Προς το περιεχόμενο

Apostille / Σφραγίδα Χάγης - ερωτήσεις


Θεkλα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω καποια χαρτια απο εξωτερικό. Θα φροντίσω να βαλω σφραγίδα Χάγης στη χωρα που τα εξεδωσε. 2 χαζες ερωτήσεις:

 

Σε κρατικο τιτλο εξειδίκευσης (πάπυρο / Α3) πως μπαίνει Apostille. Δε θα λερωσει ή θα πρέπει να συρραφθει; Εξηγω : ειναι αυτη η π@@ρα που κορνιζαρουμε.

 

Εφοσον εχει μπει οπως, μπορω να επικυρωσω αντιγραφα στην Ελλάδα;

 

Συχνα βλέπω οτι η ημερομηνία του αντιγραφου πρέπει να ειναι λιγοτερη απο 3 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχω καποια χαρτια απο εξωτερικό. Θα φροντίσω να βαλω σφραγίδα Χάγης στη χωρα που τα εξεδωσε. 2 χαζες ερωτήσεις:

 

Σε κρατικο τιτλο εξειδίκευσης (πάπυρο / Α3) πως μπαίνει Apostille. Δε θα λερωσει ή θα πρέπει να συρραφθει; Εξηγω : ειναι αυτη η π@@ρα που κορνιζαρουμε.

 

Εφοσον εχει μπει οπως, μπορω να επικυρωσω αντιγραφα στην Ελλάδα;

 

Συχνα βλέπω οτι η ημερομηνία του αντιγραφου πρέπει να ειναι λιγοτερη απο 3 μηνες.

 

 

1. Εάν μπει apostille σε πρωτότυπο έγγραφο, συρράπτεται. 

 

2. Ναι, μπορούν να επικυρωθούν αντίγραφά του (ή/και μετάφρασή του, εάν χρειάζεται) στην Ελλάδα από δικηγόρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ. Υπάρχει περιπτωση με καποιο τροπο να γινει αντιγραφο και στο αντιγραφο να μπει apostille ή μπαινει μονο στο πρωτοτυπο;

 

Αντιγραφο θα προσπαθησω με καποιο τροπο να κανω στο εξωτερικό. Με την ελπιδα οτι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ. Υπάρχει περιπτωση με καποιο τροπο να γινει αντιγραφο και στο αντιγραφο να μπει apostille ή μπαινει μονο στο πρωτοτυπο;

Αντιγραφο θα προσπαθησω με καποιο τροπο να κανω στο εξωτερικό. Με την ελπιδα οτι γίνεται.

Από Ελλάδα για το εξωτερικό μου είχαν πει δε γίνεται και έβαλαν την apostile στο πίσω μέρος του εγγράφου.

"Η apostile μπαίνει μόνο στο πρωτότυπο και μεταφράζεται μαζί με αυτό" μου είχαν πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κρατικο τιτλο εξειδίκευσης (πάπυρο / Α3) πως μπαίνει Apostille. Δε θα λερωσει ή θα πρέπει να συρραφθει; Εξηγω : ειναι αυτη η π@@ρα που κορνιζαρουμε.

Πρώτη φορά ακούω για Apostile σε πάπυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ και εγω λιγο αδιανόητο. Αλλα το θελουν, απο την πρεσβεία της χωρας που το εξεδωσε να εχει apostille για να μου το επικυρωσουν.

 

Βασικα υπάρχει καποια κοινοτικη οδηγια για την ελεύθερη μετακινηση επαγγελματιων στην ΕΕ. Στο κειμενο της οδηγιας γραφει οτι το πτυχιο χορηγειται πχ απο το υπουργείο παιδείας και το υπουργείο οικονομικων και την ενωση φοροτεχνικων (παραδειγμα ε).

 

Ο παπυρος ειναι το μονο χαρτι που εχει τις 3 υπογραφες και αναγλυφη σφραγιδα. Αντιγραφα ομως /βεβαιωσεις χορηγούνται φυσικα απο το υπ.παιδειας.

 

Αλλαζοντας χωρα επεσα σε καποιους που εφαρμοζουν το νομο κατα γραμμα με αποτελεσμα να θελουν και τις 3 υπογραφες, οι οποιες βρισκονται μονο στον παπυρο και οχι σε αλλες βεβαιωσεις.

 

Το ιδιο ακριβως ειχα παθει και με τον παπυρο μου (ΑΕΙ) απο Ελλαδα. Τοτε με ειχε ξελασπωσει η πρεσβεία της χωρας που μου ζητουσε τα χαρτια, λέγοντας οτι παπυροι δεν επικυρωνονται/στελνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...