Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi παραδέχεται ότι δεν έχει κέρδος από τις πωλήσεις smartphone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το επιχειρηματικό μοντέλο της Xiaomi επανέλαβε ο αντιπρόεδρος της εταιρείας, Hugo Barra σε συνέντευξη του στο Reuters, ένα μοντέλο που δεν περιλαμβάνει -για την ώρα- κέρδη από πωλήσεις smartphone.

Όπως αναφέρει ο Barra, «η Xiaomi μπορεί να πουλήσει 10 δισ. smartphones χωρίς να έχει οποιοδήποτε κέρδος». Ο λόγος είναι το μακροπρόθεσμο πλάνο της εταιρείας στο οποίο η κινέζικη εταιρεία προσβλέπει σε έσοδα που θα προέλθουν τα επόμενα χρόνια από διαφορετικές υπηρεσίες, χωρίς να περιμένει άμεσα οφέλη από την πώληση hardware. Επιπλέον η Xiaomi σύμφωνα με το υψηλόβαθμο στέλεχος της, εστιάζει ολοένα και περισσότερα την προσοχή της σε άλλες κατηγορίες όπως αυτή του έξυπνου σπιτιού, αλλά και σε πωλήσεις λογισμικού και υπηρεσιών.

 

Με βάση όμως τα τελευταία οικονομικά αποτελέσματα, οι πωλήσεις smartphone της Xiaomi σημείωσαν πτώση 12% τον περασμένο χρόνο ενώ όπως προβλέπει η εταιρεία ερευνών IDC, οι πωλήσεις για το τρίτο τρίμηνο στην Κίνα θα σημειώσουν πολύ μεγάλη πτώση η οποία θα κυμανθεί στο 45%. Για την ώρα η Xiaomi δεν χρειάζεται να μπει στο Χρηματιστήριο ή να συγκεντρώσει κεφάλαια μέσω κάποιας χρηματοδότησης, όμως όπως δηλώνει ο Hugo Barra, η εταιρεία προσβλέπει στην έκθεση CES όπου στις αρχές του Ιανουαρίου θα αποκαλύψει ένα νέο προιόν.

 

Όπως όλα δείχνουν, η πολιτική της Xiaomi παρουσιάζει αρκετά κοινά στοιχεία με αυτή της Amazon και των συσκευών που αυτή κυκλοφορεί σε πολύ χαμηλές τιμές, προωθώντας κατά τη διάρκεια χρήσης τους τις διάφορες υπηρεσίες της εταιρείας.

 

Link.png Site: TechCrunch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ουαου δεν το ήξερα. Καλό αυτό εκ μέρους της Xiaomi που σέβεται τον καταλανωτη και δίνει smartphones σε πολύ χαμηλές τιμές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει αυτό που λέει, δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει κέρδος, απλά συνειδητά δεν έχουν μεγάλο κέρδος, ποντάρουν στη ποσότητα και βγαίνει από εκεί.

 

Αυτό το είπε για λόγους εντυπωσιασμού, αυτό που εννοούσε είναι ότι ότι κέρδος βγαίνει επανεπενδύεται για νέα προιόντα / υπηρεσίες.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να τα δινει τζαμπα ρε stelios18120? Ειπε δεν βγαζει κερδος οχι οτι μπαινει μεσα κιολας, Αρα ουσιαστικα υποστιριζει οτι τα δινει σε τιμη κοστους παραγωγης....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο troll μου φαίνεται η ανακοίνωση της Xiaomi , άποψη μου.

Το ότι εχει οικονομικά κινητά δεν πάει να πει ότι δεν βγάζει κιόλας.

Δεν βγάζει όσα η apple , Samsung etc , ναι σεβαστό αλλά όχι ότι δουλεύουν κ τσάμπα εκει στην Κίνα ..

Άσε που όπως φαίνεται τα κινητά τους εχουν ανεβεί κάπως τιμολογιακά ..πρόσφατα κάποια διάβασα ότι η επόμενη ναυαρχίδα που βγάζει κάνει 400+ οποτε σε σχέση με την ναυαρχίδα του note 3 πχ εχει αρκετά € παραπάνω...

