Προς το περιεχόμενο

Μηχανικό πληκτρολόγιο με συγκεκριμένες προδιαγραφές


Zaytsev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, μου αρέσει πολύ αυτό:

http://www.roccat.org/en-IE/Products/Gaming-Keyboards/Suora-Series/Suora-FX/

 

Θα το είχα πάρει, αλλά, δεν αναφέρει τι διακόπτες έχει. Κρίνοντας από την τιμή, θεωρώ πως δεν έχει Cherry MX. Ξέρει κανείς τι φοράει; Αν ναι, τους έχει δοκιμάσει, πως είναι σε σχέση με τους ΜΧ ;

 

Αν δεν αξίζει το συγκεκριμένο, τι ακριβώς θέλω...

 

1. Frameless. Μου αρέσει που δεν έχει σχεδόν καθόλου περιθώριο

2. Τα πλήκτρα είναι εκτός και όχι "χωμένα" μέσα. Καθαρίζει πανεύκολα

3. US layout. Με τίποτα δεν παίρνω UK/DE/FR, κλπ

4. Δε με ενδιαφέρει ο φωτισμός, αλλά αν έχει θα πρέπει να είναι κόκκινος

5. Ρύθμιση polling rate 1000, 1ms input lag, Ν-Key rollover

6. Brown διακόπτες

7. 104 πλήκτρα. Δε θέλω ΤΚ, κλπ

 

Τα παραπάνω είναι όλα απαραίτητα, οπότε σας παρακαλώ μην προτείνετε άσχετα.

Δε με ενδιαφέρει η αγορά αν θα είναι από US, αρκεί να μην το ξεφτιλύσουμε σε μεταφορικά/τελωνεία (δεν είμαι Ελλάδα)

Δέχομαι και κινέζικα, αρκεί να είναι σίγουρο ότι η ποιότητα είναι ανάλογη των MX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διακόπτες που φοράει είναι της TTC και είναι Brown. Τους ίδιους φοράει και το απλό Suora που έχει μπλε LED...

 

Τώρα για προτάσεις, δεν ξέρω να σου πω, εγώ πάντως είμαι υπέρ της Corsair αν και είναι αρκετά Οverpriced λόγω ονόματος και Hype...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διακόπτες που φοράει είναι της TTC και είναι Brown. Τους ίδιους φοράει και το απλό Suora που έχει μπλε LED...

 

Τώρα για προτάσεις, δεν ξέρω να σου πω, εγώ πάντως είμαι υπέρ της Corsair αν και είναι αρκετά Οverpriced λόγω ονόματος και Hype...

TTC... Δηλαδή; Τους έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Corsair δε θα ήθελα. Ακριβώς γιατί είναι κοροϊδία. Σχεδόν διπλάσια τιμή από αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trantek Electronics Co. Ltd. Κινέζικοι είναι, κλώνοι των Cherry MX, λίγο χειρότεροι απ'ότι λένε στα ξένα forum...

 

Δες και το παρακάτω...

 

https://www.reddit.com/r/MechanicalKeyboards/wiki/switch_guides

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ... δε βρίσκω ιδιαίτερα αρνητικά... Όμως, βρήκα πολύ θετικά για αυτό:

Bloody B720.

Φοράει μηχανικά πλήκτρα, με οπτικούς διακόπτες. Δηλαδή ίδια αίσθηση με τους μηχανικούς (υποτίθεται), αλλά δεν έχει ηλεκτρική επαφή, η ενεργοποίηση γίνεται με οπτικό αισθητήρα.

Σα μειονέκτημε λένε για το κόστος, όμως το Β720 το βρίσκω ~120€. Δεν είναι ακριβό και είναι όπως θέλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το B720 έχει από τις πιο άσχημες γραμματοσειρές που έχω δει σε KB. Αφού θέλεις και ξέρεις για τους MX διακόπτες, γιατί να συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο? Αν πάρεις μηχανικό πληκτρολόγιο, θεωρητικά δεν θα ξαναγοράσεις KB για τα επόμενα 15 χρόνια τουλάχιστον, οπότε δες το σαν επένδυση. Και όσο για την κοροϊδία που λες για το Corsair, κάνεις λάθος. Πολλά λεφτά στοιχίζουν τα Razer με την φτηνή πλαστικούρα και τα MX knock off switches. Εχω δοκιμάσει rubber domes με καλύτερη αίσθηση. Πάντως ότι και να διαλέξεις, choose wisely, γιατί θα είσαι για πολύ καιρό με το μηχανικό πληκτρολόγιο.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο γνωρίζεις τους Gateron διακόπτες, αλλά μερικοί λένε πως είναι ανώτεροι από τους Cherry MX. Είναι και συμβατοί, έχουν το ίδιο stem.

