Προς το περιεχόμενο

ηχοσύστημα αυτοκινήτου!!! πρόβλημα!!!!


peronoforos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά πήγα και πέρασα εχτές ενα ηχοσύστημα αυτοκινήτου, που αποτελείται απο 2 ηχεία σίκα 6.5" επαγγελματικά, 2 κόρνες, έναν ενισχυτή 2.200 earthquake, και ένα sub 12"

 

όταν ανέβασα την ένταση (χωρις να παραμορφωθεί ο ήχος) να ακούσω δυνατά, μετά από κανά 10λεπτο σταμάτησαν να παίζουν τα ηχεία, και μύριζε καμμένο.....

 

έκανα στην άκρη αφού φοβήθηκα και είδα τον ενισχυτή πίσω είχε λίγο ζεσταθεί. το άφησα να κρυώσει, άνοιξα πάλι το ηχοσύστημα έπαιξε κανονικά (σε αρκετή ένταση) και μετά πάλι τα ίδια.....

 

έχω το loud στης ρυθμίσεις (πηγή pioneer) στο on (και έχει επιλογή για medium, high, kai extra high που το έχω εγώ)

 

μήπως έχει θέμα ο ενισχυτής? η μήπως κάτι στις ρυθμίσεις της πηγής.... ψιλοφοβάμαι να τον ανοίξω πάλι δυνατά μην κάψω τίποτα.....

απο βδομάδα θα το κοιτάξει αυτος που μου το πέρασε..... μήπως έχει κάποια προστασία ο συγκεκριμένος ενισχυτής και απενεργοποιείται αν ζεσταθεί?

 

η ένταση που έβαλα πχ ήταν 40 ενω φτάνει και  50-55 χωρις να παραμορφώνεται.... και το μπασο γλυκό και όπως μαρέσει (ακούω ξένα αυτά στο ράδιο)

 

περιτώ να πω ότι ο ήχος τα σπάει..... πολύ καθαρός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά πήγα και πέρασα εχτές ενα ηχοσύστημα αυτοκινήτου, που αποτελείται απο 2 ηχεία σίκα 6.5" επαγγελματικά, 2 κόρνες, έναν ενισχυτή 2.200 earthquake, και ένα sub 12"

 

όταν ανέβασα την ένταση (χωρις να παραμορφωθεί ο ήχος) να ακούσω δυνατά, μετά από κανά 10λεπτο σταμάτησαν να παίζουν τα ηχεία, και μύριζε καμμένο.....

 

έκανα στην άκρη αφού φοβήθηκα και είδα τον ενισχυτή πίσω είχε λίγο ζεσταθεί. το άφησα να κρυώσει, άνοιξα πάλι το ηχοσύστημα έπαιξε κανονικά (σε αρκετή ένταση) και μετά πάλι τα ίδια.....

 

έχω το loud στης ρυθμίσεις (πηγή pioneer) στο on (και έχει επιλογή για medium, high, kai extra high που το έχω εγώ)

 

μήπως έχει θέμα ο ενισχυτής? η μήπως κάτι στις ρυθμίσεις της πηγής.... ψιλοφοβάμαι να τον ανοίξω πάλι δυνατά μην κάψω τίποτα.....

απο βδομάδα θα το κοιτάξει αυτος που μου το πέρασε..... μήπως έχει κάποια προστασία ο συγκεκριμένος ενισχυτής και απενεργοποιείται αν ζεσταθεί?

 

η ένταση που έβαλα πχ ήταν 40 ενω φτάνει και 50-55 χωρις να παραμορφώνεται.... και το μπασο γλυκό και όπως μαρέσει (ακούω ξένα αυτά στο ράδιο)

 

περιτώ να πω ότι ο ήχος τα σπάει..... πολύ καθαρός....

Ναι αμε. Εχει προστασία. Καίγεται και σταματαει να παιζει. Έτσι θα το καταλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι δυνατόν να έχει πρόβλημα ενισχυτής earthquake 2200watt 4καναλος?

ελεος δηλαδη 2 ηχεια και 2 κορνες και ενα sub δίνει....

μάλλον έχει κάποιο πρόβλημα

 

δηλαδή πρέπει πχ να βάλω αυτό και να το ακούω χαμηλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ξεκαθαρίσω ότι δεν γνωρίζω από car audio και δεν είμαι τεχνικός (ένας απλός κατσαβιδάκιας "παντογνώστης" :P )  από την περιγραφή εκεί που πάει το μυαλό μου είναι:

 

α) Κάποια θερμική προστασία που μπορεί να υπάρχει

 

β) Κάποια "ψυχρή" κόλληση στο τμήμα τροφοδοσίας η οποία όταν ζεσταίνεται κάνει διακοπή και επανέρχεται με το που κρυώνει (ελπίζω να μην είναι αυτό γιατί ποιος ν' ανοίγει και να ψάχνει).

 

Υγ αυτά τα λέω θεωρώντας ότι με το "μετά από κανά 10λεπτο σταμάτησαν να παίζουν τα ηχεία" εννοείς ότι έσβησε τελείως το σύστημα. Αν παρέμεινε αναμένο και απλά δεν είχε ήχο τότε μιλάμε για άλλα πράγματα.

Σε κάθε περίπτωση είναι μη normal λειτουργία και αν αγοράσθηκε καινούργιο ή τοποθετήθηκε από κάποιο επαγγελματία γνώστη τότε απλά πας προς τα εκεί και ζητάς τις σχετικές καλύψεις (εγγυήσεις, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αφού έχεις κάποιες γνώσεις θα πρέπει να ρίξεις μια ματιά όλα τα καλώδια αν είναι οκ.
Μπορεί κάποιο να μην είναι καλά συνδεμένο και να κάνει την ζημιά.Αυτό ακούγεται σαν να βραχυκλυκλώνει κάτι.Δοκίμαζε με ένα ένα κανάλι βγάζωντας καλώδια και να δεις που κάνει το πρόβλημα.
Ακόμα να ελέγξεις και τα καλώδια του μπάσσου.Βάλτο να παίξει πρώτα χωρίς το μπάσσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεξε την καλωδιωση.

Πιθανον μια τριχουλα απο ενα καλωδιο (αρκει για τη ζημια) να βραχυκυκλωνει σε διπλανο ακροδεκτη,ειτε στο μςγαφωνο ειτε στον ενισχυτη.

Επισης δες απο που τραβηξε ρευμα ο εγκαταστατης για τον ενισχυτη και αν ειναι αυτο επαρκες,αν πηρε πχ απ τη μπαταρια με εξτρα ασφαλειοθηκη κλπ

Δεν μπορω να σκεφτω τωρα κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ανέβασα την ένταση (χωρις να παραμορφωθεί ο ήχος) να ακούσω δυνατά, μετά από κανά 10λεπτο σταμάτησαν να παίζουν τα ηχεία, και μύριζε καμμένο.....

 

Γλυτωσε ο κοσμος...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mitsubishi colt

Και τελικά είχε πρόβλημα ο ενισχυτής.

Έβαλα ένα καντενς και όλα καλά.... Ακούγεται πολύ καλά... Μακριά από μεταχειρισμενα.... Μόνο καινουργια

Και δεν είμαι Καγκουρας δεν το βάζω τοσο δυνατά που να ακούει και ο πεζός

μαρεσει ο ήχος είμαι basshead τι να κάνουμε.

Οι πιο πολλοί κοροιδευανε για τα λεφτά που έδωσα αλλά όταν τους έβαλα να ακούσουν μουσική δε βγαινανε από το αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...