Προς το περιεχόμενο

Αυξήθηκε το ποσοστό της Nvidia στην αγορά των καρτών γραφικών με την AMD να υποχωρεί


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι,βουκινο γινανε με τους crimson.. τοτε ημουν ετοιμος να τους περασω σε ενα μηχανημα δευτερο που ειχα στην 6790..παλι καλα..

αλλο λεω οταν εκλεινα το gpu acceleration εβραζε το cpu καθος τραβουσε ολο το ζορη.. ετσι δεν μπορουσα να σινεχισω αλλο ετσι την πουλησα την καρτα και πηρα την 1050 t

απο το αρχαιο μου cpu παντος ειμαι ικανοπιιμενος (amd) αλλα απο καρτες ουτε καν

ε ναι,αυτο λεω, λογο gpu  μπουκαλιαζε το cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

πολλα δεν εχουν.

 

Σχεδον σε καθε παιχνιδι που αρχιζεις να παιζεις βγαζουν "Nvidia: its meant to be played" μαλλον δεν ειναι τυχαιο που το γραφουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω AMD 290Χ και με την πρώτη ανανέωση drivers ειχα black screen ανα 10 λεπτά. Μην τα πολυλογώ η κατανάλωση ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ με αποτέλεσμα το σπλιτ καλώδιο να μην έφτανε και να ήθελε 2 διαφορετικά (αυτό το ανακάλυψα μόνος μου καθώς κανένας απο το customer service δεν είχε ιδέα). Ο θόρυβος δεν συζητιέται καν οι θερμοκρασίες επίσης, απόδοση μια χαρά. Θέλω να καταλήξω στο ότι καλο το Value for Money αλλά και έντιμες οι προσπάθεις της AMD αλλά όταν εν τέλη θες σοβαρή δουλειά πας σε NVidia γιατι κι αυτη θα κάνει γκάφες και σκατά drivers και "σκοτώνει" την παλιά σου gpu κτλ κτλ, αλλά νομίζω συμφωνούμε όλοι πως σε ζητήματα αξιοπιστίας είναι ανώτερη και οι καταναλωτές έχουν δείξει πως προτιμούν πλέον την ποιότητα παρά το value.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι τροφοδοτικό σου συνέβη αυτό;  και για τι σπλιτ καλώδιο λες; 

 

δεν πιστεύω να εννοείς ότι έβαλες κάποιου είδους διακλάδωση από ένα 6pin/8pin ή κάνα molex στα 2 που θέλει η κάρτα και να περίμενες αυτό να δουλέψει σε οποιαδήποτε κάρτα θέλει έστω και δύο 6πινα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά στο γράφημα βλέπω άλλα από αυτά που διαβάζω στο άρθρο, εάν κάπου κάνω λάθος παρακαλώ ας με διορθώση κάποιος

 

Είσαι σωστός φίλε.

Σκεφτόμουν παρόμοια από την πρώτη στιγμή, και μου έκανε εντύπωση ο τίτλος, όσο και ότι κανένας δεν το σχολίασε νωρίτερα.

 

Στον πίνακα με τα δεδομένα φαίνεται ΑΥΞΗΣΗ της AMD κατά 10% και ΠΤΩΣΗ της NVIDIA τον φετινό χρόνο (1ο και 2ο εξάμηνο) σε σχέση με το περσίνό έτος. Το ίδιο φαίνεται και στο δεύτερο γράφημα, όπου φαίνεται η ανοδική πορεία της AMD το 2016.

 

Ολα αντίθετα από ότι γράφετε στον τίτλο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ κάτοχος μιας sapphire R290 πολυ ευχαριστημένος μεν αλλά στην επόμενη επιστρέφω στην nvidia. Χαμηλότερη κατανάλωση, λιγότερος θόρυβος. καλύτερο game support

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειχα AMD αρκετες φορες αυτη την φορα μεταξυ 480 και 1060 προτιμησα την 1060. Ο βασικος λογος ειναι το Steam Link που ακομα δεν παιζει απροβληματιστα σε AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω με μια 390 πάντως,δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
Βασικά,τα τελευταία 12 χρονια,η μονη φορα που αντιμετώπισα προβλημα σε καρτα γραφικών ειναι με nvidia,με ελλατωματικό μοντέλο που αναγνωρίστηκε ως κατασκευαστικό σφαλμα,και το ανεμιστηρακι της εξυνε το καλυμμα και εκανε σαν ηλεκτρικο πριόνι.

ειναι τελειωμενη η AMD.

Ειναι οριστική η απόφαση,ή μπορούμε να το συζητήσουμε?

Επεξ/σία από suffocater
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σωστός φίλε.

Σκεφτόμουν παρόμοια από την πρώτη στιγμή, και μου έκανε εντύπωση ο τίτλος, όσο και ότι κανένας δεν το σχολίασε νωρίτερα.

 

Στον πίνακα με τα δεδομένα φαίνεται ΑΥΞΗΣΗ της AMD κατά 10% και ΠΤΩΣΗ της NVIDIA τον φετινό χρόνο (1ο και 2ο εξάμηνο) σε σχέση με το περσίνό έτος. Το ίδιο φαίνεται και στο δεύτερο γράφημα, όπου φαίνεται η ανοδική πορεία της AMD το 2016.

 

Ολα αντίθετα από ότι γράφετε στον τίτλο.

Αν προσέξεις ο πίνακας δίνει μείσωση του ποσοστού σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο κατά 0,8% και αύξηση αντίστοιχα της Nvidia. 

Βέβαια κατά την άποψή μου πρόκειται για γελοίο ποσοστό μείωσης, που δεν δικαιολογεί την ύπαρξη του άρθρου, ιδιαίτερα όταν το συγκρίνεις με το 11% που αυξήθηκε σε σχέση με πέρσι. Αλλά γι αυτή την αύξηση δεν θυμάμαι κάποιο άρθρο ή να ασχολήθηκε κανείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας "φωστήρας" εδώ (στο φόρουμ), μου 'χε προτείνει τις Radeon AMD για "καλύτερες στο gaming κάρτες" - ενώ εγώ γενικά, πάντα "έπαιζα" με nVidia...

...Άλλαξα λοιπόν σε AMD... και ΟΥΚ ΟΛΙΓΑ προβλήματα διαπίστωσα σε διάφορα παιχνίδια (κάμποσα καινούργια, αλλά κυρίως παλιότερα, 6ετίας-8ετίας που αγοράζω από το GoG.com).

 

...Οπότε, προφανώς και η νέα καλύτερη κάρτα μου, θα 'ναι nVidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...