Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ μιλάω για το tracking που έχουν τα ps move και όχι του HMD 

και δεν χρειάζεται να έχω psvr για να ξέρω πόσο τραγικό είναι 

έχω φάει την φόλα με τα ps move πριν από σένα 

 

Φίλε με την κάμερα v2.0 τα move του Ps4 στο 1,5 μέτρο που τα έπαιζα για μία εβδομάδα δούλευαν άψωγα. Κανένα θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εν τω μεταξύ 1ο έτος Προγραμματισμος 2 ΠΑΠΕΛ ένα παιδί πήρε υψηλότερο βαθμό από ένα άλλο επειδή ο ένας είχε κάνει 800 γραμμές κώδικα όλη την άσκηση και ο άλλος 1100.

 

Παντού χρειάζεται καλός προγραμματιστής που να κατέχει την γλώσσα. Όταν όμως θέλουμε ένα game να βγει γρήγορα δεν έχουμε χρόνο για αποδοτικό κώδικα ούτε καν για σωστό κώδικα και σωστό beta testing για αυτό και έχουν βγει εκτρώματα κατά καιρούς (βλ AC unity το 1ο που σκέφτηκα).

Dude...Λάθος φόρουμ...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε με την κάμερα v2.0 τα move του Ps4 στο 1,5 μέτρο που τα έπαιζα για μία εβδομάδα δούλευαν άψωγα. Κανένα θέμα.

Φίλε η κάμερα v2 είναι ακριβώς ίδια εσωτερικά με την v1. Η ίδια η sony το δήλωσε. Μάλιστα μερικοί χρήστες αναφέρουν καλύτερο tracking με την v1.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τους φακούς, συζητήσιμο. Στο oculus οι φακοί ειναι fresnel hybrids, με την μια πλευρά να φερει convex lens και την άλλη fresnel. Ναι μεν οι fresnel εμφανίζουν glare αλλά από την άλλη απαιτούν λιγότερο υλικο που αυξάνει το sharpness και μειώνει το lightbleed. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περί ανοίγματος κτλ. Όσοι με ξέρετε γνωρίζετε ότι σπάνια ξεφεύγει sample από τα εργαλεία μου και δεν έχω πρόβλημα να διαλύσω το οτιδήποτε για να δω τι γίνεται στο εσωτερικό του.

 

ΑΛΛΑ το συγκεκριμένο sample ΔΕ στάλθηκε από τη Sony αλλά αγοράστηκε με δικά μου χρήματα οπότε και δεν υπήρχε καμιά περίπτωση να το κάνω βίδες.

 

Για τους φακούς τώρα δεν έχω στη διάθεση μου το Rift για άμεση σύγκριση και επιπλέον δε θυμάμαι και πολλά από την τελευταία φορά που έπαιξα με το Rift γιατί περάσαν και μερικοί μήνες. Το Rift πάντως κατά γενική ομολογία έχει καλύτερους φακούς από το Vive (όχι στα χαρτιά μόνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά για την πληροφορία για τα Seven! Θα το δοκιμάσω 100%!

 

Οσον αφορά όσους κράζουν χωρίς δοκιμή, θεωρώ τελείως λάθος να κρίνω ενα προιον τεχνολογίας βασιζόμενος στις γνώμες άλλων χωρίς να το δοκιμασω εγω ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πραγματικά αξίζει και με το παραπάνω. Είμαι 30 χρόνια gamer. Έχω όλες τις κονσόλες και Amiga και δεν έπαιζα τίποτα. Αυτό με έκανε να ξανασχοληθω. Παίζεις και είσαι μέσα στο παιχνίδι. Οδηγας στο driveclub και είσαι μέσα στην ferrari. Βλέπεις το ταμπλό τα καθίσματα, τα πίσω καθίσματα και το πιο φανταστικό είναι πως ο κόσμος αλληλεπιδρα! Αν βγάλεις το κεφάλι έξω από το παράθυρο βλέπεις δρόμο, αν σκυψεις βλέπεις τα πενταλ. Είναι απίστευτη αίσθηση. Στα παιχνίδια τρόμου ειδικά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάθεις υπερεκκριση αδρεναλίνης... Απλά μαγικό. Είναι μια νέα εποχή!

Βαλτός απο την sony είσαι; ΧΑΧΑΧΑ Έτσι όπως μου τα περιγράφεις φαίνεται πολύ δελεαστικό. Αν και έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με παιχνίδια με βλέπω στις γιορτές αγκαλιά με ps4 και VR. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κυκλοφορεί νέα έκδοση της κάμερας η οποία είναι v2. Πωλείται σε μερικά ελληνικά μαγαζιά για 59.90 ευρώ. Έχει πιστοποίηση για vr και έχει καλύτερα αποτελέσματα από την πρώτη έκδοση.

 

Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι έχει καλύτερα αποτελέσματα από την πρώτη; Πουθενά δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά. Μη τα λέτε έτσι χύμα και βάζετε τον κόσμο να ξανααγοραζει πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δούλεψα για γραφικά, για ένα project (παλιότερα) μιας αμερικανικής εταιρείας software για πλοία και ΕΙΧΑΝ ΤΟΤΕ VR (ανάλογα καλό με αυτά που πωλούν τώρα, διότι εκείνο ήταν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ και "απόρρητο")...

