Προς το περιεχόμενο

Η NASA ανακοινώνει επίσημα ότι το EM Drive λειτουργεί


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τίποτα δεν κάνει κουρελόχαρτο.

Hellow αν δεν τον έκανε κουρελόχαρτο δεν θα δούλευε ο EM drive τόσο απλά.

Προσωπικά αν άκουγα από αυτόν ότι 1+1=2 θα το σιγούρευα πρώτα...

Ναι αλλά με ποιους όρους θέλετε να μιλήσουμε για την συσκευή Ζωγράφου δεν μου είπες.Επιστημονικούς θεωρίες ψεκασμένων με τι για να ξέρουμε και πως θα απαντάμε.Βαριέμαι απίστευτα το copy paste από ανάλογο θέμα στο παρελθόν και επιτέλους εγώ πρώτος είπα ότι μπορεί και να μην δουλέψει ποτέ αλλά όχι επειδή δεν συμβαδίζει με τους όρους της θερμοδυναμικής όπως μας έλεγαν κάποιοι με φανατισμό.Γιατί και ο em-drive δεν συμβαδίζει με τον νόμο δράσης αντίδρασης άρα όλα είναι δυνατά.You see my point now;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hellow αν δεν τον έκανε κουρελόχαρτο δεν θα δούλευε ο EM drive τόσο απλά.

Τώρα μας δουλεύεις; Θέλεις να μας πεις ότι το Casimir effect καταρρίπτει νόμους της Κλασικής Μηχανικής; Δεν έχουν καμία σχέση αυτά τα πράγματα μεταξύ τους. By the way δεν μου πολυαρέσει το discussion με pilot waves που κάνουν στο τέλος άλλα ίδωμεν δεν έχω τελειώσει το διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μας δουλεύεις; Θέλεις να μας πεις ότι το Casimir effect καταρρίπτει νόμους της Κλασικής Μηχανικής; Δεν έχουν καμία σχέση αυτά τα πράγματα μεταξύ τους. By the way δεν μου πολυαρέσει το discussion με pilot waves που κάνουν στο τέλος άλλα ίδωμεν δεν έχω τελειώσει το διάβασμα.

Ναι αλλά το Casimir effect δουλεύει μόνο στον μικρόκοσμο(προς το παρόν τουλάχιστον) ενώ ο em drive θα δουλεύει και στον μεγάκοσμο. Τεσπα  ο καθένας έχεις τις απόψεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω περιμενω να εξηγησει κανεις με απλα λογάκια τι φαση

 

Σκέψου ένα πύραυλο που δεν χρειάζεται καύσιμη ύλη. Ο πύραυλος κουνιέται γιατί σπρώχνει ύλη προς τα πίσω και λόγω της αντίδρασης, αυτός κινείται προς τα εμπρός.

 

Ε, με αυτή την μηχανή πετάς χωρίς συνεχόμενες κλανιές. Ο λόγος είναι ότι για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζουμε, αυτή η "ανταλλαγή" ορμής γίνεται στο κενό - πράγμα απρόσμενο.

 

Η μηχανή είναι σαν ένα κωνικό ταπεράκι που έχει μέσα ... τίποτα. Ο εφευρέτης που το σκέφτηκε θεωρεί ότι η ασυμμετρία αυτής της δομής είναι ο λόγος που ό,τι γίνεται εκεί, συμβαίνει.

 

Το paper της ΝΑΣΑ θεωρεί ότι πιθανώς είναι ένδειξη ότι μια  συγκεκριμένη εναλλακτική θεωρία στο πεδίο της κβαντομηχανικής (για την οποία είχανε σφαχτεί για κάμποσες δεκαετίες και τελικά δεν επικράτησε) είναι τελικά η σωστή.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το Casimir effect δουλεύει μόνο στον μικρόκοσμο(προς το παρόν τουλάχιστον) ενώ ο em drive θα δουλεύει και στον μεγάκοσμο. Τεσπα  ο καθένας έχεις τις απόψεις του.

Έχω την αίσθηση ότι παραβλέπεις τις βασικές αρχές λειτουργίας ενός em drive και νομίζεις ότι αυτό το πράγμα δημιουργεί ενέργεια από το τίποτα. Δεν είναι έτσι. Το κενό έχει ενέργεια και αυτό αφενός αποδεικνύεται πανεύκολα μέσω του Casimir effect αφετέρου αποτελεί τη βάση για τα περισσότερα σύγχρονα κοσμολογικά πρότυπα. Μπορεί αυτά να είναι φαινόμενα κβαντικής προέλευσης αλλά δεν σημαίνει ότι δεν έχουν μακροσκοπικά αποτελέσματα. Το λεγόμενο κλασικό όριο δεν απαλείφει πάντα τις όποιες κβαντικές διακυμάνσεις άσχετα με το αν αυτό συμβαίνει στα πολύ συνηθισμένα φαινόμενα.

