Προς το περιεχόμενο

comfort zone


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

... που σημαίνει, το φάσμα δραστηριοτήτων ή συμπεριφορών που μας είναι βολικό, προκειμένου να μην χρειαστεί να αλλάξουμε προβληματικές πτυχές του εαυτού μας ή της ζωής μας.

 

Ο ένας βολεύεται με την ίδια βαρετή σχέση εδώ και 12 χρόνια, για να μην χρειαστεί να μείνει μόνος ή να αλλάξει συνήθειες.

Ο άλλος (π.χ. εγώ  :P  ) δεν βγαίνει τα βράδια γιατί φοβάται μήπως φανεί περίεργος και βαρετός στις παρέες, ενώ αν κάτσει μόνος στο σπίτι, εξασφαλίζει ότι κανείς δεν θα είναι εκεί για να τον κρίνει.

Ο παράλλος λέει "ναι" και "μάλιστα" σε όλους, ενώ μέσα του βράζει, γιατί το να συγκρουστεί μαζί τους θα του κοστίσει περισσότερο.

 

Έχετε εσείς κάποιο αντίστοιχο κόμφορτ ζόουν;

 

Υ.Γ. παρακαλώ να μην κανιβαλίσετε το θέμα, ή να μπείτε στον κόπο να κρίνετε εμένα που το άνοιξα, καλύτερα να παρουσιάσετε τις δικες σας εμπιειρίες ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη McNerd αλλά η περίπτωση σου δεν εμπίπτει σε comfort zone, αλλά μάλλον σε social anxiety.

Ευχαριστώ για τη διάγνωση. Για το μπάσκετ μην ξεχάσεις να γράψεις κάτι και εδώ, ε;

 

....

Έχετε εσείς κάποιο αντίστοιχο κόμφορτ ζόουν;

 

Υ.Γ. παρακαλώ να μην κανιβαλίσετε το θέμα, ή να μπείτε στον κόπο να κρίνετε εμένα που το άνοιξα, καλύτερα να παρουσιάσετε τις δικες σας εμπιειρίες ο καθένας.

QFE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... που σημαίνει, το φάσμα δραστηριοτήτων ή συμπεριφορών που μας είναι βολικό, προκειμένου να μην χρειαστεί να αλλάξουμε προβληματικές πτυχές του εαυτού μας ή της ζωής μας.

 

Ο ένας βολεύεται με την ίδια βαρετή σχέση εδώ και 12 χρόνια, για να μην χρειαστεί να μείνει μόνος ή να αλλάξει συνήθειες.

Ο άλλος (π.χ. εγώ  :P  ) δεν βγαίνει τα βράδια γιατί φοβάται μήπως φανεί περίεργος και βαρετός στις παρέες, ενώ αν κάτσει μόνος στο σπίτι, εξασφαλίζει ότι κανείς δεν θα είναι εκεί για να τον κρίνει.

Ο παράλλος λέει "ναι" και "μάλιστα" σε όλους, ενώ μέσα του βράζει, γιατί το να συγκρουστεί μαζί τους θα του κοστίσει περισσότερο.

 

Έχετε εσείς κάποιο αντίστοιχο κόμφορτ ζόουν;

 

Υ.Γ. παρακαλώ να μην κανιβαλίσετε το θέμα, ή να μπείτε στον κόπο να κρίνετε εμένα που το άνοιξα, καλύτερα να παρουσιάσετε τις δικες σας εμπιειρίες ο καθένας.

 

Έχω ναι. Μέχρι να μάθω τις αδυναμίες του αντίπαλου. B)

 

Όπως έχει πει και κάποιος παλιοτερα είμαι ευγενικος και φαινομαι ένα καλο παιδι μέχρι να αρχισω να βαράω σαν καμικάζι :cry:  :cry:

 

Ένα ποστ αφιερωμένο και στον Lucifer o oποιος σε χθεσινο του ποστ εξέφρασε δυσαρεσκεια που δεν μιλάω πολύ για τον εαυτο μου. Θέλει περισσοτερο DDevil. :cry:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... που σημαίνει, το φάσμα δραστηριοτήτων ή συμπεριφορών που μας είναι βολικό, προκειμένου να μην χρειαστεί να αλλάξουμε προβληματικές πτυχές του εαυτού μας ή της ζωής μας.

