Προς το περιεχόμενο

Το Galaxy S7 edge έχει το ασφαλέστερο SAR ανάμεσα σε όλες τις ναυαρχίδες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά επειδή δεν είμαι σχετικός μπορεί τελικά κάποιος που γνωρίζει να μου πει αν όντως αυτό το sar πρέπει να το λαμβάνουμε υπ όψιν?

Γενικά απέφευγε όσο μπορείς να μιλάς με το κινητό κολλημένο στο αυτί. Θες hands free , θες bluetooth, θες ανοικτή ακρόαση. Αλλιώς προσπάθησε να κλείνεις ότι δεν χρησιμοποιείς από RF (cellular, wifi, bluetooth).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά απέφευγε όσο μπορείς να μιλάς με το κινητό κολλημένο στο αυτί. Θες hands free , θες bluetooth, θες ανοικτή ακρόαση. Αλλιώς προσπάθησε να κλείνεις ότι δεν χρησιμοποιείς από RF (cellular, wifi, bluetooth).

Και να πάρει ενα Νοκια 1100 που εχει μονο GSM και να πάει στο βουνό? :P

 

Στο σημείο αυτό να αναφέρω πως απορώ καθε φορά που βλέπω κόσμο να μιλάει στο κινητό χωρις hf και οταν μιλάνε βάζουν το κινητό μπροστά στο στομα τους σα να ειναι walkie talkie και μετά για να ακούσουν το συνομιλητη το ξαναβαζουν στο αυτί.Και αυτό το κάνουν συνεχώς ξανά και ξανά οσο κρατάει η κλήση! Τι φάση ακριβώς? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GSM βαράει. 0.97 W/kg head sar έχει το 1100, ας πάρει iPhone καλύτερα.

 

Χωρίς πλάκα, το hands free είναι απαραίτητο. Και εγώ δεν το χρησιμοποιώ πάντα, αλλά καλό είναι να προσπαθούμε.

Τι να το κάνεις το καταπληκτικό head sar που έχει πχ το Samsung αν το κολλάς στο κεφάλι με ανοικτό wifi και από 0.25 τρως 1.58.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σημείο αυτό να αναφέρω πως απορώ καθε φορά που βλέπω κόσμο να μιλάει στο κινητό χωρις hf και οταν μιλάνε βάζουν το κινητό μπροστά στο στομα τους σα να ειναι walkie talkie και μετά για να ακούσουν το συνομιλητη το ξαναβαζουν στο αυτί.Και αυτό το κάνουν συνεχώς ξανά και ξανά οσο κρατάει η κλήση! Τι φάση ακριβώς? :)

 

Εγώ απορώ όταν βλέπω να χρησιμοποιούν hands-free και τελικά καταλήγουν με το ένα χέρι να κρατάνε το μικρόφωνο του hands-free στο στόμα κοντά, ενώ με το άλλο χέρι το κινητό.

 

Δηλαδή παίρνεις ένα ρημάδι αντικείμενο που βάση του πως λέγεται υποτίθεται ότι είναι για να μη δεσμεύεις τα χέρια σου. Και από εκεί που χρησιμοποιούσες 1 χέρι να μιλήσεις, τώρα χρησιμοποιείς 2.

 

 

latest?cb=20150414232606

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανυπομονώ να μάθω πόσο έχει το κινητό μου iphone6 μήπως είναι τελικά το καλύτερο από όλα, πάντως για το 7αρι δεν το περίμενα και τόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανυπομονώ να μάθω πόσο έχει το κινητό μου iphone6 μήπως είναι τελικά το καλύτερο από όλα, πάντως για το 7αρι δεν το περίμενα και τόσο...

http://www.apple.com/legal/rfexposure/iphone7,2/el/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) iphone 6 και 7 δεν πιανουν μεσα στο σπιτι μου ουτε στο πατρικο μου , με το s7 μιλας κανονικα

 

2) το Sar φυσικα ειναι σημαντικο .. ειναι σαν να εχουμε μικρους φουρνους μικροκυματων στο κεφαλι μας ..με τα iphone ποναγε το κεφαλι μου .. η μικροκυματικη ηλεκτρομαγνητικη ακρινοβολια που εκπεμπει το κινητο θερμαινει - ψηνει τον ιστο του σωματος μας .. πιο σημαντικο ειναι το sar στο κεφαλι ..γιατι φυσικα η εκπομπη ειναι εξ επαφης και εκει ειναι .. ο εγκεφαλος ..ο οποιος μαλιστα εχει βρεθει πως δεν αντιδρα καλα σε εντονη ηλεκτρομαγνητικη αντινοβολια ...(πλατιασουμε μην) 

 

