Προς το περιεχόμενο

Μικρότερη έκδοση του Mi Mix ετοιμάζει η Xiaomi


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ιστορια σχετικη/ασχετη.

 

Την προηγουμενη εβδομαδα ημουν σε πελατη για να κανω inventory καποια μηχανηματα που εχει προς αποσυρση. Τρωει λοιπον σαβουρα ο laptop που ειχε την καταγραφη και παπαλα.

 

Λοιπον με ενα κιβδηλο, βδελυρο, μιαρο και αποτροπαιο Xiaomi Redmi Note Pro ανοιξα και συνεχισα την καταγραφη, σκαναρα τα barcodes των μηχανηματων, μπηκα με remote desktop στον server που τρεχει την ERP εφαρμογη και ενημερωσα ποσοτητες και τελος εστειλα με email την καταγραφη στον πελατη οπου και την ανοιξε κανονικα. Κατα την διαρκεια των εργασιων επισης μιλουσα συνεχεια στο τηλεφωνο για να κανονισω μεταφορεις, κλπ.

 

Να σημειωσω οτι η πτωση του laptop εγινε στις 11:30 το πρωι, το κινητο ειχε 65% μπαταρια και με εβγαλε μεχρι τις 18:30 οπου και τελειωσα με 23% υπολοιπο.

 

Τιμη αγορας κινητου οταν ειχε κυκλοφορησει 230 ευρω.

 

Ερωτηση χωρις ιχνος ειρωνιας. Τι παραπανω (προς θεου δεν λεω λιγοτερο) κανει καποιο κινητο που στοιχιζει 600 - 800 ευρω παραπανω?

 

Ερωτηση με ιχνος ειρωνιας. Ποσοι απο εσας με κινητα των 900+ ευρω τα χρησιμοποιειτε επαγγελματικα και καποιο φθηνοτερο δεν σας κανει για την δουλεια που το θελετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Οπως αναφερει και η ιδια η apple στην σελιδα της, τα προιοντα της καλυπτονται με 1 χρονο εγγυηση και οχι με 2.

 

Το τι λεει σε συνομιλια το καθε επισκευαστικο κεντρο(που οπως θα δεις υπαρχουν κ αναφορες για αποδειξη κ οχι τιμολογιο) δεν εχει μεγαλυτερη ισχυ απο αυτα που λεει η ιδια η apple.

 

Δεν θα το αναλύσω περισσότερο. Περιέγραψα πολύ συγκεκριμένα τι ισχύει σήμερα. Η συσκευή πήγε ήδη για έλεγχο ο οποίος όπως περιέγραψαν στον κάτοχό του, είναι δωρεάν γιατί βρίσκεται ακόμη μέσα στους πρώτους 24 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέχασες τι πόσταρες λίγο πριν???  :ph34r:

 

Ontopic: έγιναν αναφορές σχετικά με την εγγύηση προϊόντων.

 

και σωστά το διέγραψες αφού ήταν Offtopic...

απλά με το δικό μου απλό μυαλό η εγγύηση της apple δεν έχει σχέση με το "Μικρότερη έκδοση του Mi Mix ετοιμάζει η Xiaomi" 

Offtopic δηλαδή.

Και πάλι το πήρες επειδή το άλλο είχε πρόβλημα, υπήρχε πιθανότητα να έχεις επίσημο Service για δωρεάν επισκευή ή αντικατάσταση; Όχι οπότε και στις δύο περιπτώσεις χάνεις λεφτά.

 

μα έχω λεφτά για να χάσω...άλλο που δεν τα "δείχνω" στην υπογραφή μου από κάτω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μια ιστορια σχετικη/ασχετη.

 

Την προηγουμενη εβδομαδα ημουν σε πελατη για να κανω inventory καποια μηχανηματα που εχει προς αποσυρση. Τρωει λοιπον σαβουρα ο laptop που ειχε την καταγραφη και παπαλα.

 

Λοιπον με ενα κιβδηλο, βδελυρο, μιαρο και αποτροπαιο Xiaomi Redmi Note Pro ανοιξα και συνεχισα την καταγραφη, σκαναρα τα barcodes των μηχανηματων, μπηκα με remote desktop στον server που τρεχει την ERP εφαρμογη και ενημερωσα ποσοτητες και τελος εστειλα με email την καταγραφη στον πελατη οπου και την ανοιξε κανονικα. Κατα την διαρκεια των εργασιων επισης μιλουσα συνεχεια στο τηλεφωνο για να κανονισω μεταφορεις, κλπ.

 

Να σημειωσω οτι η πτωση του laptop εγινε στις 11:30 το πρωι, το κινητο ειχε 65% μπαταρια και με εβγαλε μεχρι τις 18:30 οπου και τελειωσα με 23% υπολοιπο.

