Προς το περιεχόμενο

Δυσκολια στην κοινωνικοποιηση


Liam Lawrence

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που λεει ο τιτλος...Ηρθα με μεταγραφη(2ο ετης) σε ενα τμημα στο ΑΠΘ...εντος των επομενων ημερων ολοκληρωνεται και επισημα η μετεγγραφη μου...Εχω παρακολουθησει αρκετα μαθηματα...Αλλα δεν μπορω να γνωρισω ατομα..σιγουρα στο 2ο ετος εχουν ολοι παρεες αλλα αρκετοι καθονται και μονοι τους στα αμφιθεατρα..Δεν μπροω ομως να τους πιασω να τους πω γεια, να μιλησουμε κτλ κτλ...Ξερω οτι ειναι λαθος και κακο ολο αυτο γιαιτ θα μου χρειαστουν γνωριμιες, για σημειωσεις, ομαδικες εργασιες, δικτυωση κτλ..Αλλα δεν μπορω..Για κοριτσια γνωριμιες το αποκλειω γιατι ολες θα νομιζουν οτι παω για πεσιμο!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι. Είσαι συμφοιτητής τους και πας να πιάσεις κουβέντα για τη σχολή.Να ένα σημείο αφετηρίας για να αρχίσεις να μιλάς. "Γεια σου φίλε, έχεις τίποτα σημειωσεις για το τάδε?" Μην προδικάζεις καταστάσεις. Στην τελική κάνε μία εισαγωγή όταν πας να μιλησεις σε καμία μοναχική κοπελα. Γεια, έχω πάρει μετεγγραφή και είμαι λίγο χαμένος. μπορείς λίγο να με βοηθήσεις σε αυτό, αυτό κι αυτό; δν νομιζω ή απάντηση θα είναι "έχω αγόρι".

Τεσπα, προχωρα και μη ντρεπεσαι. άντε μπράβο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο nickname πάρ' το χαλαρά. Βάλε το εαυτό σου στη θέση τους, πώς θα το 'βλεπες εσύ αν στην προηγούμενη σχολή που ήσουν δικτυωμένος ερχόταν κάποιος καινούργιος και σου 'πιανε κουβέντα; Ε έτσι θα σε δούν κι αυτοί. Άνθρωποι είμαστε όλοι.

Τώρα 'ντάξει, αμα πλησιάσεις τις συμφοιτήτριές σου σαν να παίζεις σε διαφήμιση του Μαρτίνι, λογικό είναι να σε δούν ως γύπα(που λες στο άλλο thread) :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που ειναι το προβλημα δηλαδη αν νομιζουν οτι τους την πεφτεις, ποτε δεν ξερεις, ανοιξε δικτυα εσυ και χωσου..χωσου γιατι θα το με τανιωσεις οπως εγω στο παρελθον :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που ειναι το προβλημα δηλαδη αν νομιζουν οτι τους την πεφτεις, ποτε δεν ξερεις, ανοιξε δικτυα εσυ και χωσου..χωσου γιατι θα το με τανιωσεις οπως εγω στο παρελθον :devil:

 

Εχω και εγω έναν γνωστο που σκέφτεται ετσι ότι δηλαδή θα νομιζει η άλλη ότι της την πέφτω και δεν θέλω να φάω χυλοπιτα και δεν θέλω να φάω ηττα. Είναι ηδη 30 χρονων και δεν έχει βγει ποτε ραντεβού με γυναικα (παρθενος δεν είναι βεβαια) του εχω πει ότι αμα συνεχισει αυτό το κολπο δεν θα γνωρισει ποτε καμια. ονο από προξενιο αμα βρει γυναικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πλησιάζεις μια χαρά και φυσιολογικά τις κοπέλες δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Εκτός και αν η άλλη όντως έχει πρόβλημα, και νομίζει ότι ο καθένας που πάει να της μιλήσει, της την πέφτει -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεει ο τιτλος...Ηρθα με μεταγραφη(2ο ετης) σε ενα τμημα στο ΑΠΘ...εντος των επομενων ημερων ολοκληρωνεται και επισημα η μετεγγραφη μου...Εχω παρακολουθησει αρκετα μαθηματα...Αλλα δεν μπορω να γνωρισω ατομα..σιγουρα στο 2ο ετος εχουν ολοι παρεες αλλα αρκετοι καθονται και μονοι τους στα αμφιθεατρα..Δεν μπροω ομως να τους πιασω να τους πω γεια, να μιλησουμε κτλ κτλ...Ξερω οτι ειναι λαθος και κακο ολο αυτο γιαιτ θα μου χρειαστουν γνωριμιες, για σημειωσεις, ομαδικες εργασιες, δικτυωση κτλ..Αλλα δεν μπορω..Για κοριτσια γνωριμιες το αποκλειω γιατι ολες θα νομιζουν οτι παω για πεσιμο!!

