Προς το περιεχόμενο

Εύκολος τροπος για patch panel


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Σωστά! Το καλώδιο είναι το μέσο και περνάμε όποια υπηρεσία θέλουμε. Η τηλεφωνία δουλεύει πάντα στους 2 μεσαίους ακροδέκτες (4-5 σε RJ45) και στην πρίζα κουμπώνει μια χαρά ένα RJ11 του τηλεφωνικού καλωδίου.

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Θα μπορούσες να μου λύσεις μερικές απορίες ακόμα;

Αρχικά, χαζή ερώτηση, αν τα utp τερματίσουν πχ σε 568Α στα δύο άκρα (πρίζα-patch panel), πρέπει να είναι και τα καλώδια που θα συνδέσω τις συσκευές 568Α;

Επίσης, έχεις κάποια πρόταση σε patch panel cat6 και switch 16 θυρών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπάρχει θέμα με χρήση διαφορετικών προτύπων στα διάφορα καλώδια. Αρκεί στα δύο άκρα του ίδιου καλωδίου να χρησιμοποιηθεί το ίδιο πρότυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Στο σπίτι μου άρχισα να περνάω καλωδίωση για ιντερνετ κτλ.

Εχω στο μυαλό μου να κάνω αυτό στη εικόνα. Η γραμμή μου είναι voip, πως θα συνδέσω την τηλεφωνία με το patch panel ώστε απο εκεί να φεύγουν τα καλώδια σε κάθε δωμάτιο?

Για το ιντερνετ λογικά έτσι όπως το δείχνει η εικόνα είναι το σωστό.

post-157145-0-76367400-1480523022.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο που φέρνει το σήμα (ΟΤΕ στο σχέδιο), αντί να τερματίζει στην οριολωρίδα, θα πηγαίνει πρώτα στον Router και από μία θύρα PHONE αυτού θα γυρίζει πίσω στην οριολωρίδα. Όλα τα άλλα παραμένουν ως έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jkoukos είπε

Το καλώδιο που φέρνει το σήμα (ΟΤΕ στο σχέδιο), αντί να τερματίζει στην οριολωρίδα, θα πηγαίνει πρώτα στον Router και από μία θύρα PHONE αυτού θα γυρίζει πίσω στην οριολωρίδα. Όλα τα άλλα παραμένουν ως έχουν.

Α τόσο απλό? Εγώ νόμιζα οτι ηθελε κάτι άλλο έξτρα ώστε να μεταφέρω την τηλεφωνία στα δωμάτια που θέλω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...