Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση διπλώματος οδήγησης παλαιού τύπου με νέου


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπα. Ίσως μόνο αν θες να βγεις έξω και πέσεις σε κανέναν περίεργο.

Να ξέρετε μόνο πως το νέο δίπλωμα ισχύει μόνο για 15 χρόνια ( αν θυμάμαι καλά ) και θέλει ανανέωση μετά.

Εγώ έβγαλα δίπλωμα το 2010, πήρα αυτό το καινούριο που είναι σε μορφή κάρτας κανονικότατα, και μου λέει να το αλλάξω όταν κλείσω στα 65. Η αδερφή μου που το έβγαλε φέτος το δίπλωμα της λέει να το αλλάξει σε 15 χρόνια από φέτος που το έβγαλε. Αυτό με τα 15 χρόνια πρέπει να έγινε πρόσφατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο με τα 15 χρόνια(περνάς μόνο από γιατρούς) ισχύει από το 2013. Για επανεκτυπωση γενικά διπλώματος το παράβολο είναι 30ε(κλοπή,απώλεια,ενσωμάτωση άλλων κατηγοριών)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Απορία, μην την πατήσουμε και τρέχουμε: 

Αν αλλάξω το δίπλωμα, και το καινούριο θα έχει ισχύ μέχρι τα 65, έτσι δεν είναι ; 

Επίσης το παλιό το παραδίδουμε με τη κατάθεση των δικαιολογητικών (και αν ναι, πως κυκλοφορούμε ; ) ή με τη παραλαβή του νέου ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2016 στις 2:23 ΠΜ, Fan είπε

Υπάρχει λόγος να αλλάξουμε το δίπλωμά ή μόνο για την εμφάνιση και καλά;

Ναι το νέο είναι σε στυλ κάρτας και έχει ισχύ σε όλη την Ε.Ε. και αλλού. Και το παλιό ισχύει αλλά μπορεί κάπου να ταλαιπωρηθείς.

Επίσης το νέο μπορώ να πω ότι έχει περισσότερη ισχύ από αυτές τις ταυτότητες τις μπακαλίστικες που εκδίδουμε ακόμη στη χώρα μας γιατί κάποιοι φοβούνται τους παππάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, AristidisZ said:

Απορία, μην την πατήσουμε και τρέχουμε: 

Αν αλλάξω το δίπλωμα, και το καινούριο θα έχει ισχύ μέχρι τα 65, έτσι δεν είναι ; 

Επίσης το παλιό το παραδίδουμε με τη κατάθεση των δικαιολογητικών (και αν ναι, πως κυκλοφορούμε ; ) ή με τη παραλαβή του νέου ; 

Ναι, μεχρι τα 65.

Με επικυρωμένο αντίγραφο του παλιού το οποίο θα σου το δώσουν οι ιδιοι. Ετσι μου ειχαν κάνει στα ΚΕΠ τουλάχιστον

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Thulogur είπε

Ναι, μεχρι τα 65.

Με επικυρωμένο αντίγραφο του παλιού το οποίο θα σου το δώσουν οι ιδιοι. Ετσι μου ειχαν κάνει στα ΚΕΠ τουλάχιστον

Στη δική μου περίπτωση, από όσο θυμάμαι είχα κρατήσει το παλιό και το παρέδωσα μόνο τη μέρα που παρέλαβα το νέο.

ΥΓ

Στη δική μου περίπτωση πήρε πολύ περισσότερο από 1 μήνα. έκανα την αίτηση 15γουστο και παρέλαβα κοντά στα Χριστούγεννα.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Thulogur είπε

Εμένα πηρε 2-3 βδομάδες, ετυχα στην περίπτωση απ'οτι κατάλαβα.

Ίσως να εξαρτάται από τον εκάστοτε βαθμό διάλυσης του υπουργείου.

Κάποια στιγμή δεν είχαν πινακίδες να δώσουν κάποια άλλη δεν είχαν χαρτιά για αδειες κυκλοφορίας .... όπως το λέει και το ανέκδοτο "πότε τελειώνουν τα σκατά πότε τελειώνει το πετρέλαιο". 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, xgol είπε

Σε περιπτωση απώλειας, το παραβολο είναι το ιδιο?

