Προς το περιεχόμενο

Την απόλυτη φορητή συσκευή ετοιμάζει η Microsoft λέει ο CEO της, Satya Nadella


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα θυμίζει τότε τις καλές παλιές εποχές των Blackberry κινητών , που τώρα είναι στην αφάνεια.

 

Αλλά για να είναι εφικτό αυτό , μιλάμε για χρήση και άλλων καινοτομιών (πχ. χρήση γραφένιου ως μπαταρία , κάτι το οποίο ακόμα δεν έχει κατασταλάξει , δεν είναι <<ώριμο>>).

Νομίζω ότι αν γίνει θα είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί. Θα κάνει τα υπόλοιπα smartphones να μοιάζουν παιχνίδια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω ότι αν γίνει θα είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί. Θα κάνει τα υπόλοιπα smartphones να μοιάζουν παιχνίδια...

 

Τα τελευταία χρόνια ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές αρκούνται στην αυξητική καινοτομία. Και δε μπορώ να τους κατηγορήσω κιόλας, τι να κάνουν που να αλλάξει το σκηνικό; Μπορώ να μετρήσω στα δάχτυλα τα 'σημαντικά' πράγματα που συνέβησαν στα smartphones μετά απ' όταν παρουσιάστηκε το iPhone.

 

Δε νομίζω να 'χει η MS τόσο "βαρβάτο" χαρτί κρυμμένο τόσα χρόνια. 

 

Έχεις πολύ δυνατό χαρτί, το παίζεις ΠΡΙΝ χάσεις, δε περιμένεις να είσαι εκτός παιχνιδιού για να το σκεφτείς!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν υπάρχει περιθωριο καινοτομίας στα κινητα τηλέφωνα. Μπορεις να ανταγωνιστεις μονο συμπιέζοντας το κοστος και τα περιθωρια κέρδους. Η αγορά αυτή απλά έχει χαθει για την microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Windows mobile δεν ειναι ασχημα. Απλα δεν ειναι για μενα. Εγω θελω να το σκαλιζω το κινητο. Να κατεβαζω apps και να παιζω παιχνιδια. Τα windows mobile δεν ειναι ασχημα αλλα ενω εχεις τον Τιτανικο μεσα στην χλιδα και την μεγαλοπρεπεια που του αξιζει, εχει μια τρυπαρα να και βουλιαζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν υπάρχει περιθωριο καινοτομίας στα κινητα τηλέφωνα. Μπορεις να ανταγωνιστεις μονο συμπιέζοντας το κοστος και τα περιθωρια κέρδους. Η αγορά αυτή απλά έχει χαθει για την microsoft.

Εν μέρει σωστό, εν μέρει λάθος, πρέπει να σκεφτείς out  of the box και αυτό είναι κάτι που η M$ το κάνει καλά τα τελευταία χρόνια. Το ότι η Lumia σειρά δεν της βγήκε δεν σημαίνει ότι 1)Τα win10 ως ενιαίο λειτουργικό δεν έχουν μέλλον και 2)ότι θα εγκαταλείψει την αγορά των κινητών συσκευών...

 

Να θυμίσω 1)με τα win10 σε tablet έχει ήδη το 15% της αγοράς (από 0%) και 2)ότι οι surface συσκευές της είναι ήδη στο κλειστό κλαμπ των πιο επιθυμητών συσκευών από το πόπολο... 

 