...έχω να σας πω ότι ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΩΡΑ με την κάσκα στο κεφάλι... παθαίνεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ και ΖΑΛΑΔΕΣ!

Είναι ό,τι χειρότερο για τον οργανισμό...

 

...Και όσοι έχουν δει 3D σινεμά (όχι ίδιο πράγμα, "ψιλο"-παρόμοιο), ίσως έχουν παρόμοια βιώματα, δηλαδή να θες στο 20λεπτο να ΒΓΑΛΕΙΣ τα γυαλιά για λίγο και να τα ξαναβάλεις.

 

Συν ότι η "gaming VR experience" είναι ακόμα ΣΕ ΠΟΛΥ ΑΡΧΙΚΟ στάδιο.

 

Δεν θα αγόραζα κάτι τέτοιο, ούτε αν κόστιζε 20 ευρώ. Όχι ακόμα, τουλάχιστον - σε καμιά δεκαετία, βλέπουμε...

 

...Όσο αφορά την... "στασημότητα" στο gaming... εξαρτάται ΤΙ ΠΑΙΖΕΙΣ. Εγώ που γουστάρω RPGs & Open World, το παμπάλαιο SKYRIM το θεωρώ ΘΗΣΑΥΡΟ και δεν χρειάζομαι άλλο παιχνίδι (ειδικά μάλιστα με την προσθήκη mods) για καμιά 10ετία ακόμα και βάλε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο review!

 

η δοκιμη εγινε στο πρωτο πσ4?

ζοριζεται?οι ανεμιστηρες δουλευουν στο full??

ναι στο πρώτο μιας και το PS4 Pro ήρθε μόλις χτες. Δεν ζορίζεται παραπάνω του κανονικού, έτσι δείχνει τουλάχιστον. Τα ανεμιστήρια του δικού μου ούτως η άλλος στο φουλ πάνε με το παραμικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ μιλάω για το tracking που έχουν τα ps move και όχι του HMD 

και δεν χρειάζεται να έχω psvr για να ξέρω πόσο τραγικό είναι 

έχω φάει την φόλα με τα ps move πριν από σένα 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω σε τι αναφερεσαι... Καταρχάς εχω χρησιμοποιήσει λόγω επαγγελματος τα move πριν κάν περάσει στα καταστήματα..  Υπάρχει μεγάλη βελτίωση απο την εποχή που έιχες στο ps3 σου την καμερούλα με τα δυο move. Σκέψου πως οι νεες κάμερες και ειδικά η v2 έχει πολύ καλό Traking. Απλά πρεπει να μάθεις να την χρησιμοποιείς. Το πρόβλημα με αυτούς που κάνουν τα review ειναι πως μέσα στις λίγες ώρες που κάνουν τις δοκιμές δεν προλαβάινουν να καταλάβουν την σωστή θέση μάσκας και χειριστηρίων . Μετα απο χρήση ενός μηνών σε ενημερώνω πως δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα. Ενημερωτικά κάθε φορά που ξεκινάει μια εφαρμογή μεσω vr ενα ειδικό παραθυρο σε ενημερώνει για την σωστή επανατοποθέτηση σου στον χώρο. ΣΕ προτρέπει μάλιστα να τοποθετήσεις το κεφάλι σου με την μάσκα σε ενα πλαισιο και ο υπόλοιπος χώρος εκτός κάδρου επιτρέπει την αναγνώριση των χειριστηρίων ή του move. Ολα τα άλα σχετικά με "τραγικότητα" είναι λόγια ανθρώπων που απαξιώνουν πράγματα χωρλις να γνωρίζουν επειδή κάπου διάβασαν κάτι σχετικό. Πραγματικά αγορασε το , δοκίμασε το και μετα πες μας την γνώμη σου εμπεριστατωμένα. 

Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι έχει καλύτερα αποτελέσματα από την πρώτη; Πουθενά δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά. Μη τα λέτε έτσι χύμα και βάζετε τον κόσμο να ξανααγοραζει πράγματα.

 

Να ξαναγοράσουν πραγματα; Ξέρεις πολλούς που αγόρασαν κάμερα με το πρώτο τους ps4. Αχρηστο αξεσουάρ μεχρι την ελεύση του Vr.. Φίλε μου εχω δοκιμάσιε και τις δυο κάμερες και η v2 εχει καλύτερα αποτελέσματα.  Aπλα όποιος πάει να αναζητήσει κάμερα να πάρει την δέυτερη έκδοση. Αν την έχει ήδη ας την κρατήσει.

Επεξ/σία από nikangel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως φιλος που το δοκιμασε επαθε πλακα.Το κοστος ειναι 1/2 ή το 1/3 της τιμης των υπολοιπων.Προσωπικα περιμενω το project scorpion που η microsoft λεει παρα πολλα (ελπιζω και να τα πραξει βεβαια) και σε μια εποχη που το VR θα ειναι πιο ωριμο.Επισης θελω να πιστευω (οπως και με τα περισσοτερα προιοντα της MS) οτι μολις θα κυκλοφορησει το project scorpion Και τα VR γυαλια θα εφαρμοζουν και σε PC.Οποτε νομιζω οτι θα κερδισει την μαχη στα σημεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...