Προς το περιεχόμενο

Μηχανικό πληκτρολόγιο με συγκεκριμένες προδιαγραφές


Zaytsev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω ποιό είναι το budget σου αλλά κοίτα το corsair k70 rapidfire. Έχει καλά reviews. Το αγόρασα και περιμένω να μου έρθει γιατί ψαχνόμουν και εγω για πληκτρολόγιο την περασμένη εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Do you care to elaborate? 

Αν πιάνουν τα χέρια σου, μπορείς να αγοράσεις case, pcb, plate, switches, cables, keycaps etc, και να φτιάξεις το δικό σου πληκτρολόγιο. Βέβαια είναι ακριβό hobby, αλλα είναι doable. geekhack.org και deskthority.net ότι θες για πληκτρολόγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιάνουν τα χέρια σου, μπορείς να αγοράσεις case, pcb, plate, switches, cables, keycaps etc, και να φτιάξεις το δικό σου πληκτρολόγιο. Βέβαια είναι ακριβό hobby, αλλα είναι doable. geekhack.org και deskthority.net ότι θες για πληκτρολόγια.

Πριν μερικά χρόνια, υπό διαφορετικές συνθήκες, θα το έκανα. Πλέον όχι. Δεν αξίζει τον κόπο.

Είμαι εξωτερικό, όλα μου τα εργαλεία είναι Ελλάδα κι αν έχεις μάθει να κολλάς με σταθμό κόλλησης, δε μπαίνεις στη διαδικασία να κάνεις 200+ κολλήσεις με κολλητίρι των 30€.

 

Το θέμα είναι πως δε βρίσκω ακριβώς αυτό που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η a4tech/bloody που κοιτούσες είναι 'φθηνή' εταιρεία αλλά έχει αρκετά καλή φήμη

δεν έχω πιάσει ποτέ πληκτρολόγιό της όμως, μονο mouse

Είχα δοκιμάσει ποντίκι τους. Ήταν εξαιρετικό, με μόνη εξαίρεση, ότι έχουν παλαιότερο αισθητήρα και δεν ανταποκρίνεται σωστά σε πολύ απότομες κινήσεις (>1.5m/sec). Απλά δεν το επέλεξα ποτέ, γιατί βγάζουν κάτι scripts για no-recoil κι έτσι πολλοί servers σε κάνουν ban αν πάρουν χαμπάρι ότι το χρησιμοποιείς (άσχετα αν δεν έχεις το script).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Corsair Strafe RGB με Cherry MX Brown, είχε μέσα στο ΣΚ 137 euro ( πως το βλέπετε σαν επιλογή )

Ψάχνω κάτι παρόμοιο και έβαλα τα 120-125 όριο .

To Corsair Strafe RGB δεν είναι

1. Frameless. Μου αρέσει που δεν έχει σχεδόν καθόλου περιθώριο

 

Επίσης, έγραψα ότι δεν είμαι Ελλάδα. Που το βρήκες 137€ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχε/έχει το eshop τόσο

 

αλλά εγώ βρίσκω λίγο απατεωνιά τη φάση να έχω πάρει πριν καιρό το Κ70 στα περίπου 150 και να βγάζουν το πλαστικό strafe στα 140 και τα κ70 να τα πηγαίνουν στο θεό 

 

το παράχεσαν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχε/έχει το eshop τόσο

 

αλλά εγώ βρίσκω λίγο απατεωνιά τη φάση να έχω πάρει πριν καιρό το Κ70 στα περίπου 150 και να βγάζουν το πλαστικό strafe στα 140 και τα κ70 να τα πηγαίνουν στο θεό 

 

το παράχεσαν 

Δεν φταίει το eshop. Και γω το k70 κάπου στα 160 το πήρα και ένα Mionix Avior 7000 60Ε. Μετά από λίγο καιρό τα είδα και έξω κατά 10Ε πιο ακριβά. Το ποντίκι στο site της Mionix ήταν 70Ε από 60Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Τελικά, μετά από αρκετό καιρό, κατέληξα στο Logitech G413.

http://gaming.logitech.com/en-roeu/product/g413-mechanical-gaming-keyboard

 

Δεν έχει CherryMX, αλλά τους Romer-G που είναι κατασκευής Logitech.

 

Σαν αίσθηση είναι πολύ καλή, αλλά και διαφορετική από τους κόκκινους που είχα. Λένε ότι είναι 45γρ, αλλά μου φαίνεται λίγο πιό σκληρό. Ίσως επειδή είναι καινούριο. Επίσης, είναι λίγο πιό "ελαστικοί", όχι τόσο "ξεροί" όσο ήταν οι κόκκινοι.

 

Σαν κατασκευή είναι πολύ καλή, αλουμίνιο η επιφάνεια και μου αρέσει που τα πλήκτρα είναι στον αέρα, όπως στα Corsair και όχι χωνευτά.

 

Χρώματα προς το παρόν έχει μόνο κόκκινο, αλλά έτσι κι αλλιώς, αυτό ήθελα.

 

Μειονέκτημα, ότι δεν υπάρχουν keycaps στην αγορά ακόμα, ώστε να μπορεί να γίνει custom όπως θέλει ο καθένας.

 

Γενική εντύπωση πολύ καλή και στα παιχνίδια δεν πρόσεξα καμιά διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...