Καλά οι μπούρδες για προγραμματιστές της που δεν τα πάνε καλά, και βαθυστόχαστες αναλύσεις καφενείου... είναι απλά ασχολίαστες... Αναμένουμε... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος ακόμα του 925 κ ενός lenovo βλέπω πως το app gap είναι τεράστιο πλέον σε σχέση με το android .
Ακόμα και οι εφαρμογές που υπάρχουν στο windows phone μου λειτουργούν στο περίπου κ προτιμώ να μπαίνω απ ευθείας απο τον browser σε όσες είναι αυτό αυτό δυνατό.
Δεν υπάρχει περίπτωση να υποστηρίξω ξανα windows phone παρά μόνο οταν πλέον θα είναι στα ίσια ανταγωνιστικό με τα υπόλοιπα λειτουργικά στον τομέα των apps.
Κριμα γιατί ΄σαν λειτουργικό ήταν απλό,σταθερό κ γρήγορο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το 925 έχει win8 , τώρα έχουμε Win 10 που δεν τα παίρνει το δικό σου και μετά θα έχουμε SurfacePhone OS που δεν θα παίρνουν τα τωρινά. Έτσι γ#μ&%# η MS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προσπαθεί να κάνει η microsoft είναι να ανανεώσει τον ορισμό του smartphone. Το κατα πόσο θα το πετύχει θα το δούμε στο μέλλον. Κρίνοντας απο τα μέχρι τώρα δεδομένα εχει ξεκινήσει και λανσάρει καινοτόμα προϊόντα όπως το surface, σύντομα το vr, το visual studio στο mac, το hololens μελλοντικά κ.α. Περιμένουμε να δούμε και το νέο smartphone κατα πόσο θα αξίζει αναγνώρισης απο το κοινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρει σωστό, εν μέρει λάθος, πρέπει να σκεφτείς out  of the box και αυτό είναι κάτι που η M$ το κάνει καλά τα τελευταία χρόνια. Το ότι η Lumia σειρά δεν της βγήκε δεν σημαίνει ότι 1)Τα win10 ως ενιαίο λειτουργικό δεν έχουν μέλλον και 2)ότι θα εγκαταλείψει την αγορά των κινητών συσκευών...

 

Να θυμίσω 1)με τα win10 σε tablet έχει ήδη το 15% της αγοράς (από 0%) και 2)ότι οι surface συσκευές της είναι ήδη στο κλειστό κλαμπ των πιο επιθυμητών συσκευών από το πόπολο... 

 

Καλά οι μπούρδες για προγραμματιστές της που δεν τα πάνε καλά, και βαθυστόχαστες αναλύσεις καφενείου... είναι απλά ασχολίαστες... Αναμένουμε... 

Πρόβλεψη: Θα κυκλοφορήσει το surface phone με: α) top class touch sensitive πενάκι ώς premium βασικός ανταγωνιστής του Note. To design θα είναι κορυφαίο και απόλυτα "επιθυμητό" όπως ισχύει και με όλη τη σειρά surface. 

β) καινοτομία κάμερας με 3D depth sense κατά το Project Tango της Google αλλά και σε "παντρεμα" με το 3D Paint, όπως έδειξε και στην πρόσφατη παρουσίαση με το HP.

γ) Πιθανή σημαντική αλλαγή στο interface των windows mobile. Τα live tiles συνολικά δεν έπεισαν. 

Με τα apps παραμένει σίγουρα το μεγάλο ερώτημα και ο καταλύτης της επιτυχίας. Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει να πω την αλήθεια πώς δεν μπόρεσε να μεταφέρει το market share που έχει στο desktop software σε mobile. Είναι μόνο τεχνικό το θέμα των unified εφαρμογών; Αν είναι τεχνικό είναι απλά θέμα χρόνου να συμβεί. Και όταν συμβεί γεια σας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει να πω την αλήθεια πώς δεν μπόρεσε να μεταφέρει το market share που έχει στο desktop software σε mobile. Είναι μόνο τεχνικό το θέμα των unified εφαρμογών; Αν είναι τεχνικό είναι απλά θέμα χρόνου να συμβεί. Και όταν συμβεί γεια σας...

 

Όχι. Είναι θέμα του κατά πόσο αξίζει η επένδυση από τη μεριά αυτού που παράγει λογισμικό. Δεν είναι -απόλυτα- στο χέρι της MS αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η ιδέα τους ειναι να φέρουν τα ανουσιουργήματα Win10 και ρέστα που βάζουν στα PC, σε κινητό... τότε σίγουρα πολλα πρόβατα θα τσιμπησουν. Εδώ τσιμπησανε στις ταμπλέτες της κακιας της ωρας των 100-200 ευρώ με Win10 και 1GB RAM, κανένα αισθητηρα, για να τρέχουν desktop apps σε 8inch. Νομιζω θα φάνε παπά κανονικο. Κοινό υπάρχει... go Microsoft.

 

Ορμα να βάλεις την ταφόπλακα να τελειώνουμε με σένα και τα windows. Να έρθει κάτι φρέσκο, νεο, innovative, build from the ground up...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...