 

Ο ένας βολεύεται με την ίδια βαρετή σχέση εδώ και 12 χρόνια, για να μην χρειαστεί να μείνει μόνος ή να αλλάξει συνήθειες.

Ο άλλος (π.χ. εγώ  :P  ) δεν βγαίνει τα βράδια γιατί φοβάται μήπως φανεί περίεργος και βαρετός στις παρέες, ενώ αν κάτσει μόνος στο σπίτι, εξασφαλίζει ότι κανείς δεν θα είναι εκεί για να τον κρίνει.

Ο παράλλος λέει "ναι" και "μάλιστα" σε όλους, ενώ μέσα του βράζει, γιατί το να συγκρουστεί μαζί τους θα του κοστίσει περισσότερο.

 

Έχετε εσείς κάποιο αντίστοιχο κόμφορτ ζόουν;

 

Υ.Γ. παρακαλώ να μην κανιβαλίσετε το θέμα, ή να μπείτε στον κόπο να κρίνετε εμένα που το άνοιξα, καλύτερα να παρουσιάσετε τις δικες σας εμπιειρίες ο καθένας.

 

Το να είσαι σε comfort zone δεν είναι κακό. Αλλά θα πρέπει συχνά και σταδιακά να το διευρύνεις.

Με δεδομένο βέβαια ότι ως comfort zone ορίζουμε έναν προσωπικά οριοθετημένο χώρο, ελεγχόμενο, προβλέψιμο και άνετο.

 

πχ. είναι κάποιος που δεν οδηγεί και δεν οδηγούσε ποτέ και πηγαίνει καθημερινά στη δουλειά του (παίρνει ΜΜΜ). Ξαφνικά έχει δίπλωμα και αυτοκίνητο. Στην αρχή βγαίνει από το comfort zone που ήταν διότι πλέον νέα μοτίβα διαμορφώνουν την καθημερινότητα του και ο βαθμός προβλεψιμότητας μειώνεται μιας και έχει βγει από την παλιά καθημερινή ρουτίνα του. Μετά από ένα χρονικό διάστημα όμως αυτός (ο κάποιος) έχει ξαναμπεί πάλι σε μια νέα ρουτίνα (με νέες συνήθειες πχ. οδήγηση) και έτσι έχει διευρύνει το comfort zone του. Την επόμενη φορά -οδηγόντας- πάλι θα ξεβολευτεί γιατί πχ. έκλεισε για μεγάλο χρονικό διάστημα ο δρόμος που πήγαινε δουλειά και πρέπει να βρει άλλο καλό δρόμο ώστε να φτάνει στον ίδιο χρόνο στον προορισό του. Πάλι θα ξεβολευτεί, πάλι θα μειωθεί η προβλεψιμότητα αλλά σύντομα θα ξαναμπεί σε μια νέα ρουτίνα με επιπλέον συνήθειες και θα έχει ακόμη πιο διευρυμένο comfort zone. Και ούτω καθεξής...

Αυτή η διεύρυνση του comfort zone οδηγεί και στην εμπερία.

 

Τέλος, από τα τρία παραδείγματα που αναφέρεις παραπάνω ως comfort zone, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι τέτοια (ειδικά το τρίτο, με τα "ναι"), παρά μόνο το πρώτο (της σχέσης που ανέφερες).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας βολεύεται με την ίδια βαρετή σχέση εδώ και 12 χρόνια, για να μην χρειαστεί να μείνει μόνος ή να αλλάξει συνήθειες.