 

Happy hunting!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα αν σε ενδιαφέρει η εμφάνιση απο την ποιότητα.Floating keys και ποιοτικο πληκτρολόγιο δεν πάνε μαζί. Γενικά αν μου έλεγες για ποιοτικό μηχανικό θα σου έλεγα αυτο http://www.keyboardco.com/keyboard/filco-majestouch-2-nkr-tactile-action-usa-keyboard.asp .

10 κλάσεις παραπάνω σε ποιοτητα απο Roccat και Corsair.Αν δεν σε ενδιαφέρει η ποιοτητα μπορείς να πάρεις οτι σου χτυπάει το μάτι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, νομίζω υπερβάλλεις. Ανώτερο απο Corsair σε τι?? Στα πλαστικά ή στους ίδιους Cherry MX διακόπτες που χρησιμοποιεί και η Corsair?? Τα πλαστικά του μόνο από τις φωτογραφίες, φαίνονται πολύ κατώτερης ποιότητας και από το Strafe. Δεκτό ότι μάλλον έχει καλό PCB και διακόπτες, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι plate mounted αντιθετα με το corsair.Η pcb της ειναι πολυ καλυτερη,ειναι πιο βαρύ και στιβαρό παρόλο που δεν είναι αλουμινιο.Αν δεν έχεις δοκιμάσει κάτι μην το κρίνεις απο την εμφάνιση αλλα απο ότι βλέπω εχεις δωσει τόσα χρήματα για το K70 οποτε αποδεκτό να εισαι λιγο προκατελημένος.Μπορείς να ψάξεις για review της Filco και να ρωτήσεις αυτους που ασχολούνται πριν μου πείς οτι υπερβάλλω.Υπάρχουν και καλύτερα απο Filco και πιο φθηνά αλλα δεν έρχονται Ευρώπη έυκολα.Επίσης η Filco(Diatec) υπάρχει απο το 1982,δεν ειναι καποια τυχαια κινεζιά οπως η ΟΕΜ της corsair (δεν φτιαχνει αυτη τα πληκτρολογια προφανώς)

Εντελώς φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα φιλικά μιλάμε. Εντάξει μπορεί να μην την ξέρω σαν εταιρία και μπορεί να είναι και καλύτερο σαν πληκτρολόγιο, απλά μην βγάζουμε και τα Corsair "άχρηστα". Το Κ70 το πήρα πέρυσι στα 110€ από εξωτερικό σε Black Friday flash sale. Προφανώς και σε αυτή την τιμή δεν νομίζω πως έπρεπε να το αφήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στα 110 ειναι αρκετα καλή τιμη αν σου αρέσουν τα Fullsize αλλα πραγματικά υπάρχει ολόκληρος κόσμος απο πληκτρολόγια αγνωστα εδώ. Έτσι έτυχε και πήρα το δικό μου (Coolermaster Novatouch) οπου ο μηχανισμός και η αισθηση ειναι μοναδικός στο ειδος(μπορείς να ψαξεις Topre) και υπάρχουν κ ακομη καλυτερα στο είδος με τιμές απο 200+. Anyways ας μην βγαίνουμε εκτος θεματος 

Topic starter παρε η το Filco η το Corsair η το Masterkeys Pro L με τίποτα όμως το Roccat καθώς οι TTC διακόπτες ειναι άθλιοι και το κάναν απλα για εξοικοινόμηση χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, νομίζω υπερβάλλεις. Ανώτερο απο Corsair σε τι??

 

Ανώτερο στη ποιότητα των keycaps. Το μόνο πλήκτρο που αξίζει (ποιοτικά) στο Corsair είναι το spacebar (τουλάχιστον στο K70). Ολα τα υπόλοιπα πλήκτρα είναι μέτριας ποιότητας translucent double shot thin ABS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διάβασα όλα όσα γράφετε...

Έχω ήδη δύο μηχανικά με κόκκινους Cherry MX στην κατοχή μου, εδώ και 6-7 χρόνια.

Είμαι ευχαριστημένος, απλά ήθελα αλλαγή για την εμφάνιση περισσότερο και για να πάω σε Brown.

Οπότε γνωρίζω περί μηχανικών, το ξέρω ότι δεν υπάρχει επιστροφή κι η ερώτησή μου ήταν άλλη.

