Προς το περιεχόμενο

Αγορα καλωδιο UTP Cat 7


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε η ωρα να πεταξω το παλιο Cat5 καλωδιο και να παω σε οτι πιο συγχρονο. Αν δε κανω λαθος ειναι το Cat7. Μπορειτε να προτεινετε κατι απο ελλαδα γιατι δεν βρηκα? Μιλαω για μηκος 20 μετρα, συνδεση η/υ με ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν πρόκειται να δεις καμία διαφορά βάζοντας Cat7 αντί Cat6.Για τη χρήση που το θέλεις και το Cat6 είναι υπεραρκετό.Θέλεις patch cord 20 μέτρα ή να το φτιάξεις μόνος σου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εχω κατι σπεσιαλ, θελω ομως κατι που θα μου κρατησει χρονια διοτι το καλωδιο παει απο την μια πλευρα του σπιτιου στην αλλη με τρυπες στον τοιχο κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα και εγώ αλλαγή πέρυσι, αγόρασα ένα cat6 10-12 μετρα.. μετά από πολύ ψάξιμο και τα λοιπά είδα ότι το cat7 είναι απλά overkill.. και νότια korea να έμενες το cat6 είναι υπέρ αρκετό. τώρα αν θες cat7 για δικούς σου αισθησιακούς λόγους σε φάση "έχω ότι καλύτερο" πάρτο.. :P απλά σε θέμα απόδοσης δεν θα δεις καμια διαφορα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταμένα λεφτά, όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι, αλλά αν θέλεις να βλέπεις τον αριθμό 7 και ψυχολογικά να φτιάχνεσαι, τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Ουσιαστικά όμως δεν υπάρχει διαφορά με το Cat6a και σχεδόν ανύπαρκτη με το Cat6. Εν τω μεταξύ το πιθανότερο είναι κάποια στιγμή στο μέλλον να χρειαστείς οπτική ίνα στο σπίτι, παρά να καταλάβεις το όποιο πλεονέκτημα του Cat7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτική ίνα από το αστικό κέντρο μέχρι την καμπίνα.

Μετά πολύζευκτο τηλεφωνικό καλώδιο, ας πούμε παρόμοιο με Cat5, μέχρι τον κατανεμητή της οικοδομής.

Και στο τελευταίο κομμάτι (κατανεμητής μέχρι το διαμέρισμα), είτε απλό ζεύγος ραζίμ, είτε στην καλύτερη Cat5e (άντε Cat6 αν ήταν μερακλής).

 

Οι δικτυακές συσκευές συνδέονται μεταξύ τους με καλώδιο UTP, Cat5e, Cat6 ή Cat6a.

Όλα παίζουν σε Gigabit, με τα 2 τελευταία και σε 10GB. Το Cat7 έχει θεωρητικά καλύτερα χαρακτηριστικά, που μέχρι σήμερα δεν έχουν επιβεβαιωθεί. Ίσως πολύ αργότερα αν εξαπλωθεί το 10GB Ethernet, αλλά μέχρι τότε μάλλον όλοι θα έχουμε οπτική ίνα στο σπίτι.

 

Αλλά εσύ ενδιαφέρεσαι για το τηλεφωνικό σήμα ή την καλωδίωση του δικτύου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερομαι να συνδεσω το ψευτο ZTE ρουτερ της φορθνετ με τον σταθερο μου για να μειωσω οσο δυνατον περισσοτερο τα προβληματα που εμφανιζονται κατα καιρους. Τα λεφτα δεν ειναι και τοσα πολλα εξτρα για το cat7 καλωδιο. μαλλον θα παρω το παρακατω στα 20 μετρα: 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00SV18HKA/ref=ox_sc_act_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A12B9NRCT2YEEM

 

Αν μου δωσεις το OK προχωράω σε αγορα. σε ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εμένα/εμάς περιμένεις το ΟΚ για να αγοράσεις το όποιο καλώδιο;

Αφού είσαι ήδη ψημένος, το έχεις από μένα.

 

Τι προβλήματα ακριβώς έχεις; Ελπίζω να μην είναι σχετικά με θέματα συγχρονισμού και ταχύτητας στο DSL, διότι θα σε απογοητεύσω αλλά η πραγματικότητα είναι ότι δεν θα δεις διαφορά.

Αν το πρόβλημα είναι στο εσωτερικό δίκτυο, μήπως να έκανες έλεγχο πρώτα αν υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες και δεν διαβάζεις τι γράφουμε...

σαν να σαπιζει το δόντι σου και να λες φταίει το οδοντικο νήμα. να πάρω ένα οδοντικο νήμα ή να πάρω καλύτερη οδοντοβουρτσα και οδοντοκρεμα;

γιατί δεν δίνεις λεφτά για Router και δίνεις για καλώδιο;;

δηλαδή αν η τοστιέρα δεν ψήνει καλά αλλάζεις καλώδιο ρεύματος;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ειπα οτι εχω ενα σαπιο cat5 καλωδιο τωρα...και αποτι φαινετε η αγορα cat7 καλωδιου δεν ειναι τοσο ακριβη οσο νομιζετε εδω μεσα! Με 15 ευρω παιρνω 20 μετρα καλωδιο, αρα για πιο επιπλεον κοστος μου μιλατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ειπα οτι εχω ενα σαπιο cat5 καλωδιο τωρα...και αποτι φαινετε η αγορα cat7 καλωδιου δεν ειναι τοσο ακριβη οσο νομιζετε εδω μεσα! Με 15 ευρω παιρνω 20 μετρα καλωδιο, αρα για πιο επιπλεον κοστος μου μιλατε?

Μόνο ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΠΙΟ το αλλάζεις όμως όχι για καλύτερο σήμα εκτός αν του έχεις κάνει ενώσεις ή το έφαγε ο ποντικός ή ο σκύλος. Το cat 7 έχει γύρω στα 85 λεπτά το μέτρο (αν θυμάμαι καλά) απλά δεν το αγοράζει κανείς ιδιώτης εκτός από νοσοκομεία και δημόσιες υπηρεσίες διότι για να το τερματίσεις αυτό το καλώδιο θέλεις κονέκτορες Rj45 ακριβούς και πένσες εξειδικευμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...