 

Τιμη αγορας κινητου οταν ειχε κυκλοφορησει 230 ευρω.

 

Ερωτηση χωρις ιχνος ειρωνιας. Τι παραπανω (προς θεου δεν λεω λιγοτερο) κανει καποιο κινητο που στοιχιζει 600 - 800 ευρω παραπανω?

 

Ερωτηση με ιχνος ειρωνιας. Ποσοι απο εσας με κινητα των 900+ ευρω τα χρησιμοποιειτε επαγγελματικα και καποιο φθηνοτερο δεν σας κανει για την δουλεια που το θελετε?

 

Δεν είπε κανείς πως δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με μια συσκευή των 200 ευρώ. Όσο όμως ανεβαίνεις κατηγορία, υπάρχουν κάποια πράγματα που κάνουν τη διαφορά. Αλλάζει η ποιότητα της κατασκευής, η χρήση των υλικών, η προσεγμένη συναρμολόγηση και πολλά άλλα πράγματα. Για τον ίδιο λόγο και η Xiaomi έχει συσκευές που κάνουν 150 ευρώ αλλά έχει και με 600-700. Όλα αυτά smartphones είναι πρακτικά και μπορούν να κάνουν λίγο/πολύ τις ίδιες εργασίες. Αλλάζει όμως ο τρόπος, η αίσθηση, η σταθερότητα, η αντοχή στο χρόνο, κλπ κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το αναλύσω περισσότερο. Περιέγραψα πολύ συγκεκριμένα τι ισχύει σήμερα. Η συσκευή πήγε ήδη για έλεγχο ο οποίος όπως περιέγραψαν στον κάτοχό του, είναι δωρεάν γιατί βρίσκεται ακόμη μέσα στους πρώτους 24 μήνες.

Μονο που το περιεγραψες λαθος:

ειπες οτι ισχυει εγγυηση 2 ετων, ενω δεν ισχυει αυτο(πχ αν το εχεις αγορασει με τιμολογιο).

Ισχυει μονο υπο προυποθεσεις(κινητο αγορασμενο απο Ελλαδα, με αποδειξη και φυσικα στελνεται αιτημα στην Apple για να καλυφθει και να κανει εξαιρεση, γιατι δεν καλυπτεται αυτοματα ο 2ος χρονος)

 

Το αναφερει αλλωστε και στην σελιδα της η apple οτι δινει μονο 1 χρονο εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε κανείς πως δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με μια συσκευή των 200 ευρώ. Όσο όμως ανεβαίνεις κατηγορία, υπάρχουν κάποια πράγματα που κάνουν τη διαφορά. Αλλάζει η ποιότητα της κατασκευής, η χρήση των υλικών, η προσεγμένη συναρμολόγηση και πολλά άλλα πράγματα. Για τον ίδιο λόγο και η Xiaomi έχει συσκευές που κάνουν 150 ευρώ αλλά έχει και με 600-700. Όλα αυτά smartphones είναι πρακτικά και μπορούν να κάνουν λίγο/πολύ τις ίδιες εργασίες. Αλλάζει όμως ο τρόπος, η αίσθηση, η σταθερότητα, η αντοχή στο χρόνο, κλπ κλπ. 

Σιγουρα με ενα Iphone 7s θα ειχα με ολες αυτες τις εργασιες και με σχεδον μονιμως ανοιχτη την οθονη μπαταρια μετα απο 7 ωρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα με ενα Iphone 7s θα ειχα με ολες αυτες τις εργασιες και με σχεδον μονιμως ανοιχτη την οθονη μπαταρια μετα απο 7 ωρες..

Εγώ προσωπικά με το SE με την χρήση που αναφέρεις βγάζω τις παραπάνω ώρες άνετα.

 

Επίσης @KaraLRS δεν είναι ανάγκη να μου στέλνεις με PM τα διαγραμμένα σου Post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σιγουρα με ενα Iphone 7s θα ειχα με ολες αυτες τις εργασιες και με σχεδον μονιμως ανοιχτη την οθονη μπαταρια μετα απο 7 ωρες..

 

Γι'αυτό πήγα στο plus, που μου προσφέρει την παραπάνω αυτονομία για τόσο απαιτητικές εργασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι το πήρες επειδή το άλλο είχε πρόβλημα, υπήρχε πιθανότητα να έχεις επίσημο Service για δωρεάν επισκευή ή αντικατάσταση; Όχι οπότε και στις δύο περιπτώσεις χάνεις λεφτά.