 

Φυσικά όλα αυτά έχουν κάποιο νόημα αν αυτό που κάναν είναι όντως αναπαράξιμο και από άλλο εργαστήριο και δεν λένε απλώς αρλούμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι παραβλέπεις τις βασικές αρχές λειτουργίας ενός em drive και νομίζεις ότι αυτό το πράγμα δημιουργεί ενέργεια από το τίποτα. Δεν είναι έτσι. Το κενό έχει ενέργεια και αυτό αφενός αποδεικνύεται πανεύκολα μέσω του Casimir effect αφετέρου αποτελεί τη βάση για τα περισσότερα σύγχρονα κοσμολογικά πρότυπα. Μπορεί αυτά να είναι φαινόμενα κβαντικής προέλευσης αλλά δεν σημαίνει ότι δεν έχουν μακροσκοπικά αποτελέσματα. Το λεγόμενο κλασικό όριο δεν απαλείφει πάντα τις όποιες κβαντικές διακυμάνσεις άσχετα με το αν αυτό συμβαίνει στα πολύ συνηθισμένα φαινόμενα.

Εγώ δε παραβλέπω τίποτα και ποτέ.Το ίδιο το άρθρο καθώς και διακεκριμένοι επιστήμονες μας λένε ότι με βάση τον νόμο δράσης αντίδρασης το EM-drive δεν θα έπρεπε να δουλεύει.Τόσο απλά. Περαιτέρω δεν θα επεκταθώ πάω να δω το back to the future  φτιάχτηκα τώρα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι παιδιά κι εγώ έχω εγκαταστήσει έναν flux capacitor στο Χιουντάι μου, που μου επιτρέπει να ταξιδεύω στο χρόνο χρησιμοποιώντας μπανανόφλουδες για καύσιμο και κανένας φυσικός δεν μπήκε στον κόπο...ε δεν τόλμησε να με διαψεύσει. Με φάγανε τα συμφέροντα, η τρόικα και η μαφία που δεν γουστάρει τον Αλέφαντο...

 

Αν το εργαλειο δεν εχει πιστοποιητικο Insomnia experts 9002 δεν κανει ουτε για το χωραφι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε παραβλέπω τίποτα και ποτέ.Το ίδιο το άρθρο καθώς και διακεκριμένοι επιστήμονες μας λένε ότι με βάση τον νόμο δράσης αντίδρασης το EM-drive δεν θα έπρεπε να δουλεύει.Τόσο απλά. Περαιτέρω δεν θα επεκταθώ πάω να δω το back to the future  φτιάχτηκα τώρα. :P

 

Πάνε στο paper και δες ότι αυτά που λες ... δεν τα γράφει. Μετά ξαναπέρασε από το νήμα.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε στο paper και δες ότι αυτά που λες ... δεν τα γράφει. Μετά ξαναπέρασε από το νήμα.  :-D

 Από την πρώτη στιγμή που ο Βρετανός Roger Shawyer ανακοίνωσε την κατασκευή του κινητήρα του, αντιμετωπίστηκε επιθετικά αφού η δημιουργία του έρχεται σε αντίθεση με την τρέχουσα κατανόηση που έχουμε των νόμων της φυσικής και συγκεκριμένα του τρίτου νόμου του Νεύτωνα που αναφέρει ότι "Όταν ένα σώμα ασκεί δύναμη σ' ένα άλλο σώμα (δράση), τότε και το δεύτερο σώμα ασκεί δύναμη ίσου μέτρου και αντίθετης κατεύθυνσης στο πρώτο (αντίδραση)".

 

 Ξαναπέρασα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Από την πρώτη στιγμή που ο Βρετανός Roger Shawyer ανακοίνωσε την κατασκευή του κινητήρα του, αντιμετωπίστηκε επιθετικά αφού η δημιουργία του έρχεται σε αντίθεση με την τρέχουσα κατανόηση που έχουμε των νόμων της φυσικής και συγκεκριμένα του τρίτου νόμου του Νεύτωνα που αναφέρει ότι "Όταν ένα σώμα ασκεί δύναμη σ' ένα άλλο σώμα (δράση), τότε και το δεύτερο σώμα ασκεί δύναμη ίσου μέτρου και αντίθετης κατεύθυνσης στο πρώτο (αντίδραση)".

 

 Ξαναπέρασα. :P

 

Καταλαβαίνεις ελπίζω ότι paper δεν σημαίνει "εκλαϊκευμένο κείμενο για κάθε χρήση". :D Πήγαινε πάλι στο άρθρο και θα δεις έχει ένα λινκ με το paper της ΝΑΣΑ. Αυτό λοιπόν, γράφει πολύ προσεκτικά ό,τι γράφει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζουγκλοσυσκευή (ωραίο!) ειναι ακομα μια προσπάθεια επιτήδειων να δουλεψουν συμπολιτες μας.

Αποτελει χιλιοειπωμενη "πατεντα" διάσπασης του μοριου νερου με μικροκύματα, που επανερχεται στην πατριδα των κομπογιαννιτικών εναλλακτικων θεωριων, την Αμερικη, καθε μερικά χρόνια. 

Δυο ενδεικτικα παραδειγματα.

Andrija Puharichπαραψυχολογος, σχεσεις με uri geller, κτλ, με πατεντα (1981) που μοιαζει υποπτα με αυτη του Ζωγράφου.

