Προς το περιεχόμενο

H Apple θα επιδιορθώσει το Touch Disease στο iPhone 6 Plus με 149 δολάρια


Panos1221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Ταυτόχρονα όμως, το δικό σου μοντέλο τελικά πετυχαίνει και έχεις πολλαπλάσια κέρδη γιατί ξαφνικά το κοινό σε προτιμά ενώ είσαι ακριβότερος από εμένα! Θες γιατί βοήθησε η φήμη του Σκαρμούτσου? Θες γιατί το σερβίρεις πιο όμορφα? Λίγη σημασία έχει! Το αποτέλεσμα μετράει. Αν δεν έφτιαχνες όμως ταυτόχρονα καλό παγωτό, δεν θα σε προτιμούσε κανείς.

 

Αν και προφανως δεν συμφωνω με τις τρολλιες του Knightrider, ατυχεστατο το παραδειγμα σου. Αν ο Σκαρμουτσος του ζηταει τα 4πλασια και τα υλικα του κοστιζουν τα 10πλασια τοτε δεν θα εβγαζε 50πλασιο κερδος απο σενα ενω πουλατε τα ιδια παγωτα. Αρα της Apple ουτε ο Σκαρμουτσος της κοστιζει παραπανω ουτε χρησιμοποιει πιο ακριβα υλικα. Απλα πουλαει πιο ακριβα. Σορρυ που σου χαλαω τη φουσκα, αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Αν εισαι ευχαριστημενος με τις συσκευες σου (και προφανως απο τα ποστ σου φαινεται πως εισαι) δεν χρειαζεται να πλαθεις φανταστικες ιστοριες να πεισεις τον εαυτο σου οτι πληρωνεις τον Σκαρμουτσο και τα ακριβα υλικα. Τις ιδιες κινεζιες που πλρωνουν ολοι πληρωνεις και εσυ, απλα εσυ δινεις κατιτις παραπανω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Αν και προφανως δεν συμφωνω με τις τρολλιες του Knightrider, ατυχεστατο το παραδειγμα σου. Αν ο Σκαρμουτσος του ζηταει τα 4πλασια και τα υλικα του κοστιζουν τα 10πλασια τοτε δεν θα εβγαζε 50πλασιο κερδος απο σενα ενω πουλατε τα ιδια παγωτα. Αρα της Apple ουτε ο Σκαρμουτσος της κοστιζει παραπανω ουτε χρησιμοποιει πιο ακριβα υλικα. Απλα πουλαει πιο ακριβα. Σορρυ που σου χαλαω τη φουσκα, αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Αν εισαι ευχαριστημενος με τις συσκευες σου (και προφανως απο τα ποστ σου φαινεται πως εισαι) δεν χρειαζεται να πλαθεις φανταστικες ιστοριες να πεισεις τον εαυτο σου οτι πληρωνεις τον Σκαρμουτσο και τα ακριβα υλικα. Τις ιδιες κινεζιες που πλρωνουν ολοι πληρωνεις και εσυ, απλα εσυ δινεις κατιτις παραπανω.

 

Yeah right! Αλλά οκ μη σου το χαλάσω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει τη Βέφα που όποτε τηλεθεάτρια της έλεγε "δε μου πέτυχε η τάδε συνταγή σας", της έλεγε "Φίλη μου, μπορεί ο φούρνος σου να είναι πιο δυνατός από τον δικό μου" ή "μετράμε σε κούπες, και μπορεί η δική σου κούπα να είναι μεγαλύτερη από τη δική μου".

 

"ΑΛΛά, φίλη μου, μπορείς να αγοράσεις τη δική μου σειρά αξεσουάρ, για να είσαι σίγουρη! :) "

 

#youareholdingitwrong!

 

 

Υ/Γ: ΠΑΕΙ Η APPLE, ΚΛΕΙΝΕΙ

Υ/Γ2: ΑΧ STEVE ΛΕΙΠΕΙΣ

Υ/Γ3: "Δεν είμαι fanboy. Δεν έχω τίποτα με τους fanboys. Έχω και φίλους που είναι fanboys"

 

 

Ας πω ένα τυχαίο φανταστικό παράδειγμα για να σου αναλύσω το concept (και πάλι χωρίς να είναι ο κανόνας).

 

Φτιάχνουμε και οι 2 παγωτά χύμα. Εγώ έχω για "σεφ" έναν απόφοιτο από ένα ΙΕΚ ζαχαροπλαστικής και έχοντας υπολογίσει τα κόστη, το πουλάω 2 ευρώ το χωνάκι.

