Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως φαίνεται η εικονική πραγματικότητα (Virtual Reality ή VR) ετοιμάζεται να εισέλθει για τα καλά στην καθημερινότητα μας.

Το πρώτο σημαντικό βήμα έγινε με την κυκλοφορία των Oculus Rift και HTC Vive και τώρα ήταν η σειρά της Sony να ταράξει τα νερά, με το Playstation VR ή PSVR. Τη στιγμή που τα δύο VR συστήματα για υπολογιστές κοστίζουν πανάκριβα και απαιτούν ένα ιδιαίτερα ισχυρό μηχάνημα, το PSVR έχει σχεδόν τη μισή τιμή και δε θέλει κάτι παραπάνω από ένα ταπεινό PS4 που ωχριά σε υπολογιστική ισχύ, μπροστά στα μηχανήματα που απαιτούν οι δύο ανταγωνιστές του. Το PS4 ανακοινώθηκε και κυκλοφόρησε μέσα στο 2013, οπότε και μετρά ήδη τρία χρόνια στην παραγωγή.

 

Σε σύγκριση με τις κάρτες γραφικών για υπολογιστές, το PS4 είναι στα ίδια επίπεδα με μια ταπεινή Radeon HD7850, οπότε και αποτελεί μεγάλη έκπληξη το πώς τα καταφέρνει και τα βγάζει πέρα με τις ιδιαίτερα υψηλές απαιτήσεις ενός συστήματος VR. Η απάντηση είναι στο πιο ελαφρύ λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιεί, το οποίο εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις δυνατότητες του υλικού και επιπλέον στο σύστημα της Sony οι προγραμματιστές έδειξαν πολύ μεγάλο ζήλο και αποτελεσματικότητα στο να αξιοποιήσουν στο έπακρο το υλικό που έχουν στα χέρια τους. Δηλαδή ξεζουμίζουν κάθε πόρο του συστήματος μιας και αναγκάζονται να προγραμματίσουν έξυπνα για να πετύχουν το σκοπό τους, κάτι που δεν είναι αναγκαίο στους προγραμματιστές που δουλεύουν σε PC τίτλους όπου η ισχύς είναι άπλετη. Αυτός είναι και ο λόγος που οι προγραμματιστές τίτλων σε PC κατά τη γνώμη αρκετών δεν είναι στα ίδια επίπεδα των προκατόχων τους, χωρίς φυσικά να λέιπουν οι εξαιρέσεις.

 

Το PSVR κυκλοφόρησε στις 13 Οκτωβρίου (2016) και προκάλεσε μεγάλη αναταραχή στην αγορά, μιας και ακόμη και αυτή τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές πολύ δύσκολα θα το βρει κάποιος όχι στην ελληνική αγορά μόνο, αλλά και στα μαγαζιά του εξωτερικού. Είχαμε προ παραγγείλει το PSVR από το αγγλικό Amazon αλλά μας ειδοποίησαν ότι θα το παραλάβουμε μετά τα Χριστούγεννα! Ευτυχώς σταθήκαμε πιο τυχεροί με το γερμανικό Amazon, οπότε και πριν από 4-5 μέρες είχαμε το πολυπόθητο πακέτο στα χέρια μας.

 

Link.png Site: PlayStation VR Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το vr ήρθε να ταράξει τα βαλτωμενα νερά του gaming. Όποιος δεν το έχει δοκιμάσει δεν μπορεί να έχει άποψη. Εδώ και 1 μήνα δεν το βγάζω από το κεφάλι μου, οπότε έχω χρόνο. Στα horror game πρέπει να έχεις γερά νεύρα για να μην τρομαξεις. Τα καλύτερα χρήματα που έχω δώσει ποτέ για παιχνίδι -αξεσουάρ. Τα γραφικά σε μερικά σημεία πιξελιαζουν αλλά με την ομαλή ροή τα ξεχνάς όλα. Πραγματικη επανασταση στο gaming και όχι μόνο . Περιμένω με αγωνία την δεύτερη έκδοση της μάσκας που λογικά θα απεικονίζει 4k

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κυκλοφορεί νέα έκδοση της κάμερας η οποία είναι v2. Πωλείται σε μερικά ελληνικά μαγαζιά για 59.90 ευρώ. Έχει πιστοποίηση για vr και έχει καλύτερα αποτελέσματα από την πρώτη έκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το vr είναι πως δεν υπάρχει για όλους η δυνατότητα να το δοκιμάσουμε πρίν το αγοράσουμε..ξερει πχ κανεις Θεσσαλονίκη που μπορω να το δοκιμάσω?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο review tnx 

 

 

 

Το vr ήρθε να ταράξει τα βαλτωμενα νερά του gaming. Όποιος δεν το έχει δοκιμάσει δεν μπορεί να έχει άποψη. Εδώ και 1 μήνα δεν το βγάζω από το κεφάλι μου, οπότε έχω χρόνο. Στα horror game πρέπει να έχεις γερά νεύρα για να μην τρομαξεις. Τα καλύτερα χρήματα που έχω δώσει ποτέ για παιχνίδι -αξεσουάρ. Τα γραφικά σε μερικά σημεία πιξελιαζουν αλλά με την ομαλή ροή τα ξεχνάς όλα. Πραγματικη επανασταση στο gaming και όχι μόνο . Περιμένω με αγωνία την δεύτερη έκδοση της μάσκας που λογικά θα απεικονίζει 4k 

το θέμα δεν είναι η οθόνη του αλλά το άθλιο tracking που έχει με την camera και τα ps move όπως επισήμανε και ο reviewer 

