Προς το περιεχόμενο

Πλήρως επιτυχημένη η πρώτη ευρεία διεξαγωγή του Black Friday στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για τη φωτογραφία από τα Public, όπου έχουν ξεχάσει το χθεσινό ταμπελάκι.

"Στο τραπεζάκι γράφει € 669, η ετικέτα του Black Friday γράφει € 749 και σε "προσφορά" € 689.

€ 20 ακριβότερα από την αρχική τιμή.

Για να τους ξεφτιλίσει τελείως, ο ****** έκανε αναζήτηση στο site της αλυσίδας από το ίδιο το notebook αποδεικνύοντας ότι η κανονική τιμή πώλησης είναι € 669."

 

ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ:

 

-ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΛΕΨΕΙΣ;

-ΞΕΡΩ.

-ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ;

-ΟΧΙ.

-ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΚΛΕΒΕΙΣ...

 

 

Εβγαλαν επισημη ανακοινωση για το συμβαν στην επισημη σελιδα τους στο facebook:

 

 

"Αγαπητοί φίλοι,

με αφορμή σημερινό μεμονωμένο περιστατικό σε συγκεκριμένο κατάστημα μας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οφείλεται σε ανθρώπινο λάθος. Το συμβάν αφορά σήμανση (ταμπελάκι) τιμής που τοποθετήθηκε εκ παραδρομής σε λάθος προϊόν.

Ο συγκεκριμένος κωδικός προϊόντος (laptop) δεν συμμετείχε στο Black Friday κι ούτε εντάχθηκε ποτέ σε οποιοδήποτε προωθητικό υλικό προς τους πελάτες μας, τους οποίους εμείς οι ίδιοι παρακινούσαμε από την πρώτη στιγμή να φτιάξουν τη λίστα των αγορών τους, να τσεκάρουν τις τιμές και να τις συγκρίνουν με τις σημερινές.

Προς αποκατάσταση της αλήθειας θα θέλαμε ακόμη να σημειώσουμε ότι οι τιμές των προϊόντων μας είναι καταγεγραμμένες στο ηλεκτρονικό μας σύστημα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ο πελάτης στο ταμείο θα πλήρωνε την τιμή που αναφέρεται στο ηλεκτρονικό μας σύστημα, δηλαδή τα 669€.

Για την υλοποίηση της συγκεκριμένης ενέργειας και με στόχο να προσφέρουμε επιλογές στους πελάτες μας δημιουργήθηκαν τιμές και ταμπελάκια Black Friday για 13.000 κωδικούς. Στο πλαίσιο αυτό, είναι πιστεύουμε ανθρώπινο να γίνονται λάθη και παραλείψεις. Σε κάθε περίπτωση έχουμε τη διάθεση να τα αναγνωρίζουμε και να τα διορθώνουμε.

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί είσαστε όλοι τόσο νευριασμενοι με την Black Friday. Μερικά καταστήματα έκαναν όντως πάρα πολύ καλές εκπτώσεις. Δεν θα κάνω διαφήμιση, αλλά τηλεόραση που η τιμή της όλη τη χρονιά ήταν στα 2.600 την βρήκα στα 1.700. Άλλες τηλεοράσεις από 4.000 τις έδιναν 2.500. Κονσόλες τελευταίας γενιάς από 400€ που έκαναν τις έδιναν 250 και 190. Δεν ξέρω τι περιμένατε, αλλά εγώ καλυφθηκα 100% από ΜΕΡΙΚΑ μαγαζια. Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω αυτή η επιθυμία να λέτε όσους πήγαν να ψωνίσουν χτες "πρόβατα". Δηλαδή είναι βλάκας κάποιος που γλίτωσε λεφτά? Όλοι είσαστε τόσο άπλες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα την τηλεόρασή μου 580ευρώ και την έβρισκα από 629 και πάνω εχτές όπου κι αν πήγα. χαχαχαχαχ Βλακ φραιντευ


