Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση υπολογιστή γραφείου 300-350 ευρώ (απορίες & γνώμη)


qlekopc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Χρειάζομαι την γνώμη σας σχετικά με τη σύνθεση υπολογιστή για τη γραμματεία γραφείου.

 

Ποσό που διαθέτουμε : 300-350 ευρώ (αυστηρά max τα 350)

Χρήση υπολογιστή : Χρήση ως υπολογιστής γραφείου, δηλαδή OFFICE, αποθήκευση/επεξεργασία αρκετών εγγράφων ημερησίως, Internet

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Όχι και τόσο ειδικά προγράμματα, συγκεκριμένα σε καθημερινή βάση χρησιμοποιούνται: WORD, EXCEL, PDF viewer, Firefox

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Διαθέτουμε ήδη μια 17' , ίσως αναβαθμίσουμε σε 19' αργότερα, δεν χρειάζεται όμως να ανησυχούμε προς το παρών καθώς το budget δεν αφορά και αγορά οθόνης

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Επαρχία, γι' αυτό με ενδιαφέρει μόνο από e-shop, καθώς επίσης θα ζητήσω να μου το συναρμολογήσουν.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Έχω ήδη άδεια Windows 7

 

 

Παρακάτω παραθέτω μια εικόνα του συστήματος το οποίο σκέφτομαι μέχρι στιγμής να αγοράσω:

 

c13b799e48.png

Έχω κάποιες απορίες/δισταγμούς όμως σχετικά με την μητρική κάρτα εάν τη θεωρείτε αξιόπιστη και κατάλληλη για το σύστημα το οποίο ζητάω, όπως επίσης και για τον SSD.

 

Περιμένω τις προτάσεις σας αλλά και τη γνώμη σας για τη σύνθεσή μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχείο εικόνας για κάποιον λόγο δεν ανοίγει, δες μήπως το διορθώσεις και το δούμε.

 

Μια πρόταση πάντως από το e-shop :

post-233997-0-11298200-1480334977_thumb.png

 

Ο Pentium g4400 θα σε καλύψει για την χρήση που κάνεις. Επίσης ο ssd είναι γρήγορος-νομίζω πως αρκούν 120gb για λειτουργικό και προγράμματα- και σου έβαλα και hdd για να αποθηκεύεις αρχεία-έγγραφα κτλ όπως έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχείο εικόνας για κάποιον λόγο δεν ανοίγει, δες μήπως το διορθώσεις και το δούμε.

 

Μια πρόταση πάντως από το e-shop :

attachicon.gifeshop1.png

 

Ο Pentium g4400 θα σε καλύψει για την χρήση που κάνεις. Επίσης ο ssd είναι γρήγορος-νομίζω πως αρκούν 120gb για λειτουργικό και προγράμματα- και σου έβαλα και hdd για να αποθηκεύεις αρχεία-έγγραφα κτλ όπως έγραψες.

 

Ευχαριστώ για την πρότασή σου! Εδώ μπορείς να δεις τη σύνθεση στην οποία αναφερόμουν, δεν ξέρω γιατί δεν ανοίγει η εικόνα, εγώ την βλέπω κανονικά!

 

Και εγώ σκεφτόμουν να προχωρήσω σε αγορά 120GB SSD & ξεχωριστού HDD, απλά τα word τα οποία αποθηκεύονται στο σύστημα δεν ξεπερνούν τα 20GB και υπάρχει η δυνατότητα δικτυακής πρόσβασης σε περισσότερο χώρο αργότερα, ή σε προσθήκη HDD. Οπότε είπα να προχωρήσω σε αγορά SSD διπλάσιας σχεδόν χωρητικότητας, τόσο για να κρατήσω χαμηλά το ποσοστό "πληρότητας" του δίσκου όσο και για να είναι "λίγο" πιο γρήγορη η προσπέλαση των αρχείων λόγω SSD.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι κυρίως: η μητρική που έβαλα (ASUS H110M-K) σε σύγκριση με την δική σου πρόταση (MSI H110M PRO-VH) έχει μεγάλες διαφορές; Όπως επίσης, μήπως ο SSD που σκεφτόμουν δεν είναι κ τόσο αξιόπιστος για χρήση σε επαγγελματικό χώρο;

 

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου!

 

Υ.Γ. Ένα τροφοδοτικό σαν αυτό που προτείνω (CORSAIR VS SERIES VS350) δεν είναι αρκετό, μιας και τα 2 είναι 80 plus white;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα είδα την εικόνα,οκ. Αν θελεις 240αρη ssd ειναι αξιοπιστος & γρηγορος ο adata που διαλέξεις. Τροφοδοτικό σου αρκεί και το 350αρι αν σου αρέσει το vs,για την χρηση που κανεις τωρα.

Οι διάφορες των μητρικών δεν ειναι σημαντικές..η συγκεκριμένη asus απλα δεν εχει hdmi θύρα μονο,αλλα μάλλον δεν σε ενδιαφέρει αυτο αφού πρόκειται για pc γραμματείας. Κουτί σου πρότεινα πιο μικρο για να ειναι πιο κομψό στο γραφείο κτλ... Αυτά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα είδα την εικόνα,οκ. Αν θελεις 240αρη ssd ειναι αξιοπιστος & γρηγορος ο adata που διαλέξεις. Τροφοδοτικό σου αρκεί και το 350αρι αν σου αρέσει το vs,για την χρηση που κανεις τωρα.

