Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση πληροφορικάριου προς βόρεια κλίματα. Ινφο;


giorgosz92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεταξύ ατόμων που έχουν τα ίδια προσόντα λογικό. Αυτό που εννοούσα είναι αν είναι καλύτερα να ρίξει το βάρος στη γλώσσα ή στα τεχνικά προσόντα, πιστοποιήσεις κλπ.

Τουλάχιστον Γερμανία, γλώσσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπαθάτε με, αλλά κάποιος που δεν ξέρει μία ξένη γλώσσα, αυτόματα έχει λιγότερα -κι όχι ίδια- προσόντα.

Εγώ εννοούσα ίδιες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο. Πτυχία, πιστοποιήσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αμα θες να έχεις απασχοληση με το πτυχιο σου και μια καριερα, την Ελλαδα μην την σκεφτεσαι καθολου. Οσους φιλους coders εχω ειναι Γερμανια και Αγγλια και κανουν τη ζωη τους και ειναι περιζήτητοι σε διαφορου τυπου δουλειες. Οπως λενε ολοι ομως η προϋπηρεσία ειναι κατι πολυ σημαντικο που πανω κατω ολοι το καναν στην Ελλαδα πριν αγανακτησουν και φυγουν. Γιατι ακομα και οι πετυχυμενοι coders εδω, εξω θα ηταν πολυ πιο πετηχυμενοι και μιλαω για 100k+ μισθους τον χρονο που παιζουν ανετα στο επαγγελμα σου και τα βλεπω σε συμφοιτητές λιγοτερο απο 30 χρονων. Μια φιλη μου μολις τελιωσε το πτυχιο απο το Μακεδονια που θεωρειτε ισως το χειροτερο πληροφορηκης, γραφτηκε σε μια εταιρια στο Λονδινο (μου διαφευγει το ονομα αλλα ειμαι σιγουρος καποιος εδω μεσα θα ξερει να αναφερει παρομοιες εταιρίες) η οποια σε εκπαιδευει και σου βρισκει δουλεια μετα απο 6 μηνες πληρωμενης πρακτικης, αλλα σχετικα χαμηλομησθη γιατι κραταει μερος απο τον μισθό σου για 1-2 χρονια. Η φιλη μου μετα απο την πρακτικη πλεον δουλεύει στο τμημα ασφαλειας στην Bloomberg και ειναι πρωτη μουρη στους ουρανοξηστες στο Λονδινο, αλλα περνει 25% λιγοτερα απ'οτι βγαζει μια αλλη συμφοιτητρια ιδιου επιπεδου γνωσεων που εκανε πρακτικη 1,5 χρονο εδω σε ερευνητικό κεντρο και τωρα δουλευει στην Intel στο brighton. Για μένα εφοσον έχεις σκοπο να φυγεις καθε δευτερολεπτο εδω ειναι χρονος χαμενος. Υπαρχουν λυσεις για ολες τις περιπτωσεις εφοσον εχεις σκοπο να δουλεψεις.

 

Χαλάρωσε με τα νούμερα. 100κ δεν φτάνεις ούτε εύκολα ούτε χωρίς αρκετή προϋπηρεσία, ούτε χωρίς να είσαι πάρα πολύ καλός. Η Ιντελ Γερμανία για σενιορ ντεβελοπερ 75κ δίνει, και δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι δίνει περισσότερα στο Μπραιτον. Ειδικά σε Τμήματα ασφαλείας όπως αναφέρεις... Έχω φίλο που παίρνει 90 σαν ντεβελοπερ μόνο Γερμανία, αλλά έχει 5 κιλά γνώσεις και 10 χρόνια προϋπηρεσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέτε πάλι 100k και 75k και δημιουργείτε λάθος εντυπώσεις. Πείτε τα σε καθαρά και μικτά να σχηματίζεται καλύτερη εικόνα. Όταν λες στον άλλο 100k και μιλάς για Δανία θα έχει 50k διαθέσιμα. Και σιγά μη σκίζονται όλες οι εταιρίες να δίνουν στον καθένα τέτοιες μισθάρες. Δεν έχουν δηλαδή άτομα αξιόλογα δικά τους; Περίμεναν τον μετανάστη του ελληνικού αει/τει ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σιγά μη σκίζονται όλες οι εταιρίες να δίνουν στον καθένα τέτοιες μισθάρες. Δεν έχουν δηλαδή άτομα αξιόλογα δικά τους; Περίμεναν τον μετανάστη του ελληνικού αει/τει ;