 

Ωραία ρε αρχηγέ και να νομίζουν ο,τι πας για πέσιμο που είναι το κακό ? Είσαι 19-20 χρονών αν όχι τώρα πότε θα τα κάνεις αυτά ? Αμαν με τις προκαταλήψεις , κάνε τη ζωή σου,είσαι φοιτητής ίσως στην καλύτερη πόλη της Ελλάδας και διανύεις τα καλύτερα χρόνια της ζωής σου,αυτά μια φορά έρχονται...ξεκόλλα και όρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κακο είναι που δεν έχει ατάκες με τις οποιες να νιώθει άνετος. Ας πουμε εστω ότι γνωριζει μια τυπισσα και στο τέλος τι θα της πει? για να μην χάσει την ευκαιρια? αμα δεν πάθεις δεν θα μάθεις. Τα έχω πάθει και εγω. Αλλα μετά γυριζα και σκεφτομουν πως δεν θα την ξαναπάθω την επομενη φορά.

 

Τα συμπερασματα είναι ότι οσο πιο απλή είναι η προταση τοσο το καλυτερο. Ας πουμε  μια φορα ειχα γνωρισει μια φοιτητρια έξω και της ειχα πει αμα θα ήθελε να πάμε να πιούμε κάνα καφεδάκι , αρχικά ρωτάς αμα έχει λιγο χρονο στη διαθεση της! Οποτε μετά δεν μπορει να αρνηθεί εκτος και αν πει έχω αγορι. :-D

 

Εντάξει τα έχουμε ξαναπει φτιάξτε ατακολογιο. Ένα προχειρο μπουσουλα να ξέρεις τι θα πεις στο περιπου για να προχωρησει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προπονείς την ρίψη ατάκας στον καθρέφτη δδεβιλ; Πόσα ρεπσ*σετσ κάνεις για να νιώσεις έτοιμος και pumped?

 

Aμα εισαι οντως ο Αλλαντιν η μια μου ευχή θα είναι για την ιδανική ατάκα που θα ριχνει κάθε γυναικα. :-)

 

Kανω και ζέσταμα πρωτα. Μην πιαστώ από το πολύ ατακ-ολογιο :cry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά αφού είσαι καινούριος στην σχολή, είναι σαν να είσαι και εσύ "πρωτοετής", παρότι είσαι στο 2ο έτος. Γιατί δεν πιάνεις παρέες με τους πρωτοετείς που είναι και αυτοί καινούριοι και θα ψάχνουν για παρέες; Ηλικιακά δεν θα έχετε διαφορές ούτε ένα έτος.

 

Για τις εργασίες που λες, προφανώς πρέπει να είστε και στα ίδια μαθήματα μαζί, οπότε λιγάκι χλωμό, αλλά όταν παραδίδει ο καθηγητής εργασίες μπορείς να δεις ποιοι είναι μόνοι τους και να τους ζητήσεις αν θέλουν να τις κάνετε μαζί, ουσιαστικά οι εργασίες θα είναι το έναυσμα για να μιλήσετε και να γνωριστείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σε λάθος παραμύθι, εκεινος ειναι ο aladdin :/

 

Σε εκεινο που ρώτησες πριν εγω δεν τις λέω μπροστα στον καθρεφτη, δεν θα γινουμε και καραγκιόζηδες! Και με αγχος ακομα η άλλη αμα γουστάρει θα ανταποκριθεί. Και αυτές εχουν άγχος. Απλα σκέφτεαι τι θα μπορουσες να πεις και πως θα μπορουσε να εξελιχθεί δεν είναι και επιστημη. Θα σου πει ένα ναι πάμε ή ένα όχι / δεν ξερω / θα δουμε κτλπ αλλα για να πάρεις μια απαντηση θα πρέπει να ριχτείς που λέμε. Να κανεις μια ερώτηση , να έχει προηγηθεί μια συζητησ πρώτα τι κάνεις από που εισαι τι σπουδάζεις κτλπ κτλπ και μετά αμα εχει ροη η κουβεντα πιάνεσαι από κάτι και λές πάμε να το συζητήσουμε? ή ακομα πιο απλά αμα έχει χρονο μπορει να σου πει γιατι? γιατι θέλω να παμε να πιουμε ένα καφεδάκι και να τα πουμε.

 

Ο άλλος τους ελεγε είμαι μονος ξερω γω στη δουλειά θελετε να έρθετε να μου κάνετε παρέαα? από μενα βεβαια αυτό είναι αποριπτεο διοτι δεν θα ηθελα να δωσω δικαιώματα στην δουλεια και πατήματα σε ρουφιάνους.

 

εχω δει κατι παπατζήδες στο ιντερνετ που έχουν μαζεψει σε μια αιθουσα τον κάθε ανασφαλή κακομοιρο τύπο και του μαθαινουν θεωριες πεσιματος με value και δηθεν ξενους ορους confidence κτλπ. Αυτά είναι μαλακιες όλα το παιχνιδι είναι πολύ απλό. Η άλλη αξιολογει τι εμφανιση έχεις τι θέση εχεις και βεβαια πως ρίχνεσαι. Αμα τις κάνουν όλα αυτά θα είναι θετική αν όχι πάμε για άλλα.

 

Το βασικο είναι κάποιος να κάνει την κινηση και την αρχή , ακομα και με άγχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν θελω να βρω γκομενα...Ετσι και αλλιως εχω σχεση, δεν ειναι το θεμα μου αυτο!!! Το θεμα μου ειναι γενικα η κοινωνικοποιηση γιατι και σε αλλες ομαδες που εχω βρεθει εξω-πανεπιστημιακες αν δεν με πλησιασει καποιος να μου πει γεια κτλ. κτλ. εγω δεν θα το κανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...