Θα χαλάσεις εσύ στο κινητό σου την θυρα φόρτισης (που είναι κλασικό θέμα σε όλες τις συσκευές και σίγουρα μπορείς να το πάθεις και σε λιγότερο από χρόνο) και θα έχεις δωρεάν service κι επισκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χαλάσεις εσύ στο κινητό σου την θυρα φόρτισης (που είναι κλασικό θέμα σε όλες τις συσκευές και σίγουρα μπορείς να το πάθεις και σε λιγότερο από χρόνο) και θα έχεις δωρεάν service κι επισκευή;

Στις δικές μου ποτέ δεν ήταν.. "reversible lightning cable" αντί για Micro-USB που μπαίνει και βγαίνει δύσκολα. Απλά οι επαφές δεν είναι στο κέντρο αλλά στο πάνω και κάτω μέρος της θύρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το λες θα έχεις εμπειρία ε; φαντάζομαι ένας γνωστός σου και ένας ξάδελφος του κουμπάρου σου τους χάλασε και το έστειλαν έξω;

 

σε εμένα προσωπικά το MI4 χάλασε μετά από 21 μήνες αληθινής χρήσης. ούτε θήκες , ούτε protector , πτώσεις , παραλίες κτλ... συγκεκριμένα δεν δούλευε καλά η θύρα φόρτισης δεν έπιανε καλά το καλώδιο και δεν φόρτιζε...οπότε παρήγγειλα ένα MI5 230€(όσο περίπου επισκευάζει ελαττωματικά Iphone με touch diseace η Apple) και ένα ΜΙ4 flex board 9€. 11 Μέρες μετά (ναι τόσο κάνει το απλό ταχυδρομείο πια από Κίνα) είχα 2 κινητά στην συλλογή μου και με την εισαγωγή του κινητού μου στο MI5 είχα μεταφορά των πάντων από το παλιό κινητό στο καινούργιο.

 

ενημερωτικά 1 : υπάρχουν φήμες ότι αν κάποιος μείνει χωρίς κινητό για δέκα μέρες βγάζει σπυράκια σε όλο το σώμα.

ενημερωτικά 2 : και τα bulgari replica δεν έχουν Service στην Ελλάδα....

Μάλλον σπυράκια βγάζει το άτομο που προσβλήθηκε που είπαμε ότι η κινεζιά του είναι μάπα... 

Τώρα το replica Bulgary που κολλάει εδώ δεν ξέρω... και ποσό άλλο που είδες να αναγράφω για Service στην Ελλάδα ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά με το SE με την χρήση που αναφέρεις βγάζω τις παραπάνω ώρες άνετα.

 

Επίσης @KaraLRS δεν είναι ανάγκη να μου στέλνεις με PM τα διαγραμμένα σου Post.

χαχχαχαχα... εδώ μπήκε στο profil μου για να δει τι αγγελίες έχω και προσπαθεί να μου την πει, στα PM με τα διαγραμμένα κόλλησες ;;; ....και μετά μιλάμε για off-topic  :D :D :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις δικές μου ποτέ δεν ήταν.. "reversible lightning cable" αντί για Micro-USB που μπαίνει και βγαίνει δύσκολα. Απλά οι επαφές δεν είναι στο κέντρο αλλά στο πάνω και κάτω μέρος της θύρας. 

 

 

το ξέρω και θα το έγραφα απλά είπα να μη το κάνω στοχευμένο το μήνυμα

αλλά το θέμα μας είναι άλλο βέβαια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που το περιεγραψες λαθος:

ειπες οτι ισχυει εγγυηση 2 ετων, ενω δεν ισχυει αυτο(πχ αν το εχεις αγορασει με τιμολογιο).

Ισχυει μονο υπο προυποθεσεις(κινητο αγορασμενο απο Ελλαδα, με αποδειξη και φυσικα στελνεται αιτημα στην Apple για να καλυφθει και να κανει εξαιρεση, γιατι δεν καλυπτεται αυτοματα ο 2ος χρονος)

 

Το αναφερει αλλωστε και στην σελιδα της η apple οτι δινει μονο 1 χρονο εγγυηση.

Εν τέλει δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το κόλλημα σου.

Ο τρόπος που το περιέγραψε ο Billdanos? Σαν απλός καταναλωτής ρώτησε και του είπαν ότι ισχύει εγγύηση 2 χρόνια.

Το δικό σου πρόβλημα είναι το αν θα επικοινωνήσουν με την Apple να την ενημερώσουν να κάνει εξαίρεση? Και λοιπόν?

Αφού θα του αλλάξουν τη συσκευή άσχετα με το πόσα χρόνια λέει στο site της Apple...

 

Εάν υπάρχει θέμα με τα τιμολόγια δεν γνωρίζω αλλά πιστεύω ότι ή συντριπτική πλειοψηφία εδώ μέσα είμαστε απλοί καταναλωτές.

 

Εσύ παντως θες να εστιάσεις στο τι λέει ή Apple (για τους κλασικούς λόγους) και όχι στο αν τελικά υπάρχει λύση στο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...