Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία σελίδας


Basilis Pate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, γνωστος μου θελει να φτιαξει μια απλη σελιδα για το μαγαζι που, δεν εχω ξανασχοληθει με κατι τετοιο οποτε θα ηθελα αρκετη βοηθεια αν ειναι δυνατο. Για domain name και web host εχω βρει αυτο: https://top.host/domain-names-pricelist.htm   https://top.host/web-hosting.htm

Απο εκει και περα δεν ξερω πως να χτισω μια σελιδα. Ειναι απαραιτητος ενας προγραμματιστης ή μπορω να το κανω μεσω απο κατι τετοιο: https://www.papaki.gr/website-builder.htm ή απο το wix?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφου φτιαξω την εμφανιση και γενικα το πως θα ειναι η σελιδα μετα τι θα κανω; Θα αγορασω πακετο απο το wix που μου δινει domain και host? Στο wix ειναι 15€ το μηνα, ενω αν εχω domain+ host απο το "top-host" ειναι καπου στα 15€ το χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω domain και hosting αλλα αν γινει η σελιδα θα παρω απο το "top-host" που ποσταρα link παραπανω, εχει αρκετα χαμηλες τιμες αν το δεις, απλα οπως ειπα ειμαι εντελος ασχετος στο θεμα οποτε λιγο περισσοτερη αναλυση θα ηταν οτι καλυτερο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τοσο απλο ωστε να κατσει καποιος να στο αναλυσει. Ψαξε βρες οδηγους στο ιντερνετ, θα βρεις απειρους, και στα ελληνικα και στα αγγλικα.

 

Απο τη στιγμη που δεν εχεις ιδεα ειναι ακομα πιο δυσκολο να στο εξηγησει καποιος εδω. Πρεπει να αφιερωσεις χρονο και κοπο μονος σου, δεν υπαρχει μαγικο κουμπακι που τα κανει ολα μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τοσο απλο ωστε να κατσει καποιος να στο αναλυσει. Ψαξε βρες οδηγους στο ιντερνετ, θα βρεις απειρους, και στα ελληνικα και στα αγγλικα.

 

Απο τη στιγμη που δεν εχεις ιδεα ειναι ακομα πιο δυσκολο να στο εξηγησει καποιος εδω. Πρεπει να αφιερωσεις χρονο και κοπο μονος σου, δεν υπαρχει μαγικο κουμπακι που τα κανει ολα μονο του.

Δεν ειπα κατι τετοιο, απλα οι οδηγοι που βρηκα λενε για blog εγω δεν θελω κατι τετοιο, θελω μια σελιδα για καταστημα δηλαδη να εχει διαφορες κατηγοριες για την ταξινομηση των προιοντων, στο wordpress απο οτι καταλαβα δεν εχει κατηγοριες

 

Και απλα αναφερθηκα εδω μηπως καποιος εχει ηδη καποιον οδηγο ή ειναι κατι ευκολο να μου εξηγησει :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wordpress πια δεν ειναι blog engine αλλα ολοκληρο framework. Αυτο σημαινει οτι μπορεις να κοψεις και να ραψεις οπως θελεις εσυ.

 

Αν θες να φτιαξεις καταστημα με καλαθι αγορων, τοτε ψαξε wordpress + woocommerce.

 

Αν θες να φτιαξεις απλη παρουσιαση προϊοντων τοτε βρες ενα καλο theme στο themeforest και ξεκινα να μαθαινεις πως στηνεται το wordpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wordpress ποια δεν ειναι bl

Δεν ειπα οτι ειναι blog, ειπα οτι δεν εχει πολλαπλες επιλογες απο οτι καταλαβα http://prntscr.com/dchlkw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα edit το προηγουμενο μηνυμα.

 

Το screenshot που μου στελνεις ειναι οτι πιο απλο υπαρχει. Δε φανταζεσαι ποσα sites ειναι στημενα σε wordpress και δεν το παιρνεις χαμπαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα edit το προηγουμενο μηνυμα.

 

Το screenshot που μου στελνεις ειναι οτι πιο απλο υπαρχει. Δε φανταζεσαι ποσα sites ειναι στημενα σε wordpress και δεν το παιρνεις χαμπαρι.

Ωραια ευχαριστω για την βοηθεια, το site αυτο που θελω να φτιαξω θα εχει τα προιοντα ανα κατηγορια και αλλη μια ξεχωριστη κατηγορια με προσφορες, απο αυτο το site θα μπορουν να γινονται και αγορες, ειναι ολα αυτα δυνατα μεσω του wordpress? 

Επισης αφου φτιαξω την εμφανιση του μετα πως θα συνδεσω το host και το domain χωρις να αγορασω το premium του wordpress? Δηλαδη να εχω domain και host απο το https://top.host

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν έχεις ιδιαίτερες γνώσεις, πάνε σε κάτι έτοιμο όπως το wix ή το squarespace.
Γιατί απ'ότι κατάλαβα, ούτε έτοιμο wordpress με αγορασμένο θέμα δεν θα μπορείς να στήσεις.

Στην τελική με το wix θα έχεις και ένα άλφα security, ενώ με το wordpress θα πρέπει ο ίδιος να φροντίσεις γιαυτό.
Σελίδα για εμπορική επιχείρηση θα κάνεις, 15€ δεν είναι πολλά!

Για να μην αρχίσω για την νοοτροποία του γνωστού σου, που θέλει σελίδα για την επιχείρηση του και θα την κάνει στο "πόδι".

* EDIT: Θα είναι και e-shop?! Κλαίω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν έχεις ιδιαίτερες γνώσεις, πάνε σε κάτι έτοιμο όπως το wix ή το squarespace.

Γιατί απ'ότι κατάλαβα, ούτε έτοιμο wordpress με αγορασμένο θέμα δεν θα μπορείς να στήσεις.

 

Στην τελική με το wix θα έχεις και ένα άλφα security, ενώ με το wordpress θα πρέπει ο ίδιος να φροντίσεις γιαυτό.

Σελίδα για εμπορική επιχείρηση θα κάνεις, 15€ δεν είναι πολλά!

 

Για να μην αρχίσω για την νοοτροποία του γνωστού σου, που θέλει σελίδα για την επιχείρηση του και θα την κάνει στο "πόδι".

 

* EDIT: Θα είναι και e-shop?! Κλαίω!

Μια μικρη επιχειρηση ειναι φιλε μου, δεν εχει τα τεραστια εσοδα για να τα ξοδεψει σε site ή θα κανει κατι φθηνο ή θα κανει page στο facebook.. Επισης δεν εχω ασχοληθει και πολυ ακομη με το wordpress για να το στησω, πρωτη φορα ασχολουμαι με κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καλυπτει το wordpress + woocommerce, google it και θα βρεις πολλους οδηγους.

 

Πρωτα αγοραζεις το domain, μετα το host. Συνδεεις το domain με το host και εγκαθιστας το wordpress.

 

Οταν λες premium τι εννοεις; Το wordpress ειναι δωρεαν, το απλο woocommerce ειναι δωρεαν, αν θελεις καποιο πιο ομορφο theme που να υποστηριζει woocommerce θα πρεπει να δωσεις χρηματα.

 

Το ολο σου κοστος θα ειναι το hosting+domain και ισως καποιο theme. Απο κει και περα δεν θυμαμαι αν το woocommerce εχει plugins επι πληρωμη( βαριεμαι να ψαξω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ειδα στο wordpress εχει επιπληρωμη καθε μηνα domain+host με αυτο εννουσα premium

 

Το https://top.host/ ειναι ενταξει ή να ψαξω κατι αλλο στην ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...