το σαρ ειναι σημαντικο γιαυτο και υπαρχουν ορια ασφαλειας και οποιος θεωρει οτι ειναι αδιαφορο πασχει πραγματικα απο ακρατο fanboyismo .. ειλικρινα οσο καιρο μιλαγα με τα Iphone ψηνοταν το κεφαλι μου μετα απο μερικα λεπτα ομιλιας .. με τα νοτε και τα γκαλαξυ τελευταια καμια σχεση .. ελπιζω το επομενο iphone να εχει αμολεντ και χαμηλο σαρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καταλαβαινετε φαντάζομαι πως το "ψηνεται το κεφάλι μου" ειναι ψυχολογικης φυσεως συμπτώματα κυρίως, καθώς και η σύνδεση φουρνων μικροκυμάτων με κινητά είναι αντίστοιχα ένδειξη ημιμάθειας. Και δεν το λέω για να σας προσβάλλω προφανώς. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινετε φαντάζομαι πως το "ψηνεται το κεφάλι μου" ειναι ψυχολογικης φυσεως συμπτώματα κυρίως, καθώς και η σύνδεση φουρνων μικροκυμάτων με κινητά είναι αντίστοιχα ένδειξη ημιμάθειας. Και δεν το λέω για να σας προσβάλλω προφανώς. :)

καμια αυθυποβολη (αυτο θελατε να πειτε το ξερω) απλα οταν ειναι καυτο το κινητο και ποναει το κεφαλι πολυ πριν ακομα μαθεις τι συμβαινει με το σαρ και ειδικα οταν εχεις κινητα και απο τις δυο εταιριες και δεν εισαι προφανες φανμπου οπως εσεις , απλα καταλαβαινεις οτι .. καιγεται το αυτακι σου

 

χωρις καμια προθεση να σας προσβαλω φυσικα , η ημιμαθεια σας συνεχιζεται καθως η ακτινοβολια των κινητων ειναι ακριβως συγκρισιμη με ενος φουρνου μικροκυματων καταλαβαινω πως η προπαγανδα καποιων εταιριων σας εχει πεισει , παραξενο με δεδομενη τοσο μεγαλη και προδηλη ευφυια , εξαλου ειμαι σιγουρος πως και με τη νικοτινη δεν μασατε εξαλου καμια ερευνα αμεσα δεν αποδεικνυει την σχεση της με τον καρκινο ουτε υπαρχει αποδειξη οτι τον προκαλει αρα το τσιγαρακι ειναι ασφαλεστατο

 

ελπιζω να μην εχετε παιδια πραγματικα , παντα χωρις παρεξηγηση και διαθεση να σας θιξω προς θεου 

 

"According to the National Cancer Institute, cell phones emit radiofrequency waves, a form of electromagnetic radiation that’s been classified as a possible human carcinogen. High exposures to electromagnetic frequencies can double the rates of childhood leukemia, the World Health Organization states."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καμια αυθυποβολη (αυτο θελατε να πειτε το ξερω) απλα οταν ειναι καυτο το κινητο και ποναει το κεφαλι πολυ πριν ακομα μαθεις τι συμβαινει με το σαρ και ειδικα οταν εχεις κινητα και απο τις δυο εταιριες και δεν εισαι προφανες φανμπου οπως εσεις , απλα καταλαβαινεις οτι .. καιγεται το αυτακι σου

 

χωρις καμια προθεση να σας προσβαλω φυσικα , η ημιμαθεια σας συνεχιζεται καθως η ακτινοβολια των κινητων ειναι ακριβως συγκρισιμη με ενος φουρνου μικροκυματων καταλαβαινω πως η προπαγανδα καποιων εταιριων σας εχει πεισει , παραξενο με δεδομενη τοσο μεγαλη και προδηλη ευφυια , εξαλου ειμαι σιγουρος πως και με τη νικοτινη δεν μασατε εξαλου καμια ερευνα αμεσα δεν αποδυκνειει την σχεση της με τον καρκινο ουτε υπαρχει αποδειξη οτι τον προκαλει αρα το τσιγαρακι ειναι ασφαλεστατο

 

ελπιζω να μην εχετε παιδια πραγματικα , παντα χωρις παρεξηγηση και διαθεση να σας θιξω προς θεου

 

Αυτη την απαντηση φοβομουν -δυστυχώς- πως θα έβλεπα. Προσωπικά επιβεβαιωθηκα πάντως.

 

Προφανώς κατανοώ το φόβο κάποιων για πράγματα που δεν γνωρίζουν πολυ καλα, αλλά δεν δικαιολογω σε καμία περίπτωση την αλλοίωση της πραγματικότητας με θεωρίες που δεν στηρίζονται σε σοβαρές και κυριως επιστημονικες αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την απαντηση φοβομουν -δυστυχώς- πως θα έβλεπα. Προσωπικά επιβεβαιωθηκα πάντως.

 

Προφανώς κατανοώ το φόβο κάποιων για πράγματα που δεν γνωρίζουν πολυ καλα, αλλά δεν δικαιολογω σε καμία περίπτωση την αλλοίωση της πραγματικότητας με θεωρίες που δεν στηρίζονται σε σοβαρές και κυριως επιστημονικες αναλύσεις.

Βασικα εχουν γινει απειρες μελετες επι του θεματος, και ειναι πλεον λιγο πολυ fact οτι τα κινητα σε καποια, ας πουμε πιο ευαισθητα ατομα, προκαλουν ενοχλησεις οταν μιλανε για πολλες ωρες. Δεν εχει βρεθει κατι τρομακτικο (καρκινος και τα συναφη) ακομα, αλλα ζαλαδες / πονοκεφαλοι / ανεξηγητη κοπωση κλπα ειναι στο μενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...