 

Έρχεσαι εσύ μετά και προσλαμβάνεις για σεφ τον Σκαρμούτσο που σου ζητάει 4πλάσιο μισθό από ότι ο δικός μου και έτσι για να μην έχεις χασούρα, πουλάς το παγωτό με 5 ευρώ το χωνάκι.

 

Ταυτόχρονα όμως βασικά χρησιμοποιούμε και οι 2 τα ίδια υλικά για την παρασκευή του παγωτού. Εσύ όμως επειδή γουστάρεις περισσότερο το παγωτό, επιλέγεις εκτός από τον Σκαρμούτσο να αγοράσεις σκεύη παρασκευής που κοστίζουν 10πλάσια απο τα δικά μου, με αποτέλεσμα να αυξήσεις σταδιακά κι άλλο το τελικό κόστος.

 

Ταυτόχρονα όμως, το δικό σου μοντέλο τελικά πετυχαίνει και έχεις πολλαπλάσια κέρδη γιατί ξαφνικά το κοινό σε προτιμά ενώ είσαι ακριβότερος από εμένα! Θες γιατί βοήθησε η φήμη του Σκαρμούτσου? Θες γιατί το σερβίρεις πιο όμορφα? Λίγη σημασία έχει! Το αποτέλεσμα μετράει. Αν δεν έφτιαχνες όμως ταυτόχρονα καλό παγωτό, δεν θα σε προτιμούσε κανείς.

 

:)

 

 

Εγώ είμαι σε αυτούς που δεν θέλουν τίποτα σε μόνιμη θήκη/μεμβράνη πάνω στις συσκευές μου. Το πολύ πολύ μια θήκη πουγκί για τη μεταφορά τους. Δεν μπορώ να επιλέγω μια συσκευή που μου αρέσει σχεδιαστικά και μετά να την κουκουλώνω με θήκες κλπ! :)

 

 

ή ας το πάμε από την άλλη, πάω στα μακ να πάρω ένα big tasty και μου λένε δεν υπάρχει πια έχουμε βάλει το burger του σκαρμούτσου

 

τι λες ρε της λέω εγώ; σίγα μη σου πληρώσω burger του σκαρμούτσου που ούτε θέλω να ξέρω τι αηδίες θα έχει βάλει μέσα εγώ θέλω να φάω μακ

 

αν δε μου δώσεις big tasty εγώ δεν τρώω 

 

και σηκώνομαι και φεύγω, δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να το δοκιμάσω ειδικά αν μου έχουν αφαιρέσει από το μενού τον βασικό λόγο να πηγαίνω εκεί  (πραγματική ιστορία) 

 

ο πελάτης της apple από την άλλη θα έλεγε πόσο γαμάτα είναι τα μακ που έβαλαν το burger του σκαρμούτσου και τον ιδρώτα του σκαρμούτσου θα φάμε αμαλάχει γιατί έτσι θέλει η εταιρεία  και το big tasty ήταν ξεπερασμένο, μπανάλ, με καλώδια και κάρτα sd 

 

 

ναι μπορεί, αλλά εγώ θέλω να φάω τις αηδίες που ξέρω όπως τις ξέρω , όχι να μου κάνουν τις αηδίες μου και καλά γκουρμέ για να μου τις παρουσιάσουν ως κάτι καλύτερο.

άμα ήθελα ποιοτικότερο burger έχει πολλά μέρη εκεί που μένω να φάω πραγματικά ποιοτικό burger στην υπερτριπλάσια τιμή βέβαια, αλλά θα είναι πραγματικά καλό όχι και καλά καλό επειδή το έφτιαξε ένας τηλεσεφ 

 

το παράδειγμά μου δεν είναι καθόλου ατυχές, είναι απλά βαθυστόχαστο :P  πρέπει να το επεξεργαστείς κι άλλο για να καταλάβεις τη σοφία του 

 

 

Παράδειγμα Goodys 

 

Ηamburger = 1,50€ (πραγματική) στη πορεία πάει 1,80€ μετά ανεβαίνει στα 2,30€ και ύστερα βλέπεις το μέγεθος να είναι πιο μικρό.

 

Ύστερα πουλάνε τα καινούργια Burger House που είναι τεράστια με έξτρα σαλάτες μέσα κλπ αλλά βλέπεις ότι κοστίζει ~3€ και λές τι φάση ??

 

Γιατί δηλ να μικρύνουν τα κλασικά Hamburger που αγαπήσαμε και να μας πλασάρουν καινούργια τα όποια ζητάνε παραπάνω λεφτά + που βγάζουν διάφορες εκδόσεις οι οποίες οι τιμές είναι στον θεό ?? Και στην αρχή το Hamburger είχε το μέγεθος από αυτά που έχουν τα καινούργια Burger House !!!

