Προς το περιεχόμενο

Το Galaxy S7 edge έχει το ασφαλέστερο SAR ανάμεσα σε όλες τις ναυαρχίδες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Βασικα εχουν γινει απειρες μελετες επι του θεματος, και ειναι πλεον λιγο πολυ fact οτι τα κινητα σε καποια, ας πουμε πιο ευαισθητα ατομα, προκαλουν ενοχλησεις οταν μιλανε για πολλες ωρες. Δεν εχει βρεθει κατι τρομακτικο (καρκινος και τα συναφη) ακομα, αλλα ζαλαδες / πονοκεφαλοι / ανεξηγητη κοπωση κλπα ειναι στο μενου.

 

Δεν διαφωνώ με αυτό. Απλά οι ενοχλήσεις αυτές δεν μπορούν να σχετίζονται με την ακτινοβολία κλπ. Και μένα αν μου δώσεις μια ζεστή συσκευή, την ακουμπήσω στο αυτί μου και αρχίσω να μιλάω για ώρες, είναι πιθανόν να με πιάσει πονοκέφαλος. Το ίδιο όμως θα γινόταν ακόμη κι αν μου έδινες ένα ζεστό τούβλο, το ακουμπούσα στο αυτί  μου και μιλούσα επίσης με τις ώρες.

 

Η θερμοκρασία μιας συσκευής δεν σχετίζεται με το SAR. Αυτό προσπαθώ να πω!

 

Θυμήθηκα τώρα μια φορά που μπήκα σε ένα ταξί και μου λέει ο οδηγός: 

 

"Μπορείτε να απενεργοποιήσετε το κινητό σας? Έχω μια ευαισθησία στην ακτινοβολία και νιώθω αμέσως άσχημα αν βρεθεί πολύ κοντά μου συσκευή κινητής..."

 

Το κλείνω (είχα όρεξη, αλλιώς απλά θα κατέβαινα). "Α μου λέει τώρα είμαι πολύ καλά, σταμάτησαν οι ενοχλήσεις". 

 

Φτάνουμε στον προορισμό μετά από κάνα 20λεπτο, τον πληρώνω, μου λέει ευχαριστώ που έκλεισα το κινητό και του εξηγώ ταυτόχρονα πως εκτός από το κινητό που έκλεισα έχω άλλο ένα στην άλλη τσέπη, ένα ipad 4g ενεργό στην τσάντα, καθώς και ένα huawei wifi 4G modem cosmote γιατί εκεί που πάω η voda δεν έχει καλό σήμα...  :devil:

 

ΟΚ δεν βγάζω συμπεράσματα απόλυτα από αυτή την ιστορία, είναι όμως μια ένδειξη. Δεν αγνοώ το SAR, αλλά όσο είναι εντός ορίων, δεν μπορώ να πω πως με απασχολεί και ιδιαίτερα. Πιο πολύ θα χαιρόμουν αν αποφασίζαμε να γεμίσουμε τα μεγάλα αστικά κέντρα με πολλές κεραίες μικρής ισχύος, παρά αν μια συσκευή είχε SAR στα χαμηλότερα όρια... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν διαφωνώ με αυτό. Απλά οι ενοχλήσεις αυτές δεν μπορούν να σχετίζονται με την ακτινοβολία κλπ. Και μένα αν μου δώσεις μια ζεστή συσκευή, την ακουμπήσω στο αυτί μου και αρχίσω να μιλάω για ώρες, είναι πιθανόν να με πιάσει πονοκέφαλος. Το ίδιο όμως θα γινόταν ακόμη κι αν μου έδινες ένα ζεστό τούβλο, το ακουμπούσα στο αυτί  μου και μιλούσα επίσης με τις ώρες.

 

Η θερμοκρασία μιας συσκευής δεν σχετίζεται με το SAR. Αυτό προσπαθώ να πω!

 

Θυμήθηκα τώρα μια φορά που μπήκα σε ένα ταξί και μου λέει ο οδηγός: 

 

"Μπορείτε να απενεργοποιήσετε το κινητό σας? Έχω μια ευαισθησία στην ακτινοβολία και νιώθω αμέσως άσχημα αν βρεθεί πολύ κοντά μου συσκευή κινητής..."

 

Το κλείνω (είχα όρεξη, αλλιώς απλά θα κατέβαινα). "Α μου λέει τώρα είμαι πολύ καλά, σταμάτησαν οι ενοχλήσεις". 

