Προς το περιεχόμενο

Αυξήθηκε το ποσοστό της Nvidia στην αγορά των καρτών γραφικών με την AMD να υποχωρεί


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

btw αυτή τη στιγμή δεν έχω o/c κάρτα δε μου κάνει κέφι για πείραγμα η 480 σε σχέση με την 7950 που ανέβαζε δραματικά επιδόσεις για πλάκα με o/c

 

η 480 δε σηκώνει πολλά πολλά και μάλιστα για καθημερινή χρήση, δεν είναι αυτοσκοπός για μένα το o/c, είναι ένα μέσο να κερδίζω τζάμπα επιδόσεις αλλά όταν μπορώ δε το κάνω για να το κάνω και δεν ασχολούμαι με το θέμα για πάνω από 5 μέρες κάθε φορά που αγοράζω κάτι 

 

 

Κάνε undervolt, θα εντυπωσιαστείς από τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

έχω κάποιο μικρό factory ο/c της τάξεως των 50Hz και φαντάζομαι ότι αν ρίξω τάση (1.15V δεν είναι και πολλή) θα έχω θέματα

 

μετά ανεβάζοντας (ρεύματα και συχνότητες)  ανεβαίνει, αλλά τη βλέπω να ζορίζεται ώστε να μείνει έτσι μόνιμα

 

ακούω περισσότερο πυκνωτές, ανεβάζει περισσότερο στροφές και θερμοκρασίες... δε με κάνει να νιώθω όμορφα για καθημερινή χρήση 

 

οι 480 είναι για να τις ανεβάζεις για benchmarks, όχι τόσο για καθημερινή χρήση 

 

νομίζω τις έχουν πάει όσο μπορούν να πάνε και η δική μου της asus τουλάχιστον είναι από ότι βλέπω ήδη στο maximum που μπορεί από το κατασκευαστή ώστε να λειτουργεί κρύα και ήσυχα παράλληλα. άλλωστε η όλη φασαρία να γίνει στη προκειμένη περίπτωση για ένα 6% περίπου αν όλα πάνε καλά κιόλας (να δοκιμάσω εξαντλητικά να βεβαιωθώ για σταθερότητα) δεν αξίζει το κόπο

 

στις tahiti από 850 που πρωτοβγήκαν έφτανες άνετα στο 1.1 GHz για καθημερινή πάντα χρήση και κέρδιζες πάνω από 20% σε επιδόσεις και με τη χειρότερη, ήταν σκάνδαλο αυτές οι κάρτες, αλλά πάλιωσαν αλλά έτσι κι αλλιώς ήταν πιο πάνω κατηγορία από τη midrange πλέον μου 480, οι vega αν είναι θα πρέπει να κάνουν χαμους και πάλι όμως περιμένω τους κατασκευαστές να φτάνουν οι ίδιοι σχεδόν στη σταθερή συχνότητα που θα μπορούσε η κάρτα, πράγμα όχι και τόσο κακό βέβαια... γιατί να ασχολείσαι εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω ανεβάσει την RX470 Nitro μου από τα 1260 στα 1350MHz. Με το voltage στο auto έπαιζε πάνω από 1.15v. Το κατέβασα στα 1.08v, κόβοντας έτσι 30w περίπου από την κατανάλωση (τώρα παίζει στα ~130w average) και 600rpm από τους ανεμιστήρες, με αποτέλεσμα να έχω μεγάλη μείωση στον θόρυβο. Κατεβαίνει επίσης άνετα το voltage στο memory controller κάτω από τα 1000mV, μειώνοντας λίγο ακόμα την κατανάλωση.

Οι Polaris είναι πολύ ευαίσθητοι στα clocks από ένα σημείο και μετά. Από το σημείο που είσαι μπορεί να χρειάζεται να ανεβάσεις voltage για να ανεβάσεις και άλλο τα ρολόγια, όμως είναι πιθανό να μπορείς να κατεβάσεις λίγο το voltage μένοντας σταθερός στα ρολόγια. Ακόμα και μόνο 0.01v να κατέβεις, θα ρίξεις την κατανάλωση κατά 5-10w. Ίσως αν κατέβεις 10MHz παρακάτω να σου επιτρέψει να ρίξεις αρκετά το voltage, κόβοντας γερό κομμάτι από την κατανάλωση.

Επίσης, αν έχεις την Strix, δες που είναι το temp target. Για κάποιο κουφό λόγο η Asus το έβαλε χαμηλά, στους 65 βαθμούς, 10 βαθμούς παρακάτω από τις υλοποιήσεις των άλλων εταιρειών. Αν είναι εκεί, βάλε το στους 75. Θα μειωθεί εντυπωσιακά ο παραγόμενος θόρυβος.

 

Δες εδώ: https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/RX_480_STRIX_OC/28.html

"Out of the box, the card emits 39 dBA - more than the GTX 1060/1070/1080 reference boards and much more than the custom variants of those cards we've reviewed. I did a quick test with the temperature target set to 75°C instead of 65°C, and here, the STRIX goes down to around 30 dBA"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 65 πάει μια χαρά από θόρυβο όπως είναι από το κουτί, για να ανεβάσεις μόνιμα ναι θα πρέπει να ανέβει το target γιατί μετά λυσσάει να τη κρατήσει κάτω από τόσο και τα δίνουν όλα τα φουρφούρια , αλλά στοκ είναι μια χαρά 

 

για συχνότητα όμως χωρίς ρεύμα δεν παίζει, στο "o/c mode" της asus που είναι +20mhz  (με ίδια τάση) δεν υπάρχει σταθερότητα ακόμα και αν δε φαίνεται άμεσα, μπορεί μετά και από μισή ώρα να freeze-αρει αν παίζεις κάτι βαρύ , οπότε όπως τη βγάζεις από το κουτί είναι οριακά να δουλεύει εκεί που δουλεύει και δουλεύει μια χαρά

 

μετά θα πρέπει να τα αλλάξεις όλα και σίγουρα να δώσεις τάση, και να έχεις υψηλότερες θερμοκρασίες (οκ χέστηκα ο επιπλέον θόρυβος με τους πυκνωτές που παραπονιούνται δε με κάνει να νιώθω άνετα, δε θέλω να τη κρατήσω μόλις ένα χρόνο :P

 

και όλα αυτά για το παααρα πολύ 6-7% (αν την κάνω να δουλεύει στα 1370-1380), δε το βρίσκω να αξίζει

 

θα τη κρατήσω όσο συνεχίσω σε 1080p και έτσι κι αλλιώς θα την αλλάξω για 4Κ όταν αυτό γίνει σχετικά προσιτό, δε σκοπεύω να την πάω 3+ χρόνια και αυτή, τη πήρα απλά γιατί γέρασε η άλλη και έπρεπε να κόβω ρυθμίσεις και από very high σε high οκ αλλά είχε αρχίσει σιγά σιγά και το high να μη σηκώνει σε μερικά πράγματα, τώρα ότι της έχω βάλει το παίζει ultra, δεν ήθελα κάτι παραπάνω από τη συγκεκριμένη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...