Αγόρασα την τηλεόρασή μου 580ευρώ και την έβρισκα από 629 και πάνω εχτές όπου κι αν πήγα. χαχαχαχαχ Βλακ φραιντευ

Βρήκα και ένα αεροπλάνο που έκανε 1.000.000 ευρώ και το πούλαγαν μισή τιμή.χαχαχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί είσαστε όλοι τόσο νευριασμενοι με την Black Friday. Μερικά καταστήματα έκαναν όντως πάρα πολύ καλές εκπτώσεις. Δεν θα κάνω διαφήμιση, αλλά τηλεόραση που η τιμή της όλη τη χρονιά ήταν στα 2.600 την βρήκα στα 1.700. Άλλες τηλεοράσεις από 4.000 τις έδιναν 2.500. Κονσόλες τελευταίας γενιάς από 400€ που έκαναν τις έδιναν 250 και 190. Δεν ξέρω τι περιμένατε, αλλά εγώ καλυφθηκα 100% από ΜΕΡΙΚΑ μαγαζια. Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω αυτή η επιθυμία να λέτε όσους πήγαν να ψωνίσουν χτες "πρόβατα". Δηλαδή είναι βλάκας κάποιος που γλίτωσε λεφτά? Όλοι είσαστε τόσο άπλες?

Για μένα τουλάχιστον,

κάποιος που είχε λεφτά καλώς τα ξόδεψε όπως ήθελε.

 

Αν παρασύρθηκε σε λάθος αγορές,ίσως κάποιοι να τον πουν πρόβατο, και ίσως και να έχουν δίκιο.

Ακόμα και πρόβατο να ήταν κανείς, πάλι δική του δουλειά ήταν.

 

Το πρόβλημα ξεκινά ως εξής:

Η συγκεκριμένη προωθητική ενέργεια δεν είχε το γενικό τιτλο 'Προσφορές',

αλλά

διατυμπανίστηκε από εμπόρους ως η μέρα που θα φέρει στη χώρα μας 'το θεσμό του Black Friday' .

 

Δεν ξύπνησε ο καταναλωτής και απαίτησε ξαφνικά να του κάνουν εκπτώσεις 80%,

του έταξαν αυτές τις εκπτώσεις γιατί αυτές είναι το Black Friday του εξωτερικού.

Αν κανείς αγόρασε κάτι σε μειωμένη τιμή,

καλά έκανε.

 

Για την ουσία όμως,

'ο θεσμός του Black Friday' - όπως τον εισήγαγαν και τον περιέφεραν στη δημοσιότητα -

έχει συγκεκριμένο περιεχόμενο,

αυτό το περιεχόμενο διαφήμισαν,

και ο κόσμος θυμώνει όταν τον περνούν για χαζό που του πλασάρουν ένα τρικ στα μούτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί είσαστε όλοι τόσο νευριασμενοι με την Black Friday. Μερικά καταστήματα έκαναν όντως πάρα πολύ καλές εκπτώσεις. Δεν θα κάνω διαφήμιση, αλλά τηλεόραση που η τιμή της όλη τη χρονιά ήταν στα 2.600 την βρήκα στα 1.700. Άλλες τηλεοράσεις από 4.000 τις έδιναν 2.500. Κονσόλες τελευταίας γενιάς από 400€ που έκαναν τις έδιναν 250 και 190. Δεν ξέρω τι περιμένατε, αλλά εγώ καλυφθηκα 100% από ΜΕΡΙΚΑ μαγαζια.

 

1) Το ότι λένε ότι μία τηλεόραση κοστίζει 4.000 ευρώ δεν σημαίνει ότι είναι όντως έτσι. Η τιμή κάλλιστα θα μπορούσε να είχε πάρει αύξηση ή να έχει συντηρηθεί τεχνητά σ' αυτό το ύψος για να περάσει ως «έκπτωση» όταν έρθει η ώρα. Δεν είναι κάτι περίεργο, ούτε κάτι πρωτοφανές που δεν ξανάγινε. Δεν είναι καν η εξαίρεση του κανόνα.

