Προς το περιεχόμενο

Δυσκολια στην κοινωνικοποιηση


Liam Lawrence

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mηπως επειδή εισαι συμφεροντολόγος?

 

κάθομαι και διαβάζω γραφεις θα σου χρειαστούν ολοι αυτοι ... για σημειώσεις. Αμα δεν σου πει ο άλλος γεια εσυ δεν θα το κάνεις κτλπ κτλπ.

 

μηπως ψάχνεις κανεναν από εδώ μέσα να σου στειλει σημειώσεις και αντε γεια μετά? ή μαλλον ουτε-γεια μετά. :cry:

 

εντάξει φιλε μη το παρεις προσωπικα αλλα τους καθαρους συμφεροντολόγους αυτους που σε θυμουνται μονο όταν θέλουν κάτι ουτε εγω τους γουστάρω και τους παιρνω στα σοβαρα επομένως δεν υπάρχει και επικοινωνια μεταξυ μας αρα δυσκολια στη κοινωνικοποιηση μεταξυ μας :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν ειναι οτι δεν θελω να κοινωνικοποιηθω αλλα αν ειναι να μπλεξω με ηλιθια ατομα ναι τοτε μαλλον θα τους χρησιμοποιησω...Κι το λεω γιατι το εζησα στο προηγουμενο πανεπιστημιο που ημουν πιο δικτυωμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μαλιστα. Καλα το καταλάβαμε λοιπον! :cry:

 

εγω προσωπικά στα ηλιθια άτομα κοβω την καλημέρα και τα πολλά πολλά

τωρα εσυ μάλλον έχεις άλλη στρατηγική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει δεν το παιζω εξυπνακιας και σουπερ-ουαου-γαματος...αλλα καποια ατομα ας το ομολογησουμε ολοι μας ειναι πραγματικα ηλιθια και απορεις πως επιβιωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω σου ειπα ηλιθιους - τρελους και άτομα που ψάχνονται δεν τους δινω κάν πατήματα. Εσυ τα βλέπεις στο πανεπιστημιο εγω τα βλέπω στη δουλεια μου. Που είναι ακομα χειροτερα γιατι ο ενας κοιτάει να ρουφιανέψει τον άλλον για να είναι αρεστος και δουλευταράς και πιο μάγκας στους από πάνω.

 

Μια που ψαχνοταν στη δουλεια και πεταγε μαλακιες της έκοψα και την καλημέρα και τωρα δεν μιλάμε καν. Δεν δινω κανενα περιθώριο για μαλακιες.

 

Ένας άλλος που ερχοταν και έβαζε λογια στον προϊσταμενο πηγα μια μέρα από το ποστο του και έβγαλα στη φορα ένα καρο μαλακιες που έκανε και από τοτε δεν με ξανα ενοχλησε. Ο καθενας με τη στρατηγική του εγω δεν χρησιμοποιώ κοσμο αλλα βαράω στα αυτιά αμα με ενοχλήσουν. Δεν καθομαι να το συζητησω. Είναι ξαφνικο :cry:

 

Ο άλλος έμπλεξε μια μια τρελη που μου ελεγε και μενα πριν να βγουμε κτλπ εγω την έκλασα αυτος έμπλεξε μετα τον κυνηγουσε μέχρι και στον διευθυντη αυτή ερχοταν και ελεγε ψέμματα για να τον εκδκηθει επειδή την χώρισε.

 

Πιο πολύ σε σέβονται αμα "βαρας" παρα αμα τα κανεις όλα καλα και δημοσιες σχέσεις. Τι δημοσιες σχέσεις όταν ο άλλος σου πιάνει το κώλο? ρίξτου στο ψαχνο να μαζευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεει ο τιτλος...Ηρθα με μεταγραφη(2ο ετης) σε ενα τμημα στο ΑΠΘ...εντος των επομενων ημερων ολοκληρωνεται και επισημα η μετεγγραφη μου...Εχω παρακολουθησει αρκετα μαθηματα...Αλλα δεν μπορω να γνωρισω ατομα..σιγουρα στο 2ο ετος εχουν ολοι παρεες αλλα αρκετοι καθονται και μονοι τους στα αμφιθεατρα..Δεν μπροω ομως να τους πιασω να τους πω γεια, να μιλησουμε κτλ κτλ...Ξερω οτι ειναι λαθος και κακο ολο αυτο γιαιτ θα μου χρειαστουν γνωριμιες, για σημειωσεις, ομαδικες εργασιες, δικτυωση κτλ..Αλλα δεν μπορω..Για κοριτσια γνωριμιες το αποκλειω γιατι ολες θα νομιζουν οτι παω για πεσιμο!!