 

Φτάνουμε στον προορισμό μετά από κάνα 20λεπτο, τον πληρώνω, μου λέει ευχαριστώ που έκλεισα το κινητό και του εξηγώ ταυτόχρονα πως εκτός από το κινητό που έκλεισα έχω άλλο ένα στην άλλη τσέπη, ένα ipad 4g ενεργό στην τσάντα, καθώς και ένα huawei wifi 4G modem cosmote γιατί εκεί που πάω η voda δεν έχει καλό σήμα...  :devil:

Που να καταλάβει τώρα ο ταξιτζής από 4G, Modem Wifi, εδώ σου λέει βγάζει όγκους με το που είσαι σε απόσταση ενός μέτρου με το κινητό ανοιχτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Που να καταλάβει τώρα ο ταξιτζής από 4G, Modem Wifi, εδώ σου λέει βγάζει όγκους με το που είσαι σε απόσταση ενός μέτρου με το κινητό ανοιχτό :P

 

Δεν μου είπε πως βγάζει όγκους, αλλά πως "νιώθει" την ακτινοβολία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου είπε πως βγάζει όγκους, αλλά πως "νιώθει" την ακτινοβολία... 

Αφού την νιώθει λες να μην φτάσει στο σημείο να πιστεύει ότι αναπτύσσει όγκους στο σώμα του;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά το λαμβάνω υπ' όψη το sar και θεωρώ πως είναι σημαντικό να χρησιμοποιούμε hands free ή bluetooth.

Ακόμα κι αν δεν έχει αποδειχτεί τίποτα, καλό είναι να μην είμαι εγώ το πειραματόζωο. Τώρα θα μου πείτε, άσε μας κουκλίτσα μου το sar σε μάρανε... Ε, με μάρανε κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δεν χρησιμοποιώ hands free και το sar ειναι ο βασικός παράγοντας επιλογής συσκευής.

Ετσι λοιπόν οταν αλλαζω κινητό αγοράζω μόνο galaxy.

Τωρα στο θεμα μπαταρίας πλέον της Samsung δεν περνουν φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν χρησιμοποιώ hands free και το sar ειναι ο βασικός παράγοντας επιλογής συσκευής.

Ετσι λοιπόν οταν αλλαζω κινητό αγοράζω μόνο galaxy.

Τωρα στο θεμα μπαταρίας πλέον της Samsung δεν περνουν φωτιά.

 

Το SAR είναι πολύ σχετικό και έχει μετρηθεί κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες. Στην καθημερινότητά σου οι τιμές αυτές δεν ισχύουν και πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reality check.

 

Είναι προφανές οτι τα νούμερα των Samsung έχουν βγεί με διαφορετική μεθοδολογία απ ότι για το iphone.

 

Δέν είναι δυνατόν στο Head το iphone να έχει ουσιαστικά 5πλάσιο SAR. Αυτό θα σήμαινε οτι για να βγάλει κλήση καταναλώνει την 5πλάσια ενέργεια και κατα συνέπεια θα άδειαζε την μπαταρία πολύ πιό γρήγορα.

 

Τα νούμερα αυτονομίας όμως δέν δείχνουν κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SAR είναι πολύ σχετικό και έχει μετρηθεί κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες. Στην καθημερινότητά σου οι τιμές αυτές δεν ισχύουν και πολύ...

Δεν ισχυουν ομως ειναι ποιο κατω απο τα υπολοιπα κινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reality check.

 

Είναι προφανές οτι τα νούμερα των Samsung έχουν βγεί με διαφορετική μεθοδολογία απ ότι για το iphone.

 

Δέν είναι δυνατόν στο Head το iphone να έχει ουσιαστικά 5πλάσιο SAR. Αυτό θα σήμαινε οτι για να βγάλει κλήση καταναλώνει την 5πλάσια ενέργεια και κατα συνέπεια θα άδειαζε την μπαταρία πολύ πιό γρήγορα.

 

Τα νούμερα αυτονομίας όμως δέν δείχνουν κάτι τέτοιο.

Real Reality check.

Aπλά αγνόησες τυπους υπολογισμου και  εξισωσες sar=ενεργεια.

Cant lol enough.

 

Και προφανώς,η διαδικασία είναι η ίδια.

https://www.apple.com/legal/rfexposure/iphone7,2/en/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό, επίσης, ότι η ευρωπαική νομοθεσία άλλαξε για να συντονιστεί με την αμερικάνικη, έτσι ώστε, να χωρέσει, guess who...

η Apple...

 

Είναι επίσης πασίγνωστό ότι η Samsung έχει μακράν το καλύτερο sar και η Apple αν όχι το χειρότερο, ένα από τα χειρότερα.

Τέτοια ήταν η διαφορά τους από εποχής S1 ή S2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σώμα έχει σίγουρα άλλη μεθοδολογία. Το μετράει από αρκετή απόσταση. Για το κεφάλι είναι όντως καλό. Αν θυμάμαι καλά έχει εξαγοράσει μια εταιρεία που είχε την μέθοδο κατασκευής που το επέτρεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...