 

2) Δεν έχει να κάνει με το πόσο κοστίζει όλη τη χρονιά. Αυτό είναι εντελώς άσχετο. Και το iphone όλη τη χρονιά 1000 ευρώ κάνει, ξέρουμε όμως ότι το κόστος του είναι από την αρχή δυο κατοστάρικα. Αν στο τέλος της χρονιάς το δώσουν 8, θα θεωρείται προσφορά; Το προϊόν προς πώληση ήταν αέρας κοπανιστός και στην αρχή της χρονιάς και στο τέλος της.

 

3) Αν όμως έστω υποθετικά το αυθεντικό χειροπιαστό κόστος της τηλεόρασης που λες ήταν πράγματι 4.000 € και το μαγαζί το έδωσε 2.500, αυτό σημαίνει ότι μπήκε μέσα 1,5 χιλιάρικο. Δεν πιστεύω ότι είναι κανείς τόσο ηλίθιος ώστε να το πιστεύει αυτό. Και αν πάλι είχε κέρδος ακόμα και 2,5 Κ που το πούλησε τελικά, τότε αυτό σημαίνει ότι όλη τη χρονιά είχε υπερκέρδος 1500 € +++. Μόνο με μία λέξη περιγράφεται αυτό: Αισχροκέρδεια, κι αυτός που την επιβραβεύει ψωνίζοντας έστω και σε περίοδο εκπτώσεων, περιγράφεται με μία κλασική νεοελληνική λέξη που αρχίζει από το 12ο γράμμα του αλφαβήτου.

 

Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω αυτή η επιθυμία να λέτε όσους πήγαν να ψωνίσουν χτες "πρόβατα". Δηλαδή είναι βλάκας κάποιος που γλίτωσε λεφτά? Όλοι είσαστε τόσο άπλες?

 

Αν γλίτωσε λεφτά, τότε δεν είναι βλάκας.Αλίμονο. Αν όμως νομίζει ότι γλίτωσε λεφτά;

 

Και προσωπικά δεν λέω κανέναν βλάκα. Αν όμως αφού του παρουσιαστούν κάποια δεδομένα και παραμέτροι λειτουργίας της αγοράς αρνηθεί να κάνει την αυτοκριτική του, δεν φταίω εγώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πήγα χθες στο Factory outlet της Πειραιώς... 

 

1. Γινόταν το αδιαχώρητο.

2. Δεν είδα καμία ουσιαστική προσφορά.

3. Αρκετοί πολύ ανάγωγοι άνθρωποι, φυσικά αυτό δεν χρειαζόμαστε την χθεσινή απάτη για να το διαπιστώσουμε.

 

Γενικά μου έβγαλε πολύ αρνητικά συναισθήματα η όλη κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλαν επισημη ανακοινωση για το συμβαν στην επισημη σελιδα τους στο facebook:

 

"Αγαπητοί φίλοι,

με αφορμή σημερινό μεμονωμένο περιστατικό σε συγκεκριμένο κατάστημα μας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οφείλεται σε ανθρώπινο λάθος. Το συμβάν αφορά σήμανση (ταμπελάκι) τιμής που τοποθετήθηκε εκ παραδρομής σε λάθος προϊόν.

Ο συγκεκριμένος κωδικός προϊόντος (laptop) δεν συμμετείχε στο Black Friday κι ούτε εντάχθηκε ποτέ σε οποιοδήποτε προωθητικό υλικό προς τους πελάτες μας, τους οποίους εμείς οι ίδιοι παρακινούσαμε από την πρώτη στιγμή να φτιάξουν τη λίστα των αγορών τους, να τσεκάρουν τις τιμές και να τις συγκρίνουν με τις σημερινές.

Προς αποκατάσταση της αλήθειας θα θέλαμε ακόμη να σημειώσουμε ότι οι τιμές των προϊόντων μας είναι καταγεγραμμένες στο ηλεκτρονικό μας σύστημα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ο πελάτης στο ταμείο θα πλήρωνε την τιμή που αναφέρεται στο ηλεκτρονικό μας σύστημα, δηλαδή τα 669€.