 

Αυτό που θα γίνει είναι να προτιμήσει άλλο μαγαζί να φάει

Πεινασα..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeah right! Αλλά οκ μη σου το χαλάσω. :)

Οχι να μου το χαλασεις. Πες μου τα δημιουργικα μαθηματικα που χρησιμοποιησες και κατεληξες οτι πληρωντας 4πλασια λεφτα για τον Σκαρμουτσο και 10 πλασια για τα υλικα καταληγεις να εχεις 100πλασια κερδη ενω ταυτοχρονα εχεις τις μισες πωλησεις. Plz, be my guest. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple has determined that some iPhone 6 Plus devices may exhibit display flickering or Multi-Touch issues after being dropped multiple times on a hard surface and then incurring further stress on the device.

ΚΛΑΙΩ

Source

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με έγκυρες πληροφορίες η samsung θα ξανακυκλοφορήσει το note 7, στην ιδια τιμή και για όποιον θέλει να μη παίρνει φωτιά θα το επισκευάζει με 150 δολάρια, με την προϋπόθεση ότι έχει φορτιστεί μόνο με τον γνήσιο φορτιστή...

Πριν 2 χρόνια διαβάσαμε ότι η αγορά έχει κορεστεί. Προφανώς επειδή τα κέρδη από τις πωλήσεις δεν είναι τα αναμενόμενα, προσπαθούν να τα βγάλουν μειώνοντας την ποιότητα..και αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΔΩΣΕΣ 800 ΚΑΙ 1000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΟ? ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΣΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ 150 ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΤΕ. ΤΙ??? ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ??? ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩΣΕΣ 3 ΜΗΝΙΑΤΙΚΑ??? ΜΑΖΕΥΕΣ ΛΕΦΤΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ??? ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΕ ΚΙΝΗΤΟ ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΕΛΕΙΠΑΝ. ΠΛΗΡΩΝΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ!!!! ΤΑ ΜΕΤΑΞΩΤΑ ΒΡΑΚΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΟΥΣ ΠΙΣΙΝΟΥΣ. ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΤΣΟ, ΑΠΛΑ ΧΕΣΤΗΚΑΝΕ ΚΑΙ Η ΒΑΡΚΑ ΓΕΡΝΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο BillDanos μετράει πόσα από τα posts προέρχονται από κατόχους iphone που αντιμετώπισαν αυτό το πρόβλημα ΧΩΡΙΣ να τους έχει πέσει η συσκευή κλπ κλπ.

 

Αλλά επειδή ακόμη ο billdanos δεν εντόπισε κάποιον, γελάει με τις απόψεις μερικών που απαιτούν δωρεάν αντικατάσταση οθόνης κλπ σε μια συσκευή που έχει πρόβλημα εξαιτίας κακών χειρισμών (τα πετάτε όπου να ναι και μετά φταίει ο κατασκευαστής και κάνετε την πάπια).

 

Αν το "bug" εμφανιστεί μέσα στον πρώτο χρόνο, μια χαρά γίνεται η επισκευή δωρεάν. 

 

Απλό δεν είναι? :P

 

Δηλαδή επειδή δεν είμαι κάτοχος iPhone δεν είμαι κατάλληλος να κρίνω το ότι είναι πολύ κακή συμπεριφορά της εταιρίας προς τους πελάτες της, η στάση που κρατά;  Ειδικά όταν υπάρχουν τεχνικοί που λένε ότι το πρόβλημα μπορεί να εμφανιστεί λόγω ελαττωματικού hardware.

 

Επίσης, αφού το πρόβλημα προέρχεται από πτώσεις, γιατί ενώ σε χρεώνει για την επισκευή, το κάνει μόνο αν η οθόνη δεν έχει υποστεί ρωγμές;  Αφού θα την πληρώσεις για να στο επισκευάσει.  

 

Το γεγονός ότι αν πας την συσκευή χωρίς ρωγμές και ισχυριστείς ότι δεν έχει φάει τούμπες το κινητό, η Apple σε βγάζει ψεύτη με το έτσι θέλω, το αφήνω ασχολίαστο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου απαντήσω βρε καημένε καταναλωτή;;; Αφού δεν είχες κανένα επιχείρημα.