 

John Kanzius, παρομοια πατέντα, εδω την παρουσιαζει το 2010. Αυτος διατεινονταν οτι θεραπευε και τον καρκινο. Πεθανε από καρκινο...

 

Γενικα η πατέντα ζωγραφου δεν μιλά στο διπλωμα ευρεσιτεχνιας για παραγωγη περισσοτερης ενεργειας από όση δινεται στο συστημα, οπως υπονοει στα βιντεο του, αλλά για υψηλοτερη απόδοση (92% σε σχεση με το 60% των παραδοσιακων μεθόδων). Οποτε, ακομα κι αν τον παιρναμε στα σοβαρα, δεν μιλαμε για παραγωγη ενεργειας, αλλα για αποδοτικοτερη παραγωγη υδρογόνου απο ηλεκτρισμο.

 

Στο ντεμο που με ένα λιτρο νερου κανει βολτα 8 χιλιομετρων με το μηχανακι η ενεργεια που καταναλωνεται ειναι αυτή την μπαταριας που διασπα το νερο σε υδρογονο,  το οποίο κινει την μηχανη. Δεν παραγεται τζαμπα απολυτως τίποτα.

Μερικοι εχουν κανει και χειροτερα βεβαια! (παρατηρείστε την ιδια τελετουργια, πιωμα νερου που βαζουν στην μηχανη στην αρχη κτλ κτλ)

 

Γενικα οταν ακουτε "ριζοσπαστικη επιστημονικη ανακαλυψη" και βλεπετε περισσοτερο μαρκετινγκ (παρουσιασεις σε ασχετες δημοφιλεις εκπομπες χαμηλου κυρους) και πολιτικη (επιστημη με ολιγον από τρεχοντα δημοφιλη τσιτάτα, οι κακοι ξενοι, η καημενη πατριδα μας, να την σωσουμε βρε παιδια κτλ), παρα στιβαρη επιστημη, ανεξαρτητη αξιολογηση κτλ,  κόψτε πέρα!

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ειναι καλυτερο (αν ειναι,  απλα για να το ψάχνουν τοσο πολυ πιθανοτατα ειναι φαντάζομαι) ,  απο τον κινητήρα ιόντων ? 

 Ο τελευταίος δουλευει επίσης με ρεύμα ,  σμπωχνει ιοντα προς τα πίσω και ετσι κινηται.  Και αυτος καπου στον μηνα θα μας πήγαινε στον Αρη,  με κατάλληλο αριθμο πολλων κινητηρων απο οσο θυμάμαι ,  και επίσης δεν χρειάζεται καυσιμα.  Με εξαίρεση υλικο μικρο σε μέγεθος απο την οποια δημιουργούνται τα ιοντα. . 

 Ειναι και τεσταρισμενος και ξέρουμε οτι δουλευει σίγουρα . 

Τέλος πάντων ,  φαντάζομαι οτι καποια συν και πλην θα εχει όπως ολα. .  Καθε νεα μέθοδος καλοδεχουμενη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ειναι καλυτερο (αν ειναι,  απλα για να το ψάχνουν τοσο πολυ πιθανοτατα ειναι φαντάζομαι) ,  απο τον κινητήρα ιόντων

 Ο τελευταίος δουλευει επίσης με ρεύμα ,  σμπωχνει ιοντα προς τα πίσω και ετσι κινηται.  Και αυτος καπου στον μηνα θα μας πήγαινε στον Αρη,  με κατάλληλο αριθμο πολλων κινητηρων απο οσο θυμάμαι ,  και επίσης δεν χρειάζεται καυσιμα.  Με εξαίρεση υλικο μικρο σε μέγεθος απο την οποια δημιουργούνται τα ιοντα. . 

 Ειναι και τεσταρισμενος και ξέρουμε οτι δουλευει σίγουρα . 

Τέλος πάντων ,  φαντάζομαι οτι καποια συν και πλην θα εχει όπως ολα. .  Καθε νεα μέθοδος καλοδεχουμενη. 

Αυτά τα ιόντα από που έρχονται; Είναι κβαντικές διακυμάνσεις του κενού ή απλά μαγικά εμφανίζονται στην κοιλότητα πριν προωθηθούν;

 

Φυσικά είναι από το "μπιτόνι" με το (ευγενές) αέριο(Ar/Xe ή Αμμωνία) που κουβαλά το σκάφος μαζί του και χρησιμοποιεί ως προωθητικό.

Ο ηλεκτρισμός απλά παράγει ορμή για να τα "σπρώξει" προς τα πίσω.

 

Αυτή η συσκευή, η EM, δεν έχει κανένα προωθητικό μέσο.

Δεν του "ρίχνεις" κάτι και το πετάει προς τα πίσω με ορμή,όπως όλοι οι κινητήρες κενού.

Καταναλώνει μόνο ενέργεια.

Αυτό, σύμφωνα με την κλασσική αντίληψη της Κβαντομηχανικής και της Φυσικής δεν έπρεπε να γίνεται, αλλά με κάποιον τρόπο ισχύει.

Αυτό είναι το "μαγικό" και το πράγμα που κάνει την κατάσταση εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...