Προς το περιεχόμενο

Απορία για τα 2 DVI


normal40

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τηλεόραση έχει πολλά hdmi, πως να κάνω την σύνδεση όμως; η κάρτα βγάζει μόνο ένα.

ενα hdmi απο την κάρτα στην τηλεόραση και μετά το monitor σου με dvi η dp αναλόγως τι έχεις.

αν το μονιτόρ σου έχει hdmi είσοδο πάρε μετατροπέα απο dvi σε hdmi(η καλώδιο αν σου είναι εντάξει το κόστος-υπάρχει hdmi to dvi καλώδιο)

Μετά είναι το θέμα του ήχου που έχω αναφέρει και ποιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

ενα hdmi απο την κάρτα στην τηλεόραση και μετά το monitor σου με dvi η dp αναλόγως τι έχεις.

αν το μονιτόρ σου έχει hdmi είσοδο πάρε μετατροπέα απο dvi σε hdmi(η καλώδιο αν σου είναι εντάξει το κόστος-υπάρχει hdmi to dvi καλώδιο)

Μετά είναι το θέμα του ήχου που έχω αναφέρει και ποιο πριν.

Θελω το hdmi στην οθόνη για τα 60hrz. Δεν θέλω dvi. Αυτό είναι το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω το hdmi στην οθόνη για τα 60hrz. Δεν θέλω dvi. Αυτό είναι το προβλημα.

το dvi μια χαρά πάει στα 120ΗΖ+ αν ειναι dual link το καλώδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα ομως μπέρδεψες εμενα. Έλεγες ότι έχεις VGA μόνο και τώρα λες και DVI και DP :P

 

Αυτό που σου είπα εγώ πιο πάνω είναι ότι το VGA είναι αναλογικό και αν στείλεις ψηφιακό σήμα σε VGA οθονης (το μπλε βυσμα) δεν προκειται να δουλεψει. Τωρα απο την μερια της καρτας γραφικων, το ενα που εχει τα 4 εξτρα ακροδεκτακια ειναι και αναλογικο, αρα με το ανταπτορακι που ειπαμε μπορεις να το κανεις στο κλασσικο μπλε d-sub βυσμα του VGA. To αλλο DVI που βγαζει η καρτα, ειναι ψηφιακο σημα! Αυτο μπορεις να το πας κατευθειαν με καλωδιο DVI σε μονιτορ που εχει DVI. Ο ανταπτορας για το αναλογικο δε μπαινει στην υποδοχη του ψηφιακου DVI. Και σου ειπα οτι εγω του ξεριζωσα καποια σιδερακια απο μεσα για να μπει στην υποδοχη, αλλα προφανως και δε δουλεψε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα ομως μπέρδεψες εμενα. Έλεγες ότι έχεις VGA μόνο και τώρα λες και DVI και DP :P

 

Αυτό που σου είπα εγώ πιο πάνω είναι ότι το VGA είναι αναλογικό και αν στείλεις ψηφιακό σήμα σε VGA οθονης (το μπλε βυσμα) δεν προκειται να δουλεψει. Τωρα απο την μερια της καρτας γραφικων, το ενα που εχει τα 4 εξτρα ακροδεκτακια ειναι και αναλογικο, αρα με το ανταπτορακι που ειπαμε μπορεις να το κανεις στο κλασσικο μπλε d-sub βυσμα του VGA. To αλλο DVI που βγαζει η καρτα, ειναι ψηφιακο σημα! Αυτο μπορεις να το πας κατευθειαν με καλωδιο DVI σε μονιτορ που εχει DVI. Ο ανταπτορας για το αναλογικο δε μπαινει στην υποδοχη του ψηφιακου DVI. Και σου ειπα οτι εγω του ξεριζωσα καποια σιδερακια απο μεσα για να μπει στην υποδοχη, αλλα προφανως και δε δουλεψε :P

Λοιπόν η τηλεόραση έχει τις εξής εισόδους :

Hdmi και vga μόνο, η κάρτα βγάζει μόνο 1 hdmi, εγώ θέλω να δουλέψω σε παραπάνω οθόνες την κάρτα, το αρνητικό είναι ότι βγάζει μια hdmi, άρα πάω για dvi και Αντάπτορα για hdmi για την σύνδεση την οθόνη του υπολογιστή.

 

Στην τηλεόραση θα τραβήξω 10 μέτρα καλώδιο hdmi.