Όχι, έχει και δεύτερο παράβολο άλλα 30€. Μιλάμε για απλή απώλεια, αν πρόκειται για περίπτωση κλοπής (όπου έχεις χαρτί από την κατάθεση στην αστυνομία), τότε δε χρεώνεσαι το δεύτερο παράβολο.

Εδώ τα λέει αναλυτικά.

Επεξ/σία από BadBoy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έκανα την διαδικασία πριν ενα μήνα...

Είχε λήξει το επαγγελματικό μου αλλά δεν είχε λήξει το ερασιτεχνικό (λήγει στα 65 για τα παλιά και στα 15 χρόνια για τα μετά το 2013) 

Για αντικατάσταση

Κόστος 30 ευρώ παράβολο  + κόστος φωτογραφιών

Χρόνος μου είχαν πει σε 15 ημέρες αλλά στις 10 με ειδοποίησαν ότι είναι έτοιμο (η κατάθεση χαρτιών στο αρμόδιο τμήμα στην πόλη μου)

Από την στιγμή που γίνετε αντικατάσταση  έχει ημερομηνία λήξης τα 15 χρόνια η τα 65 ...όποιο έρθει πρώτο.

Αν έχει λήξει το προς αντικατάσταση στο κρατάνε ...αλλιώς το παραδίδεις όταν πάρεις το καινούριο 

Να σημειώσω οτι θεωρείτε ληγμένο (διοικητικα) αν έχει παρελθει η ημερομηνία που γραφει μπροστα ανεξαρτητα αν καποια κατηγορια εχει ημερομηνία λήξης μεταγενέστερη.... αυτό έπαθα εγω

Επίσης τα παλιά ροζ που και αυτά είναι της ευρωπαϊκης ένωσης έχουν ισχύ μέχρι το 2035  και πρέπει να  αντικατασταθούν μέχρι τότε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σε κεπ για την αιτηση 25/09 και παρελαβα 30/11.
Μου το ειχε πει απο την πρωτη στιγμη ο υπαλληλος οτι αργει πολυ το υπουργειο να τα στειλει.

Το παλιο το ειχα κανονικα και τους το παρεδωσα με την παραλαβη του νεου.

Επισης, ημουν απο τους τυχερους της χρονιας που δεν υπηρχαν τα πρασινα χαρτια αδειας αυτοκινητου και κυκλοφορω με μια σφραγισμενη εκτυπωση dot matrix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Θέλω να αλλάξω το κλασσικό παλιό ροζ τρίπτυχο δίπλωμα μου σε νέου τύπου.

Επειδή μπερδεύτηκα με τις παραπάνω απαντήσεις, θέλω να ρωτήσω: το τωρινό έχει διάρκεια μέχρι τα 65 μου έτη. Το καινούργιο (το νέου τύπου δηλαδή) θα έχει και αυτό μέχρι τα 65 ή στα 15 χρόνια θα πρέπει να τρέχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, sargus είπε

Θέλω να αλλάξω το κλασσικό παλιό ροζ τρίπτυχο δίπλωμα μου σε νέου τύπου.

Επειδή μπερδεύτηκα με τις παραπάνω απαντήσεις, θέλω να ρωτήσω: το τωρινό έχει διάρκεια μέχρι τα 65 μου έτη. Το καινούργιο (το νέου τύπου δηλαδή) θα έχει και αυτό μέχρι τα 65 ή στα 15 χρόνια θα πρέπει να τρέχω;

15 ετη διάρκεια.ΑΚΥΡΟ

Στα 65 είναι όπως το παλιό,συγνώμη για το λάθος.

 

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sargus είπε

Θέλω να αλλάξω το κλασσικό παλιό ροζ τρίπτυχο δίπλωμα μου σε νέου τύπου.

Επειδή μπερδεύτηκα με τις παραπάνω απαντήσεις, θέλω να ρωτήσω: το τωρινό έχει διάρκεια μέχρι τα 65 μου έτη. Το καινούργιο (το νέου τύπου δηλαδή) θα έχει και αυτό μέχρι τα 65 ή στα 15 χρόνια θα πρέπει να τρέχω;

Θα πρέπει να τρέχεις σε έναν οφθαλμίατρο και έναν παθολόγο για να κανείς ανανέωση, δεν ξαναδίνεις εξετάσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...