Προς το περιεχόμενο

Μικρότερη έκδοση του Mi Mix ετοιμάζει η Xiaomi


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσουμε, όπως δεν είναι ντροπή να αναθεωρούμε κατά καιρούς τις απόψεις μου. Εγώ είμαι της άποψης ότι επειδή η πώληση είναι κυρίως συναίσθημα και όχι λογική, το κομμάτι design παίζει πρωταρχικό ρόλο, ακόμα και αν η λειτουργικότητα θυσιάζεται (βλέπε galaxy edge). Μια οθόνη από άκρη σε άκρη είναι εντυπωσιακή και το εντυπωσιακό το ζητάει ο κόσμος, γι' αυτό και το βλέπουμε σε σειρές και ταινίες (βλέπε παρακάτω). Δηλαδή, η αρχική σκέψη του δημιουργού δεν μπορεί παρά να είναι "θέλω να φτιάξω μια συσκευή με οθόνη από άκρη σε άκρη", όχι "θέλω να φτιάξω μια ελαφρύτερη συσκευή με μεγαλύτερη οθόνη και μεγαλύτερη μπαταρία". Μια τέτοια συσκευή θα πουλήσει και θα επηρεάσει ριζικά την αγορά, αρκεί να μπορεί να σταθεί στοιχειωδώς λειτουργικά. Το form follows function ήταν μια βλακεία του μοντερνισμού που, την περίοδο που εκφράστηκε, είχε κάποιο νόημα ως αντίδραση στις στυλιστικά και ιδεολογικά φορτισμένες κατασκευές της εποχής, δεν ισχύει πια. Εν ολίγοις, τα bezels θα είναι σύντομα παρελθόν, δεν μένει τίποτα άλλο παρά να βρεθούν οι κατάλληλες λύσεις (sw & hw) στα όποια προβλήματα δημιουργηθούν.

3ce491c4087657bdd9720cac23723694-650-80.

l0vudtrb1qjwrokwwc7i.png

main-qimg-44c9f03b2abfe9f3833763eece1b0c

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Προσπαθει να στριμωξει οσο μεγαλυτερη οθονη γινεται σε οσο το πιο δυνατον μικροτερο πλαισιο για χαρη της λειτουργικοτητας.

Το ιδιο λογικα θα προσπαθησει να κανει και με το iphone 8, παιρνοντας ιδεες απο την υλοποιηση της xiaomi , sharp κλπ.

 

------------------------------------

Xiaomi Mi Mix review—This is what the future of smartphones looks like

Ναι , δεν λες πάλι καλά που είναι και η Xiaomi που της δίνει έτοιμες η αλλιώς κλεμμένες ιδέες :D :D ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι design-σχεδίαση, κάποιος designer το σχεδίασε, δεν κάθισε ένας προγραμματιστής και είπε εγένετο μεγάλη οθόνη.

Το design σε νοιαζει οταν ψωνιζεις ρουχα, και κουρτινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το design σε νοιαζει οταν ψωνιζεις ρουχα, και κουρτινες.

Από την εποχή που ο άνθρωπος διακοσμούσε τα τοιχώματα των σπηλαίων, τον ενδιέφερε το design.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητάμε χρόνια για τέτοιες υλοποιήσεις και πάντα αν θυμάσαι είχαμε προβληματισμούς για το αν όλα αυτά θα είναι πρακτικά και λειτουργικά (εκτός από όμορφα). Το να το βγάλεις στην αγορά δεν μου λέει τίποτα, αν δεν έχεις ασχοληθεί ταυτόχρονα με αυτό που λέμε λειτουργικότητα, καθώς και με το software που θα το υποστηρίζει όλο αυτό. Δεν είπε κανείς πως μια μεγαλύτερη οθόνη στις ίδιες διαστάσεις είναι κάτι κακό. Απλά δεν αρκεί.

Όπως επίσης δεν αρκεί η αφαίρεση της αναλογικής θύρας ακουστικών με την πρόφαση της δέσμευσης χώρου, διατηρώντας το ίδιο design και επιδρώντας αρνητικά στη λειτουργικότητα της συσκευής.

 

Το Mix άν και όχι τέλειο, κάνει λιγότερες λειτουργικές παραχωρήσεις για να προσφέρει ένα concept, που θα αποτελέσει πραγματικότητα για άλλες εταιρίες στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όπως επίσης δεν αρκεί η αφαίρεση της αναλογικής θύρας ακουστικών με την πρόφαση της δέσμευσης χώρου, διατηρώντας το ίδιο design και επιδρώντας αρνητικά στη λειτουργικότητα της συσκευής.

 

Το Mix άν και όχι τέλειο, κάνει λιγότερες λειτουργικές παραχωρήσεις για να προσφέρει ένα concept, που θα αποτελέσει πραγματικότητα για άλλες εταιρίες στο μέλλον.

 

Θες να πεις δηλαδή πως οι άλλες εταιρείες περίμεναν από την xiaomi να τους δείξει το ...μέλλον? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντοs εγω εχω παρει ενα xiaomi redmi note 3 pro το κινιτο δεν υπαρχει ειναι τρομερο εχω παρει ολεσ τοισ μαρκεσ τετιο κινιτο δεν εχω παρει τελειο στα παντα μπραβο στην xiaomi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντοs εγω εχω παρει ενα xiaomi redmi note 3 pro το κινιτο δεν υπαρχει ειναι τρομερο εχω παρει ολεσ τοισ μαρκεσ τετιο κινιτο δεν εχω παρει τελειο στα παντα μπραβο στην xiaomi

Λεξικό όμως βλέπω δεν έχει το κινητό.  :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεξικό όμως βλέπω δεν έχει το κινητό.  :ph34r:

οταν ξεμενεις απο επιχειρηματα και περνας σε προσωπικες επιθεσεις...κλασικα μηλοθυματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ξεμενεις απο επιχειρηματα και περνας σε προσωπικες επιθεσεις...κλασικα μηλοθυματα

Μιλάς για θύματα όταν ο ίδιος σου είσαι θύμα και ρομποτάκι της Google, ξεχνάτε μου φαίνεται ότι όλοι εσείς που το παίζεται ανεξάρτητοι είστε υποχείρια της Google και του άριστου λειτουργικού συστήματος συλλογής προσωπικών δεδομένων, μπορεί να πιστεύετε ότι είστε ανεξάρτητοι επειδή υπάρχουν "πολλές εταιρίες που βγάζουν συσκευές" αλλά ουσιαστικά ανήκετε σε μία και μοναδική, την Google. Οπότε άσε τους χαρακτηρισμούς γιατί δεν είσαι ούτε εσύ ούτε τα άλλα πρασινόπαιδα καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο και μονο που βλεπω/ακουω οτι υπαρχουν μηλοπαιδα και πρασινοπαιδα, ανθρωποι που χωριζονται σε "στρατοπεδα" και βαζουν ταμπελες στους αλλους για το τι κινητο/υπολογιστη/λειτουργικο/αυτοκινητο κλπ χρησημοποιουν, καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει καμια ελπιδα...

 

Μνημονια μεχρι να σβησει ο ηλιος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...