Προς το περιεχόμενο

Ήχος "μπιπ" στο αυτοκίνητο??


d4mage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παραπάνω, χωρίς την παραμικρή ένδειξη στο καντράν, ούτε καν την στιγμή που ακούγεται ο ήχος δεν βγάζει κάτι πάνω στο καντράν.

 

Ο ήχος αυτός χτυπάει στα ξαφνικά, στιγμιαία και μετά τίποτα. Δεν υπάρχει κάτι περίεργο στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Δεν είναι λάδια. Ούτε λάστιχα. Ούτε ζώνες ( άλλωστε έχω αυτοκίνητο δεκαετίας+ ibiza 2005 ).

 

Τι διάολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει πεσει η στάθμη του λαδιού κάτω απο το κάτω όριο,ή έγινε νερό και έχει χαμηλή πίεση λαδιού το κύκλωμα.αυτό ανάβει το λαμπιονι στο κατραν,αλλά επίσης είναι στιγμιαίο,δεν φαίνεται.έτσι δουλεύει ενα vw που έχω,αλλά είναι προ του 2000 αυτό......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει πεσει η στάθμη του λαδιού κάτω απο το κάτω όριο,ή έγινε νερό και έχει χαμηλή πίεση λαδιού το κύκλωμα.αυτό ανάβει το λαμπιονι στο κατραν,αλλά επίσης είναι στιγμιαίο,δεν φαίνεται.έτσι δουλεύει ενα vw που έχω,αλλά είναι προ του 2000 αυτό......

 

To seat του 2005 τεχνολογικά ειναι σαν το golf του 99-00 οποτε πολυ πιθανώς να ειναι το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To seat του 2005 τεχνολογικά ειναι σαν το golf του 99-00 οποτε πολυ πιθανώς να ειναι το ίδιο...

το seat leon του 2005 τεχνολογικά είναι σαν το golf του 2005

το seat ibiza του 2005 τεχνολογικά είναι σαν το polo του 2005

 

polo και golf του 2005 τεχνολογικά είναι διαφορετικά από polo και golf του 99-00

 

 

 

Το παραπάνω, χωρίς την παραμικρή ένδειξη στο καντράν, ούτε καν την στιγμή που ακούγεται ο ήχος δεν βγάζει κάτι πάνω στο καντράν.

 

Ο ήχος αυτός χτυπάει στα ξαφνικά, στιγμιαία και μετά τίποτα. Δεν υπάρχει κάτι περίεργο στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Δεν είναι λάδια. Ούτε λάστιχα. Ούτε ζώνες ( άλλωστε έχω αυτοκίνητο δεκαετίας+ ibiza 2005 ).

 

Τι διάολο;

πότε το βγάζει;

πχ στην εκκίνηση ;

 

χαμηλή στάθμη λαδιών δε μπορεί να είναι,

γιατί θα έβγαζε επιπλέον κίτρινη/κόκκινη ένδειξη

 

γενικά μπορεί να σημαίνει χίλια δυο

για πολλά από τα οποία λογικά θα υπηρχε και οπτική ένδειξη

 

λχ

ή ένδειξη για το σύστημα ψύξης (αλλά και πάλι θα έβγαζε ένδειξη)

ή χαμηλή σταθμη βενζίνης (αλλά και πάλι θα έβγαζε ένδειξη)

ή επικείμενο service (αλλά και πάλι θα έβγαζε ένδειξη)

ή χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία (αλλά και πάλι θα έβγαζε ένδειξη)

κτλ

 

Ρίξε μια ματιά στις οδηγίες

http://www.seat.com/datamanual-manual/ibiza/my06_w22/en-uk/MI%20IBI%20ed%2002%2005_EN.pdf

http://www.seat.com/datamanual-manual/ibiza/my06_w45/en-uk/MI%20IBI%20ed%2009%2005_EN.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις πυκνοτη ηχοσυστηματος στο αμαξι?εγω πχ π εχω κανει ενα μπιπ οταν βαζω μπροστα τ κινητηρα

Δεν έχω ιδέα, το αυτοκίνητο πήρα πρόσφατα. Απαντάω απευθείας σε εσένα επειδή θα έγραφα σαν ενδεχόμενο το θέμα του ραδιοφώνου.

 

Τέλος πάντων κάποιος μου είπε πως μετά από ψάξιμο αυτός ο ήχος ήταν κάτι σχετικά με το σήμα του ραδιοφώνου.

 

Δεν μου βγάζει το παραμικρό σφάλμα ή κάποια ένδειξη στο καντράν.

 

Λάδια, νερά κ.λ.Π τα έχω τσεκάρει και είναι εκεί που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδεχομενο οτι μπορει ισως να μην αναβει καποια λυχνια συο καντραν την εχεις σκεφτει? Εχεις τσεκαρει αν ειναι κανενα λαμπακι καμενο και ειναι αυτο που ενδεχομενος θα επρεπε να αναβει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει περιπτώσεις

όπου ο προηγούμενος ιδιοκτήτης αντί να επιδιορθώσει μια ακριβή βλάβη (λχ αερόσακο)

καταστρέφει (!) τη σχετική ένδειξη στο καντράν (πχ τη λυχνία του αερόσακου)

για να μην την αντιληφθεί ο υποψήφιος αγοραστής.

 

Τα πάντα φαίνονται με τη σύνδεση στον εγκέφαλο λχ με καλώδιο VAG-COM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αερόσακοι λειτουργούν κανονικά. Αυτό με την εξωτερική θερμοκρασία δεν το ήξερα αν και νομίζω πως ίσως να το έχει κάνει και σε συνθήκες μεγαλύτερης θερμοκρασίας. Όχι δεν παίζει να είναι κάποιο καημένο λαμπάκι.

Οι αερόσακοι λειτουργούν κανονικά. Αυτό με την εξωτερική θερμοκρασία δεν το ήξερα αν και νομίζω πως ίσως να το έχει κάνει και σε συνθήκες μεγαλύτερης θερμοκρασίας. Όχι δεν παίζει να είναι κάποιο καημένο λαμπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα , εχω ενα seat leon του 2008 καμία φορα οταν το βγάζω μπροστά και ξεκινώ χτυπαει ηχος μπιπ 3 φορες και σταματαει χωρις να αναβει καποια ενδειξη στο καντραν. Εχει συμβει σε κανεναν σας γνωριζεται τι μπορει να ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλειδια ειναι με μπαταρίες; Μήπως σας προειδοποιεί οτι τελειωνει; 

Πχ στο σμαρτ fortwo οταν πηγαινε να τελειώσουν η μπαταρίες απο το κλειδι, οταν το ξεκλειδωνες αντι να αναψουν τα αλαρμ μια φορα, αναβοσβηναν τρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...