Προς το περιεχόμενο

Eρώτηση για μόρια προκύρηξης


opcorsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

αυτο ακριβως ειπα κι εγω στον εαυτο μου... εμετος απλα τα κριτηρια..

η κλασσικη κακομοιρια και μιρλα του δημοσιου... αφου θελουν πολυτεκνους χηρους με πτυχιο 5.20 μαγκια τους.. αυτοι ειμαστε

 

Συμφωνώ.

 

Επίσης, ακόμα πιο τραγικό, είναι η μοριοδότηση σε διαγωνισμούς, μη συναφών μεταπτυχιακών... :confused:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τραγικο...

οντως παει στο 8 η βαθμολογια? δεν κανουμε κανονικα πολλαπλασιασμο επι 40 το 8.4 που εχω?

 

 

Ναι έτσι είναι εγώ έχω πτυχίο με 5.9 και μου μετράνε 5.5

Συμφωνώ.

 

Επίσης, ακόμα πιο τραγικό, είναι η μοριοδότηση σε διαγωνισμούς, μη συναφών μεταπτυχιακών... :confused:

Ναι έχει τα μισά μόρια από ένα μεταπτυχιακό στο αντικείμενο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο οτι τα μορια για μεταπτυχιακο μη συναφες με το αντικειμενο της θεσης μετραει διαφορετικα απο το να σχετιζεται απολυτα με την θεση που επιθυμεις, που το ξερετε? εχει βγει χετικη ανακοινωση / εγκυκλιος? καπου πρεπει να το ειχε παρει το αυτι μου, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.. :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο οτι τα μορια για μεταπτυχιακο μη συναφες με το αντικειμενο της θεσης μετραει διαφορετικα απο το να σχετιζεται απολυτα με την θεση που επιθυμεις, που το ξερετε? εχει βγει χετικη ανακοινωση / εγκυκλιος? καπου πρεπει να το ειχε παρει το αυτι μου, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.. :shifty:

Οταν έκανα αίτηση για την ΔΕΔΔΗΕ τα μεταπτυχιακά στο αντικείμενο σου έπιανε 200 μόρια ενώ σε άλλο 100.

 

Επίσης τραγικό θεωρώ ότι το μεταπτυχιακό με το διδακτορικό έχουν τα ίδια μόρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν έκανα αίτηση για την ΔΕΔΔΗΕ τα μεταπτυχιακά στο αντικείμενο σου έπιανε 200 μόρια ενώ σε άλλο 100.

 

Επίσης τραγικό θεωρώ ότι το μεταπτυχιακό με το διδακτορικό έχουν τα ίδια μόρια.

σωστο το δευτερο :(

 

το πρωτο πες παει στα κομματια, αφου δεν εχεις συναφες μεταπτυχιακο να μην "προβαλεσαι" τοσο μεσω μοριων, οσο ενας που κανει 100% για την δουλεια...

αλλα γενικα υπαρχει μεγαλη αδικια...δεν θελουν ατομα ικανα σε θεσεις, αλλα ατομα πολυτεκνα με 2 χρονια ανεργια και βαθμο 5 μιση... αυτο ειναι το δημοσιο...δυστυχως..

ερωτηση ομως γιατι μου ηρθε αναλαμπη... καπου στην προκυρηξη(και σε αλλες ομως) αναφερει οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις μηνες εργασιακης εμπειριας απο την θητεια στον στρατο... για κατι entry level πχ υπαλληλος γενικων καθηκοντων ή υπαλληλος σε γεωργικη υπηρεσια , θα μπορουσα να μιλησω με την μοναδα μου να μου βγαλουν χαρτι οτι ο ταδε δουλευε τοσους μηνες στο ταδε ποστο?

το εχει κανει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα στο χαρτί που πήρα όταν απολυθηκα από το στρατό έγραψαν πάνω και την ειδικότητα μου και περνάει κανονικά σε προκηρύξεις. Μάλιστα έγραψαν αναλυτικά απασχοληθηκε ως γραφεας από τότε έως τότε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια, τοτε πιθανον να το κυνηγησω, ισως να βγαλω ακρη, να παρω το χαρτι να το εχω, αλλωστε δεν χανω και κατι :)


Εμένα στο χαρτί που πήρα όταν απολυθηκα από το στρατό έγραψαν πάνω και την ειδικότητα μου και περνάει κανονικά σε προκηρύξεις. Μάλιστα έγραψαν αναλυτικά απασχοληθηκε ως γραφεας από τότε έως τότε

βυσμα δικε μου? :devil: :devil: :devil: :devil: :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστο το δευτερο :(

 

το πρωτο πες παει στα κομματια, αφου δεν εχεις συναφες μεταπτυχιακο να μην "προβαλεσαι" τοσο μεσω μοριων, οσο ενας που κανει 100% για την δουλεια...

