Προς το περιεχόμενο

Αυξήθηκε το ποσοστό της Nvidia στην αγορά των καρτών γραφικών με την AMD να υποχωρεί


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

οτι πεις

Ναι ρε Alex, ότι πω :P

 

Δηλαδη και αυτοι παραπονιουνται για τους drivers της Amd(οχι τωρα παλιοτερα γιατι ειναι χρονιο φαινομενο αυτο που περιγραφεις παραπανω)δεν πιανονται. Αν δηλαδη στο steam παραπονιουνται πολλα ατομα με Amd καρτα γραφικων για 4-5παιχνιδια σε ενα χρονο οτι οι drivers δεν ειναι καλοι,ενας τριτος αυτο δεν μπορει να το πει αν οντως ισχυει? Αυτη ειναι αλλωστε και η εννοια της λεξης ''παραπονο''.

 

Μάλλον το σωστό ήταν να πω ότι έχουν προβλήματα με τα drivers ενώ δεν έχουν AMD, anyways you get the point...

 

ΥΓ: https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/49cy4i/new_36447_driver_released_with_vulkan_support_in/

      https://www.destructoid.com/don-t-install-the-newest-nvidia-driver-it-s-breaking-pcs-347362.phtml

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε Alex, ότι πω :P

 

 

Μάλλον το σωστό ήταν να πω ότι έχουν προβλήματα με τα drivers ενώ δεν έχουν AMD, anyways you get the point...

 

ΥΓ: https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/49cy4i/new_36447_driver_released_with_vulkan_support_in/

      https://www.destructoid.com/don-t-install-the-newest-nvidia-driver-it-s-breaking-pcs-347362.phtml

Δεν θυμαμαι να γραφτηκε ποτε οτι δεν εχουν εμφανιστει και θεματα και στην πρασινη μερια. Επισης αυτο για καμμενες καρτες απο πλευρας τελευταιων driver το διαβαζουμε πραγματικα εδω και χρονια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AMD εχει καβατζωσει sony και MS και πουλαει αβερτα components για κονσολες-pc.

 

Αυτη η κινηση της βγηκε τουλαχιστον. Μενει τωρα να περασει ολες τις πατεντες των chipset της που εχουν μαθει με το PS4, xone σε ενα API σε pc (vulcan?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν και Physx οι Radeon, το σύστημα όλο αναγκάζεται να χρησιμοποιεί την CPU για Physx

πολλα δεν εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θεμα εχεις με την 380; Ρωταω γιατι και εγω αυτη εχω

όσα προγράμματα εχω (για video converting ειδικά σε h264 δεν είχαν καν επιλογή gpu acceleration με amd αλλά μόνο cuda) , gpu acceleration το premiere και στο photoshop λειτουργούσε προβληματικά όταν το άνοιγα μετά από λίγο φόρτωμα ετργοε crasharisma το driver της amd και έκανε reload (έπρεπε να κλεισο στο gpu acceleration για να παίξει καλά αλλα ετσι έβραζε το cpu)

 

πάρα πολλά παλιά games δεν ξεκίναγαν καν και καθόμουν έψαχνα διάφορα κολπάκια και πατσακια στο net για να τα κάνω να παίζουν

 

πολλά σύγχρονα είχαν θεμα και περίμενα drivers update (κάνα δυο μάλιστα) μεχρι να στρώσει η κατασταση

 

+ εβραζε άσχημα το κουτί όταν την ζόριζα

 

τωρα εχω την gtx 1050 ti 4gb κανένα από τα παραπάνω προβλήματα 

 

για το cpu ακομη παντος εχω το αρχαιο PHENOM II X6 1090T black edition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσα προγράμματα εχω (για video converting ειδικά σε h264 δεν είχαν καν επιλογή gpu acceleration με amd αλλά μόνο cuda) , gpu acceleration το premiere και στο photoshop λειτουργούσε προβληματικά όταν το άνοιγα μετά από λίγο φόρτωμα ετργοε crasharisma το driver της amd και έκανε reload (έπρεπε να κλεισο στο gpu acceleration για να παίξει καλά αλλα ετσι έβραζε το cpu)

 

πάρα πολλά παλιά games δεν ξεκίναγαν καν και καθόμουν έψαχνα διάφορα κολπάκια και πατσακια στο net για να τα κάνω να παίζουν

 

πολλά σύγχρονα είχαν θεμα και περίμενα drivers update (κάνα δυο μάλιστα) μεχρι να στρώσει η κατασταση

 

+ εβραζε άσχημα το κουτί όταν την ζόριζα

 

τωρα εχω την gtx 1050 ti 4gb κανένα από τα παραπάνω προβλήματα 

 

για το cpu ακομη παντος εχω το αρχαιο PHENOM II X6 1090T black edition

Και ξερεις γιατι εβραζε το cpu ε?

Δεν φταιει ο επεξεργαστης(ισα-ισα που μπορω να πω οτι αυτη η σειρα της AMD ειναι η πιο "παντελονατη" με 6 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ πυρηνες) 

αλλα λιγο οτι υστερει στο single core ο επεξεργαστης,στις βαριες ικανοτητες της καρτας(512bit/ per watt) και κυριως στους DRIVERS της, πιθανον μπουκαλιαζε τον επεξεργαστη..

