Προς το περιεχόμενο

Αυξήθηκε το ποσοστό της Nvidia στην αγορά των καρτών γραφικών με την AMD να υποχωρεί


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικό είναι πάντως, όταν οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες με της nvidia η οποία προσφέρει καλύτερους drivers και επιδόσεις γιατί να προτιμήσει ο άλλος amd;

Κάνεις λάθος η AMD έχει βελτιώσει πάρα πολύ στους Drivers, βγάζει αρκετά συχνά καινούριους και είναι και σταθεροί 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος η AMD έχει βελτιώσει πάρα πολύ στους Drivers, βγάζει αρκετά συχνά καινούριους και είναι και σταθεροί 

Ποιος μιλησε για καινουργιους drivers? Για καλυτερους μιλησαμε..

Να ναι καλα η nvidia που σε καρτες ιδιων επιδοσεων (nvidia/radeon) με αδυναμους επεξεργαστες μας γλιτωνει πολυ πιο συχνα απο το φαινομενο του bottleneck..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος η AMD έχει βελτιώσει πάρα πολύ στους Drivers, βγάζει αρκετά συχνά καινούριους και είναι και σταθεροί

Στο laptop μου πάντως με κρέμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η amd πασχει στην κατηγορία high-enthusiast, πρεπει αμεσα να δώσει μια καρτα αντιμέτωπη στην 1080. Καλο το fury αλλα πρεπει να δουμε μια άξια rx490 γρήγορα.

πόσο μα πόσο λάθος είσαι,οι εταιρείες πουλάνε κυρίως κάρτες μαζικά στη μεσαία προς μεγάλη κατηγορία,όχι στη high end.

η nvidia έχει κάτι πολύ καλό για μένα,τους cuda cores όπου σε rendering,video edit και άλλες δουλειές είναι μονόδρομος η nvidia.

στα games πλέον δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη μιας και έχω μείνει στην εποχή της gtx 470.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gamers και επιστημονες --> nvidia

miners --> AMD

λογικη η διαφορα λοιπον ;)

Κατά πάσα πιθανότητα δν έχεις δίκιο. Πλέον οι miners χρησιμοποιούν άλλα υπολογιστικά συστήματα γιατί οι κάρτες γραφικών ,ειδικά της AMD,τρώνε πολύ ρεύμα για raw υπολογισμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Oταν υπαρχουν αυτες οι διαφορες λογικο δεν ειναι καποιος να επιλεξει nvidia  αντι για amd?

 

εχεις καταλαβει οτι η 460 και η 1050 δεν ανηκουν στην ιδια κατηγορια οπως και η 1060 με την 470 ετσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος η AMD έχει βελτιώσει πάρα πολύ στους Drivers, βγάζει αρκετά συχνά καινούριους και είναι και σταθεροί 

r9 380 εχω και να πω την αληθεια τους drivers δεν τους λες και αριστους, 2 απο τις εκδοσεις που εχω παρει εως τωρα κανουν την οθονη μου να σβηνει στο ακυρο για μερικα δευτερολεπτα, ισως και να φταιει που εκανα upgrade, με clean install εφτιαξαν την προηγουμενη φορα, αυτο θα το φτιαξει λογικα και τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις καταλαβει οτι η 460 και η 1050 δεν ανηκουν στην ιδια κατηγορια οπως και η 1060 με την 470 ετσι;

Εσυ δεν εχεις καταλαβει μου φαινεται... 

δεν συγκρινω κατηγοριες.. απλως δειχνω οτι με λιγα παραπανω πας σε καλυτερες επιδοσεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με καλυψε ο sliverage. οσες καρτες amd περασαν απο τα χερια μου ηταν κατεστραμμενες. συν τους απαραδεκτους drivers που ειναι ολο προβληματα.

