Προς το περιεχόμενο

Νέα ένδειξη A1 στις microSD κάρτες για βελτιστοποιημένη εκτέλεση Android εφαρμογών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To 64 είναι μια χαρά ακόμα και για ταινίες απλά είχες στο μυαλό σου SD μόνο για φώτο και video κάπως περισσότερο σαν οργάνωση. Εμένα πάντως που το κινητό δεν έχει SD μου έχει λείψει και ας έχει χώρο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To 64 είναι μια χαρά ακόμα και για ταινίες απλά είχες στο μυαλό σου SD μόνο για φώτο και video κάπως περισσότερο σαν οργάνωση. Εμένα πάντως που το κινητό δεν έχει SD μου έχει λείψει και ας έχει χώρο....

 

Και εγώ το ίδιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άργησαν...πλεον τα περισσότερα κινητά έχουν επαρκη αποθηκευτικό χώρο για εφαρμογές, για την πλειονότητα των χρηστων.Οι πιο ψαγμενοι χρήστες θα βασιστούν σε reviews ουτως η άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 128 GB εσωτερικής μνήμης νομίζω οι SD θα είναι παρελθόν. Αλλά ενώ οι τιμές στους SSD και τις RAM πέφτουν, εν έτει 2016 πολλές Android και Apple ναυαρχίδες έχουν 32 GB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ όσοι λέτε διάφορα για τις κάρτες μνήμης(είναι άχρηστες για τηλέφωνα με 32+GB μνήμη κλπ κλπ)κάνετα τακτικά αντίγραφα ασφαλείας των αρχείων σας σε περίπτωση βλάβης/καταστροφής της συσκευής;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ όσοι λέτε διάφορα για τις κάρτες μνήμης(είναι άχρηστες για τηλέφωνα με 32+GB μνήμη κλπ κλπ)κάνετα τακτικά αντίγραφα ασφαλείας των αρχείων σας σε περίπτωση βλάβης/καταστροφής της συσκευής;

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μία SD έχει μικρότερες πιθανότητες αστοχίας από την μνήμη του κινητού, ώστε να την προτιμάς για τα δεδομένα σου; Αποκλείεις το να χαλάσει η SD και να μείνεις με ένα απόλυτα λειτουργικό -αλλά άδειο- κινητό; Οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται για τα δεδομένα του θα χρησιμοποιήσει κάποια λύση που να τα μεταφέρει αυτόματα και σε 2η τοποθεσία, δε θα βασίζεται στο ότι "η SD (ή το κινητό) δε θα πάθει κάτι".

 

Με 128 GB εσωτερικής μνήμης νομίζω οι SD θα είναι παρελθόν. Αλλά ενώ οι τιμές στους SSD και τις RAM πέφτουν, εν έτει 2016 πολλές Android και Apple ναυαρχίδες έχουν 32 GB...

 

Το ακόμα πιο τραγικό είναι ναυαρχίδες στην τιμολογιακή κλάση του iPhone να προσφέρουν μόνο 32GB μνήμης (χωρίς επιλογές για περισσότερη) βασιζόμενες στη δικαιολογία "ε, παίρνει SD". Τουλάχιστον τα iPhone 'τερματίζουν' στα... 256GB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ όσοι λέτε διάφορα για τις κάρτες μνήμης(είναι άχρηστες για τηλέφωνα με 32+GB μνήμη κλπ κλπ)κάνετα τακτικά αντίγραφα ασφαλείας των αρχείων σας σε περίπτωση βλάβης/καταστροφής της συσκευής;

Το κάνει για εμένα αυτόματα το iCloud κάθε βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε εβδομάδα δεν είναι πολύ; Εγώ έχω βάλει backup στο onedrive, άμεσως μόλις βρεθεί σε wifi...

Εμένα με βολεύει ανά βδομάδα, όπως το ρυθμίσει ο καθένας. Έχω και εγώ το OneDrive αλλα το χρησιμοποιώ για άλλα πράγματα. Τέλος για την οργάνωση που γράφατε παραπάνω, άμα το Software είναι καλά φτιαγμένο, μπορείς να οργανώσεις τα πάντα εντός της συσκευής δίχως να χρειάζεσαι MicroSD κάρτες. Επαναλαμβάνω όμως ότι όταν οι κατασκευαστές δίνουν συσκευές με μέγιστη χωρητικότητα τα 256GB δεν νομίζω πως χρειάζεται η SD. Άν βέβαια έχουν μόνο 32GB δίχως επεκτάσιμη μνήμη τότε ναι είναι άσχημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ρύθμισες το iCloud ανά 'βδομάδα; Όχι ότι θα το 'βαζα έτσι αλλά κοίταξα και δε το βρίσκω.

