Προς το περιεχόμενο

Ακριβή H110 ή φτηνή B150;


Speculoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο καιρό είχα ανεβάσει ένα θέμα σχετικά με τον υπολογιστή που φτιάχνω αυτόν τον καιρό.

 

Πλέον έχω πάρει σχεδόν όλα τα κομμάτια από διάφορα άμαζον του εξωτερικού. Πιο συγκεκριμένα για επεξεργαστή πήγα στη λύση του i3-6100, πήρα ένα στικάκι 8gb DDR4/2133 MHz, την RX470 Red Devil και επειδή δεν πήγα σε i5 κατάφερα να χωρέσω και οθόνη (LG 23MP68VQ). Mου λείπει μόνο ο δίσκος και η μητρική.

 

Στην μητρική είχα αρχικά σκεφτεί υλοποίηση με B150. Όμως για casual χρήση μήπως μια Η110 είναι υπεραρκετή; Μήπως δηλαδή να γλυτώσω 20-30 ευρώ (ίσως και παραπάνω) για να πάω σε μια καλή H110 παρά σε μια όχι τόσο ακριβή Β150; Κάθε βοήθεια δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας τι χρειάζεσαι βασικά.

Usb 3.1 π.χ. ή m.2.Πόσες σατα θυρες;

5,1 ενσωματωμένη κάρτα ήχου;

Και το μπάτζετ σου,αν και για να μιλάς για Β,διαθέτεις και 100,με προφανή διάθεση για λιγότερα.

Η μητρική πάντως είναι βασικό κομμάτι,και αξίζει τα λεφτά που θα ρίξεις.

Έχεις καλές λύσεις και σε H και σε Β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ νόμιζα ότι το είχα γράψει αλλά χάθηκε όταν έκανα κόπι πέιστ :)

 

Δε θα χρειαστώ 4 slots για μνήμη, ούτε πρόκειται να βάλω στο μέλλον m.2 ssd. H PCI για την κάρτα γραφικών μου αρκεί. Ένας LAN controller είναι υπεραρκετός και θα ήθελα να έχει ένα καλό codec ήχου σε ότι αφορά την ποιότητα και όχι τις δυνατότητες (δεν προσανατολίζομαι για 5.1). Έχω τρεις SATA δίσκους, έναν SSD και δυο κλασικούς. Θα ήθελα να είχε και PS/2 θύρες.

 

Σε εξόδους για displays καλύπτομαι από την κάρτα γραφικών που έχω. Σε θύρες USB η δυνατότητα για 3.1 ή για type-C είναι καλοδεχούμενη αλλά δε θα πεθάνουμε κιόλας.

 

To budget μου ήταν στα 80-85 ευρώ και για αυτό είχα στραφεί αρχικά σε Asrock και Gigabyte σε αυτό το εύρος τιμών (τιμές άμαζον χωρίς μεταφορικά). Αν όμως κάνω τη δουλειά μου με μια Asrock ή μια MSI H110 που στοιχίζει 55-60 ευρώ δε θα με ένοιαζε να κάνω μια μικρή οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δηλαδή η Asrock θεωρείται εγγύηση για H110; Γιατί προτείνεται αρκετά από τους χρήστες εδώ. Είχα πάντα AMD chipshet και gigabyte mobos για αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα αξιοπιστίας. Απλά η ASRock έχει τις πιο value for money επιλογές στις φθηνές κατηγορίες του 1151. Π.χ η παραπάνω μητρική έχει ψύξη στα vrm, κάτι το οποίο απουσιάζει από τα αντίστοιχα μοντέλα της Gigabyte, Asus κτλ στην ίδια κατηγορία χρημάτων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες πιο ακριβη που να τα εχει ολα (3.1C , m.2 κτλ) θα πας στην https://www.skroutz.gr/s/7847660/Gigabyte-B150-HD3P-rev-1-0.html

 

Αλλιως στην asrock h110m HDS/DGS εισαι καλυμμενος αν θες απλα να λειτουργει ο υπολογιστης σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μόνη διαφορά δηλαδή στις δύο Asrock είναι η έξοδος για το display σωστά; Πέρα από τις δυνατότητες σε ότι εχει να κάνει με θύρες, μέγιστη μνήμη, codecs ήχου κτλ υπάρχει διαφορά και στην ποιότητα των υλικών; Δηλαδή θα έχω πρόβλημα να κουμπώσω μνήμη, cpu, gpu, να διαχειριστώ καλώδια;

 

