Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτοι 6-core mainstream επεξεργαστές της Intel θα είναι οι 9ης γενιάς Coffee Lake


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χέστηκα για την intel, μόλις παρέλαβα τον καινούριο μου Α10 7890Κ και αναμένω της μητρικής (crossblade ranger).

 

Η μετάβαση γίνεται από laptop με i5 520M

βιάστηκες, σε μερικους μήνες θα κλαις τα λεφτα σου.. καλα δεν διαβαζεις καμια ειδηση; τοσο καιρο λεει η amd οτι θα βγαλει νεα αρχιτεκτονική με 40% καλύτερη αποδηση σε σχεση με αυτο που πηρες...

 

θα βγαλει κα ιapus.. στην ιδια πλατφορμα :|

 

 

Έχω i7 6700K οπότε δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα το άρθρο.

σε βαλανε να το διαβαζεις με το ζόρι;

Επεξ/σία από hackerW32
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από δύο χρόνια είχα δει ένα road map της Intel που έλεγε πως θα περάσει σε κλίμακα 10nm το 2017. Τώρα βλέπω ότι θα λανσάρει το δεύτερο εξάμηνο τους coffee lake στα 14nm. Κάπου πρέπει να τα βρήκαν σκούρα με την σμίκρυνση. Ωστόσο το δεύτερο εξάμηνο του 2018 είναι ακόμη πολύ μακριά. Ίσως να αλλάξουν κλίμακα εκτύπωσης μέχρι τότε.

Επίσης περίμενα πως το 2018 θα βλέπαμε 8πύρηνους από την intel στην mainstream αγορά. Με την AMD να λανσάρει 8πύρηνους hyperthreading αρχές του 2017 είναι δυνατόν η Intel να μην απαντήσει;

μην συγκρινεις τα σκουπιδια amd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω i7 6700K οπότε δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα το άρθρο.

 

Ναι αλλά δεν είναι 6 core είναι μια απο τα ίδια δεν ξεφεύγει σε επιδόσεις.. Ακόμα και ενας overclocked i7 πρωτης γενιας κοντα στα 4.5ghz κάνει οτι κάνει και ο 6700Κ ισως να είναι λιγο γρηγορότερος ο 6700Κ αλλα και πάλι το ίδιο μοτίβο 4core/8 threads

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η AMD ;)

 

Ναι, ενω η Intel προχωρησε απο το 2012. Απο τον i5 2500k του 2011 στα 200€ πηγαμε στον i5 6400 το 2016 στα 200€. Ο πρωτος καλυτερος καπου 10% καλυτερος του 2ου, χωρια το overclocking που τον παει στα 4ghz για πλακα. Απο τον i7 2600k των 310€ στον i7 6700 των 310€, 10% καλυτερος ο δευτερος, αλλα clockaris τον πρωτο και παλι εισαι μπροστα. 

 

Τρελη εξελιξη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ενω η Intel προχωρησε απο το 2012. Απο τον i5 2500k του 2011 στα 200€ πηγαμε στον i5 6400 το 2016 στα 200€. Ο πρωτος καλυτερος καπου 10% καλυτερος του 2ου, χωρια το overclocking που τον παει στα 4ghz για πλακα. Απο τον i7 2600k των 310€ στον i7 6700 των 310€, 10% καλυτερος ο δευτερος, αλλα clockaris τον πρωτο και παλι εισαι μπροστα.

 

Τρελη εξελιξη...

Κάπου το έχασες.. Τα έχω και τα 2 cpu(2600k-6700k).. Σε ipc είναι γύρω στα 25-30% καλύτερος ο 6700k..Σε ingame(bf online) φαίνεται αρκετά η διαφορά..Εδώ κοίτα αν θες να δεις διάφορες https://forums.anandtech.com/threads/intel-skylake-kaby-lake-thread.2428363/
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Σε ipc είναι γύρω στα 25-30% καλύτερος ο 6700k..Σε ingame(bf online) φαίνεται αρκετά η διαφορά..Εδώ κοίτα αν θες να δεις διάφορες https://forums.anandtech.com/threads/intel-skylake-kaby-lake-thread.2428363/

Στο witcher 3 που με ενδιαφέρει είναι 12,5% ταχύτερος ο i5 6600K από τον i5 4690K, αφού τερματίσει η GPU. Η 970 GTX μου δεν νομίζω να τερματίζει με τον i5 4690 ( :huh: ),  οπότε άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο witcher 3 που με ενδιαφέρει είναι 12,5% ταχύτερος ο i5 6600K από τον i5 4690K, αφού τερματίσει η GPU. Η 970 GTX μου δεν νομίζω να τερματίζει με τον i5 4690 ( :huh: ), οπότε άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε...