 

 

Ή απλά μπορεί να είναι καλή ή σχέση και να μην υπάρχει λόγος να διαλυθεί
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Comfort Zone: Δεν μιλαω σε κοσμο στο πανεπιστημιο γιατι θα πρεπει να γνωριστεις απο την αρχη, ολοι εχουν κανει ηδη κλικες, καποιοι μπορει να ειναι περιεργοι, φυσικα τα κοριτσια απλησιαστα γτ νομιζουν οτι εισαι γυπας, αλλα εν τελει θα τους χρειαστω ολους για σημειωσεις καποια μερα που θα χρειαστει να λειψω απο το μαθημα ή για ομαδικες εργασιες..δυστυχως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλησίαστες ξε-απλησίαστες εμεις κάνουμε αυτό που πρέπει και οπου βγει. Ειδικά αμα εισαι ελευθερος σκοπευτης :devil:  

 

γνωριμίες εκτος του στενου κοινωνικου κύκλου.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγο έσπασα για ακομα μια φορά το κομφορτ ζόοουν μου :cry:

 

χθες γνωρισα μια πιτσιρικα εκτος από ένα μαγαζι αλλα επειδή δεν πήρα κινητο

 

την βρηκα στο φβ και της έστειλα αίτημα , ευτυχως ρώτησα ονομα και μου το ειπε μαζι με το επιθετο :devil:

όταν τα λέγαμε από κοντά. Της έστειλα και ένα μηνυμα.

 

ωραια τύπισσα , αμα κάτσει αυτή θα περάσουμε καλο χειμώνα εδώ αλλιώς ..... περιμένουμε την άδεια για Αθήνα σε κανα μήνα. :fear:

 

είδωμεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πριν λιγο έσπασα για ακομα μια φορά το κομφορτ ζόοουν μου :cry:

 

χθες γνωρισα μια πιτσιρικα εκτος από ένα μαγαζι αλλα επειδή δεν πήρα κινητο

 

την βρηκα στο φβ και της έστειλα αίτημα , ευτυχως ρώτησα ονομα και μου το ειπε μαζι με το επιθετο :devil:

όταν τα λέγαμε από κοντά. Της έστειλα και ένα μηνυμα.

 

ωραια τύπισσα , αμα κάτσει αυτή θα περάσουμε καλο χειμώνα εδώ αλλιώς ..... περιμένουμε την άδεια για Αθήνα σε κανα μήνα. :fear:

 

είδωμεν.

Τελείως εκτός θέματος. Αν κάτι το κανεις συνέχεια δεν τίθεται θέμα. Θα έβγαινες απ το κόμφορτ ζόουν σου αν δεν είχες κάνει ποτέ πριν κίνηση σε κοπέλα.

Μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις αν σου απαντησε, κρεμόμαστε απ' τα.... χείλη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... που σημαίνει, το φάσμα δραστηριοτήτων ή συμπεριφορών που μας είναι βολικό, προκειμένου να μην χρειαστεί να αλλάξουμε προβληματικές πτυχές του εαυτού μας ή της ζωής μας.

 

Ο ένας βολεύεται με την ίδια βαρετή σχέση εδώ και 12 χρόνια, για να μην χρειαστεί να μείνει μόνος ή να αλλάξει συνήθειες.

Ο άλλος (π.χ. εγώ  :P  ) δεν βγαίνει τα βράδια γιατί φοβάται μήπως φανεί περίεργος και βαρετός στις παρέες, ενώ αν κάτσει μόνος στο σπίτι, εξασφαλίζει ότι κανείς δεν θα είναι εκεί για να τον κρίνει.

Ο παράλλος λέει "ναι" και "μάλιστα" σε όλους, ενώ μέσα του βράζει, γιατί το να συγκρουστεί μαζί τους θα του κοστίσει περισσότερο.

 

Έχετε εσείς κάποιο αντίστοιχο κόμφορτ ζόουν;

 

Υ.Γ. παρακαλώ να μην κανιβαλίσετε το θέμα, ή να μπείτε στον κόπο να κρίνετε εμένα που το άνοιξα, καλύτερα να παρουσιάσετε τις δικες σας εμπιειρίες ο καθένας.

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις 3-4 μπιρονια  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κατεβάσεις 3-4 μπιρονια :-D

Δεν μου αρέσει ο εαυτός μου σε κατάσταση μέθης, πρόσφατα έπαθα και hangover και δεν το βλέπω ως μακροπρόθεσμη λύση.

Μέχρι 2 ποτά είναι σίγουρα ΟΚ.

Αλλά για πες μας λίγο για το δικό σου comfort zone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...