Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση επεξεργαστή i3 σε i5


onelonelystar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επεξεργαστη socket 1155 καινουργιο δεν θα βρεις, σε μεταχειρισμενο σαφως και εχει νοημα :-)
Αν μπορει να σε εξυπηρετησει καποιος: να τον δοκιμασεις κιολας πριν, αυτο θα ηταν το τελειο!
Το λογικο ειναι, να δεχεται ολους οσους βγηκαν μεχρι και μαζι με τον i3-3220 = Σεπτεβρη 2012
http://www.cpu-world.com/CPUs/Core_i3/Intel-Core%20i3-3220.html
Κατι που σημαινει οτι εχεις αρκετες επιλογες και (σχεδον σιγουρα) θα μπορει να βρεθει ενας B)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε κάνα μήνα ακόμα και δες τι θα γίνει με τους AMD ZEN/Intel Kabylake. Μετά προσωπικά θα πούλαγα την μητρική με τον επεξεργαστή και μνήμη και θα έπαιρνα καινούργια (AMD ZEN η Intel Kabylake).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fx δεν αξίζει με την καμία ειδικά τώρα και γενικά μην βασίζεσαι στα λεγόμενα των "τεχνικών" μιας και κοιτάνε να ξεστοκάρουν την σαβούρα τους (λίγοι είναι οι τεχνικοί που ξέρουν και θα βοηθήσουν και το γουστάρουν το επάγγελμα), λίγη υπομονή για zen όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις. Αν πάλι χρειάζεσαι άμεσα επεξεργαστική ισχύ κοίτα στα μεταχειρισμένα για i5 / i7 που υποστηρίζει η μητρική σου και πρόσεξε τις τιμές γιατί πολλοί πουλάνε i5 / i7 sandy / ivy λες και είναι χρυσάφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που είπες στον "τεχνικό" για photoshop και world of tanks και σου πρότεινε fx, ωραίος ο "τεχνικός" λέμε :D.

αυτός μου τον πρότεινε όσον αφορά φωτογραφία κ βίντεο.

 

Επεξεργαστη socket 1155 καινουργιο δεν θα βρεις, σε μεταχειρισμενο σαφως και εχει νοημα :-)

Αν μπορει να σε εξυπηρετησει καποιος: να τον δοκιμασεις κιολας πριν, αυτο θα ηταν το τελειο!

 

αυτό προσπαθώ αλλά δεν βλέπω φως στο τούνελ! γι'αυτο σκέφτομαι μήπως σκάσω κάνα 300αρι και παρω 1150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ TheDevilMayCare αλλά θα προτιμούσα κάτι εγχώριο σε περίπτωση προβλήματος...

 

μετά από ένα τραγικό κρασάρισμα του Vegas Studio, αποφάσισα για καινούρια motherboard & CPU με badget περί 300 ευρώ.

 

σκέφτομαι για Intel Core i5-6500 Box ή την 4460, οπότε θα ήθελα και μια μητρική, σειράς Z97 (http://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Core_i5/i5-6500_motherboards.html).. κοιτάω προς ASUS με DDR3 όμως, για να χρησιμοποιήσω τις RAM που έχω τώρα. Καλή μου φάνηκε και η MSI Z97 PC Mate.

 

Αν έχετε άλλες προτάσεις και δεν σας έχω κουράσει, θα ήθελα να τις ακούσω!

 

(αν χρειάζεται να ανοιχτεί νέο θέμα, παρακαλώ τους mods να το κάνουν split!)

 

ευχαριστώ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητης του ebay -δε τον γνωριζω- ειναι Ελλαδα

Δες και αγγελιες εδω, για παραδειγμα στα γρηγορα:
http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/653558-cpu-1155-socet-i7-2700%CE%BA-i7-2600-i7-2600k-3770-%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82/
http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/fullpc/791888-intel-i7-2600-gigabyte-7970/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ TheDevil.. την 1η αγγελία την έχω ήδη δει, αλλά ο φίλος μας λέει ξεκάθαρα

"Είμαι θεσσαλονικη δυτικά και η τιμή είναι τελικη Έλεγχος πριν την αγορά απαρετιτος γιατί δεν έχουν εγγύηση και μετά αν γίνει κάτι δεν θα καλυψω Όχι αντικαταβολες οχι αποστολες"

 

οπότε δεν μου κάνει.. όσον αφορά τη 2η.. με τρομάζουν λιγοι οι 3 (!) ανεμιστήρες της motherboard!!! και δεν λέει για DDR3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα συνηθως οι επεξεργαστες αυτοι, οταν δεν ειναι "Κ"-ξεκλειδωτοι,
δεν εχουν "ταλαιπωρηθει" - απο ενδεχομενως παλαβο overclocking :-D
[Εγω σε περιπτωση ασυμβατοτητας δεν θα ειχα προβλημα να το δεχομουν πισω,
αν δεν υπαρχει τροπος να ελεχθει πριν, αρκει να μην χρεωθω επι 2 ταχυδρομικα]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα συνηθως οι επεξεργαστες αυτοι, οταν δεν ειναι "Κ"-ξεκλειδωτοι,

δεν εχουν "ταλαιπωρηθει" - απο ενδεχομενως παλαβο overclocking :-D

[Εγω σε περιπτωση ασυμβατοτητας δεν θα ειχα προβλημα να το δεχομουν πισω,

αν δεν υπαρχει τροπος να ελεχθει πριν, αρκει να μην χρεωθω επι 2 ταχυδρομικα]

και εγώ το ίδιο, αλλά εφόσον το έχει ξεκαθαρίσει το θέμα στην αγγελία....

 

λοιπον, σκέφτομαι για:

Intel i5 6500 & Gigabyte Z170-HD3 (περίπου 340 ευρω)

ή

Intel i5 4460 & MSI Z97 PC Mate ή Asus Z97-Pro Gamer

(περίπου 280 ευρώ/330)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, καλυτερα να περιμενεις το τοπιο πως θα διαμορφωθει και με τους Zen (Amd)
:shifty:
Γιατι και οι 2 που αναφερεις ακομη και ο 6500, δεν νομιζω πως θα ηταν καλυτεροι
απο i7-1155, συνετη επιλογη ειναι μια χαμηλου κοστους αναβαθμιση = μεχρι ~100
γιουργια για i5 & μεχρι 140 γιουργια για i7 (το πολυ), και παραμενεις εκει οσο θες! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...