Προς το περιεχόμενο

Αγορά online - εξωφρενική χρέωση για αλλαγή συναλλάγματος απο την Alpha


kobikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα την Black Friday ενα laptop από Αμερική, που έκανε 1415$, με την Χρεωστική AmEx της Alpha Bank. Αυτό το ποσό, μεταφράζετε σε ~1336 ευρώ (με μετατροπή από το Google). Μπαίνω σήμερα στο Web Banking και βλέπω ότι μου έχει κρατήσει 30 ευρώ περίπου παραπάνω στην συγκεκριμένη συναλλαγή

 

Γιατί τόσο πολύ; Άλλες κάρτες τραπεζών τόσο μεγάλη προμήθεια κρατάνε; ΟΚ, σίγουρα η ισοτιμία για την μετατροπή συναλλάγματος θα είναι μεγαλύτερη σε οποιαδήποτε τράπεζα από αυτή που βλέπουμε στο Google, συν ότι κρατάνε 2-3 ευρώ επειδή "εκαναν" αυτή την μετατροπή επειδή έχω debit και οχι credit card, αλλά 30 ευρώ παραπάνω είναι λογικό για ένα τέτοιο ποσό;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο η προμήθεια και άλλο η ισοτιμία.

Επίσης άλλη ισοτιμία βλέπεις στον γούγλή και άλλη έχει η τράπεζα σου.

Αλλά γενικά ναι, η ισοτιμία της τράπεζας είναι αρκετά χειρότερη από αυτή που βλέπεις στο χρηματηστήριο ή στα exchange offices.

Νομίζω καλά είναι τα +30 ευρώ που είδες.

Σε αντίστοιχη χρήση σε λίρες που έχω κάνει με Ελληνική πιστωτική έχω δει αντίστοιχες διαφορές σε μικρότερα ποσά....

Υ.Γ.

καλή τύχη με το τελωνείο...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα την Black Friday ενα laptop από Αμερική, που έκανε 1415$, με την Χρεωστική AmEx της Alpha Bank. Αυτό το ποσό, μεταφράζετε σε ~1336 ευρώ (με μετατροπή από το Google). Μπαίνω σήμερα στο Web Banking και βλέπω ότι μου έχει κρατήσει 30 ευρώ περίπου παραπάνω στην συγκεκριμένη συναλλαγή

 

Γιατί τόσο πολύ; Άλλες κάρτες τραπεζών τόσο μεγάλη προμήθεια κρατάνε; ΟΚ, σίγουρα η ισοτιμία για την μετατροπή συναλλάγματος θα είναι μεγαλύτερη σε οποιαδήποτε τράπεζα από αυτή που βλέπουμε στο Google, συν ότι κρατάνε 2-3 ευρώ επειδή "εκαναν" αυτή την μετατροπή επειδή έχω debit και οχι credit card, αλλά 30 ευρώ παραπάνω είναι λογικό για ένα τέτοιο ποσό;

 

Ευχαριστώ

 

Η Alpha χρεώνει προμήθεια 1,25% επί του ποσού συναλλαγής στην Amex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 

 

Η Alpha χρεώνει προμήθεια 1,25% επί του ποσού συναλλαγής στην Amex

Ευχαριστώ. Υποθέτω Mastercard/Visa θα έχουν χαμηλότερο ποσοστό. Έχεις κάποιο link?

 

 

Υ.Γ.

καλή τύχη με το τελωνείο...

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν έχεις άκρη στο ελληνικό τελωνείο στο αεροδρόμιο οκ

 

Αν δεν έχεις ετοιμάσου να σου πάει ο κούκος αηδόνι

 

Με γεια σου το λάπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 

Ευχαριστώ. Υποθέτω Mastercard/Visa θα έχουν χαμηλότερο ποσοστό. Έχεις κάποιο link?

 

 

 

Προμήθειες και Λοιπά έξοδα Alpha Bank (11/5/2016)  σελ. 23

 

Ναι, στη MasterCard (δεν συνεργάζεται πλέον με Visa) έχει λιγότερη προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγω καπου για 1% προμηθεια εχω ακουσει χωρις να ειμαι σιγουρος.ΚΑΝΕΝΑΣ παντως δεν ανταλλασσει με τις ισοτιμιες οπως αυτην του xe η γενικα αυτης που ισχυει,ολοι κρατουν προμηθεια,ειδικα οι τραπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...