Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία σελίδας


Basilis Pate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια μικρη επιχειρηση ειναι φιλε μου, δεν εχει τα τεραστια εσοδα για να τα ξοδεψει σε site ή θα κανει κατι φθηνο ή θα κανει page στο facebook.. Επισης δεν εχω ασχοληθει και πολυ ακομη με το wordpress για να το στησω, πρωτη φορα ασχολουμαι με κατι τετοιο.

Είναι εμπορική επιχείρηση, τέλος.

Ως τέτοια, πρέπει να ενεργεί και καταλλήλως.

Δεν μπορείς να αναθέτεις σε έναν γνωστό σου που έχει λίγο ιδέα από υπολογιστές να σου φτιάξει την σελίδα.

Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για eshop.

Αν δεν δώσεις δεν θα πάρεις... και δεν λέω να δώσει χιλιάδες ευρώ.

Για αρχή μπορεί να φτιάξει ένα αξιοπρεπές eshop με έτοιμο theme με λιγότερο (ίσως και πολύ λιγότερο) από 1000€ και να το αναλάβουν επαγγελματίες, όπου θα έχει την ανάλογη υποστήριξη.

 

Πες μου λίγο, στην περίπτωση που το hackαρουν εσύ τι θα κάνεις?!

Γιατί για να στο φτιάξει η tophost θα τα σκάσεις ή θα απευθυνθείς σε άλλους επαγγελματίες που πάλι θα τα σκάσεις.

Επίσης, κάθε επιχείρηση έχεις τις ιδιαιτερότητες της οπότε μπορεί να χρειαστεί κάποια custom τροποποίηση που δεν την προσφέρει εξ ορισμού το woocommerce.

Οπότε είτε θα βρεις Plugin για να αγοράσεις είτε θα δώσεις αλλού για να στο υλοποιήσουν.

 

Δεν ξέρω και το είδος της επιχείρησης του γνωστού σου αλλά αν υπάρχει δυνατός ανταγωνισμός Online τότε δεν πας πουθενά έτσι.

Τα e-shop είναι καταστήματα κανονικά, δεν μπορείς να τα αντιμετωπίζεις επιπόλαια, γιατί δεν θα αντιμετώπιζες έτσι και το φυσικό σου κατάστημα.

Δεν θα φέρεις για μαστόρους τους γνωστούς σου.

 

Θα πω το κλασσικό παράδειγμα του γιατρού και ας έχει γίνει καραμέλα.

Αν έχεις πρόβλημα υγείας δεν πας σε έναν γνωστό σου και ούτε καν εμπιστεύεσαι την γνώμη του γνωστού σου.

Οι επιχειρήσεις είναι "ζωντανοί" οργανισμοί και αν δεν τους φερθείς ως τέτοιους πεθαίνουν.

Λίγοι είναι οι τυχεροί που την βγάζουν καθαροί έτσι.

 

Τέλος, πραγματικά δεν τα λέω από κακία και ούτε γιατί μου αρέσει να πλακώνομαι στα forum.

Απλά με τρελαίνει η λογική αυτή και άντε ο επιχειρηματίας μπορεί να μην έχει την παραμικρή ιδέα... ο έστω λίγο σχετικός φίλος/γνωστός του που έχει μια ιδέα...?

Πως δεν τον βάζει στην θέση του εξηγώντας του ότι δεν είναι απλά τα πράγματα... ακόμη και αν στραβώσει ακόμη και αν το κάνει με άλλον το εγχείρημα.

Γιατί υπάρχει και η περίπτωση (την έχω δει) να κάνεις το "καλό" για να εξυπηρετήσεις τον φίλο/γνωστό σου.. να πέφτει έξω και στο τέλος να σε κατηγορεί κιόλλας!! Να βγεις και φταίχτης δηλαδή!

Προσωπικά, έτσι για να έχω και την συνείδηση μου καθαρή θα του τα ξεκαθάριζα από την αρχή και αν ακόμη ήθελε να προχωρήσει θα το έκανα αλλά... "νίπτω τας χείρας μου".

Καλή τύχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εμπορική επιχείρηση, τέλος.

Ως τέτοια, πρέπει να ενεργεί και καταλλήλως.

Δεν μπορείς να αναθέτεις σε έναν γνωστό σου που έχει λίγο ιδέα από υπολογιστές να σου φτιάξει την σελίδα.

Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για eshop.

Αν δεν δώσεις δεν θα πάρεις... και δεν λέω να δώσει χιλιάδες ευρώ.