Για την υλοποίηση της συγκεκριμένης ενέργειας και με στόχο να προσφέρουμε επιλογές στους πελάτες μας δημιουργήθηκαν τιμές και ταμπελάκια Black Friday για 13.000 κωδικούς. Στο πλαίσιο αυτό, είναι πιστεύουμε ανθρώπινο να γίνονται λάθη και παραλείψεις. Σε κάθε περίπτωση έχουμε τη διάθεση να τα αναγνωρίζουμε και να τα διορθώνουμε.

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας."

 

 

Ποτέ όμως να μην γίνεται το ανθρώπινο λάθος υπέρ του πελάτη;

Πάλι στο ταμείο θα πλήρωνε την κανονική τιμή αφού το προϊόν δεν συμμετείχε στο Black Friday...

 

ΥΓ. Μακάρι να μην επιβεβαιωθεί το σχόλιο του φίλου "για καποιον υπαλληλο του public προβλεπεται οντως black friday.Και saturday,και sunday."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Μακάρι να μην επιβεβαιωθεί το σχόλιο του φίλου "για καποιον υπαλληλο του public προβλεπεται οντως black friday.Και saturday,και sunday."

 

Δεν πιάνει το wifi κάτω στο αμπάρι της γαλέρας, μόλις ανέβει κατάστρωμα θα μας τα πει ο ίδιος. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, τα θέλετε και τα γράφετε αυτά εδώ στο Insomnia;;; Γενικά δεν μου αρέσει να "κράζω", αλλά εδώ είστε πολύ λάθος. Το Black Friday στην Ελλάδα ήταν ένα φιάσκο!!! Τραγικές και απαράδεκτες οι "προσφορές", όλοι αυτό λένε και γράφουν στα κοινωνικά μέσα δικτύωσης, έχει γίνει θέμα!! Πτώσεις τιμών πολύ μικρές για επίπεδο Black Friday, ή ακόμη και ψεύτικες εκπτώσεις!!!
Ποιά "επιτυχία" λοιπόν;;; Μόνο οι αδαείς και οι άσχετοι, που δεν γνωρίζουν τι πραγματικά εστί Black Friday και για τι πραγματικά μεγάλες μειώσεις τιμών μιλάμε και γίνονται στο εξωτερικό και ιδίως στην Αμερική!
Μην λέμε ότι να ναι!!!......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ξεχειλωσατε το θέμα και μερικοί ...σκισατε και τα βρακια σας απο την αγανάκτηση. Λες και δεν έχετε προσβαση στο ίντερνετ ώστε να δείτε πως και στο εξωτερικό έπαιζαν ελάχιστες καλες προσφορές και πολλές "απλές" προσφορές. Δεν άνοιξαν καταστήματα οπως θα θέλατε χαρίζοντας ολα τους τα προϊόντα!

 

Φυσικά γίνομαι έξαλλος με όσους θα εκραζαν by default όσους θα έβλεπαν πως πανε και ψωνίζουν, είτε με αφορμη τις εκπτώσεις είτε γενικότερα. Είναι όσοι κοιμούνται αγκαλιά με την κορνίζα του Τσε έχοντας ονειρώξεις με επαναστάσεις, κρεμάλες και "οικειοποίηση" περιουσιακων στοιχείων που δεν τους ανήκουν.

 

Δεν ξερω τελικά αν η κατάντια είναι αυτη η κατηγορία ανθρώπων ή όσοι στριμώχνονται στις ουρές καταστημάτων... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να καταγγείλω όλα τα γυράδικα της γειτονιάς μου όλες τις πιτσαρίες  όλα τα ουζερί και τσιπουράδικα για την συμπεριφορά τους εχθές.
Δεν μπορείτε να μην έχετε και σεις Black Friday.
Περιμένω την επόμενη χρονιά να τηρήσετε το έθιμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...