αλλα γενικα υπαρχει μεγαλη αδικια...δεν θελουν ατομα ικανα σε θεσεις, αλλα ατομα πολυτεκνα με 2 χρονια ανεργια και βαθμο 5 μιση... αυτο ειναι το δημοσιο...δυστυχως..

 

 

Η ανεργία δεν μετράει για ασεπ μόνο στην κοινοφελη του οαεδ, στους μόνιμους έχει ξεχωριστές θέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστο το δευτερο :(

 

το πρωτο πες παει στα κομματια, αφου δεν εχεις συναφες μεταπτυχιακο να μην "προβαλεσαι" τοσο μεσω μοριων, οσο ενας που κανει 100% για την δουλεια...

αλλα γενικα υπαρχει μεγαλη αδικια...δεν θελουν ατομα ικανα σε θεσεις, αλλα ατομα πολυτεκνα με 2 χρονια ανεργια και βαθμο 5 μιση... αυτο ειναι το δημοσιο...δυστυχως..

ερωτηση ομως γιατι μου ηρθε αναλαμπη... καπου στην προκυρηξη(και σε αλλες ομως) αναφερει οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις μηνες εργασιακης εμπειριας απο την θητεια στον στρατο... για κατι entry level πχ υπαλληλος γενικων καθηκοντων ή υπαλληλος σε γεωργικη υπηρεσια , θα μπορουσα να μιλησω με την μοναδα μου να μου βγαλουν χαρτι οτι ο ταδε δουλευε τοσους μηνες στο ταδε ποστο?

το εχει κανει κανεις?

Δεν ειναι λάθος η πριμοδότηση πολυτέκνων. Σε μια χώρα που μαστίζεται απο υπογεννητικότητα ένα από τα λίγα ορθά του συστήματος ειναι αυτό. Ναι μεν εσυ μπορει να είσαι 100 φορές καλύτερος απο εναν πολύτεκνο αλλα αυτός τροφοδοτεί το σύστημα με τους μελλοντικούς δουλοπάροικους του.

 

FYI, δεν είμαι πολύτεκνος :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι λάθος η πριμοδότηση πολυτέκνων. Σε μια χώρα που μαστίζεται απο υπογεννητικότητα ένα από τα λίγα ορθά του συστήματος ειναι αυτό. Ναι μεν εσυ μπορει να είσαι 100 φορές καλύτερος απο εναν πολύτεκνο αλλα αυτός τροφοδοτεί το σύστημα με τους μελλοντικούς δουλοπάροικους του.

 

FYI, δεν είμαι πολύτεκνος :lol:

Όχι απλά είναι λάθος, είναι παντελώς λάθος η λογική αυτή.

Το δημόσιο έχει υποχρέωση να προσλαμβάνει τους καλύτερους παντού και πάντα, με αξιοκρατικά κι όχι κοινωνικά κριτήρια. Αντίστοιχα και ο πολύτεκνος/ανεργος οφείλει και πρέπει να μην καταδέχεται ούτε στο ελάχιστο χάρες ή να επετεί αλλά να απατεί...να μπαίνει με την αξία του εκεί.

Από κει και πέρα και αφού γίνει αντικειμενική αξιολόγηση και κριθεί κατάλληλος για αυτή τη θέση, όπως αυτός ήταν αξιοπρεπής οφείλει και το κράτος εαν θέλει να λέγεται σοβαρό και μεριμνεί για το υπαρκτό και σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα που υπάρχει, να δίνει έξτρα επίδομα επιπλέον του μισθού.Βέβαια, θα μπορούσε να κάνει και χίλια δυο άλλα κατά τη γνώμη μου, όπως η παραχώρηση ακινήτων τα οποία δε χρησιμοποιούνται π.χ. από το δημόσιο, φοροελαφρύνσεις, τρόφιμα κ.ο.κ

Αλλά όσον αφορά στην εργασία είμαι κάθετος και πιστεύω ότι πρωτίστως θα πρέπει να αισθάνεται ο υπάλληλος οτι έχει τοποθετηθεί εκεί βάσει της αξίας του και όχι χαριστικά, ενώ και ο πολίτης θα πρέπει να ξέρει ότι εκεί πέρα βρίσκονται οι κορυφαίοι για τη συγκεκριμένη θέση, καθότι εργοδότες του. Εν γένει, να εμπεδωθεί το αίσθημα της αξιοκρατίας και ταυτόχρονα της ύπαρξης κοινωνικού κράτους το ποίο όμως δεν κάνει διακρίσεις ούτε εκπτώσεις.

 

Το ίδιο πάνω κάτω και για τις μετεγγραφές στα πανεπιστήμια όπου θα ήταν πιο σωστό ένα επίδομα ενοικίου κτλ. κτλ. μεγάλη κουβέντα όμως, δεν την ανοίγω τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...