Η red devil RX470 είναι λίγο γκουμούτσα και δε θα ήθελα να βρεθώ προ εκπλήξεων σε θέματα χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη διαφορα ειναι η απουσια του HDMI στην HDV, οι συγκεκριμενες υπαρχουν στην αγορα για αυτον που δεν τον νοιαζουν τα πολλα μπιχλιμπιδια. Ολα θα κουμπωνουν κανονικοτατα εφοσον ειναι κανονικα συμβατα (μην πας να βαλεις καμια AGP καρτα γραφικων :P)

 

Το cable management αφορα κατα 95% το κουτι που θα επιλεξεις και το πως ειναι διαμορφωμενο για να σε διευκολυνει και πολυ λιγοτερο την μητρικη, αν και μπορεις να δεις για παραδειγμα οτι τα SATA ports ισως να μην ειναι και στην καλυτερη θεση στις 2 Asrock, τιποτα που δεν μπορεις να διαχειριστεις απλα να το εχεις υποψιν σου.

 

Οσον αφορα το μεγεθος των καρτων, τσεκαρε μονο το μηκος και οτι το κουτι σου θα την χωραει, ολοι οι κατασκευαστες αναφερουν το μεγιστο μηκος καρτας στα site τους (μερικες φορες ειναι χωρις καποιο drive cage οποτε προσεξε το). Οσον αφορα την RX470 Red Devil , πηγαινε στην ASUS RX470 strix κατα την γνωμη μου. (H sapphire ειναι λιγο σαπιες αυτη τη γενια με προβληματα με ανεμιστηρες που κανουν τικι τικι τικι τικι, το RS cooler της XFX ειναι υπερμετριο, powercolor επιλεγει φθηνα υλικα και υψηλες τιμες, ενω η gigabyte ειναι απλα bleh.. Η ASUS αν κ εχει χαλια customer support εχει την καλυτερη και στην πιο λογικη τιμη καρτα ενω δεν θα χρειαστει να ασχοληθεις με το support τους αφου η εγγυηση προσφερεται απο το καταστημα και οχι απευθειας απο ASUS.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα σκοπό να την πειράξω αν και έχει δυο bios (ένα με default ρολογια και ένα με κλοκαρισμένα) οπότε αν γινόταν καμιά στραβή με το ένα να είχες το δεύτερο.

 

Mια τελευταία ερώτηση προτού πάρω την απόφασή μου, οι H110 της Asrock που αναφέρθηκαν έχουν μόλις 10 ευρώ διαφορά από τις αντίστοιχες Β150 Asrock (ΗDS και HDV) και 5-6 ευρώ από τις φτηνότερες B150 της Gigabyte (MD2V) και της MSI (Pro VD). Είναι τόσο σαπάκια;

 

Δηλαδή αν είναι για B150 καλύτερα να δώσω 80 ευρώ να πάω σε Asrock ProS/MSI Mortar etc αλλιώς να δώσω 58 για να πάω σε Asrock H110 που έχει και ψύξη στα VRM;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα σκοπό να την πειράξω αν και έχει δυο bios (ένα με default ρολογια και ένα με κλοκαρισμένα) οπότε αν γινόταν καμιά στραβή με το ένα να είχες το δεύτερο.

 

Mια τελευταία ερώτηση προτού πάρω την απόφασή μου, οι H110 της Asrock που αναφέρθηκαν έχουν μόλις 10 ευρώ διαφορά από τις αντίστοιχες Β150 Asrock (ΗDS και HDV) και 5-6 ευρώ από τις φτηνότερες B150 της Gigabyte (MD2V) και της MSI (Pro VD). Είναι τόσο σαπάκια;

 

Δηλαδή αν είναι για B150 καλύτερα να δώσω 80 ευρώ να πάω σε Asrock ProS/MSI Mortar etc αλλιώς να δώσω 58 για να πάω σε Asrock H110 που έχει και ψύξη στα VRM

αυτην εδω παρε τρομερη μιτρικη μακραν σε αυτα τα λεφτα

 

 http://www.skroutz.gr/s/8143816/Asrock-B150-Pro4-3-1.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική που λέει ο life is music είναι το vfm σε αυτά τα λεφτά, έχει απλά τα πάντα και εγκρίνουμε εγώ και ο sheogorath :D, αξίζει δίχως δεύτερη σκέψη ;). Με λίγα παραπάνω από μια h110 των 60 ευρώ παίρνεις mobo με 4 ram slot, περισσότερες usb και ψύκτρα που καλύπτει όλα τα vrm, εν αντιθέσει με την h110 των 60 ευρώ που λες που έχει ακάλυπτα τα vrm των μνημών και καλυμμένα μόνο αυτά για το cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...