι ε;

Εξωτερικο, ναι και οι 2 κατηγοριες πληρώνονται. Η μάλλον μονο αυτοι που κανουν ερευνα για διδακτορικό (και οχι για πτυχιακή ή μεταπτυχιακο) πληρώνονται. Οπως και να εχει, ο TS εννοουσε αλλα πραγματα απ οσα καταλαβες. Απ οτι φαίνεται.

Κανένας χαβάς, εσύ δεν κατάλαβες.

Αυτός που διεξάγει την έρευνα, πληρώνει. Όχι μόνο τον ερωτώμενο, αλλά ίσως και υπαλλήλους για να την διεξάγουν.

Οι υπάλληλοι αν υπάρχουν, και οι ερωτώμενοι, ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ.

Και ναι, ακόμα και για μέτρηση σακχάρου θα πληρωθεί αυτός που θα λάβει μέρος. Τέτοιου είδους ιατρικές έρευνες πληρώνουν και παραπάνω από σεντς/ευρώ για συμμετοχή.

Και κατάλαβα πολύ καλά τι εννοούσε ο ts.

Ζητά τα ρέστα αν είναι νόμιμο και ηθικό να τον κοροϊδέψει κάποιος λέγοντάς του ότι κάνει πτυχιακή έρευνα, ενώ ουσιαστικά ήταν έρευνα εταιρίας και κάποιοι πήραν χρήμα γι'αυτό.

Και απαντώ ότι κάνει λάθος αν νομίζει ότι πιάστηκε κορόιδο που νόμιζε ότι απαντούσε σε πτυχιακή έρευνα.

Κορόιδο πιάστηκε πιο πριν, όταν δέχτηκε να απαντήσει δίχως πληρωμή. Από εκεί και πέρα δεν έχει σημασία πού την χρησιμοποίησε ο άλλος.

Και λογικό είναι αφού υπάρχουν κορόιδα που απαντούν τζάμπα.

Οπότε σταματήστε το τζάμπα, και όποτε σας ζητούν να συμπληρώσετε ερωτηματολόγια ζητάτε πληρωμή αλλιώς γιόκο.

Μόνο έτσι θα σταματήσουν κάποιοι να εκμεταλλεύονται καταστάσεις.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Προσωπικά, αν είχα το χρόνο και την όρεξη (και μπορούσα και λόγω θέματος) να απαντήσω σε κάποια έρευνα - ερωτηματολόγιο δεν θα με ενδιέφερε τι θα έκαναν μετά τα αποτελέσματα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
Συνδεθείτε  
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.