Για αρχή μπορεί να φτιάξει ένα αξιοπρεπές eshop με έτοιμο theme με λιγότερο (ίσως και πολύ λιγότερο) από 1000€ και να το αναλάβουν επαγγελματίες, όπου θα έχει την ανάλογη υποστήριξη.

 

Πες μου λίγο, στην περίπτωση που το hackαρουν εσύ τι θα κάνεις?!

Γιατί για να στο φτιάξει η tophost θα τα σκάσεις ή θα απευθυνθείς σε άλλους επαγγελματίες που πάλι θα τα σκάσεις.

Επίσης, κάθε επιχείρηση έχεις τις ιδιαιτερότητες της οπότε μπορεί να χρειαστεί κάποια custom τροποποίηση που δεν την προσφέρει εξ ορισμού το woocommerce.

Οπότε είτε θα βρεις Plugin για να αγοράσεις είτε θα δώσεις αλλού για να στο υλοποιήσουν.

 

Δεν ξέρω και το είδος της επιχείρησης του γνωστού σου αλλά αν υπάρχει δυνατός ανταγωνισμός Online τότε δεν πας πουθενά έτσι.

Τα e-shop είναι καταστήματα κανονικά, δεν μπορείς να τα αντιμετωπίζεις επιπόλαια, γιατί δεν θα αντιμετώπιζες έτσι και το φυσικό σου κατάστημα.

Δεν θα φέρεις για μαστόρους τους γνωστούς σου.

 

Θα πω το κλασσικό παράδειγμα του γιατρού και ας έχει γίνει καραμέλα.

Αν έχεις πρόβλημα υγείας δεν πας σε έναν γνωστό σου και ούτε καν εμπιστεύεσαι την γνώμη του γνωστού σου.

Οι επιχειρήσεις είναι "ζωντανοί" οργανισμοί και αν δεν τους φερθείς ως τέτοιους πεθαίνουν.

Λίγοι είναι οι τυχεροί που την βγάζουν καθαροί έτσι.

 

Τέλος, πραγματικά δεν τα λέω από κακία και ούτε γιατί μου αρέσει να πλακώνομαι στα forum.

Απλά με τρελαίνει η λογική αυτή και άντε ο επιχειρηματίας μπορεί να μην έχει την παραμικρή ιδέα... ο έστω λίγο σχετικός φίλος/γνωστός του που έχει μια ιδέα...?

Πως δεν τον βάζει στην θέση του εξηγώντας του ότι δεν είναι απλά τα πράγματα... ακόμη και αν στραβώσει ακόμη και αν το κάνει με άλλον το εγχείρημα.

Γιατί υπάρχει και η περίπτωση (την έχω δει) να κάνεις το "καλό" για να εξυπηρετήσεις τον φίλο/γνωστό σου.. να πέφτει έξω και στο τέλος να σε κατηγορεί κιόλλας!! Να βγεις και φταίχτης δηλαδή!

Προσωπικά, έτσι για να έχω και την συνείδηση μου καθαρή θα του τα ξεκαθάριζα από την αρχή και αν ακόμη ήθελε να προχωρήσει θα το έκανα αλλά... "νίπτω τας χείρας μου".

Καλή τύχη.

Η επιχειρηση ειναι ενα απλο τοπικο supermarket και απλα θελει να αναπτυχθει λιγο μεσω διαδικτυου, ευχαριστω που εγραψες ολο αυτο το κειμενο, αλλα οπως ειπα και πριν δεν εχει σκοπο να χαλασει και πολλα χρηματα, πανω κατω στα 100€ το πολυ. Τι θα κερδισει καποιος αν χακαρει ενα eshop? Και αντε να μην ειναι eshop απλα να εχει τιμες-προσφορες και τηλεφωνα επικοινωνιας τι θα κερδισει; Υπαρχει καποιος τροπος για προστασια του site. Θα ψαξω βεβαια απλα αν υπαρχει καποια ετοιμη απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε....

 

Για να καταλαβω...

 

Θελει ο ανθρωπος να φτιαξει σελιδα για να πουλαει online;; Και ανελαβες εσυ να κανεις αυτο το project;; 

 

ΟΚ, οταν η εγκυος κορη του θελησει να κανει παιδι, μπορει να ερθει σε σενα για να την ξεγεννησεις. Απ'οτι καταλαβα πιανουν τα χερια σου, σωστα;

 

 

 

θελει να αναπτυχθει λιγο μεσω διαδικτυου

 

να κανει σελιδα στο facebook. αυτο ειναι το "λιγο" που αναφερεις.