 

 

Τι θέλεις να πεις; Ότι το Macbook Pro των $4000+ έχει δυνατότητες Server;

 

Ναι, αγαπητέ. Ένα μηχάνημα που κοστίζει τόσο, και από τη στιγμή που είναι μηχάνημα χρήστη και όχι Server, πρέπει να τρέχει και παιχνίδια. Όπως μπορούν laptops άλλων εταιριών στα μισά χρήματα.

 

Και τελοσπάντων αφού το παίζεις γνώστης εξήγησε συνοπτικά το τι θέλεις να πεις - γιατί δηλαδή σε αυτά τα χρήματα δεν παίζει παιχνίδια.

Είναι πολύ απλό. Δεν παίζει παιχνίδια σε περιβάλλον Mac OS λόγω μη υποστήριξης DX.

 

Επισης η ανάλυση οθόνης είναι αρκετή για να γονατίσει οποιαδήποτε mobile GPU σε σημερινα παιχνίδια.

 

 

Από την άλλη η σύγκριση περί κόστους σε σχέση με τη δυνατότητα να παίζει παιχνίδια μία συσκευή είναι το λιγότερο βλακωδης και μόνο σαν τρολλιά το δέχομαι. Αποκλείεται να μιλάς σοβαρά. Γιατί με την ίδια λογική ουτε μία Quadro GPU που κοστίζει περισσότερο από έναν ολόκληρο Mac pro δεν μπορεί να τρέξει ικανοποιητικά ένα σημερινό παιχνίδι. Για πέταμα είναι και αυτή να υποθέσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή δουλεύω σε μαγαζί κινητής τηλεφωνίας μεγάλης εταιρείας , θέλω να αναφέρω ότι στα 3 χρόνια που κάνω αυτή την δουλειά, όσα iPhone ήρθαν για service κατά 99% έγιναν αντικατάσταση. Από αυτά τα 3 plus που είχαν το θέμα με την οθόνη αντικαταστάθηκαν μέσα σε 2 εργάσιμες! (Κοζάνη είμαι). Ένα ήταν εκτός εγγύησης για μια εβδομάδα και παρόλα αυτά το αντικατέστησαν. Κακά τα ψέματα σε αυτό τον τομέα δεν υπάρχει ανταγωνιστής.

Υγ: δεν έχω iPhone , έχω s7 edge

Υγ2: ότι δίνεις παίρνεις ( ισχύει παντού )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη η σύγκριση περί κόστους σε σχέση με τη δυνατότητα να παίζει παιχνίδια μία συσκευή είναι το λιγότερο βλακωδης και μόνο σαν τρολλιά το δέχομαι. Αποκλείεται να μιλάς σοβαρά. Γιατί με την ίδια λογική ουτε μία Quadro GPU που κοστίζει περισσότερο από έναν ολόκληρο Mac pro δεν μπορεί να τρέξει ικανοποιητικά ένα σημερινό παιχνίδι. Για πέταμα είναι και αυτή να υποθέσω.

Aτυχεστατη ως συνηθως απο τα fanboys η συγκριση. Η quadro κανει πραγματα που οι υπολοιπες GPU δεν κανουν. To macbook δεν κανει τιποτα που τα υπολοιπα PC δεν κανουν. 

 

Ειναι σαν να σου λεω ελλειψη που η Ferrari δεν εχει Air condition και να μου απαντας οτι ουτε το τρακτερ εχει αρα κομπλε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτη κίνηση από την Apple. Φυσικά δεν έγινε και κάτι, οι πωλήσεις τους θα παραμείνουν αναλλοίωτες, αν δεν ανεβούν.

 

Εύχομαι ένα στρωμένο class-action lawsuit να τους έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aτυχεστατη ως συνηθως απο τα fanboys η συγκριση. Η quadro κανει πραγματα που οι υπολοιπες GPU δεν κανουν. To macbook δεν κανει τιποτα που τα υπολοιπα PC δεν κανουν.

 

Ειναι σαν να σου λεω ελλειψη που η Ferrari δεν εχει Air condition και να μου απαντας οτι ουτε το τρακτερ εχει αρα κομπλε...

Το σχόλιο μου πήγαινε στο ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις άμεσα την τιμή δύο προϊόντων πληροφορικής με βάση το αν τρέχουν παιχνίδια ή όχι.

 

Macbook προσωπικά θα έπερνα μόνο εάν ήθελα να χρησιμοποιήσω το λειτουργικό και τις υπηρεσίες της Apple καθώς και άλλα προγράμματα που είναι αποκλειστικά στην πλατφόρμα αυτή.

 

 

 

Τωρα όσο αναφορά τη Ferrari και το air condition... οκ ο,τι να ναι λογική. Ατυχέστατη ως συνήθως από τα haters ή σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...