Οι διάφορες των μητρικών δεν ειναι σημαντικές..η συγκεκριμένη asus απλα δεν εχει hdmi θύρα μονο,αλλα μάλλον δεν σε ενδιαφέρει αυτο αφού πρόκειται για pc γραμματείας. Κουτί σου πρότεινα πιο μικρο για να ειναι πιο κομψό στο γραφείο κτλ... Αυτά!

 

Σε ευχαριστώ για την πρότασή σου, μάλλον θα προχωρήσω σε κάποιες αλλαγές σύμφωνα και με τη δική σου πρόταση!

 

Κυρίως επειδή με ενδιαφέρει το θέμα αξιοπιστίας, υπάρχει κάποιο πρόβλημα ως προς αυτό σχετικά με την επιλογή μητρικών σε αυτό το budget; Επειδή βλέπω αρκετά μοντέλα γύρω σε αυτήν την τιμή, αλλά πέραν μικροδιαφορών που δεν με ενδιαφέρουν (όπως πολύ σωστά επεσήμανες το θέμα με το HDMI, ή για παράδειγμα αν υποστηρίζει USB 3.1 κλπ), υπάρχει κάποια μητρική που να ξεχωρίζει κάπως από τις υπόλοιπες σε αυτό το budget (μέχρι δηλαδή 75 ευρώ) η οποία όμως να είναι περισσότερο αξιόπιστη, ή όλες πάνω-κάτω είναι περίπου το ίδιο και από ένα σημείο και μετά είναι θέμα "τύχης";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κυρίως επειδή με ενδιαφέρει το θέμα αξιοπιστίας

  • Απο κουτια αναλογως πιο σου αρεσει απο τα zalman καλυτερα..
  • Τα corsair vs  συνηθως δεν προτεινονται διοτι στα ιδια λεφτα υπαρχουν πιο ποιοτικα..Με το αντιστοιχο bronze chiεftek εισαι πολυ ανωτερα με μολις 5 ευρω παραπανω..
  • Eπεξεργαστη εβαλα τον 4500 για την ανωτερη καρτα γραφικων του(ξερω σε καλυπτει και του 4400) αλλα για 10 ευρω διαφορα αχρειαστη ας ειναι..
  • Μητρικη........ σε ενα low budget συστημα συνηθως προτεινεται μια asrock με ψυξη στα vrm για καλυτερη αξιοπιστια συν οτι σε μικρη διαφορα τιμης πας σε b150 με τα περισσοτερα extra στην τιμη της.. vfm η συγκεκριμενη για τα κριτηρια του eshop..
  • ssd ,μιας και σε καλυπτει η χωρητικοτητα μην το σκεφτεσαι.. ειναι καλος δισκος ..
  • dvd , σε asus καλυτερα η εστω samsung  για λογους αξιοπιστιας..

post-330131-0-79084500-1480348910_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την πρότασή σου, μάλλον θα προχωρήσω σε κάποιες αλλαγές σύμφωνα και με τη δική σου πρόταση!

 

Κυρίως επειδή με ενδιαφέρει το θέμα αξιοπιστίας, υπάρχει κάποιο πρόβλημα ως προς αυτό σχετικά με την επιλογή μητρικών σε αυτό το budget; Επειδή βλέπω αρκετά μοντέλα γύρω σε αυτήν την τιμή, αλλά πέραν μικροδιαφορών που δεν με ενδιαφέρουν (όπως πολύ σωστά επεσήμανες το θέμα με το HDMI, ή για παράδειγμα αν υποστηρίζει USB 3.1 κλπ), υπάρχει κάποια μητρική που να ξεχωρίζει κάπως από τις υπόλοιπες σε αυτό το budget (μέχρι δηλαδή 75 ευρώ) η οποία όμως να είναι περισσότερο αξιόπιστη, ή όλες πάνω-κάτω είναι περίπου το ίδιο και από ένα σημείο και μετά είναι θέμα "τύχης";

Όταν πρόκειται για μητρικές όπως Asus, Asrock,Gigabyte & Msi, τότε συνήθως (όχι πάντοτε και αναλόγως τα μοντέλα βέβαια), πρόκειται για αξιόπιστες μητρικές. Φυσικά όμως κατά βάση πιο αξιόπιστη θα είναι μια asrock των 78€ όπως η asrock b150m pro4 από μια πάλι asrock των 55-60€. Όπως και να 'χει, η msi που σου πρότεινα θα σε καλύψει στο έπακρο για τον g4400. Άν θέλεις μια καλύτερη, πας σε ακριβότερη σαν εκείνη που σου πρότεινε παραπάνω ο kostas.karras που έχει κάπως καλύτερο chipset από το h110, το b150. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ας κανω μια αντιπροταση.....εγω προσωπικα επειδη θα ηθελα το καλυτερο για την τιμη αυτη θα πηγαινα σε αυτο το συστημα...