 

Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα ομως μπέρδεψες εμενα. Έλεγες ότι έχεις VGA μόνο και τώρα λες και DVI και DP :P

 

Αυτό που σου είπα εγώ πιο πάνω είναι ότι το VGA είναι αναλογικό και αν στείλεις ψηφιακό σήμα σε VGA οθονης (το μπλε βυσμα) δεν προκειται να δουλεψει. Τωρα απο την μερια της καρτας γραφικων, το ενα που εχει τα 4 εξτρα ακροδεκτακια ειναι και αναλογικο, αρα με το ανταπτορακι που ειπαμε μπορεις να το κανεις στο κλασσικο μπλε d-sub βυσμα του VGA. To αλλο DVI που βγαζει η καρτα, ειναι ψηφιακο σημα! Αυτο μπορεις να το πας κατευθειαν με καλωδιο DVI σε μονιτορ που εχει DVI. Ο ανταπτορας για το αναλογικο δε μπαινει στην υποδοχη του ψηφιακου DVI. Και σου ειπα οτι εγω του ξεριζωσα καποια σιδερακια απο μεσα για να μπει στην υποδοχη, αλλα προφανως και δε δουλεψε :P

το dvi χωρίζεται σε D/I/A

το dvi-d έχει μόνο τις ψηφιακες συνδέσεις οπότε δεν θα δεις αναλογικό σήμα.

το dvi-i έχει ολα τα πινς της επαφης πιασμένα και περιέχει και τις ψηφιακες και τις αναλογικες.

το dvi-a έχει μονο τις αναλογικες επαφες στο βυσμα

 

με dvi-i θα δει μια χαρά αναλογικό σήμα.

 

Στην τηλεόραση θα τραβήξω 10 μέτρα καλώδιο hdmi.

 

Σωστα;

νομίζω θα εισαι οριακά με 10μετρα Hdmi,δεν θυμάμαι ακριβώς.

 

γι αυτό που ρώτησες πριν,το dual link dvi ειναι έτσι

https://nebula.wsimg.com/4b0099eadd7338ab73687b9ebe5413ad?AccessKeyId=0461C018C5D99A59304C&disposition=0&alloworigin=1

 

σου λεω πάντως 100% μιας και έχω single link dvi στην 760 μου,το refresh rate που δηλώνουν τα windows είναι 60.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το dvi χωρίζεται σε D/I/A

το dvi-d έχει μόνο τις ψηφιακες συνδέσεις οπότε δεν θα δεις αναλογικό σήμα.

το dvi-i έχει ολα τα πινς της επαφης πιασμένα και περιέχει και τις ψηφιακες και τις αναλογικες.

το dvi-a έχει μονο τις αναλογικες επαφες στο βυσμα

 

με dvi-i θα δει μια χαρά αναλογικό σήμα.

 

νομίζω θα εισαι οριακά με 10μετρα Hdmi,δεν θυμάμαι ακριβώς.

 

γι αυτό που ρώτησες πριν,το dual link dvi ειναι έτσι

https://nebula.wsimg.com/4b0099eadd7338ab73687b9ebe5413ad?AccessKeyId=0461C018C5D99A59304C&disposition=0&alloworigin=1

 

σου λεω πάντως 100% μιας και έχω single link dvi στην 760 μου,το refresh rate που δηλώνουν τα windows είναι 60.

Ώραια σε ευχαριστώ, αυτό το dual τι κάνει μπορώ να μάθω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώραια σε ευχαριστώ, αυτό το dual τι κάνει μπορώ να μάθω;

σου ειχα παραθέσει στην προηγουμενη σελίδα απο το wiki τι κάνει ακριβώς το dvi(τι είναι,κατηγορίες κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου ειχα παραθέσει στην προηγουμενη σελίδα απο το wiki τι κάνει ακριβώς το dvi(τι είναι,κατηγορίες κλπ)

Δεν γνωρίζω ξένη γλώσσα.. Με λίγα λόγια κάνει κάτι παραπάνω από το άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιέχει περισσότερες ακίδες οι οποίες αντιστοιχουν για μεγαλύτερους ρυθμούς ανανέωσης/αναλύσεις.

στο προηγούμενο λινκ έχει και αναλυτικά τι κάνει το καθε πιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιέχει περισσότερες ακίδες οι οποίες αντιστοιχουν για μεγαλύτερους ρυθμούς ανανέωσης/αναλύσεις.

στο προηγούμενο λινκ έχει και αναλυτικά τι κάνει το καθε πιν.

Ώραια άρα συνδέω την κάρτα γραφικών με dvi dual, είναι καλύτερο και από hdmi μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πες μα αναλυτικά τη εξόδους έχει η κάρτα γραφικών, τι εισόδους έχει η οθόνη σου (μονιγορ) και τι εισόδους έχει η τηλεόραση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...