Προς το περιεχόμενο

Ο θάνατος από τις selfie αποτελεί ένα διαρκώς αυξανόμενο φαινόμενο παγκοσμίως


Panos1221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σε διάστημα σχεδόν 2,5 ετών έχασαν τη ζωή τους 127 άτομα από selfies σε χώρες που έχουν συνολικά δισεκατομμύρια πληθυσμό. Δεν το λες και μεγάλο νούμερο. Αντιθέτως, προφανώς ο αριθμός των ανθρώπων που πέθαναν από απλή αφηριμάδα (χωρίς χρήση κινητού ή κάτι άλλο) είναι υπερπολλαπλάσιος!
 
Από εκεί και πέρα, για το φαινόμενο selfies/social media κλπ. ο καθένας κάτι έχει να πει. Εμένα πιο πολύ με σόκαρε αυτή η εικόνα:
 
hillary-clinton-epic-group-selfie.jpg?qu
 
Το να είναι ο καθένας ψωνάρα ή οτιδήποτε δεν είναι καινούργιο φαινόμενο. Όλη η λειτουργία των social media βασίζεται σε αυτήν την κοινή βάση. Απλά αυτό που εμένα με ξενίζει, είναι ότι για να βγάλει κάποιος selfie γυρίζει την πλάτη του σε αυτόν με τον οποίο θέλει να τη βγάλει. Προσωπικά, μου φαίνεται πολύ άσχημο και είναι ο λόγος που τις ελάχιστες φορές που έβγαλα selfie με κάποιον, αισθάνθηκα αρκετά περίεργα. Είναι σαφές, όμως, ότι για εκατομμύρια συνανθρώπους μας αυτό είναι φυσιολογικό. Άρα καλά κάνουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διάστημα σχεδόν 2,5 ετών έχασαν τη ζωή τους 127 άτομα από selfies σε χώρες που έχουν συνολικά δισεκατομμύρια πληθυσμό. Δεν το λες και μεγάλο νούμερο. Αντιθέτως, προφανώς ο αριθμός των ανθρώπων που πέθαναν από απλή αφηριμάδα (χωρίς χρήση κινητού ή κάτι άλλο) είναι υπερπολλαπλάσιος!

 

Από εκεί και πέρα, για το φαινόμενο selfies/social media κλπ. ο καθένας κάτι έχει να πει. Εμένα πιο πολύ με σόκαρε αυτή η εικόνα:

 

hillary-clinton-epic-group-selfie.jpg?qu

 

Το να είναι ο καθένας ψωνάρα ή οτιδήποτε δεν είναι καινούργιο φαινόμενο. Όλη η λειτουργία των social media βασίζεται σε αυτήν την κοινή βάση. Απλά αυτό που εμένα με ξενίζει, είναι ότι για να βγάλει κάποιος selfie γυρίζει την πλάτη του σε αυτόν με τον οποίο θέλει να τη βγάλει. Προσωπικά, μου φαίνεται πολύ άσχημο και είναι ο λόγος που τις ελάχιστες φορές που έβγαλα selfie με κάποιον, αισθάνθηκα αρκετά περίεργα. Είναι σαφές, όμως, ότι για εκατομμύρια συνανθρώπους μας αυτό είναι φυσιολογικό. Άρα καλά κάνουν.

Πραγματικά τραγική η φωτογραφία, άλλο να βγάλει κάποιος μία Selfie με έναν συγγενή ή φίλο και άλλο να χάνει τον έλεγχο. Τι άλλο θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το περίεργο; Και μετά την εφεύρεση του αυτοκινήτου παρουσιάστηκε ανάλογο φαινόμενο που ονομάστηκε "τροχαίο δυστύχημα". Έχει σαφώς περισσότερα θύματα παγκοσμίως και μάλιστα πολλά από αυτά ήταν αθώα, δηλαδή δεν ήταν αυτά που χρησιμοποίησαν βλακωδώς την τεχνολογία αυτή.

 

Οπότε πάντα θα εμφανίζονται αυτά τα φαινόμενα. Μη μας φαίνεται παράξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φυσικη επιλογη βλεπω απο πολλους οτι χρησιμοποιειται ως ενα αλλοθι για να χαρεις ή μαλλον να πεις ε καλα να παθει αυτα εχει η ζωη αμα εισαι χαζος.

 

Θελω να πω το να λες καλα να παθει,ηταν χαζος,καλυτερα που πεθανε γιατι δεν θα μεταδωσει την χαζομαρα του,ειναι τοσο αρρωστο οσο και η ευγονικη οσο και καθε αλλη αποψη που δικαιολογει την διακριση των ανθρωπων σε κατωτερους και ανωτερους.

 

Επισης μαθετε τι ειναι η φυσικη επιλογη που ολοι αναμασατε σαν ορο.Η φυσικη επιλογη σαν θεωρια δεν αναφερεται σε συνειδητες πραξεις καποιου οργανισμου κανοντας χρηση σκεψης και νοημοσυνης αλλα για βιολογικες αλλαγες που γινονται σε εναν οργανισμο.

 

Επισης επιδημολογικα οι θανατοι απο σελφι ειναι 0% σε συγκριση με ακομα πιο ακυρους θανατους και ατυχηματα παγκοσμια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γυναίκες είναι λιγότερες, γιατί το 90% των selfie τις βγάζουν στην τουαλέτα

..σωστός , οπως και να το κάνεις και να θες να πνιγείς στο νιπτήρα δε χωράς :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν ζαλίζεται ας δει το παρακάτω ντοκιμαντέρ

ποσο μαλακια μας βαραει στο κεφάλι που ρισκάρουμε τη ζωή μας για μια φωτογραφια και 100 Likes!!! Ποσο τζοπανοτυρόπιτες !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ρε παιδιά πως κάνω αναφορά σε κάποιο σχόλιο; Δεν μπορώ να βρω που είναι να το πατήσω...

Από κινητό/mobile version δεν μπορείς, μόνο από "desktop" mode...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς με γρίφους γέροντα... έχω χάσει επεισόδια, για λέγε... 

Με προλαβε και απαντησε ο fmarkos. και πιο παλια ειχα πετυχει αλλα 1-2 παρομοια περιστατικα στον ιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...