Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα HUAWEI HA35 Cosmote Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς από την ημέρα που η Cosmote διέθεσε την υπηρεσία Speed Booster, παραχωρώντας μας για χρήση το HUAWEI HA35 έχουμε διαρκώς προβλήματα.

 

Ενδεικτικά:

 

  1. Κολλάει το dhcp service και δεν δίνει IPs. Είτε κατευθείαν από restart, είτε αργότερα, φαινομενικά τυχαία. Restart, προσευχή και βρισίδια στον Murphy.
  2. Κολλάει o dns server και δεν απαντάει σε ερωτήματα για resolve, είτε στο εσωτερικό δίκτυο, είτε μέσω test στο αντίστοιχο εργαλείο στο web interface.
  3. Κολλάει το κανάλι 3G, η συσκευή εμφανίζει την ένδειξη unknown στο web interface, τα ενδεικτικά λαμπάκια στη συσκευή είναι σβηστά (αντί 3 ή 4 λόγω καλής λήψης).
  4. Όταν δεν έχουμε πλέον διαθέσιμα MB στο 3G κανάλι, το funneling την ακούει stereo και αποφασίζει ότι και το DSL tunnel είναι down, οπότε και κόβεται συνολικά η σύνδεση. Πρέπει να μπω, να απενεργοποιήσω το bonding, και μετά από μπόλικα restart και προσευχή στον άγιο ονούφριο, δίνει πάλι internet.

Άλλος αντίστοιχη εμπειρία; 

 

Να το βάψω μπλε και να το πετάξω στη θάλασσα;
 

Product type: HA35-10
Hardware version: AV1HA35M VER.A
Software version: V100R001C78B014a
LTE version: 21.316.01.01.272
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ακριβώς τα ίδια συμβαίνουν τώρα σε εμένα. Λιγότερο από μήνα συνδρομητής με ote 30+booster.

Βρήκες κάποια λύση τελικά?

Ταυτόχρονα μου κόβεται και το σταθερό το οποίο περνάει μέσω του router.. ώρες χωρίς σταθερό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

επειδη τα προβλήματα με το home speed booster ειναι απειρα, το routeraki ειναι τελειως παιδικο, εχω καταλήξει στο εξής...

router draytek double wan μπροστα για το routing και την σύνδεση σε καλώδιο τοίχου (adsl) και στην συνέχεια o huawei HA35 στην δεύτερη γραμμη (wan2) του draytek

Με αυτό τον τρόπο , μπορεί να μην έχω πια line bonding αλλα εχω load balance μέσω του draytek.  Ολα ομως δουλεύουν περίφημα και μπορώ να σετάρω και τα GB του 4g να μην ξοδεύονται άδικα, παρα μονο οταν απαιτούνται λογω υψηλού traffic

να συμπληρώσω ότι λογω βλάβης εχω αντικαταστησει 3 ΗΑ35 εως τωρα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μάγκες , το δικό μου κλειδώνει στα 10 mbps το wlan ! Στις υπόλοιπες συσκευές που είναι συνδεδεμένες μεσώ ethernet πηγαίνει κανονικά . Σε γενικές γραμμές ψιλοαθλιο το μαραφέτι ! Εχω αλλάξει DNS σε υπολογιστές και ρουτερ και με την πρώτη επανεκκίνηση του , χανονται τα δεδομένα και τα ξανά βάζω απ την αρχή ! Το βασικό ειναι το wifi , που φτάνει μέχρι τα 10 mbps και δν μπορεί να συνεχιστεί έτσι ! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει , παρακαλώ ; Πήρα στον οτε στην τεχνική υπηρεσία και με συνδέσανε με το γνωστό Κάιρο ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους πει οτι στο wifi δεν ενεργοποιείτε το bonding και δουλεύει μόνο η adsl.

Επίσης DNS αλλάζουμε η στη συσκευή ή στο μόντεμ δεν χρειάζεται και στα δυο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπωρεις να βάλεις και δουλεύει άψογα έβαλα και σωθικά,  είναι λίγο ακριβό Καρέα μαζί με το καλώδιο 170 € αλά αξίζει το κόπο  seacell mimo 4g https://www.e-techshop.com/seacell-sc-556-lte-4g-mimo-antenna.html

7334196E-E869-4C7E-AFC9-40008772C704.png

Επεξ/σία από Sam82
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα . ερώτηση 

μου ήρθε το HUAWEI ΗΑ35 - 10

προσπαθώ να συνδέσω με wps τις κάμερες και δεν μπορώ 

επισεις ουτε το 

TP-Link WiFi Extender

μια βοηθεια η γνωμη 

ευχαριστω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2020 στις 10:12 ΠΜ, Sam82 είπε

Μπωρεις να βάλεις και δουλεύει άψογα έβαλα και σωθικά,  είναι λίγο ακριβό Καρέα μαζί με το καλώδιο 170 € αλά αξίζει το κόπο  seacell mimo 4g https://www.e-techshop.com/seacell-sc-556-lte-4g-mimo-antenna.html

7334196E-E869-4C7E-AFC9-40008772C704.png

Καλησπερα!

Εκανες καποια περαιτερω ρυθμιση στο modem για να παιρνει σημα απο την εξωτερικη κεραια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους !

Έχω κι εγώ πέσει στο Huawei HA35, λόγω home booster. 
 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στο VDSL connection. Ενώ συγχρονίζει στα 25 δίνει μόνο 13 στο δίκτυο. Στην υποστήριξη είναι άσχετοι, ο τεχνικός της περιοχής μου επιβεβαίωσε το πρόβλημα και μου έκανε αντικατάσταση το router. 
 

Πάλι με το νέο router πιάνω την ίδια ταχύτητα VDSL. Στο status η ταχύτητα θα φτάσει με τα 1000 ζόρια στο 25, ταχύτητα που πιάνει το Speedport χαλαρά, και στο δίκτυο δίνει 13 

 Έχω δοκιμάσει τα πάντα, τίποτα δεν λύνει το πρόβλημα. Έχει κανείς καμιά ιδέα πλην του να βάλω το Huawei πίσω από άλλο router ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα 

Εχω και εγώ το συγκεκριμένο router δυστυχώς.. 

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω το bonding και να το χρησιμοποιώ αποκλειστικά σαν 4G router ;; 

Γιατί η ADSL γραμμή μου είναι 2mbps και δεν βοηθάει την κατάσταση .

Δεν με ενδιαφέρει αν θα δουλεύει το voip η όχι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

υπάρχει κανείς εδώ που να ξέρει αυτόν τον router???? Το βασικότερο που θέλω είναι να αυξήσω την ταχύτητα του Upload.

1) Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσω το 4G σε μόνιμη βάση?

2) Τα menu με το Bonding τι είναι και πως ενεργοποιείται το bonding?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...