 


...

post-330131-0-46420200-1480350024_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που είχα αποφασίσει, με βάλατε σε σκέψεις (με την καλή έννοια)!

 

Για τη συγκεκριμένη δουλειά που προορίζεται νομίζω πως ο i3-6100 είναι κάπως overkill. Το θέμα είναι όμως ότι παρόλο που έχω δει σε σύστημα τον i3-6100 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, για τους G4400 και G4500 δεν έχω καμία προσωπική/χειροπιαστή γνώμη, μόνο benchmarks και καλά λόγια γι' αυτούς.

 

Πρακτικά για τη χρήση που σας περιέγραψα πιο πάνω πιστεύετε πως οι G4400 & G4500 ανταποκρίνονται επαρκώς χωρίς κολλήματα ή θα πρέπει να κοιτάξω καλύτερα πως μπορώ να "χωρέσω" τον i3-6100 εντός του budget;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίες οι επιλογές των παιδιών φίλε clekopc με όλες καλύπτεσαι.

Εγώ σου βάζω άλλη μία επιλογή που ίσως σκεφτόμουν άσχετα με το που βρισκόμουν επειδή πρόκειται για επαγγελματία.

https://www.skroutz.gr/s/10446422/Lenovo-S510-i3-6100-4GB-500GB-No-OS.html

 

(60 μήνες εγγύηση)

(On site-repair Next Business Day)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους 3 για τον χρόνο σας και τις προτάσεις σας! Θα τις λάβω υπόψην και πιστεύω να καταλήξω σε κάτι καλό!

 

Κάτι τελευταίο: εμπιστεύεστε το τροφοδοτικό (GPA-350S8) που έρχεται μαζί με το κουτι της Chieftec; Σε σύγκριση με αυτό της Corsair (VS350) είναι πάνω κάτω το ίδιο; Προφανώς δεν το συγκρίνω με το CTG-350-80P που πολύ σωστά πρότεινε ο kostas.karras,  μιας και είναι 80 plus bronze.

 

Edit: Διορθώθηκαν κάποια λάθη στη διατύπωση του συγκεκριμένου ποστ λόγω κεκτημένης ταχύτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εμπιστεύομαι περισσότερο το corsair και ας μην είναι η vs η καλύτερή σειρά της εταιρείας-αυτό όμως είναι λογικό αφού πρόκειται για πιο low budget σειρά σε σχέση με τις άλλες. Επίσης, το corsair vs έχει 3 χρόνια εγγύηση ενώ το chieftec 2 χρόνια. Κάτι σημαίνει και αυτό. Πάντως, όπως σου έγραψα και παραπάνω-άν έχεις 10€ περισσότερα-δες και αυτό (επίσης με 3 χρόνια εγγύηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους 3 για τον χρόνο σας και τις προτάσεις σας! Θα τις λάβω υπόψην και πιστεύω να καταλήξω σε κάτι καλό!

 

Κάτι τελευταίο: εμπιστεύεστε το τροφοδοτικό (GPA-350S8) που έρχεται μαζί με το κουτι της Chieftec; Σε σύγκριση με αυτό της Corsair (VS350) είναι πάνω κάτω το ίδιο; Προφανώς δεν το συγκρίνω με το CTG-350-80P που πολύ σωστά πρότεινε ο kostas.karras,  μιας και είναι 80 plus bronze.

 

Edit: Διορθώθηκαν κάποια λάθη στη διατύπωση του συγκεκριμένου ποστ λόγω κεκτημένης ταχύτητας.

ειναι ποιοτικοτερο το corsair αλλα αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι το GPA-350S8 δεν θα σε κρεμασει και ποσο μαλιστα για την χρηση σου.. ειναι αντιστοιχο με τα παλια gps- που τα εχω πολυδουλεψει μεχρι και σε gaming και δεν με προδωσαν ποτε.. και αν υπαρχει περιπτωση να σε προδωσει, να ξερεις δεν θα παρει κατι αλλο μαζι του..θα πεθανει μονο και ησυχο...

 το corsair vs έχει 3 χρόνια εγγύηση ενώ το chieftec 2 χρόνια. Κάτι σημαίνει και αυτό. 

Στα τρια χρονια μπορει να μην σου βγαλει κανενα τιποτα..στον τεταρτο που θα εχει τελειωσει η εγγυση ποιο θα εμπιστευτεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ποιοτικοτερο το corsair αλλα αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι το GPA-350S8 δεν θα σε κρεμασει και ποσο μαλιστα για την χρηση σου.. ειναι αντιστοιχο με τα παλια gps- που τα εχω πολυδουλεψει μεχρι και σε gaming και δεν με προδωσαν ποτε.. και αν υπαρχει περιπτωση να σε προδωσει, να ξερεις δεν θα παρει κατι αλλο μαζι του..θα πεθανει μονο και ησυχο...

Στα τρια χρονια μπορει να μην σου βγαλει κανενα τιποτα..στον τεταρτο που θα εχει τελειωσει η εγγυση ποιο θα εμπιστευτεις??

το xfx ts 450 που θα έχει 5. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...