Προς το περιεχόμενο

Oculus Rift VR headset 499€ Public [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


GeorgeChaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω πως τα touch χειριστήρια είναι απαραίτητα για πλήρη vr εμπειρία. Επίσης πιστεύω πως με το oculus είναι σχετικά μικρό το "ρίσκο". Στα 500€ το σύστημα θα έχει για καιρό καλή μεταπώληση.

 

Τα χειριστήρια σύμφωνα με τα previews και την λογική θα χτυπάνε στα ίσα το vive και θα δώσουν πρόσβαση σε όλους αυτούς τους τίτλους που είναι συνυφασμένοι με τα video που έχουμε δει και την ιδέα που έχουμε για το vr. Το job simulator, the lab, αυτό με την φάλαινα, google earth, space pirate trainer κλπ, όλα δουλευουν άψογα. 

 

Κατά τα λοιπά, η παραγγελία μου είναι "Προς διεκπεραίωση" -->"Σε διαδικασία συλλογής" με εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης Τετάρτη (αργία εδώ στην Πάτρα)-Παρασκευή.

 

YΓ. Ερώτηση προς του έχοντες: το καλώδιο της κάμερας, τι μήκος έχει; Γιατί για να κάνουμε room scale η δεύτερη κάμερα πρέπει να πάει στην άλλη γωνία και δεν δουλεύουν όλες οι επεκτάσεις usb. 

 

ΥΓ.2 αυτό είναι το σωστό λινκ με δωρεαν παιχνίδια

http://venturebeat.com/2016/03/26/5-free-games-to-try-when-you-get-your-oculus-rift/

 

και επίσης

 

https://www.vrfocus.com/2016/06/the-best-free-games-for-oculus-rift/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα καλοπερασεις,,εγω την βολευω με το VR του φτωχου δηλδαδη Bobo VR Z4 + Samsung S5+ Streaming παιχνιδια απο το PC με Tridef 3D...δεν ειναι και τοσο ασχημο για 15 ευρω που το αγορασα.

 

Tο πιο εντυπωσιακο σε VR ειναι το Alien Isolation...τοσο τρομαχτικο που θα χε&^^* πανω σας  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καλοπερασεις,,εγω την βολευω με το VR του φτωχου δηλδαδη Bobo VR Z4 + Samsung S5+ Streaming παιχνιδια απο το PC με Tridef 3D...δεν ειναι και τοσο ασχημο για 15 ευρω που το αγορασα.

 

Tο πιο εντυπωσιακο σε VR ειναι το Alien Isolation...τοσο τρομαχτικο που θα χε&^^* πανω σας :devil:

Κι εγώ θα ήθελα να μας πεις το setup σου αν μπορείς...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδια αν θελετε μπορω να το περιγραψω αναλυτικα...απλα τωρα γυρισα σπιτι και θελω να χαλαρωσω λιγο :-) ...θα το ποσταρω εδω αυριο αν δεν εχετε αντιρρηση (τον οδηγο) ή καλυτερα θα ανοιξω αλλου thread σε αλλο section του ινσομνια και θα βαλω το λινκ εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα. Δοκιμή το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι.

Kgian γραψε κατι,ψιλο unbiased αν ειναι εφικτο...στο 500ρικο δε θα το σκεφτομουν καν αλλα δε προλαβα...στα 700+ ειναι δυσκολη αποφαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες εντυπώσεις. Καλές, πολύ καλές. 

 

Εξαιρετική άνεση. Δεν το καταλαβαίνεις καθόλου σαν βάρος. Φοράω τα γυαλιά απο μέσα, δεν τα βλέπω καθόλου. 

 

Screen door effect και god rays πρέπει να τα ψάχνεις για να τα βλέπεις. Δεν ενοχλούν καθόλου. 

 

Δοκίμασα τα tech demos της oculus και το Luckys tale από το oculus home. Εξαιρετικά και τα 2. Το luckys tale θα ξετρελάνει τον μικρό μου. Η γυναίκα μου φοβήθηκε με τον γκρεμό και τον δεινόσαυρο. 

 

Έβαλα και το steamVR. Δοκίμασα ένα απλό free παιχνιδάκι, το climbtime. Εξαιρετική αίσθηση be there. 

 

Δοκίμασα κάτι κατεβασμένα αλλά δεν τα πολυκατάφερα. Το demo με την φάλαινα είχε κάτι artifacts. Ίσως είναι παλιά έκδοση. 

 

Περιμένω τα χειριστήρια touch για google earth, space pirate κλπ. 

 

Ότι είναι μέσα απο το oculus store δουλεύει απευθείας. Φαντάζομαι και ότι είναι μέσα απο το steamVR store. 

 

Δοκίμασα να βάλω το project cars κατεβασμένο, μπερδέυτηκα. 

 

Μια και είναι ουσιαστκά gaming και "experiencing" πλατφόρμα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο να παίξεις παιχνίδια για να χαθείς μέσα τους. 

 

Αρχή αρχή σε πιάνει μια απογοήτευση λόγω του ότι θέλεις να τα δοκιμάσεις όλα και πρέπει να ξεδιαλέξεις τι αξίζει απο τα free. ΜΕτά μπαίνεις στον ρυθμό. 

 

Οι φακοί ψιλολερόνωνται απο τρίχες κλπ απο το βάλε βγάλε. Το πανάκι που έχει η συσκευασία μου φαίνεται γυαλόχαρτο. Θα βρω ένα πιο απαλό. Κατασκευή και συσκευασία πάντως πολύ premium. 

 

A, 4 ώρες το είχα στο βάλε (κυρίως)-βγάλε, δεν με κούρασε καθόλου. Ωραία τα ενσωματωμένα ακουστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να συνεχίσουμε την συζήτηση για το VR software στο συγκεκριμένο θέμα στα παιχνίδια

http://www.insomnia.gr/topic/624833-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-virtual-reality-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-pc-pc-vr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...