Προς το περιεχόμενο

Αγορές/πληρωμές λογαριασμών εντός Ελλάδας μέσω paypal


kostas_papad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει αυτό που λες, όταν ένα κατάστημα δέχεται πληρωμή μέσω paypal ούτε γνωρίζει ούτε τον ενδιαφέρει αν τα χρήματα βρίσκονταν ήδη μέσα στο paypal balance του πελάτη ή αν τα τράβηξε εκείνη τη στιγμή από κάρτα.

Oύτε εγώ ανέφερα κατι για κάρτα. Μιλάμe για χρέωση κατευθείαν του balance.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω προς τι το μπέρδεμα. Ο άνθρωπος έχει λεφτά στο PayPal Balance τα οποία θέλει να τα χρησιμοποιήσει απευθείας, χωρίς να χρειάζεται να τα "κατεβάσει" στον τραπεζικό του λογαριασμό. Ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι σε καταστήματα και υπηρεσίες όπου σου δίνεται η επιλογή να πληρώσεις μέσω PayPal. 

 

Και η απάντηση είναι:

Όχι, δεν υπάρχει λίστα με τέτοια καταστήματα.

 

Το skroutz και το bestprice έχουν ένδειξη για το ποια eshop δέχονται paypal και ποια όχι. 

 

Όσον αφορά τις ΔΕΚΟ, καμία δεν δέχεται PayPal.

Όσον αφορά τηλεπικοινωνίες κτλ., η Vodafone, η Wind (νομίζω και η Cosmote) για παράδειγμα δέχονται PayPal. Η Cyta και η Forthnet δεν δέχεται.

 

Για οτι σε ενδιαφέρει γράφεις στη Google το όνομα της εταιρίας κι από δίπλα τη λέξη PayPal και σου βγάζει πρώτο αποτέλεσμα τις πληροφορίες πληρωμών.

 

Αν ψάχνεις να πληρώσεις locally μέσω Paypal -να πας δηλαδή στο κατάστημα και να πληρώσεις εκεί- χωρίς διάθεση υπερβολής, πιστεύω δεν υπάρχει ούτε μια τέτοια επιχείρηση στην Ελλάδα.

Σ ευχαριστώ για το συμπήρωμα. ;)  Ακριβώς εκεί είναι το θέμα. Εχει δηλ καποιος καποιο Α balance και θέλει να καταναλώνει στα καθημερινά του έξοδα απο εκεί.

Πόσο πιο κατανοητό δηλ να γραφτεί?  Να το καταναλώνει, όχι να το... "κατεβάσει" στο IBAN του. Χρειάζεται να τα ξαναγράψω για τις τράπεζες μας,τους κινδύνους κλπ?  Ή για την εφορία και τα χρέη?  Χίλιες φορές καλύτερα στο balance(και πολλά είπα :X ).

Το καταλαβαίνω οτι ο μπακάλης και ο χασάπης της γειτονιάς δεν δέχονται... paypal.

Aλλά για αυτά τα έξοδα μιλάμε, προς αυτή την κατεύθυνση , να δούμε τουλάχιστον ποιες Ελληνικές εταιρίες δέχονται.

Πάντως για Vodafone-Wind το έχω δει κι εγώ.  Αν ξεκινήσει κι η ΔΕΗ, θα είναι ένα μεγάλο βήμα, αφού ένα μεγάλο μέρος των μηνιαίων εξόδων πάει σε τηλεφωνία/ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ.

 

Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις;

 

Με το paypal μπορείς να αγοράζεις-πληρώνεις με 2 τρόπους: είτε με χρήματα που έχεις στο balance (στην ουσία ένα πορτοφόλι) είτε με κάρτα/ες που έχεις συνδεδεμένη/ες. Εάν, όμως, έχεις χρήματα στο balance και συνδεδεμένη κάρτα, το paypal θα τραβάει από το balance και όχι από την κάρτα.

 

Για να "σηκώσεις" (να κάνεις ανάληψη) τα χρήματα που έχεις στο balance πρέπει να συνδέσεις ένα οποιονδήποτε ΙΒΑΝ στο paypal.

Ξέρεις αν μπορεί να μου κάνει και το ανάποδο, χωρίς να θέλω?  Δηλ πάω εγώ στο Α e-μαγαζί, επιλέγω "πληρωμή με pp", και ενώ έχω το απαιτούμενο balance, να μου χρεώσει την συνδεδεμένη κάρτα?

Όσο για το  "Για να "σηκώσεις" (να κάνεις ανάληψη) τα χρήματα που έχεις στο balance  ανάληψη του balance...", δες το παραπάνω σχόλιο στον Tigran.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις αν μπορεί να μου κάνει και το ανάποδο, χωρίς να θέλω?  Δηλ πάω εγώ στο Α e-μαγαζί, επιλέγω "πληρωμή με pp", και ενώ έχω το απαιτούμενο balance, να μου χρεώσει την συνδεδεμένη κάρτα?