αθλιοι drivers λες εσυ, εως τωρα εχει φανει πως εκει που μια nvidia gpu ειχε ισες επιδοσεις με μια amd με την παροδο του χρονου η nvidia την αφηνει ξεκρεμαστη την καρτα της και η amd εχει καλυτερες επιδοσεις στα νεα Games, συν η καλυτερη υποστηριξη των καινουριων APIs.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ δεν εχεις καταλαβει μου φαινεται... 

δεν συγκρινω κατηγοριες.. απλως δειχνω οτι με λιγα παραπανω πας σε καλυτερες επιδοσεις..

Τα 180 απο τα 140 ειναι "λιγα παραπανω"; Για την 470 στο δινω οτι ειναι υπερκοστολογημενη, υποτιθεται οτι η amd εχει ριξει την τιμη της αλλα τα Ελληνικα μαγαζια αδιαφορησαν. Αν εγω ειχα να επιλεξω μεταξυ 480 4gb και 1060 3gb παντως θα επαιρνα την 480 χωρις δευτερη σκεψη. Η 3Gb εκδοση εκτος απο λιγοτερη vram (υπερβολικα λιγη κατα την γνωμη μου) ειναι και πιο αδυναμη γενικοτερα οποτε οπως και εαν το δεις η 480 ειναι καλυτερη επιλογη, ειδικα με το vulkan/dx12 support που εχει και το freesync.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 180 απο τα 140 ειναι "λιγα παραπανω"; 

Aν αναλογιστεις ομως οτι η 1050ti ειναι τουλαχιστον μιση καρτα παραπανω απο την 460 , ναι ειναι λιγα παραπανω...

 

 Αν εγω ειχα να επιλεξω μεταξυ 480 4gb και 1060 3gb παντως θα επαιρνα την 480 χωρις δευτερη σκεψη. 

+1 δεν τις συγκρινω μεταξυ τους. Σε 1060 3gb ομως και 470 4gb θα επελεγα την 1060 εκτος και αν στην μοοονη περιπτωση πηγαινα σε freesync οθονη,μονο τοτε θα επελεγα την 470.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαπακια οι amd πάρτε nvidia να σωθείτε

 

Χάλια drivers, τα παιχνίδια που από τη πρώτη μέρα παίζουν μία χαρά σε amd αλλά όχι σε nvidia ειναι απλά unoptimized προβληματικά, τι λέω είναι απλά ένας μύθος δεν έχει γίνει ποτέ αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν αναλογιστεις ομως οτι η 1050ti ειναι τουλαχιστον μιση καρτα παραπανω απο την 460 , ναι ειναι λιγα παραπανω...

 

+1 δεν τις συγκρινω μεταξυ τους. Σε 1060 3gb ομως και 470 4gb θα επελεγα την 1060 εκτος και αν στην μοοονη περιπτωση πηγαινα σε freesync οθονη,μονο τοτε θα επελεγα την 470.

Κοιτα η 460 απευθηνεται πιο πολυ σε καποιον που θελει να κανει το παλιο του Pc να παιζει κανενα moba,cs go,overwatch αντε και κανενα πιο απαιτητικο game σε low. Η διαφορα 1050ti με 460 ισχυει οτι ειναι τεραστια αλλα με την ιδια λογικη γιατι να παρεις 1050ti και να μην παρεις μια 470; Γενικα η κοστολογηση αυτης της γενιας ειναι φριχτη, αντι να ανταγωνιζεται η μια gpu την αλλη αλληλοκαλυπτουν τα κενα τους. Για μενα η 1060 3gb, η 460 4gb και η 470 8gb δεν επρεπε να υπαρχουν. Ας εβγαζαν 460 3Gb και 1050gb 3Gb στα ~150Ε, 470 4Gb και 1050ti 4gb στα ~200, η 4αρα 480 με την 4αρα 1060 να επαιζαν στα 250 και οι "μεγαλες" εκδοσεις τους στα >300. Αντι για αυτο εχουν μπλεξει το ενα μοντελο με το αλλο, αφηνουν πολυ μικρα κενα αναμεσα στις gpu, η Nvidia βαζει vram με το σταγονομετρο και η amd δινει οσο να 'ναι χωρις να χρειαζεται

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...