Οτι ανεφερα δηλαδη πιο πριν..

 

Να ναι καλα η nvidia που σε καρτες ιδιων επιδοσεων (nvidia/radeon) με αδυναμους επεξεργαστες μας γλιτωνει πολυ πιο συχνα απο το φαινομενο του bottleneck..

Στην περιπτωση σου στην αδυναμια του sinle core και οχι γενικα του επεξεργαστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο χρόνια με nvidia 8800GTS-GTX290,GTX560Ti πήγα σε R9 290, προσωπικά ουδέποτε στα 2+ χρόνια που την εχω δεν μου παρουσίασε προβλήματα κάποιος driver, όποια έκδοση και αν έβαλα ήταν rock stable.

Αυτό με τους drivers παίζει εδώ και χρόνια και έχει κουράσει.

Δυστυχώς η AMD αργεί πολύ να βγάλει κάτι ανταγωνιστικό, λογικό αν δει κανείς τα οικονομικά μεγέθη των 2 εταιρειών.

Τουλάχιστον παρά τα οποία προβλήματα ουδέποτε δεν έβγαλε προϊόν να κοροϊδέψει τους πελάτες της (GTX970) και ουδέποτε δεν έβγαλε στην αγορά τόσο σπάρτο και σάπιο driver που να καίει της ίδιες της της κάρτες. Αυτά τα πρωτεία τα κατέχει η Πράσινη πλευρά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι και διαβάσω αέρα πατέρα την γνώμη καθενος gamer - χρήστη και η συζήτηση μου θυμίζει την Κυρα Κατίνα με τι φιλίτσα και τη νίνα με τις δυο κατσίκες να προσπαθουν να συγκρίνουν εντελώς ανόμοια πραγματα σε διαλόγους Χαρυ Κλύν.

 

Καταρχάς οχι μονο τελειωμένη δεν ειναι η amd αλλα εχει ηδη χρησιμοποιησει και ενσωματώσει στα προιόντα της μνήμη HBM, HSA architecture , και ολοκληρωμένα SOC καθως επίσης πουλάει σαν τρελή με τσιπάκια στις κονσόλες νέας γενιάς και στο άμμεσο μέλλον μιας και το δυνατο χαρτι της amd ειναι τα System On Chips θα ενωματώνει σε ένα μονο τσιπάκι ram, cpu και gpu ταυτόχρονα για φορητές συσκευές

 

Ποια αποτυχία? ποιες χαμένες καρτες γραφικών? πάτε καλά? εγω μια r9 270x 4gb εχω και όχι μονο δεν ανεβάζει θερμοκρασίες αλλα ακόμαπαίζει doom 2016 ultra high 60 fps...

 

Βουτήξτε τη γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσετε μερικοί, άλλωστε και η Nvidia αν δεν αγόραζε κοψοχρονια  τις πατέντες Hardware της 3dfx δεν θα υπήρχε καν σαν εταιρία...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξερεις γιατι εβραζε το cpu ε?

Δεν φταιει ο επεξεργαστης(ισα-ισα που μπορω να πω οτι αυτη η σειρα της AMD ειναι η πιο "παντελονατη" με 6 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ πυρηνες) 

αλλα λιγο οτι υστερει στο single core ο επεξεργαστης,στις βαριες ικανοτητες της καρτας(512bit/ per watt) και κυριως στους DRIVERS της, πιθανον μπουκαλιαζε τον επεξεργαστη..

Οτι ανεφερα δηλαδη πιο πριν..

Στην περιπτωση σου στην αδυναμια του sinle core και οχι γενικα του επεξεργαστη..

αλλο λεω οταν εκλεινα το gpu acceleration εβραζε το cpu καθος τραβουσε ολο το ζορη.. ετσι δεν μπορουσα να σινεχισω αλλο ετσι την πουλησα την καρτα και πηρα την 1050 t

απο το αρχαιο μου cpu παντος ειμαι ικανοπιιμενος (amd) αλλα απο καρτες ουτε καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουδέποτε δεν έβγαλε στην αγορά τόσο σπάρτο και σάπιο driver που να καίει της ίδιες της της κάρτες. Αυτά τα πρωτεία τα κατέχει η Πράσινη πλευρά.

Εγω αλλα θυμαμαι παντως περυσι :) http://www.pcgamesn.com/latest-amd-graphics-drivers-can-lock-fan-speeds-overheating-cards-to-break-point

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν έβγαλε πάω πάσο, για το 3.5gb+0.5gb VRAM GATE φιάσκο ομως και τις γελοίες δικαιολογίες περί ασυνεννοησίας του τμήματος marketing με το τμήμα των μηχανικών έπαιξε αποκλειστικά και μόνο στο Πράσινο κανάλι που γέλασαν και οι πέτρες, πόσο μάλλον οι κάτοχοι ε? :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...