Προς το περιεχόμενο

Η NASA ανακοινώνει επίσημα ότι το EM Drive λειτουργεί


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις διάβασα το ολόκληρη την δημοσίευση. Προσωπικά πιστεύω πως κάπου γίνεται λαθος και εν τέλει θα βγει στον αφρό.

 

Το άλλο που πρόσεξα στην δημοσίευση ήταν η κοιλότητα. Ηταν λιγο γτπ για το όνομα τον εμπλεκομένων.

 

Ας το πάνε στο διάστημα και μακάρι να δουλέψει. Που δεν το νομίζω.

Είναι προφανές ότι όλα θα εξαρτηθούν και θα ξεκαθαριστούν(;;; ελπίζουμε) όταν στείλουν μια αξιοπρεπή πειραματική συσκευή σε LEO.

 

Τώρα έχει θετικό αποτέλεσμα το paper review,αλλά επειδή το έκαμαν μπακαλίστικα(ιδίως την διάταξη που ήταν ένα πράγμα που φτιάνεις στο γκαράζ) λογικά οι περισσότεροι έχουν αμφιβολίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αν ήταν διαδικασία θα μπορούσε να επαναληφθεί.

Είναι όμως ένα απτό αντικείμενο το οποίο το παράγεις και αν θέλεις να βγάλεις άλλο θα πρέπει να το αναπαράγεις και όχι να το επαναλάβεις.

Επίσης η λέξη πάνω στην οποία συζητάμε είναι η re (ανα) produce (παραγωγή), οπότε η σωστή μετάφραση είναι αναπαράξιμος, όσο και αν δεν ακούγεται "καθομιλούμενη" αυτή είναι η σωστή λέξη.

 

 

Είναι ένα απτό αντικείμενο που χρησιμοποιηθηκε σε ένα πείραμα. Το πείραμα (και η κατασκευή του αντικειμένου) μπορεί να επαναληφθεί. Ο αρχικός διάλογος ήταν για το reproducibility του πειράματος. Φαντάζομαι ότι δεν αμφισβητείται ότι το εν λόγω EM drive μπορεί να ξαναφτιαχτεί, αλλά το αν θα παρατηρηθεί το ίδιο effect.

Στα ελληνικά δεν λέμε συνήθως "αναπαράγω το πείραμα" αλλά επαναλαμβάνω. Τουλάχιστον σύμφωνα με τη δικιά μου εμπειρία και τουλάχιστον στο δικό μου τομέα.

Όταν μεταφράζεις ορολογία πολλές φορές δεν αρκεί να κάνεις μετάφραση κατά λέξη, γιατί οι γλώσσες δεν είναι απόλυτα "συμβατές" και το ζητούμενο είναι να αποδίδεται η έννοια, όχι ο όρος.

Τεσπά, το υπεραναλύσαμε νομίζω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...