 

 

 

δεν εχει σκοπο να χαλασει και πολλα χρηματα

 

Θα χαλασει αν αναλαβεις εσυ τη δουλεια. Οχι χαλασει. Μαλλον πεταξει. Εσυ σαν μεσαζοντας δεν ειναι οτι καλυτερο να λες "χαλασει" btw.

 

 

 

100€ το πολυ

 

Αντιλαμβανεσαι ποσο προσβαλει το ποστ σου φιλε μου;

 

 

 

Τι θα κερδισει καποιος αν χακαρει ενα eshop

 

Δε ξερω, πιστωτικες, στοιχεια πελατων, αν ειναι ανταγωνιστης σου μπορει να εχει κερδος. Μετατρεπει το site σου σε spam mail αποστολεα, κερδιζει με fake views χρηματα; Υπαρχουν απειροι τροποι. Το θεμα ειναι πως η ημιμαθεια σου ειναι η πιο επικυνδινη εδω, και οχι ενας χακερ.

 

 

 

Υπαρχει καποιος τροπος για προστασια του site.

 

Ναι αλλα οχι 100% φυσικα.

 

 

 

Θα ψαξω βεβαια απλα αν υπαρχει καποια ετοιμη απαντηση.

 

Ναι κανε αυτο ειναι οτι πρεπει μια ετοιμη λυση για να βγαλεις χρηματα πουλωντας online. *slow clap*

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα open source συστήματα wordpress, joompla, drupal συνήθως είναι πιο επιρρεπεί σε επιθέσεις λόγο του ανοικτούκώδικα.

Όταν λέω ότι θα σε χακάρουν μη φαντάζεσαι ένα άτομο πίσω από ένα πληκτρολόγιο να σε χακάρει.
Bots είναι, χτυπάνε διευθύνσεις και ότι κάτσει... συνήθως στέλνουν spam mails σττς επαφές σου.

Σκέψου τώρα δηλαδή να γίνει κάτι τέτοιο και σε όλους σου τους χρήστες να πάνε spam mails με πορνό περιεχόμενο... πόσο ζημιά είναι αυτό για την εικόνα της επιχείρησης. Αυτό εννοώ ότι δεν είναι απλή υπόθεση.
Τα 100€ είναι γελοίο νούμερο ακόμη και για έντυπη διαφήμιση πόσο μάλλον για κάτι σημαντικό όπως ένα ηλεκτρονικό κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα open source συστήματα wordpress, joompla, drupal συνήθως είναι πιο επιρρεπεί σε επιθέσεις λόγο του ανοικτούκώδικα.

Όταν λέω ότι θα σε χακάρουν μη φαντάζεσαι ένα άτομο πίσω από ένα πληκτρολόγιο να σε χακάρει.

Bots είναι, χτυπάνε διευθύνσεις και ότι κάτσει... συνήθως στέλνουν spam mails σττς επαφές σου.

 

Σκέψου τώρα δηλαδή να γίνει κάτι τέτοιο και σε όλους σου τους χρήστες να πάνε spam mails με πορνό περιεχόμενο... πόσο ζημιά είναι αυτό για την εικόνα της επιχείρησης. Αυτό εννοώ ότι δεν είναι απλή υπόθεση.

Τα 100€ είναι γελοίο νούμερο ακόμη και για έντυπη διαφήμιση πόσο μάλλον για κάτι σημαντικό όπως ένα ηλεκτρονικό κατάστημα.

Αν αυτο το site δεν ειναι eshop και ειναι απλα ενα site που θα μπορει καποιος να δει τιμες- προσφορες απο προιοντα και να τηλεφωνησει για παραγγελιες πιστευω οτι ειναι κατι πιο ευκολο και πιο "ασφαλες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο καλύτερη μοίρα αλλά ένα newsletter δεν θα έχει? 
Από εκεί μπορεί να την πάθεις όπως ανέφερα.
Αν είναι να ανεβάσει πάνω το φυλλάδιο του απλά... οκ... αλλά there's no point.

Η σελίδα στο Facebook που προτείνει ο φίλος πιο πάνω είναι πιο σωστή σαν λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τον ρωτησω για το τι ακριβως θελει, θα του απαντησω με ολα αυτα που μου ειπατε και απο εκει και περα η αποφαση δικη του

 

Ευχαριστω για το χρονο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τον ρωτησω για το τι ακριβως θελει, θα του απαντησω με ολα αυτα που μου ειπατε και απο εκει και περα η αποφαση δικη του

 

Ευχαριστω για το χρονο σας :)

Αν καταλήξεις σε wordpres (που είναι ότι πιο απλό και εύκολο) να κοιτάξεις το hosting που θα πάρεις να έχει και mysql.