Μα δεν είπα σε σχέση με haswell όπου οι διαφορές είναι +-10% αλλά με sandybridge.. Στοκ ο 6700k είναι πιο γρήγορος από 2600k στα 4,5ghz σε online bf που τους σύγκρινα εγώ με 970gtx που είχα.. Of topic βέβαια αυτά..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα η μεγαλύτερη κίνηση που έκανε η AMD αλλά δυστυχώς δεν εκτιμήθηκε όσο της άξιζε ήταν το AM1 δλδ System on a Chip σε Socket... αν έδινε στη πλατφόρμα μερικά SOC με περισσότερα watt και βγαίναν και μερικά mobo με M2 θα ήταν το τέλειο σύστημα για πάρα πολλές δουλειές.. μακάρι να συνεχιστεί η προσπάθεια και με τους Zen.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα τουλάχιστον μέχρι το 2018 για αλλαγή του I5-2500K μου. 

Τοτε ομως θα πουλιεται 50 ευρω. :devil:

μην συγκρινεις τα σκουπιδια amd...

Ωραιο post σε συναρτηση με το avatar! :devil:

παιδια τωρα δεν αξιζει να αγορασω υπολογιστη με socket 1151? ειναι καλυτερα να περιμενω να βγουν αυτοι οι επεξεργαστες?

Αν οι αναγκες σου τωρα οπως εισαι καλυπτονται,περιμενεις να βγουν οι Zen της AMD και αν η σχεση επιδοσεων  - τιμων δεν ειναι καλη περιμενε μεχρι το 2018. Ο μεσος χρηστης - gamer ειναι μια χαρα ακομη και με 2500(K) που βγηκε πριν 5 χρονια ,ειδικα αν παιζει σε οθονη 1080p. Ευκαιρια να κανουμε οικονομια και να αγορασουμε κανενα βιβλιο,να κανουμε κανενα μικρο ταξιδακι 5 μερες στην Ρωμη, και αλλα χρησιμοτερα πραγματα απο το να αγοραζουμε hardware που δεν χρειαζομαστε με μηδαμινες διαφορες λογω του ''μικροβιου'' της αναβαθμισης.

 

Προσωπικα μονο το software με ενδιαφερει αυτη τη περιοδο και να ανακαλυπτω χρησιμες εφαρμογες για να αξιοποιω τον υπολογιστη μου στο επακρο.Οι περισσοτεροι που ψαχνονται για αναβαθμιση ,στην μεγαλη τους πλειοψηφια δεν εχουν μαθει να κανουν και πολλα στον υπολογιστη τους ,περα απο το να παιζουν υπερεκτιμημενα games. Οποτε μην εχεις ανησυχια φιλε μου. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε ομως θα πουλιεται 50 ευρω. :devil:

Ωραιο post σε συναρτηση με το avatar! :devil:

Αν οι αναγκες σου τωρα οπως εισαι καλυπτονται,περιμενεις να βγουν οι Zen της AMD και αν η σχεση επιδοσεων  - τιμων δεν ειναι καλη περιμενε μεχρι το 2018. Ο μεσος χρηστης - gamer ειναι μια χαρα ακομη και με 2500(K) που βγηκε πριν 5 χρονια ,ειδικα αν παιζει σε οθονη 1080p. Ευκαιρια να κανουμε οικονομια και να αγορασουμε κανενα βιβλιο,να κανουμε κανενα μικρο ταξιδακι 5 μερες στην Ρωμη, και αλλα χρησιμοτερα πραγματα απο το να αγοραζουμε hardware που δεν χρειαζομαστε με μηδαμινες διαφορες λογω του ''μικροβιου'' της αναβαθμισης.

 

Προσωπικα μονο το software με ενδιαφερει αυτη τη περιοδο και να ανακαλυπτω χρησιμες εφαρμογες για να αξιοποιω τον υπολογιστη μου στο επακρο.Οι περισσοτεροι που ψαχνονται για αναβαθμιση ,στην μεγαλη τους πλειοψηφια δεν εχουν μαθει να κανουν και πολλα στον υπολογιστη τους ,περα απο το να παιζουν υπερεκτιμημενα games. Οποτε μην εχεις ανησυχια φιλε μου. :)

8α πεσουν οι τιμες των επεξεργαστων και μητρικων 1151 6700Κ το 2017 αν ξερεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...