Για να παίρνεις τέτοιο μισθό έχεις φτάσει σε ένα σημείο που παίζει να μην βάζεις καν το πτυχίο στο βιογραφικό για να μην πιάνει χώρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να θελω να φανω αγενης, αλλα απο ενα τει καπου στην ελλαδα θα σε κοιταξει ο γερμανος εργοδοτης φιλε? δεν ξερω τα καθεκαστα εκει περα, αλλα φανταζομαι θα υπαρχουν χιλιαδες αποφοιτοι γερμανικων αξιολογων πανεπιστημιων για να διαλεξει ή ακομα και φουκαραδες σαν εμας (ισπανοι ιταλοι κλπ) με ισως αξιολογο παρελθον και ισως σπουδες σε καποιο κλασσατο πανεπιστημιο που κανουν το εγχειρημα δυσκολοτερο..

νομιζω εισαι αρκετα αισιοδοξος..

καλη τυχη παντως..

 

Ναι αν είχαν όλοι την λογική σου δεν θα είχε φύγει κανένας έξω. Και από ελληνικό ΑΕΙ να είσαι δηλαδή τι τύχη έχεις απέναντι σε έναν από πανεπιστήμιο δυτικής ευρωπαϊκής χώρας? Μην ακούσω παρλαπίπες περί ανωτερότητας και διάφορες άλλες ελληνικούρες.

 

Να φύγει ο άνθρωπος να γλιτώσει από την σαπίλα της Ελλάδας και τον τρόπο σκέψης που δέρνει αρκετούς εδώ πέρα. Όλα τα άλλα είναι να έχουμε να λέμε και εκ του πονηρού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πλάκα πάντος fyi το πτυχίο και το μεταπτυχιακό κλισέ όταν μιλάμε πάντα για ελληνική παραγωγή, είναι το λιγότερο που κοιτάει ο ξένος εργοδότης. Αυτά που κοιτάνε στο ΙΤ είναι : Προυπηρεσία, πιστοποιήσεις,γλώσσα, πτυχίο. Για τον πολύ απλό λόγο ότι στην Ελλάδα κατάφεραν να ξεφτυλίσουν και το πτυχίο άλλα και το μεταπτυχιακό σε κάποιες περιπτώσεις. Γιατί σχεδόν όλοι έχουν από κάτι χωρίς να μπορούν να το υποστηρίξουν. Και για τον εξυπνάκια πιο πριν που είπε για Γερμανία πως δε θα κοιτάξει το τει. Γελάνε και οι πέτρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλικά γνωρίζω πολύ καλά και άριστα την ορολογία του επαγγέλματος μου. Η πιστοποίηση που έχω είναι Lower.

Πιστοποιήσεις γλωσσομάθειας και μεταπτυχιακά ή άλλα χαρτιά δεν θέλω να πάρω από Ελλάδα γιατί από ότι έχω αντιληφθεί είναι μια βιομηχανία για να ζει κόσμος και αυτά τα χαρτιά έξω είτε δεν αναγνωρίζονται επίσημα είτε είναι Β κλάσης.

To CCNA το παίρνω γιατί είναι Cisco και είναι αναγνωρισμένο και γνωστό παντού (εκτός από το ελληνικό δημόσιο). Και το Bachelor (πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ) είναι κάτι που το ζητάνε ψιλοστάνταρ στις περισσότερες δουλειές.