 

Για τους TTC με κάλυψε ο Raxanas, οπότε το Roccat το αποκλείουμε.

Τα Filco τα γνωρίζω, αλλά όπως είπα ψάχνω κάτι συγκεκριμένο. Η ποιότητα του τωρινού, δεν είναι Filco, αλλά το έχω 7-8 χρόνια και ακόμα είναι σαν καινούριο. Το βαρέθηκα όμως. Άρα δεν έχει νόημα να πληρώσω Filco, που θα αντέξει 15 χρόνια και να το βαρεθώ.

 

Οι γραμματοσειρές στο B720 δε με χαλάνε. Είναι κάπως, αλλά δεν είναι πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς γράψω τυφλό, ελάχιστα τις κοιτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτύπα ένα k70 (όχι rgb και παραξενιές ) με καφέ και καθάρισες

 

και σαν μπόνους παίρνεις και τα εύχρηστα media keys και τη καλύτερη ροδέλα ένταση της αγοράς, πέρα από αυτά που ζητάς 

 

είναι απλά τέλειο 

 

20161120_003847_HDR_zpshnbdkooc.jpg


Ναι στα 110 ειναι αρκετα καλή τιμη αν σου αρέσουν τα Fullsize αλλα πραγματικά υπάρχει ολόκληρος κόσμος απο πληκτρολόγια αγνωστα εδώ. Έτσι έτυχε και πήρα το δικό μου (Coolermaster Novatouch) οπου ο μηχανισμός και η αισθηση ειναι μοναδικός στο ειδος(μπορείς να ψαξεις Topre) και υπάρχουν κ ακομη καλυτερα στο είδος με τιμές απο 200+. Anyways ας μην βγαίνουμε εκτος θεματος 

Topic starter παρε η το Filco η το Corsair η το Masterkeys Pro L με τίποτα όμως το Roccat καθώς οι TTC διακόπτες ειναι άθλιοι και το κάναν απλα για εξοικοινόμηση χρημάτων.

το δέχομαι ότι πήρες topre φθηνότερα μάλλον από άλλους, όπως δέχομαι ότι και τα filco έχουν για παράδειγμα καλύτερες πλακέτες από τα corsair

 

όμως τα cm είναι χειρότερες κατασκευές από άποψη  ποιότητας από της corsair (δες λυμμένα τα μεν και δε και αυτό το λέω συμπαθώντας πολύ περισσότερο τη cm από τη corsair) και τα floating keys δε καταλαβαίνω (άρα και δε δέχομαι) γιατί να υστερούν σε κάτι πέρα από θόρυβο, σκοπεύεις να βαρέσεις κανέναν στο κεφάλι με το πληκτρολόγιο;

 

μια χαρά στιβαρό είναι το Κ70 και οι διακόπτες και η πλακέτα είναι επάνω σε steel plate, βασικά όπως και τα άλλα καλά μηχανικά είναι απλά δεν έχει γύρω γύρω πλαίσιο να "αγκαλιάζει" τους διακόπτες για να δίνει το εφφέ του υπερυψωμένου, τίποτα δεν είναι υπερυψωμένο γιατί κάτι τέτοιο δε θα είχε νόημα... 

επίσης σε κάποια πράγματα είναι πιο ποιοτικό από πιο premium κατασκευές όπως πχ στο ντυμένο καλώδιο που δε καταλαβαίνει το χριστό του 

 

η μόνη του παραφωνία ήταν προβλήματα που είχαν εκδόσεις με μπλε led που τους πέθαιναν και φυσικά οι τιμές κάποιων εκδόσεων που είναι αστείες, εκεί ναι μαζί σου πάρε κάτι άλλο 

 

ΥΓ topre θα ήθελα να δοκιμάσω, αλλά όχι να πληρώσω για να δοκιμάσω, απλά να δοκιμάσω.

γιατί αν με απογοήτευαν θα σπαζόμουν άσχημα, τουλάχιστον με cherry όλο και κάτι κάνεις και όλο και κάπου μπορεί να δοκιμάσεις (αν κι εγώ είχα πάρει αρχικά cherry που δε μου ταίριαζαν τόσο όπως οι καφέ) 

 

ΥΓ2 τι διαφορά έχει το ένα από το άλλο ας πούμε.. τι το "υπερυψωμένο" έχει..; απλά δεν έχει πλαίσιο το k70

ίσα ίσα που και στο καθάρισμα (που κάνω στη φωτό) η ζωή σου γίνεται πολύ πιο εύκολη 

 

20160920_005729_zps8v2ggzwm.jpg

 

7961728_f520.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...