Προς το περιεχόμενο

Εύκολος τροπος για patch panel


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα φτιαχνω το νεο μου σπίτι και εχω καμια 12αρια cat6 καλώδια που πρεπει να μπουν σε πατάς πάνελ.

Επειδη ειμαι ψιλό ασχετος ο ευκολότερος τροπος να γινει η σύνδεση στο πατάς πάνελ ποια ειναι? Υπαρχει καποιο tool να βοηθάει;

Επισης αν εχετε προτεινετε καποιο κλειστό πατς πάνελ

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Patch panel 12άρι, θα βρεις (αν τα καταφέρεις) πολύ δύσκολα. Υπάρχουν 8, 16 και 24 θυρών.

 

Η σύνδεση των καλωδίων σε όλα τα patch panel γίνεται με το κατάλληλο καρφωτικό τύπου Krone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα πως έχει η εγκατάσταση και αν θέλεις να συνδέσεις και σε αυτό τα καλώδια που πάνε στις τηλεφωνικές πρίζες.

Δεν υπάρχει στάνταρτ απάντηση. Συνήθως στο patch panel συνδέουμε τα καλώδια του LAN δικτύου, αλλά μπορείς φυσικά να συνδέσεις και της τηλεφωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μπορεί να γίνει χρήση τηλεφωνικού ταφ πολλαπλών εξόδων ή οριολωρίδας, αλλά εξαρτάται αν είναι VoIP η τηλεφωνία ή PSTN ή ISDN, αν έχεις τηλεφωνικό κέντρο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά κι εφόσον τα τηλεφωνικά καλώδια είναι UTP, θα περνούσα και την τηλεφωνία από το patch panel. Ο λόγος είναι ότι μπορώ να αλλάξω την χρήση της πρίζας κατά το δοκούν. Π.χ. σήμερα να δουλεύει για την τηλεφωνία, αλλά αύριο-μεθαύριο να δουλεύει ως LAN.

 

Για τον ίδιο λόγο θα έβαζα παντού RJ45 πρίζες (τηλεφωνικές και δικτύου), διότι το RJ11 βύσμα μιας τηλεφωνικής συσκευής κουμπώνει κανονικά σε πρίζα RJ45, όμως το ανάποδο δεν μπορεί να γίνει.

 

Αν από την άλλη δεν επιθυμείς να περάσεις την τηλεφωνία από το patch panel, κάνε χρήση ενός τηλεφωνικού ταφ πολλαπλών εξόδων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεφωνία παίζει σε ένα μόνο ζεύγος, που πρέπει να τερματίζει στις 2 μεσαίες επαφές της πρίζας.

 

Αν βάλεις RJ45 πρίζες και για την τηλεφωνία, οι επαφές είναι 4 και 5, με το ζεύγος να είναι το μπλε-άσπρο/μπλε, άσχετα ποιο χρωματικό πρότυπο (568A ή 568Β) θα ακολουθήσεις για τον τερματισμό των καλωδίων.

 

Αν βάλεις RJ11 πρίζες, οι επαφές είναι 2 και 3, με το ζεύγος να είναι όποιο θέλεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή έχω κατά μπερδευτεί

 

Αν θέλω.να περάσω τη τηλεφωνία στο πατς πάνελ τι ακριβώς κάνω;

Περνώ τα utp καλώδια των τηλεφώνων απτή πλεξούδα και τα βαζω στο πατς πανελ. Μετά απτό πατς πάνελ που πάνε αυτά;

Δε πάνε σε switch όπως του δικτυου,ετσι δεν είναι; Οπότε που πάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή έχω κατά μπερδευτεί

 

Αν θέλω.να περάσω τη τηλεφωνία στο πατς πάνελ τι ακριβώς κάνω;

Περνώ τα utp καλώδια των τηλεφώνων απτή πλεξούδα και τα βαζω στο πατς πανελ. Μετά απτό πατς πάνελ που πάνε αυτά;

Δε πάνε σε switch όπως του δικτυου,ετσι δεν είναι; Οπότε που πάνε;

Πατσαρεις τα καλωδια της τηλεφωνιας στα 2 μεσαια pins μιας εξοδου RJ45.

 

 

Η τηλεφωνία παίζει σε ένα μόνο ζεύγος, που πρέπει να τερματίζει στις 2 μεσαίες επαφές της πρίζας.

 

Αν βάλεις RJ45 πρίζες και για την τηλεφωνία, οι επαφές είναι 4 και 5, με το ζεύγος να είναι το μπλε-άσπρο/μπλε, άσχετα ποιο χρωματικό πρότυπο (568A ή 568Β) θα ακολουθήσεις για τον τερματισμό των καλωδίων.

 

Αν βάλεις RJ11 πρίζες, οι επαφές είναι 2 και 3, με το ζεύγος να είναι όποιο θέλεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ωραία το κατάλαβα αυτό

Μετά το πατς πάνελ λέω που πάνε.

Του δικτύου ας πουνε πάνε απτό πατς πάνελ στο switch.

Αυτες της τηλεφωνίας που πάνε μετά το πατς πάνελ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ωραία το κατάλαβα αυτό

Μετά το πατς πάνελ λέω που πάνε.

Του δικτύου ας πουνε πάνε απτό πατς πάνελ στο switch.

Αυτες της τηλεφωνίας που πάνε μετά το πατς πάνελ;

Της τηλεφωνιας μετα με ενα RJ11 καλωδιο το καρφωνεις στον ρουτερ σου. Και απο τον ρουτερ (η απο την θυρα του patch panel με splitter) φευγει το τηλεφωνικο καλωδιο και παει στο patch panel στην θυρα της υποδοχης της πριζας του τοιχου (εκει που θελεις να βαλεις το τηλεφωνο).

 

Επισης απο τον router θα πρεπει να στειλεις και ενα καλωδιο στο switch για να εχεις internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ωραία το κατάλαβα αυτό

Μετά το πατς πάνελ λέω που πάνε.

Του δικτύου ας πουνε πάνε απτό πατς πάνελ στο switch.

Αυτες της τηλεφωνίας που πάνε μετά το πατς πάνελ;

Ανάλογα πως έχει η εγκατάστασή σου. Π.χ. αν έχεις VoIP, PSTN ή ISDN τηλεφωνία, αν έχεις τηλεφωνικό κέντρο κλπ.

 

Γενικά στην θύρα του patch panel, θα συνδεθεί ένα RJ45 βύσμα με UTP καλώδιο.

H άλλη άκρη και για την ακρίβεια το χρωματικό ζεύγος μπλε-άσπρο/μπλε, είτε θα τερματίζει σε βύσμα RJ11 και θα συνδεθεί σε ένα τηλεφωνικό ταφ πολλαπλών εξόδων, είτε (χωρίς βύσμα) θα κουμπώσει σε μια οριολωρίδα.

Δες κι εδώ σχετικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...