Κάποια δεν έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάτι τέτοια σχόλια καταλαβαίνεις τη νοοτροπία του μέσου «επιχειρηματία». Ο ένας θέλει με 100 ευρώ να φτιάξει e-commerce site και μάλιστα για supermarket που το απόθεμα αλλάζει με το λεπτό. Μετά έχουμε τον άλλο που δεν έχει ιδέα από στήσιμο sites κι αναλαμβάνει να κάνει τη δουλειά ψάχνοντας σε forum να του πουν τι να κάνει και πώς. Άρπα κόλλα δουλειές στο πόδι.

 

Μνημόνια μέχρι το 2050 ρε σεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάτι τέτοια σχόλια καταλαβαίνεις τη νοοτροπία του μέσου «επιχειρηματία». Ο ένας θέλει με 100 ευρώ να φτιάξει e-commerce site και μάλιστα για supermarket που το απόθεμα αλλάζει με το λεπτό. Μετά έχουμε τον άλλο που δεν έχει ιδέα από στήσιμο sites κι αναλαμβάνει να κάνει τη δουλειά ψάχνοντας σε forum να του πουν τι να κάνει και πώς. Άρπα κόλλα δουλειές στο πόδι.

 

Μνημόνια μέχρι το 2050 ρε σεις.

Σιγα ρε φιλε εσυ, ουτε αυτος ξερει ουτε εγω το ποσο μπορει να στοιχισει, δεν σε υποχρεωσε κανενας να απαντησεις 

 

Και ναι μνημονια μεχρι το 2050 για κατι βλ@κες σαν και εσενα που καθονται σε ενα φορουμ και περιμενουν ευκαιρια να την πουν σε καποιον και να τσακωθουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε τσακωνεται κανεις μαζι σου ουτε περιμενει ευκαιρια να το κανει. Απλα δεν καταλαβαινεις οτι για πολλους εδω μεσα ειναι πολυ προσβλητικο να ζητας eshop με 100€ και μαλιστα να σου φαινεται ως κατι λογικο σαν κοστος. Επισης προσβλητικο ειναι να θεωρεις πως (ασχετα με το οικομικο ζητημα) μπορεις να στησεις eshop οταν δεν ξερεις καν να ανεβαζεις αρχεια σε εναν server. 

 

Πιστεψε με εχουμε ολη την καλη θεληση να βοηθησουμε και να ασχοληθουμε με οτι προβλημα εχεις απο τον προσωπικο χρονο του καθενος, αλλα το να νομιζεις πως αυτο που θελεις να κανεις ειναι κατι τοσο ευκολο, υπονομευεις, αθελα σου ισως (but still) τις γνωσεις και τον κοπο του καθενα εδω μεσα που εχει σπουδασει/μαθει το οτιδηποτε.

 

Φιλικα παντα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε τσακωνεται κανεις μαζι σου ουτε περιμενει ευκαιρια να το κανει. Απλα δεν καταλαβαινεις οτι για πολλους εδω μεσα ειναι πολυ προσβλητικο να ζητας eshop με 100€ και μαλιστα να σου φαινεται ως κατι λογικο σαν κοστος. Επισης προσβλητικο ειναι να θεωρεις πως (ασχετα με το οικομικο ζητημα) μπορεις να στησεις eshop οταν δεν ξερεις καν να ανεβαζεις αρχεια σε εναν server. 

 

Πιστεψε με εχουμε ολη την καλη θεληση να βοηθησουμε και να ασχοληθουμε με οτι προβλημα εχεις απο τον προσωπικο χρονο του καθενος, αλλα το να νομιζεις πως αυτο που θελεις να κανεις ειναι κατι τοσο ευκολο, υπονομευεις, αθελα σου ισως (but still) τις γνωσεις και τον κοπο του καθενα εδω μεσα που εχει σπουδασει/μαθει το οτιδηποτε.

 

Φιλικα παντα

Απο την αρχη δεν ηξερα αν ειναι κατι ευκολο ή κατι δυσκολο, αν θελει 100€ ή πολλα παραπανω για αυτο απευθυνθηκα εδω. Με βοηθησατε καταλαβα οτι δεν μπορω να το κανω εγω επειδη δεν εχω τις γνωσεις. Πιστευω εχει κλεισει το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...