 

Γενικώς παρατηρώ μια τάση για μετανάστευση προς Ολλανδία το τελευταίο διάστημα.

Που οφείλεται αυτό; 

Για χώρες των βαλκανίων το καταλαβαίνω, καθώς ανοίγουν παραρτήματα προς τα ανατολικά και μεταφέρουν υποδομές σε χώρες με φτηνότερα λειτουργικά έξοδα.

Ολλανδία όμως τι έγινε;

 

Μισθά παίζουν πολύ καλά έξω στην πληροφορική και στα δίκτυα.

Εγώ δεν κοιτάω τους μισθούς, κοιτάω να φύγω από εδώ και ας είμαι οριακά αυτόνομος για κανα-δυο χρόνια μέχρι να χτίσω προϋπηρεσία και γνώσεις/πιστοποιήσεις οπότε και θα ανεβάσω απαιτήσεις.

 
Δεν με πειράζει να μένω σε επαρχίες της Ολλανδίας/Γερμανίας και να έχω ζόρια στην προσωπική μου ζωή. Θα αξιοποιηθούν για διάβασμα αυτά τα χρόνια.
Με νοιάζει όταν πατάω τα 30 να έχω κάνει κάποια πράγματα και να έχω προοπτική.
Εδώ στα 30 μου θα μένω με τους γονείς μου και θα κυνηγάω τα αφεντικά να μου πληρώσουν τα 4ωρα για να τσοντάρω στους λογαριασμούς του σπιτιού.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αγγλικά γνωρίζω πολύ καλά και άριστα την ορολογία του επαγγέλματος μου. Η πιστοποίηση που έχω είναι Lower.

Πιστοποιήσεις γλωσσομάθειας και μεταπτυχιακά ή άλλα χαρτιά δεν θέλω να πάρω από Ελλάδα γιατί από ότι έχω αντιληφθεί είναι μια βιομηχανία για να ζει κόσμος και αυτά τα χαρτιά έξω είτε δεν αναγνωρίζονται επίσημα είτε είναι Β κλάσης.

To CCNA το παίρνω γιατί είναι Cisco και είναι αναγνωρισμένο και γνωστό παντού (εκτός από το ελληνικό δημόσιο). Και το Bachelor (πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ) είναι κάτι που το ζητάνε ψιλοστάνταρ στις περισσότερες δουλειές.

 

Γενικώς παρατηρώ μια τάση για μετανάστευση προς Ολλανδία το τελευταίο διάστημα.

Που οφείλεται αυτό; 

Για χώρες των βαλκανίων το καταλαβαίνω, καθώς ανοίγουν παραρτήματα προς τα ανατολικά και μεταφέρουν υποδομές σε χώρες με φτηνότερα λειτουργικά έξοδα.

Ολλανδία όμως τι έγινε;

 

Μισθά παίζουν πολύ καλά έξω στην πληροφορική και στα δίκτυα.

Εγώ δεν κοιτάω τους μισθούς, κοιτάω να φύγω από εδώ και ας είμαι οριακά αυτόνομος για κανα-δυο χρόνια μέχρι να χτίσω προϋπηρεσία και γνώσεις/πιστοποιήσεις οπότε και θα ανεβάσω απαιτήσεις.

 
Δεν με πειράζει να μένω σε επαρχίες της Ολλανδίας/Γερμανίας και να έχω ζόρια στην προσωπική μου ζωή. Θα αξιοποιηθούν για διάβασμα αυτά τα χρόνια.
Με νοιάζει όταν πατάω τα 30 να έχω κάνει κάποια πράγματα και να έχω προοπτική.
Εδώ στα 30 μου θα μένω με τους γονείς μου και θα κυνηγάω τα αφεντικά να μου πληρώσουν τα 4ωρα για να τσοντάρω στους λογαριασμούς του σπιτιού.

 

 

 

Αισιόδοξο σε βρίσκω. Αν βρείς εργασία, κι αν βρείς πάνω στο αντικειμενό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...