Όσο για το  "Για να "σηκώσεις" (να κάνεις ανάληψη) τα χρήματα που έχεις στο balance  ανάληψη του balance...", δες το παραπάνω σχόλιο στον Tigran.

 

1. Όχι, δεν γίνεται να πάρει από την κάρτα όταν έχεις balance που καλύπτει το ποσό που θα πληρώσεις, και μάλιστα, όταν είσαι έτοιμος να πληρώσεις δεν σου δείχνει σαν πηγή τις κάρτες. Αυτό έγραψα πιο περιληπτικά στο προηγούμενο post, που είναι μειονέκτημα, κατά την άποψή μου, στη χρήση του paypal.

 

2. Έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα του νήματος αλλά η δική μου φιλοσοφία στις αγορές μέσω paypal αλλά και, γενικότερα, στη χρήση του paypal, είναι αντίθετη, όπως γράφω παραπάνω. Όταν επιβλήθηκαν τα CC, φόρτωσα και εγώ το balance για τις αγορές από το εξωτερικό αλλά όταν κατάλαβα ότι αφενός δεν επέτρεπε τη χρήση των καρτών μου, ακόμη και στις ελληνικές επιχειρήσεις αφετέρου στις συναλλαγές σε ξένο νόμισμα επέβαλε τη δική του ισοτιμία, άδειασα αμέσως το balance και βρήκα λύσεις με τις ξένες κάρτες.

 

Αυτή, άλλωστε, είναι η διαφορετική αντίληψη που έχουμε στη χρήση του paypal. Εσύ προτιμάς να έχεις χρήματα στο balance και προσπαθείς να βρεις καταστήματα στην Ελλάδα, για να πληρώνεις από αυτή, και μόνο, την πηγή, ενώ εγώ προτιμώ να έχω τη δυνατότητα να επιλέγω την κάρτα (εσωτερικού ή εξωτερικού) με την οποία θα πληρώσω (χωρίς περιττά έξοδα) την αγορά μου ή την όποια υπηρεσία, εντός και εκτός Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oύτε εγώ ανέφερα κατι για κάρτα. Μιλάμe για χρέωση κατευθείαν του balance.

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει πως γίνεται. Όταν πληρώνεις οπουδήποτε με paypal πάντα χρεώνει απευθείας το balance, αν το υπόλοιπο δεν είναι επαρκές τότε πρώτα αδειάζει το balance και μετά τραβάει τα υπόλοιπα από την κάρτα που έχεις συνδεδεμένη, αν το balance είναι μηδέν τότε τραβάει όλο το ποσό από την κάρτα.

 

Για να στο κάνω ακόμα πιο λιανά προ ημερών έκανα μια αγορά με paypal από ένα πολωνικό site, 70€ ήταν το σύνολο μαζί με μεταφορικά. Στο balance του paypal είχα μόλις 20€, πρώτα τράβηξε αυτά, και μετά τράβηξε 50€ από την κάρτα μου.

 

Το κάθε κατάστημα είτε δέχεται πληρωμή μέσω paypal είτε όχι, δεν υπάρχει κάτι άλλο. Η εντύπωση που έχεις, δλδ ότι υπάρχουν καταστήματα που δέχονται πληρωμή μόνο μέσω paypal από κάρτα και όχι μέσω paypal balance, είναι λανθασμένη, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

 

Σ ευχαριστώ για το συμπήρωμα. ;)  Ακριβώς εκεί είναι το θέμα. Εχει δηλ καποιος καποιο Α balance και θέλει να καταναλώνει στα καθημερινά του έξοδα απο εκεί.

Πόσο πιο κατανοητό δηλ να γραφτεί?  Να το καταναλώνει, όχι να το... "κατεβάσει" στο IBAN του. Χρειάζεται να τα ξαναγράψω για τις τράπεζες μας,τους κινδύνους κλπ?  Ή για την εφορία και τα χρέη?  Χίλιες φορές καλύτερα στο balance(και πολλά είπα :X ).

Το καταλαβαίνω οτι ο μπακάλης και ο χασάπης της γειτονιάς δεν δέχονται... paypal.

Aλλά για αυτά τα έξοδα μιλάμε, προς αυτή την κατεύθυνση , να δούμε τουλάχιστον ποιες Ελληνικές εταιρίες δέχονται.

Πάντως για Vodafone-Wind το έχω δει κι εγώ.  Αν ξεκινήσει κι η ΔΕΗ, θα είναι ένα μεγάλο βήμα, αφού ένα μεγάλο μέρος των μηνιαίων εξόδων πάει σε τηλεφωνία/ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ.

 

Αν το πρόβλημα του είναι ότι δεν θέλει να βάλει λεφτά σε ελληνικές τράπεζες, ας τα βάλει σε ξένες.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...