αν θες 4Κ οθόνη σε τέτοια τιμή μάλλον πρέπει να περιμένεις 5 χρόνια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραιο review tnx

 

 

το θέμα δεν είναι η οθόνη του αλλά το άθλιο tracking που έχει με την camera και τα ps move όπως επισήμανε και ο reviewer

αν θες 4Κ οθόνη σε τέτοια τιμή μάλλον πρέπει να περιμένεις 5 χρόνια

 

Το έχεις δοκιμάσει; Το έχεις; Για πιο άθλιο tracking μιλάς. Μην αναπαραγουμε επειδή τα διαβάσαμε κάπου. Άριστο tracking έχει αν κάθεσαι σε καρέκλα και έχεις απέναντι σου την κάμερα. Ακόμα και όρθιος αν θες να παίζεις απλά τοποθετείς την κάμερα στο ύψος της μάσκας και έχεις άριστο tracking. Οταν θέλω να παίζω παιχνίδια όρθιος έχω κάνει την πατέντα να τοποθετήσω την κάμερα σε ένα τριποδι βιντεοκαμερας (των 10 ευρώ) στα δύο μέτρα απόσταση από εμένα. Την ίδια δουλειά βέβαια μπορεί να κάνει μια βιβλιοθήκη ή έπιπλο. επιπλέον η δεύτερη κάμερα που έχει βγάλει η Sony είναι πιστοποιημενη για vr και έχει άριστο tracking. Όποιος αγοράσει vr να αναζητήσει αυτή και όχι την πρώτη κάμερα του ps4 αυτή η δεύτερη έκδοση λέγεται v2. Σχετικά με το 4k φίλε μου σε 1.5 χρόνο θα έχει προχωρήσει τόσο η τεχνολογία που το 4k στα vr θα είναι μονόδρομος. Το κόστος είναι ήδη προσιτό. Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε... Σχετικά με την δοκιμή που είπε ο φίλος παραπάνω. Ξέρω πως στα καταστήματα seven νοικιαζουν στο χώρο τους το vr με κόστος 3ευρω την μισή ώρα. Αν έχεις video club seven στην Θεσσαλονίκη σπευσε να το δεις.

Οι 110 μοίρες με τις 100 είναι εμφανής διαφορά; Αν τα έχει δοκιμάσει κανείς και τα 2 ας μας πει...

Πολύ μικρή διαφορά. Αυτό είναι το τελευταίο που θα σε ενοχλήσει.

Είχα αγοράσει το ps1 μόνο για το grand turismo και το metal gear. Ρεεε να δεις που μετά από 16 χρόνια θα με κάνουν να αγοράσω πάλι playstation με VR.

Φίλε πραγματικά αξίζει και με το παραπάνω. Είμαι 30 χρόνια gamer. Έχω όλες τις κονσόλες και Amiga και δεν έπαιζα τίποτα. Αυτό με έκανε να ξανασχοληθω. Παίζεις και είσαι μέσα στο παιχνίδι. Οδηγας στο driveclub και είσαι μέσα στην ferrari. Βλέπεις το ταμπλό τα καθίσματα, τα πίσω καθίσματα και το πιο φανταστικό είναι πως ο κόσμος αλληλεπιδρα! Αν βγάλεις το κεφάλι έξω από το παράθυρο βλέπεις δρόμο, αν σκυψεις βλέπεις τα πενταλ. Είναι απίστευτη αίσθηση. Στα παιχνίδια τρόμου ειδικά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάθεις υπερεκκριση αδρεναλίνης... Απλά μαγικό. Είναι μια νέα εποχή! Επεξ/σία από nikangel
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το vr είναι πως δεν υπάρχει για όλους η δυνατότητα να το δοκιμάσουμε πρίν το αγοράσουμε..ξερει πχ κανεις Θεσσαλονίκη που μπορω να το δοκιμάσω?

 

Φίλε μου μερικά Video SEVEN τα έχουν για δοκιμή στα καταστήματά τους με 3 ευρώ την μισή ώρα. Πέρνα από μερικά Video SEVEN. 2 που ξέρω σίγουρα ότι τα έχουν είναι το κατάστημα στην Εθνικής Αντιστάσεως και στο κατάστημα της Καλαμαριάς. Ναι είναι λίγο ακριβά αλλά το σημαντικό είναι να δεις πως είναι (θα ξετρελαθείς, δοκίμασε το Until Dawn Rush Of Blood). Αποκλείεται να μην σου αρέσει. Προετοίμασε την τσέπη σου γιατί σύντομα θα θες να το αγοράσεις αν το δοκιμάσεις :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μιλάω για το tracking που έχουν τα ps move και όχι του HMD 

και δεν χρειάζεται να έχω psvr για να ξέρω πόσο τραγικό είναι 

έχω φάει την φόλα με τα ps move πριν από σένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ 1ο έτος Προγραμματισμος 2 ΠΑΠΕΛ ένα παιδί πήρε υψηλότερο βαθμό από ένα άλλο επειδή ο ένας είχε κάνει 800 γραμμές κώδικα όλη την άσκηση και ο άλλος 1100.

 

Παντού χρειάζεται καλός προγραμματιστής που να κατέχει την γλώσσα. Όταν όμως θέλουμε ένα game να βγει γρήγορα δεν έχουμε χρόνο για αποδοτικό κώδικα ούτε καν για σωστό κώδικα και σωστό beta testing για αυτό και έχουν βγει εκτρώματα κατά καιρούς (βλ AC unity το 1ο που σκέφτηκα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...