 

Αν ντρεπεσαι του κερατα, η περιοδος της εξεταστικης ειναι η καλυτερη για να πιασεις γνωριμιες. Πας και ρωτας εξω απο την αιθουσα τι ειναι SOS / τι πεφτει συνηθως κλπα κλπα. 

 

Παντως αυτο για το πεσιμο δεν νμζω να ισχυει, οσο πηγαινα σχολη μονο με κοπελες ετυχε να κανω παρεα, και μερικες παρεες τις κρατησα και μετα τη σχολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλυτερα να καταλαβει για μενα ότι της την πέφτεις για να σου απαντησει και αναλογα. Εγω από φιλες δεν έχω αναγκη όχι πως θα εκοβα την καλημέρα σε κάποια που μου έριξε χυλοπιτα ή θα την διεγραφα από το φβ αλλα τι να βγεις να πεις με τις "φιλες" ? καταρχήν οι δικοι μου εξοδοι είναι για ποτάκι εξω να γνωρίσουμε καμια. Δεν μπορεις να συνοδευεις πχ κάποια και να την πέφτεις σε άλλες. Αυτά είναι αποκλειστικά για αντρικές παρέες.

 

Εσυ προφανως δεν τους ελεγες με την μια για καφέ να βγειτε οι 2 σας το πηγαινες σιγα σιγα ουδέτερα οποτε οσες πιστευουν στη φιλια μεταξυ αντρα και γυναικας καταλαβαιναν ότι δεν το πάς στο ερωτικό. Εγω δεν το κάνω ετσι όμως.

 

H απαντηση στο πρόβλημα του friendzone. Όταν κανεις εσυ πρωτος τη κινηση καταλαβαινει και η άλλη ότι δεν έχει περιθωριο να αποφασισει αυτή που θα μπεις (βεβαια αμα δεν θελει εννοείται θα σου ριξει χυλοπιτα) αλλα ουτε friendzone θα μπεις. Φάε τη χυλοπιτα αλλα τουλάχιστον με ψηλα το κεφάλι! Μη γινεις ο γλειτσης της μετά. Ξαφανισου απλά πας για επομενο στοχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι ειναι λαθος και κακο ολο αυτο γιαιτ θα μου χρειαστουν γνωριμιες, για σημειωσεις, ομαδικες εργασιες, δικτυωση κτλ..Αλλα δεν μπορω..

Δλδ θες να γίνεις κοινωνικός για να σου δίνουν σημειώσεις... 

 

Και αφού δεν μπορείς να κοινωνικοποιηθείς γιατί δεν κοιτάς να παρακολουθείς τα μαθήματα χωρίς να έχεις κανέναν ανάγκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ts κάνε οτι σου γουστάρει και μην πιέζεσαι. Πολύ το φιλοσοφούμε το θέμα και βγαίνουμε εκτός ουσίας. Ο καθένας μας έχει μεγαλώσει διαφορετικά, διαφορετική προσωπικότητα βιώματα και εμπειρίες και η όλη συμπεριφορά μας απέναντι σε πάρα πολλά θέματα κοινωνικά και μη είναι μια συνάρτηση όλων των προηγούμενων παραγόντων. Και εγώ δεν ήμουν από τα κοινωνικά άτομα αλλά φίλους έκανα, γνώρισα με τον καιρό διάφορα άτομα, δεν κάνεις φίλους σε χρόνο dt από την στιγμή που θα περάσεις σε μια σχολή, με τον καιρό θα κάνεις και στο τέλος θα είσαι κυριλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν θελω να βρω γκομενα...Ετσι και αλλιως εχω σχεση, δεν ειναι το θεμα μου αυτο!!! Το θεμα μου ειναι γενικα η κοινωνικοποιηση γιατι και σε αλλες ομαδες που εχω βρεθει εξω-πανεπιστημιακες αν δεν με πλησιασει καποιος να μου πει γεια κτλ. κτλ. εγω δεν θα το κανω