Anyways , τίμια εταιρία για την ώρα πάντως με πολλά ωραία gadget για εμάς που όλο κάτι θελουμε να παίρνουμε ...:)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσαμπα τα δινει, εχει τις πιο χαμηλες τιμες απ ολους...μετα πας σε ''κινεζιες''

 

προσωπικα επειτα απο παρα πολλα τηλεφωνα, αλλα και καμια 10ρια χιαομι εχω να πω τα εξης, γιατι διαβαζω διαφορες μπουρδες ραδιοαρβυλες που τα διαβαζει ο καθε πικραμενος και τα αναπαραγει αλλου

 

τα χιαομι κατ αρχην ειναι τουμπανα απο σπεκς, και το vfm τους ειναι πολυ καλο...η miui ρομ ειναι παρα πολυ καλη, πολυ προσεγμενη και με πολλα καλουδια που αμα τα συνηθησεις μετα δε πας ευκολα αλλου...μπαγκς πολυ λιγα και ως επι το πληστον χωρις προβληματα...οι περισσοτερες χιαομι συσκευες εχουν θεματα με μπαγκς απο την πρωτη μετα γιατι τα κινεζομαγαζα περνανε τις δικες τους πειραγμενες ρομ, και αλλαζουν τα φωτα στα τηλεφωνα...

 

η μοναδικη ενσταση που εχω ειναι οτι ιιιιισως χρειαζεται λιγο καλυτερο ποιοτικο ελεγχο...συνολικα σε εμενα και στην παρεα μου, μιλαμε για καμια 20αρια συσκευες, οι 3 ηρθαν με ελαττωμα...η μια σοβαρο και οι αλλες δυο οχι τοσο, αλλα 3/20 δε το λες και πολυ καλο σκορ. θα ξαναπερνα και θα ξαναπαρω συσκευες της εταιριας, αλλα θα ηταν καλυτερο πιστευω ενα 20ρικο παραπανω, και λιγο καλυτερο ποιοτικο ελεγχο

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ασκεις τετοια στρατηγικη, πρεπει να χεις πολυ γερες τσεπες απο πισω και πολυ πιστευτο πλάνο. Μακαρι να έχουν... γιατι χωρις κέρδη, δεν υπαρχει R&D, δεν υπάρχει innovation.... το τελος ειναι δίπλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ασκεις τετοια στρατηγικη, πρεπει να χεις πολυ γερες τσεπες απο πισω και πολυ πιστευτο πλάνο. Μακαρι να έχουν... γιατι χωρις κέρδη, δεν υπαρχει R&D, δεν υπάρχει innovation.... το τελος ειναι δίπλα. 

 

Τα περίπου 10 μπίλλιον του Λέι Τζουν δεν είναι κι ασήμαντα. Εντάξει, δεν είναι και Apple, αλλά δεν έχει και το δικό μου πορτοφόλι ο τύπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή παρατήρηση:

Όπως όλα δείχνουν, η πολιτική της Xiaomi παρουσιάζει αρκετά κοινά στοιχεία με αυτή της Amazon...

 

Για να ασκεις τετοια στρατηγικη, πρεπει να χεις πολυ γερες τσεπες απο πισω και πολυ πιστευτο πλάνο. Μακαρι να έχουν... γιατι χωρις κέρδη, δεν υπαρχει R&D, δεν υπάρχει innovation.... το τελος ειναι δίπλα. 

Ουσιαστικά, δεν καταγράφει λογιστικά κέρδη από τη στιγμή που τα διοχετεύει στους τομείς που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζω κέρδος σημαίνει ότι σε ένα κύκλο εργασιών βάζω το κεφάλαιο, παράγω, πουλάω, πληρώνω τα έξοδα και μένει το αρχικό κεφάλαιο για να ανακυκλωθεί ξανά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, προφανώς δεν το κάνει για την ψυχη την μάνας της. Αλλα εμάς σαν καταναλωτές που θέλουμε vfm τι μας νοιάζει; Εγώ πήρα το mi max 3 gb ram, 32 gb, 650 sd, 180 τελική, και το κινητό απλά μαμαει από ποιότητα, ταχύτητα και υποστήριξη. Παίρνει updates και θα πάει και το 7, και ίσως και το 8.

Επωφεληθείτε λοιπόν από τέτοιες εταιρίες που βγάζουν vfm και ποιοτικα κινητά καις ας το κάνουν για οποιο λόγο θέλουν. Σήμερα βρίσκεις αύριο μπορείς να μην βρίσκεις.

Νομίζω η λέξη "παραδέχεται" στον τίτλο του νήματος δεν είναι η ενδεδειγμένη, διότι οδηγεί συνειρμικά στη λέξη "ομολογία" κάποιου υποτιθέμενου σφάλματος.

Δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από την είδηση καθόσον πρόκειται για συνειδητή πολιτική της εταιρείας και όχι σφάλμα, άρα το σωστό θα ήταν ¨ανακοίνωσε".

Σωστή η παρατήρηση σου κατά την γνώμη μου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...