Προς το περιεχόμενο

Random restarts σε windows 10pc


Zam732

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Τις τελευταιες μερες αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. To pc "κλεινει" σε ακυρες στιγμες, χωρις να κανει επανεκκινηση. Απλα σβηνει και ανοιγει παλι οταν κουνισω το ποντικι η πατησω καποιο πληκτρο στο πληκτρολογιο. Σαν να μπαινει σε hibernate ενα πραγμα. Tα windows 10 (64bit) τα εχω περασμενα με upgrade απο 8.1 εδω και πολλους μηνες. Εχω τσεκαρει ηδη θερμοκρασιες σε cpu/gpu και σιγουρα δεν φταιει αυτο. Επισης εκανα clean install τα gpu drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραψε απο τι αποτελειται το συστημα σου.. οταν λες κλεινει σε ακυρες στιγμες εννοεις τελειως? χωρις μπλε οθονη? αν ναι σαν τροφοδοτικο ακουγετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραψε απο τι αποτελειται το συστημα σου.. οταν λες κλεινει σε ακυρες στιγμες εννοεις τελειως? χωρις μπλε οθονη? αν ναι σαν τροφοδοτικο ακουγετε..

Τελειως. Σαν να το βαζω σε αναμονη. Ουτε μπλε οθονη ουτε καποια προειδοποίηση. Ανοιγει με ενα απλο κουνημα του ποντικιου μετα απο αυτο. Απο hw: cpu i7 2600k, ram: 16gb corsair vengeance @1600mhz, gpu: 2x gigabyte 780ti ghz edition, ssd: ocz vertex 4 60gb, hdd: seagate barracuda 512gb, psu: corsair hx 1000, mobo: gigabyte Z68X-UD5-B3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ξυπνάει με το ποντίκι δεν κλείνει ο υπολογιστής δεν είναι θέμα hibernation αλλά αναστολής λειτουργίας του και εφόσον η αναστολή λειτουργίας του υπολογιστή δεν συμπίπτει με το συμβάν είναι πρόβλημα του screensaver και τα έχει κάνει μαντάρα η microsoft σε αυτή τη ρύθμιση.

Πήγαινε στο εξατομίκευση, οθόνη κλειδώματος, ρυθμίσεις προφύλαξης οθόνης εμφανίζει νέο παράθυρο εκεί δεν είναι αρκετό να είναι χωρίς επιλογή το θέμα της οθόνης αλλά θέλει και το κουτάκι να είναι κενό  κάνεις  εφαρμογή, ok και τελείωσες.

Πιθανόν να θέλει και μια επανεκκίνηση του υπολογιστή αλλά δεν είμαι σίγουρος γιαυτό.

Εμένα με ταλαιπώρησε αρχικά όταν έκανα μια συντόμευση στην οθόνη μου με το control desk.cpl,,@screensaver για να κλειδώνω τον υπολογιστή με screensaver ώστε να εργάζεται αυτός και να μη μπορεί να τον χειριστεί άλλος χωρίς κωδικό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα αλλα μάλλον δεν έγινε κατι γιατί ξαναεγινε.

Edit:τωρα μου το έκανε ξανα στην οθόνη που πατάς τον κωδικό για να μπεις στο λογαριασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...