Προς το περιεχόμενο

προβλημα σε 2.5" wd δισκο


aouaas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας. εχω εναν φορητο 2.5" δισκο western digital εδω και καποια χρονια και ξαφνικα μια μερα που τον συνδεσα δεν τον διαβαζε ο υπολογιστης. τον ξεβιδωσα και ειδα οτι απ'τη μια η κεφαλη δεν κουνιεται καθολου και απ'την αλλη η περιστροφη σταματαει ανα διαστηματα. θα ηθελα να ξερω εαν υπαρχει σωτηρια για τον δισκο ή ειναι για τον καδο.

post-297474-0-41432000-1479682210_thumb.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην είχε καν πρόβλημα μέσα αλλά να έφταιγε η πλακέτα. 

Ελπίζω να μην ήθελες να σώσεις δεδομένα γιατί είχες που είχες λίγες ελπίδες τώρα εχεις ακόμα λιγότερες. (επειδη τον άνοιξες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να αλλάξεις πλακέτα από την στιγμή που άνοιξες το καπάκι του σκληρού. Όσα δεδομένα ενδεχομένως να υπήρχαν τα κατέστρεψες, αφού η παραμικρή σκόνη στα platers καθιστά τον σκληρό άχρηστο, για ανακύκλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το καταλαβα. αλλα για να μου φυγει κι η απορια, απο που θα εβρισκα πλακετα; θα μπορουσα να παρω μια πλακετα απο καποιον αλλο 2.5" σκληρο; θα επρεπε να ειναι ακριβως ο ιδιος; πουλανε καπου πλακετες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει ακριβως απο ιδιο δισκο και ισως μεταφορα του παλιου τσιπ με το firmware στην νεα πλακετα.

Παντως και με ανοιχτο δισκο εγω ειχα παρει δεδομενα και επαιζα για αρκετη ωρα πριν αχριστευτει εντελως. Μαλιστα ακουμπουσα και τα platters του με πανακια για "καθαρισμα" και καλα οσο γυρναγε :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...