Προς το περιεχόμενο

Avatar 2 (2022)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 644
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο που φοβομουν, αρχισε η Disney να εμπλεκεται στα σχεδια του Τζιμ. και ποιος ξερει τι αλλη ασχημη εξελιξη θα εχουμε στο μελλον.

ειμαι σιγουρος οτι γιαυτη την αλλαγη, την ευθυνη την εχει αποκλειστικα η Disney και οχι ο Tζιμ. για δυο λογους:

1.το 2020 ηταν να βγει το Avatar 2. στην θεση του μπηκε το West Side Story remake του Spielberg. Το οποιο διανεμει η Disney. Kαι το εκανε επειδη ο ¨ξεχασμενος" Spielberg χρειαζεται επειγόντως μια διπλη επιτυχια, εμπορικη λογω Χριστουγεννων και κριτικη επειδη θαναι κοντα στην Οσκαρικη περιοδο. Συν οτι 7 μηνες μετα θα βγει το νεο Indiana Jones απο τον ιδιο. Αρα Disney και Spielberg χρειαζονται το exposure που θα τους δωσει το WWS . Επομενως η αλλαγη αυτη εγινε κατοπιν κοινης συμφωνιας που εξυπηρετει και τις δυο πλευρες.

2.Η Disney εδωσε αρκετα δις για αυτα τα δυο μεγαλα IP (Avatar,SW). Δεν την συμφερει να βαλει το ενα στην ναφθαλινη, μεχρι να ολοκληρωσει την 5 χρονη πορεια του το αλλο. Κατι τετοιο δεν θα αρεσε στους shareholders που δωσανε την εγκριση για αυτα τα χρηματα. Ενω με το να βγαζει τα δυο franchises εναλλαξ διατηρει το momentum τους, μεγιστοποιει την προσοδοφορα αξια τους και καθε χρονο κλειδωνει την χριστουγεννιατικη σεζον με τις μεγαλυτερες tentpole ταινιες της. 

οπως και να εχει, το θεμα δεν ειναι οι ημερομηνιες κυκλοφοριας, αλλα ποσο και πως θα αναμιχθει η Disney στο δημιουργικο κομματι των ταινιων. διαβασα οτι ενω ο Spielberg ηθελε να εχει τους χαρακτηρες να καπνιζουν στο WSS (λογω 50s), και το FOX του το επετρεψε, η Disney αρνηθηκε να το κανει επειδη ερχεται εναντια στην "καλη" εικονα που εχει καλλιεργησει και βγαζει προς τα εξω η εταιρεια εδω και δεκαετιες.

αν αρχισει τωρα να ζηταει απο τον Jim να μειωσει τις αργες σκηνες, να βαλει περισσοτερο χιουμορ για να "ισορροπησει" το δραμα, να αφαιρεσει τα πολιτικα μηνυματα, να το κανει πιο SJW-compliant , κοκ, δεν τα βλεπω καλα τα πραματα. Διοτι αν ο Spierlberg, ο αποκαλουμενος Θεος του Hollywood, δεν μπορει να περασει το δικο του, τι μπορει να κανει ο Τζιμ οταν η Disney εχει δωσει τοσα δις για να παρει και το δικο του franchise? 

προβλεπω να εχουμε χοντρο παρασκηνιο αναμεσα σε Cameron και Disney τα επομενα χρονια.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το οτι τα μεγαλυτερα franchise  εχουν παει ολα κατω απο την disney ειναι κατι πολυ κακο για τον κινηματογραφο 

Είναι, δυστυχώς, και θα το προσεξεις αν ψαξεις να δεις ότι δεν υπάρχει κριτικός που να έχει τολμήσει  να  πει τελευταία ότι ταινια της Disney είναι έστω μέτρια. 

Δεν θα έχει πρόσβαση πουθενά μετα και θα τον φάει η μαρμάγκα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα εχουμε πει αυτα, εγω και αλλοι ειχαμε προειδοποιησει για αυτη την κατασταση εδω και χρονια. oτι η αγορα θα συγκεντρωθει σε 2-3 μεγαλους παικτες, με την Disney να εχει την μεριδα του λεοντος. και πως το μονοπωλιο της μονο κακο θα κανει σε βαθος χρονου στην βιομηχανια και στην διασκεδαση μας. την περασμενη βδομαδα ειχε βγει η ειδηση οτι η Disney ακυρωσε πολλα απο τα μικροτερα projects που ειχε στα σκαρια η FOX, επειδη θελει να δωσει εμφαση μονο στα μεγαλα franchises της. γενικα η κατασταση θα χειροτερευει οσο ο καιρος περναει.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι το avatar 1 ειναι πρωτο στα box office? το εχω δει 2 φορες, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πηγε τοσο καλ.... απο οτι εχω ψαξει ειναι στο οτι ηταν η πρωτη ταινια 3d...προσωπικα δεν μου αρεσε τοσο ωστε να πω οτι ναι το αξιζει...ας με διαφωτισει καποιος να δω μηπως εχω χασει κατι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι το avengers ειναι η δευτερη ταινια στο box office ?( υποψιν αν βαλουμε μεσα τον πληθωρισμό ο τιτανικος ειναι απο πανω και το avengers 8o ) Τo avatar ειχε τρομερο hype , και μεχρι και σημερα το καλυτερο 3d που εχει βγει σε ταινια. 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, markoliaz είπε

γιατι το avatar 1 ειναι πρωτο στα box office? το εχω δει 2 φορες, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πηγε τοσο καλ.... απο οτι εχω ψαξει ειναι στο οτι ηταν η πρωτη ταινια 3d...προσωπικα δεν μου αρεσε τοσο ωστε να πω οτι ναι το αξιζει...ας με διαφωτισει καποιος να δω μηπως εχω χασει κατι..

Γιατί ο κόσμος που είχε φτιάξει ο Cameron ήταν απίστευτος, θυμάμαι ακόμα τις αντιδράσεις από κόσμο στα ΜΜΕ όταν έβγαιναν από το σινεμά και έβλεπαν σε τι κόσμο ζούσαν, τους έπιανε μελαγχολία  😎

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kirileman είπε

Έχει πλάκα να ακούς κράξιμο για τις εισπράξεις του Avatar από εκείνους που εκθειάζουν το Endgame.

Καλά δεν δυσκολεύτηκε και πολύ το EG να είναι καλύτερο του Avatar. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Γιατι το avengers ειναι η δευτερη ταινια στο box office ?( υποψιν αν βαλουμε μεσα τον πληθωρισμό ο τιτανικος ειναι απο πανω και το avengers 8o ) Τo avatar ειχε τρομερο hype , και μεχρι και σημερα το καλυτερο 3d που εχει βγει σε ταινια. 

Εγώ παρακαλάω να κάνουν καμία επαναπροβολή πριν το 2 μήπως το δω σε 3d που το έχω απωθημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...