 

Η μόνη επιλογή που έχει είναι αυτόματο backup κάθε φορά που είναι σε WiFi, κλειδωμένο και στην πρίζα (δηλαδή, στην πράξη, κάθε βράδυ).

 

 

post-190405-0-39473500-1480072295_thumb.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ρύθμισες το iCloud ανά 'βδομάδα; Όχι ότι θα το 'βαζα έτσι αλλά κοίταξα και δε το βρίσκω.

 

Η μόνη επιλογή που έχει είναι αυτόματο backup κάθε φορά που είναι σε WiFi, κλειδωμένο και στην πρίζα (δηλαδή, στην πράξη, κάθε βράδυ).

 

 

 

Όταν το βάζεις για φόρτιση το βράδυ απλά ανοίγεις τη λειτουργία πτήσης για να φορτίσει ποιο γρήγορα και δεν κάνει και Backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μία SD έχει μικρότερες πιθανότητες αστοχίας από την μνήμη του κινητού, ώστε να την προτιμάς για τα δεδομένα σου; Αποκλείεις το να χαλάσει η SD και να μείνεις με ένα απόλυτα λειτουργικό -αλλά άδειο- κινητό; Οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται για τα δεδομένα του θα χρησιμοποιήσει κάποια λύση που να τα μεταφέρει αυτόματα και σε 2η τοποθεσία, δε θα βασίζεται στο ότι "η SD (ή το κινητό) δε θα πάθει κάτι".

 

εν μέρει δεν ηθελα αυτό αλλα οκ,εξηγούμαι.

εχεις το σουπερ ντουπερ χιαομι με τα 64 γιγα μνημης και εχεις τραβήξει τα βιντεο σου απ την εκδρομή στο βουνό.

Σου πέφτει το τηλ κάτω,γίνεται κομμάτια η οθόνη,αρχεία πως πέρνεις;

σου πέφτει νερό στο τηλ και δεν ανοίγει,αρχεία πως παίρνεις;

σου μιλάω άμεσα για εκείνη την ώρα σε υλικό που λόγω όγκου/σύνδεσης δεν έχεις κάνει αντίγραφο.

 

κάτι αντίστοιχο ειναι και με την βλάβη της sd σαφέστατα.

 

 

Προσωπικά η ένστασή μου στις νέες συσκευές ειναι οτι σου λενε 2 σιμ η 1σιμ και 1 μνήμη.

εγω κοινώς που θέλω και τις 3 θύρες σύνδεσης θα πρέπει να περιοριστώ στην μνήμη της εκάστοτε συσκευής(και στις μειωμένες επιλογές σε κατασκευαστή) αν σταματήσουν να βγαίνουν τηλέφωνα με το sim/sdcard combo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν μέρει δεν ηθελα αυτό αλλα οκ,εξηγούμαι.

εχεις το σουπερ ντουπερ χιαομι με τα 64 γιγα μνημης και εχεις τραβήξει τα βιντεο σου απ την εκδρομή στο βουνό.

Σου πέφτει το τηλ κάτω,γίνεται κομμάτια η οθόνη,αρχεία πως πέρνεις;

σου πέφτει νερό στο τηλ και δεν ανοίγει,αρχεία πως παίρνεις;

σου μιλάω άμεσα για εκείνη την ώρα σε υλικό που λόγω όγκου/σύνδεσης δεν έχεις κάνει αντίγραφο.

 

Οκ, σε ορισμένες περιπτώσεις δε θα τα καταφέρεις (εύκολα) χωρίς κάρτα. Αλλά είναι σπάνιες & ακραίες περιπτώσεις, ενώ οι κατασκευαστές κοιτάνε να καλύψουν το πιο μεγάλο μέρος του κόσμου με το μικρότερο κόστος ώστε να είναι εμπορικά επιτυχημένο το προϊόν τους.

 

Όταν το βάζεις για φόρτιση το βράδυ απλά ανοίγεις τη λειτουργία πτήσης για να φορτίσει ποιο γρήγορα και δεν κάνει και Backup.

 

Όκει το 'χω. Αλλά αυτό τσάμπα το κάνεις. Δε θέλει πάνω από 1:30 ώρα να φορτίσει. Άμα το βάζεις όταν πέφτεις για ύπνο, μέχρι να σηκωθείς προφταίνει να φορτίσει 5 φορές από άδειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...