Αφού είσαι έτσι γενικώς τι περιμένεις να αλλάξει ή να σου πουν εδώ? Ο μόνος τρόπος είναι να σε πλησιάσει κάποιος άλλος ή να πλησιάσεις εσύ κάποιον. Αλλά από την στιγμή που δεν το έχεις κάνει μέχρι τώρα στην ζωή σου δεν νομίζω να αρχίσεις τώρα. Έτσι είμαι και εγώ. Ή ξεκινάς εσύ κουβέντα με κάποιον ή περιμένεις να ξεκινήσει ο άλλος. Δεν υπάρχει τρίτη επιλογή. :P Αποδέξου τον εαυτό σου όπως είναι και μην πιέζεσαι γιατί θα σου βγεί σε κακό στο τέλος και δεν θα καταφέρεις και τίποτα. Just my 2 cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι. Είσαι συμφοιτητής τους και πας να πιάσεις κουβέντα για τη σχολή.Να ένα σημείο αφετηρίας για να αρχίσεις να μιλάς. "Γεια σου φίλε, έχεις τίποτα σημειωσεις για το τάδε?" Μην προδικάζεις καταστάσεις. Στην τελική κάνε μία εισαγωγή όταν πας να μιλησεις σε καμία μοναχική κοπελα. Γεια, έχω πάρει μετεγγραφή και είμαι λίγο χαμένος. μπορείς λίγο να με βοηθήσεις σε αυτό, αυτό κι αυτό; δν νομιζω ή απάντηση θα είναι "έχω αγόρι".

Τεσπα, προχωρα και μη ντρεπεσαι. άντε μπράβο!

Καλά δεν είναι και απίθανο να είναι αυτή η απάντηση! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν είναι και απίθανο να είναι αυτή η απάντηση! :D

 

xaxaxa παιζει μια στις τοσες ναι. Γενικα οσο πιο πολύ ψάχνεσαι τοσο πιο πολλές περιπτώσεις βρίσκεις.

 

Εγω όταν ημουν φοιτητης ειχα γνωρισει μια νευρωτική από ένα άλλο τμημα του πανεπιστημιου και της μιλουσα μσν και σε κάποια φαση μου κανει

 

"Κοιτα εγω εχω αγορι..." εν τω μεταξυ εγω τοτε το πηγαινα ουδέτερα τελειως καμια σχέση με τωρα , αν συγκρινω τον εαυτο μου με πριν 10 χρονια δηλαδή που εγινε το περιστατικο τωρα είμαι πολύ πιο επιθετικος και ξεκάθαρος βεβαια. Παντα βεβαια με τροπο!

 

Της κανω ναι και λοιπον? λεει ε να δεν είναι σωστο να μιλάμε. Μα δεν μιλάμε ερωτικά της κάνω. Τεσπα την υπολοιπη κουβεντα δεν την θυμαμαι προφανως για να μην την συγκράτησα στη μνημη δεν ηταν και κάτι σπουδαιο. Μετα από κανα 10λεπτο ότι να ναι συζητησης με τις μαλακιες που μου ελεγε (ημουν και πιο θερμόαιμος τοτε) της εκανα μπλοκ και ντιλίτ. Δεν βριστηκαμε βεβαια αλλα δεν άντεξα.

 

"Εχω αγορι...." στα @@ μας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε η κοινωνικοποίηση(τουλάχιστον κατ΄εμέ) είναι κάτι που επιτυγχάνεται μόνο μέσα από τις καθημερινές σου εμπειρίες και όχι κάτι που μαθαίνεται αμέσως.Όσες συμβουλές και να σου δώσουν,όσα σχετικά βιβλία και να διαβάσεις,όσα βίντεο και να δεις εάν δεν έχεις καθημερινή τριβή με κόσμο δουλειά δεν γίνεται.Όντας απλά ο εαυτός σου(δηλαδή όπως συμπεριφέρεσαι στους δικούς σου ανθρώπους) χωρίς να έχεις άγχος ή να έχεις αρνητική προδιάθεση νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα να γνωρίσεις νέο κόσμο και να κάνεις νέες παρέες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απλα κατσε διπλα σε μια παρεα ή καποιον μονο του και πες μια "καλημερα" σε φαση ευγενειας. Μια δυο που θα τους ξαναδεις και θα καλημεριαζεστε θα μπορεσεις να τους πεις και τιποτα σχετικο με το μαθημα. Ή αυτοι το ιδιο. Οποτε σιγα σιγα θα κανεις infiltration στην παρεα ή τη δικη σου παρεα με κανεναν αλλον.

 

Αν και προσωπικα θα μιλουσα σε καποιον και θα του ελεγα ξεκαθαρα "Ειμαι καινουργιος εδω, μηπως μπορεις να μου πεις Χ" και σιγα σιγα θα ειχα ατομα για μπλα μπλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...